Φροντίδα Ξεκίνησα την εκπαίδευση του Ντιούη του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lioui
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν λειτουργησε δηλαδη η απομακρυνση του Ντιουη?
 
@HxC για λίγες ημέρες από ότι φάνηκε! Τώρα του χαλάρωσα πολύ το σπίτι του! Έβγαλα από μέσα πολλά περιττα αφού όλη την ώρα έξω είναι! Ας παίζει έξω από το σπίτι του!
 
Ο Λιουη στα κάγκελα παιδιά! Δεύτερη μέρα! Αντί για τραγούδι βγάζει μικρές κραυγές!
[automerge]1638364318[/automerge]
Μήπως να του αλλάξω θέση το σπίτι του; Βλέπω ότι προστατεύει το σπίτι του! Και ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ! στις κόρες μου ούτε που πλησιάζει ! Όταν πλησιάζουν το σπίτι του είναι μια χαρά ! Όταν πλησιάζω εγώ με ξεσκίσει! Και λέω μήπως του αλλάξω θέση το σπίτι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@HxC όχι, ακόμη το σκέφτομαι!
[automerge]1638431806[/automerge]
Για αρχή σκέφτομαι να του απομακρύνω το πάρκο του δίπλα από το σπίτι του! Επειδή δεν το πλησιάζει, μήπως τον αγχωνει!
 
Στο σημείο που έχετε φτάσει μόνο οι δοκιμές θα σε σώσουν.
 
Ρίξε μια μάτια σε αυτό,δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει
Thread 'Εδαφική επιθετικότητα παπαγάλων (Territorial aggression in parrots)'
https://community.petbirds.gr/threa...άλων-territorial-aggression-in-parrots.31210/
Γενικά καλό θα ήταν να ψάξεις λίγο στο Ίντερνετ για αυτό που σας απασχολεί,κυρίως στα αγγλικά αν γνωρίζεις. Πολλοί ιδιοκτήτες παπαγαλων αντιμετωπίζουν παρόμοια «προβλήματα»
 
Απομάκρυνα το πάρκο του δίπλα από το σπίτι του, είχα παρατηρήσει ότι μαζευοτανε τέρμα άκρη στο σπίτι του για ύπνο! Όταν το απομάκρυνα κοιτούσε πολύ περίεργα και μετά από μέρες τον άκουσα να τραγουδάει το αγαπημένο του τραγούδι! Εννοείτε ότι μου επιτέθηκε αλλά όταν κάθησα στο τραπέζι να φάω, ήρθε και μου έκανε παρέα, έτρωγε μαζί μου! Όταν σηκώθηκα και αυτός πήγε σπίτι του , μου έριξε και μια δαγκωνια! Περίεργα πράγματα! Τώρα να δούμε που το πολύ φορτωμένο με παιχνίδια πάρκο του είναι σχετικά μακριά από το σπίτι του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Παιδιά καλησπέρα!
Από χθες ο ντιουη ( το νέο μέλος ) έκανε την πρώτη του πτήση εκτός κλουβιου! Σήμερα το πήγαμε και ένα βημα παραπάνω καθώς ανεβαίνει στα δάχτυλα μου σαν σκάλα! Μια στο ένα και μια στο άλλο! Το πεταγμα του είναι λίγο αδέξιο , λογικό μετά από τοοοση κλεισούρα στο κλουβί του αλλά παρατήρησα το εξής! Όταν προσγειώνεται κάπου ανεβοκατεβαζει το ένα του φτερό! Σαν να τον ενοχλεί κάπως! Όταν όμως πετάει στο κλουβί του δεν το κάνει αυτό! Λέτε να το κάνει λόγο άγχους που είναι εκτός κλουβιου η' να το τραυμάτισε πουθενά;
[automerge]1639939998[/automerge]
Έτσι το κρατάει ! Ανοιχτό!
 

Συνημμένα

  • IMG_20211219_205203.webp
    IMG_20211219_205203.webp
    13 KB · Προβολές: 19
@Tony Forpus όχι όχι! Μια χαρά είναι η φτερούγα του και δεν δείχνει να διαμαρτύρεται για κάτι! Είναι ευδιάθετος,! Σκέφτομαι μήπως το κάνει γιατί σαν πρώτη του φορά που πέταξε μακριά από το κλουβί του , αγχώθηκε και λαχανιασε! Ίσως να είναι από αυτό! Δεν ξέρω!
 
Παιδιά καλη χρόνια!
Σήμερα μεγάλη μέρα!
Έγινε η ποοοολυ κοντινή γνωριμία των Λιούι και ντιουι!
Σας παραθέτω φωτογραφικό υλικό από την στιγμή επαφής και ολα τα στάδια μέχρι το σημείο που φτάσαμε!
Βέβαια με πολύ πολύ μίλημα στον Λιουη!
[automerge]1641214883[/automerge]
Πιστεύω ότι θα τα πάνε καλά!
Εσείς τι λέτε;
[automerge]1641215007[/automerge]
Πιστεύω ότι θα τα πάνε καλά!
Εσείς τι λέτε;
 

Συνημμένα

  • 01-43300.webp
    01-43300.webp
    114,7 KB · Προβολές: 19
  • 02-43300.webp
    02-43300.webp
    103,9 KB · Προβολές: 19
  • 03-43300.webp
    03-43300.webp
    73,4 KB · Προβολές: 19
  • 04-43300.webp
    04-43300.webp
    72,6 KB · Προβολές: 20
  • 05-43300.webp
    05-43300.webp
    71 KB · Προβολές: 20
  • 06-43300.webp
    06-43300.webp
    56,4 KB · Προβολές: 20
  • 07-43300.webp
    07-43300.webp
    92 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία:
@HxC ναι! Έχουνε σταματήσει και μόλις επανέφερα τον μικρό στην αρχική του θέση ,ο Λιουη είναι συνέχεια πάνω μου και μου τρίβεται! Ο μικρός τον πλησιάζει για να παίξουνε και ο Λιουη έρχεται σε εμένα και μου ζητάει χάδια!
 
Καλησπέρα παιδιά!

Η περίοδος του μελιού τελείωσε για τους φίλους μας καθώς εδω και λίγες ημέρες ο Λιουη τα έβαλε με τον ντιουη! Βέβαια κι ο μικρός ειναι πειραχτηρι αφού πηγαίνει συν χέρια στο σπίτι του Λιουη και κάθεται! Ο μεγάλος λοιπόν εκεί που κάθονται ήρεμα στις γωνιές τους κάνει ντου στον μικρό και όπου φύγει - φύγει! Του έσκασε και ένα δάγκωμα και πήρε και εμένα η μπάλα! Τι προτείνετε; Διαφορετικές ώρες έξω ο καθένας ; Η' να τους αφήσω μπας και τα βρούνε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Παιδιά καλησπέρα!

Χθες οι φίλοι μου μαλλωσανε και ο ντιουι ( bugdie) απόκτησε σημάδι πάνω από το ράμφος του, τον δάγκωσε ο Λίουη και των μάτωσε! Πρώτη σκέψη μου είναι διαφορετικές ώρες έξω από τα σπίτια τους!
Καμιά άλλη πρόταση;
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: HxC
@HxC τόσες ημέρες κάνανε καλή παρέα, όχι πολλά πολλά βέβαια αλλά είχε βρει ο καθένας το μέρος του και την αραζε! Ο μικρός πρίγκιπας ώρα τελευταία δεν άφηνε τον μεγάλο σε ησυχία! Ώσπου πήγαινε ο μεγάλος , τσουπ να και ο μικρός από δίπλα! Μάλιστα ο μικρός το είχε για παιχνίδι να πηγαίνει στο σπίτι του μεγάλου να τρώει όταν έλειπε ο μεγάλος! Μια- δύο του την έσκασε ο μεγσλος! Όταν όμως είμαι εγώ παρών δεν τολμάει να τον μαλλωσει γιατί είναι σε εμένα ο μεγάλος!
 
Back
Top