Αναπαραγωγή Ξεκίνησα την αναπαραγωγή μου και εγώ με υπομονή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης damliak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Περιγραφεις κατι απλα φυσιολογικο στην περιοδο της αναπαραγωγης. Τωρα απλα δεν θελουν ενοχληση και χερι...Απλα θελει υπομονη και ολα θα γινουν. Ειναι η μαγεια που χωρις να κανεις κατι βλεπεις τοσο ομορφα πραγματα και σου χαρίζουν ομορφες στιγμες.
 
Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα μας σήμερα στον δίσκο κάτω του κλουβιού έχουμε πολλά φτερά ο αρσενικός δεν χάνει είναι από την όμορφη τελικά έβαλα χώρισμα κ τα άφησα έτσι η θυλικια είναι του 18 από το δακτυλίδι τρώει κ είναι ενεργητική επίσης μια ερώτηση αυτή η πτερορρια μπορεί να είναι η πρώτη αλλαγή πετρώματος της αν υποθέσουμε ότι είναι τέλη 18?περιμενω τα φώτα σας ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
τελικά έβαλα χώρισμα κ τα άφησα έτσι
Να φροντίσεις να έχει η θηλυκιά νήμα διαθέσιμο για να μπορεί να φτιάξει την φωλιά της όταν αυτή αποφασίσει.
Η καλύτερη στιγμή για να βγάλεις το διαχωριστικό και να ενώσεις το ζευγάρι είναι όταν η θηλυκιά έχει ξεκινήσει την κατασκευή της φωλιάς.
αυτή η πτερορρια μπορεί να είναι η πρώτη αλλαγή πετρώματος
Είναι μάλλον απίθανο να έχει πτερόρροια, το πιο πιθανό είναι τα χαμένα φτεράκια να είναι προιόν μαδήματος,
όπως και να έχει τώρα που είναι μόνη της θα μπορέσεις να δείς αν συνεχίζει να χάνει φτερά ή όχι.
 
Η φωλια ειναι στην θεση της οπως την ειχα κ το νημα κ το σουπιοκοκκαλο αυτροφουλα φρεσκια κ σπορους θα δουμε παντος κατω στον πατο του κλουβιου πολλα πουπουλα.. μαζεμενα.. μακαρι θα το δουμε δεν ειναι φουσκομενη ειναι δραστηρια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η φωλιά είναι εξωτερική για νήμα έχω τρίχες κατσίκας από pet shop. Όχι τα πούπουλα είναι σκορπισμένα στο κέντρο και στις γωνίες του κλουβιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις και μία εσωτερική φωλιά και να της δώσεις το κλασικό λευκό νήμα (στο κουτάκι) για να την καλύψεις 100%, ίσως τα προτιμήσει περισσότερο από τα ήδη υπάρχοντα.
 
Θα το δοκιμάσω αύριο... Αλλά το ερώτημα μου είναι γιατί τόσα πούπουλα; Μου κάνει εντύπωση... Επίσης είναι του 18 δεν φαινετε να έχει κάνει αναπαραγωγή η πρώτη της φορά θα είναι...
 
Αλλά το ερώτημα μου είναι γιατί τόσα πούπουλα;
Θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να δείς αν μαδάει τα φτερά μόνη της, αν δεν της αρέσουν οι ''τρίχες κατσίκας'' θα ήταν λογικό να χρησιμοποιήσει τα φτερά της ως υλικό φωλιάς.
Επίσης είναι του 18
Λογικά θα είναι σε ηλικία που μπορεί να ζευγαρώσει (9-10 Μηνών)
Αλλά το ερώτημα μου είναι γιατί τόσα πούπουλα;
Υπάρχει και το ενδεχόμενο της παθολογικής πτερόρροιας που μπορεί να προκληθεί από αλλαγή περιβάλλοντος (εσωτερική εκτροφή - εξωτερική εκτροφή) και άλλους λόγους.
Μόνο παρατηρώντας την συμπεριφορά της θα μπορέσεις να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει.
Όταν τοποθετήσεις το νέο νήμα καθάρισε το κλουβί για να μπορείς να δείς την εξέλιξη με τα φτερά.
Καλή συνέχεια!
 
Καλησπέρα σας λοιπόν τις είχα βάλει το πρωί το κλασικό λευκό νήμα είχε πάρει λίγα νήματα κ τα έχει πετάξει κάτω. Αυτά ο αρσενικός έπαψε να κελαιδα που κ που κάνα γύρισμα. Σχετική ηρεμία καμία φορά χτυπά το ράμφος του που κ που κατά τα άλλα κ τα δύο ζωηρά τρώνε πίνουν νεράκι αυτά... Δεν είναι πυρωμενα πλέον αυτό είναι το σίγουρο.
 
Έβαλα και το κλασικό νήμα με το κουτάκι ξεκίνησε τα πήρε και τα σκορπησε στο κλουβί μέσα κάτω. Λογικά σήμερα θα καθαρίσω το κλουβί για να τα μαζέψω κ να τα πετάξω. Ο αρσενικός εχει σταματήσει το κελαιδα που κ που καμιά στροφή αυτά νομίζω ότι δεν υπάρχει ελπίδα για ζευγάρωμα φέτος.. Εσείς τι λέτε; Ως πιο έμπειροι να προσπαθήσω λίγο ακόμα; Εχουμε κ τον Μάιο; Η τέλος;
 
νομίζω ότι δεν υπάρχει ελπίδα για ζευγάρωμα φέτος.
Mην απογοητεύεσαι, υπάρχει ακόμα χρόνος.
Δίνε τους και φρεσκοβρασμένο αυγό καθημερινά μαζί μετα υπόλοιπα που δίνεις.
Παρακολούθησε το θέμα με τα φτερά γιατί πάνω από όλα είναι η υγεία του θηλυκού.
 
περνει το νημα και το πεταει κατω
Αυτό λογικά δεν πρέπει να το έκανε με το ''νήμα κατσίκας'', το ότι το κάνει με το κλασικό λευκό νήμα είναι καλό σημάδι ακόμα και αν το σκορπάει.
Εσύ να της έχεις διαθέσιμο πάντα λίγο νήμα και να παρακολουθείς.
 
Με το νημα κατσικας το περνε κ αυτο αλλα ηταν τριχες κ δεν μπορουσε να παρει ποσοτητα αυτο που το σκορπαει κατω τι σημαδι ειναι; οτι προετοιμαζετε ας πουμε αλλα ο αρσενικος.. Δεν κελαιδαει καθολου πως θα πυρωσει ετσι απο μονα τους;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αυτο που το σκορπαει κατω τι σημαδι ειναι
ο αρσενικος.. Δεν κελαιδαει καθολου
Και τα δύο δείχνουν ανέτοιμα πουλιά, όταν δείς ταίσματα μέσα από το κάγκελο και ενδιαφέρον της θηλυκιάς για κατασκευή φωλιάς τότε θα είσαι σίγουρος ότι είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν.
 
Όταν ηταν μαζι χωρις χωρισμα ειχμε φιλια στο στομα ραμφος με ραμφος αλλα μετα σταματησαν μολις επεσε το χωρισμα απο τα φτερα για να δω αν τελικα εχουμε πτερορροια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το θέμα των φτερών πρέπει να διυκρινιστεί για να ξέρεις τι συμβαίνει.
1. Είναι πτερόρροια;
2. Την μαδούσε ο αρσενικός για να βρεί υλικό φωλιάς;
3. Μαδούσε μόνη τα φτερά της για υλικό επειδή δεν της άρεσε το αρχικό νήμα;
Μόνο με παρατήρηση της συμπεριφοράς τους θα καταλάβεις τι συμβαίνει και πότε θα είναι αυτά έτοιμα.
 
Καθαρισα σημερα τον δισκο του κλουβιου ειναι γυαλι θα δουμε τωρα αν θα δω φτερα παλι... κ αναλογα θα πραξω θα ενημερωσω αν κ ειναι δραστηρια τρωει πινει δεν φουσκωνει ηρεμη στο κλαρακι της πανω O αρσενικος μερικες φορες κανει σαν να σπαει σπορακια με το ραμφος του αλλα κ αυτος διχνει ενεργητικος πανω κατω στο κλαρακι τρωει κανονικα δεν φουσκωνει τι να πω θα ενημερωνω και βλεπουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top