Φροντίδα Ξεκινάμε την εκπαίδευση του lovebird μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας
Εδω και μια βδομαδα σχεδον εχω το λοβακι μου σημερα χθες ξεκινησαμε την εκπεδευση.Αργησαμε γιατι ο εκτροφεας μας ειχε πει απο την πρωτη μερα να το περνουμε εμεις και να το βγαζουμε εξω. Το δοκιμασαμε αλλα φωναζε και τρομαζε οταν πηγεναμε να τον πιασουμε. Τον αφησαμε 2 μερες να του φυγει το αγψως και το πειραμε απο την αρχη.Χθες ξεκινησαμε το target training και ανταποκριθηκε αμεσος. Σημερα με το ενα χερι κρατουσα κεχρι και το αλλο το ειχα ποιο μπροστα με τεντομενο τον δεικτη.Αρχικα με ψιλοδαγκωνε. Οταν ειδε οτι το δακτυλο μου δεν τρογετε αρχησε να παταει πανω του για ν απαρει το κεχρι. Επαναλαμβανω πανω για να ερθει να παρει το κεχρι.Βεβεσ δεν καθετε για πολυ περ νει το κεχρι και φευγει αλλα για πρωτη μερα νομιζω ειναι καλα. Στις 15 του μηνος που γινετε 3 μηνων και θα του ξεκινησω φρουτα-λαχανικα θα κανω την παρουσιαση θα ηθελα οποιος ξερει να μου στειλει λινκ για DIY stand

και μια φοτογραφια
 

Συνημμένα

  • 36742215_987169428128168_7693536958403837952_n.webp
    36742215_987169428128168_7693536958403837952_n.webp
    83,8 KB · Προβολές: 25
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Στον παπαγαλο μου αυτό έχω φτιάξει και την δουλειά του την κάνει.

Μπορείς επίσης να το φτιάξεις και με σωλήνες

Στο forum επιτρέπεται να ανεβάσω ένα τέτοιο βίντεο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γεια σας σημερα τον εβγαλα πρωτη φορα εξω . Εμειν για κανα 20 λεπτο.Ανεβηκε στους καναπεδες και πεταξε απο τον ενα στον αλλο. Περπατησε μεχρι την κουζινα καιμετα ανεβενε σε ενα chopstick που εχω για την εκπεδευση.Καποια στιγμη ομως πηγες προς το κλουβι και φενοταν οτι ηθελε να μπει μεσα,Τον βοηθησα και τον εβαλα μεσα,Οταν μπηκε προσπαθησα να τον κανω να ανεβει στο χερι μου και δεν ηθελε. Του εδεινα και κεχρι και παλι δεν ηθελε. Ειναι φυσιολογικο. Μηπος τρομαξε που τον εβγαλα εξω πρωτη φορα;
 
Κάτι παρόμοιο βίωσα και εγώ με το κοκατιλακι μου(εξημερωμενο)Την πρώτη ημέρα που ήρθε στο σπίτι. Πιστευω ότι είναι φυσιολογικό αλλά μπορεί απλός και να μην ήθελε να ανέβει ανάλογα με τα κέφια του
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μη τα περιμενεις ολα να γινουν κατευθειαν! Σιγα σιγα!
 
Καλησπέρα φίλε μου.
Επιτέλους είδαμε και το αγόρι.
Τόσο καιρό τον περίμενες!
Να σου ζήσει, αν και θα τα πω και στην κανονική παρουσίαση που θα του κάνεις :)

Όσο περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα τα πράγματα.
Προσπάθησε να μην τον πιέζεις, απο την λαχτάρα σου να σε εμπιστευτεί γιατί θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.

Τα "δαγκωματάκια" που σου έκανε είναι απολύτως φυσιολογικά για έναν παπαγάλο.
Δεν το έκανε για να σε πονέσει αλλά για να σε μάθει.
Το ράμφος στους παπαγάλους είναι όπως τα χέρια μας. Κάθε τι νέο έτσι το γνωρίζουν.

Το ότι ανέβηκε στο δάχτυλο για κεχρί είναι αυτό που θέλουμε.
Αν μπορείς να κρατάς με το ίδιο χέρι το κεχρί στο χέρι που θα ανέβει.
Δηλαδή να έχεις τον δείκτη στην κοιλίτσα του και με τα υπόλοιπα να κρατάς το κεχρί για να "αναγκαστεί" να ανέβει.
Όταν το κάνει 2 φορές μετά θα προσθέσεις την λέξη "πάνω" και θα δείς ότι θα το μάθει πολύ γρήγορα και θα ανεβαίνει και χωρίς κεχρί και όλα θα είναι πιο εύκολα και για τους δυο σας :D
Τα δικά μου το μάθαιναν μέσα σε μια μέρα, κυριολεκτικά.

Επίσης να του μιλάς πολύ και να του κάνεις παρέα ακόμα και εντός κλουβιού για να συνηθίσει την παρουσία σου.

Σιγά σιγά με υπομονή όλα θα γίνουν!
 
να τον κανω να ανεβει στο χερι μου και δεν ηθελε. Του εδεινα και κεχρι και παλι δεν ηθελε
μετά από μια μεγάλη βόλτα, θέλει και λίγη ξεκούραση. Οπότε είναι φυσιολογικό να μην θέλει πολλά πολλά.
είναι πολύ γλυκούλης ο μικρός σου!
 
Καλησπερα. επεμβενω στην σηζητηση μονο και μονο για να καταθεσω την προσωπικη μου αποψη. Θα σου προτεινα να επενδησης στην σωστη γνωριμια σας αρχικα. υπαρχει η αποψη οτι οσο ποιο μικρος ειναι ενας παπαγαλος τοσο ποιο ευκολα μαθενη, και ανταποκρινετε στα διαφορα ερεθισματα εκμαθησης γρηγοροτερα. Φανταζομε οτι ολοι πανω κατω συμφωνουμε σε αυτο. αυτο που σκεφτομε ειναι οτι μεγαλο ρολο επιτυχιας πεζει και η εμπειρια χειρισμου. Να διαβαζουε να κατανοουμε την γλωσα του σωματος, να μπορουμε να αντιληφθουμε τα ορια εκπεδευσης, και να κατανοησουμε οτι οσο τελεια αποτελεσματα μπορουμε να εχουμε, αλλο τοσο λογο λαθον χηρισμον ολο αυτο να μας γυριση μπουμερανγκ. εχεις ενα ηρεμο παπαγαλο, με πολλες προοπτικες επιτυχιας αυτου που θες να κανεις, σου προτεινω αρχικα να επενδησης στην σχεση σας. Να μελετησης τι ειναι ενας παπαγαλος, τις αναγκες του. στα αναφερω ολα αυτα για τον λογο, οτι νομιζω ειναι ο πρωτος παπαγαλος που εχεις. Δεν θελω να σε αποθαρινω, ισα ισα που θελω να πετυχη η σχεση σας. χερομε που εισαι τοσο αναλητικος γιατι εχουμε μια εικονα. ειμαι κατα της βιασυνης σε αυτες τις σχεσεις, και στις μεθοδους εκπεδευσης οταν τα ορια δεν μπορουν να γινουν αντιληπτα. Ο χρονος ειναι συμαχος σου.
 
γεια σας. Θα ηθελα τη γνωμη σας σε ενα θεμα. Οταν βγαζω τον μικρο απο το κλουβι κανουμε διαφορα πραγματα, αυτο που του αρεσει ομως ποιο πολυ ειναι να ενεβενει στον ομο μου καιμνα καθετε η να δαγκωνει την μπουζα μου.Αυτο ειναι κακο;
επισης του αρεσει να σκαρφαλωνει στην πλατη μου
 
Back
Top