Αναπαραγωγή Ξεκινησε παλι νωρις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 8520
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

8520

PB Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
673
Πόλη
Σέρρες
Οτι και να κάνω πάντα υπάρχει κάποια που ξεκινά να γεννά νωρίς
 

Συνημμένα

  • user1658_pic5701_1230637074.webp
    user1658_pic5701_1230637074.webp
    27,2 KB · Προβολές: 150
Εννοεις οτι εσυ δεν ηθελες να χεις γεννα απο τωρα;
 
Αν ηνε μεσα σε ζεστο χορο και εχουν το καταλιλο φοτιζμο αστα να ζεβγαροσουν
 
τα έχω σε εσωτερικό χώρο με τη θερμοκρασία να μην ξεπερνά τουσ 17 βαθμουσ και στο δωμάτιο αυτο δεν αναβω το φως για περισοτερο από 1 ωρα καθε μερα. αλλα; δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται και γεννουν.
 
εισαι απο τους τειχερους εγω προσπαθω 3 χρονια και δεν μου βγενει τοιποτα ετσει οπος παει το πραγμα θα μπω εγω στο κλουβι μπας και γινει τοιποτα
 
to περίεργο είναι πως τόσο καιρό δεν ζευγάρωναν και τώρα που κλωσά η θηλύκια ο αρσενικός τηνν ανεβαίνει μέσα στην φωλιά.
 
Απο την στιγμη που την εχεις μαζι με τον αρσενικο και εχεις και φωλια στο κλουβι τι αλλο περιμενες να σου κανουν.
 
διαλέγω ποια αρσενικά και θηλυκά θέλω να κάνω ζευγάρια και τα βάζω μμαζι απο το σεπτεμβριο. όμως το περιεργω είναι πως παντα μια απο τισ καναρεσ ξεκινα να γεννα πολυ νωρίσ και οι αλλες κανονικα, ενω όλες βρισκονται σε ίδιεσ συνθυκες.
(απο την στιγμη που βλέπω να μαζεύουν τους βάζω φωλιά.)
 
φιλε μου τα πουλια δεν τα εχουμε μαζι στην ζευγαροστρα. στην προετιμασια πρωτα ετοιμαζουμε τα αρσενικα και επειτα βαζουμε τα θυλικα μεσα. μολις αρχισουν να κανουν φωλια τοτε ανοιγουμε και το χωρισμα. Εγω ετσι κανω παντα εδω και χρονια και δεν εχω προβλημα φιλικα σακις_40
 
Εγω θέλω να ρωτήσω γιατί πρέπει να βάλουμε πρώτα το αρσενικό στην ζευγαρώστρα και μετά το θηλυκό? εγω που έχω το θηλυκό μόνιμα στην ζευγαρώστρα σαν το κανονικό της κλουβι και εκει λέω να την προετοιμάσω.
Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
 
Βαζουμε πρωτα αρσενικα στη ζευγαρωστρα ωστε να ξεκινησουμε νωριτερα σε αυτα την προετοιμασια. Τα αρσενικα πρεπει να πυρωσουν πρωτα.Αν κανεις το αντιθετο θα πυρωσουν πρωτα τα θυληκα με αποτελεσμα να εχεις πολλα ασπορα αυγα.Βεβαια υπαρχουν φιλοι που βαζουν πρωτα υα θυληκα.
Εγω βαζω στις ζευγαρωστρες τα αρσενικα και ξεκινω την προετοιμασια μετα απο καμια δεκαρια μερες βαζω με χωρισματα και τα θυληκα. Οταν πυρωσουν τα θυληκα δινω νημα φωλια και βγαζω το χωρισμα
 
Δηλαδή θα πρέπει να βγάλω το θηλυκό απο το κλουβι ζευγαρώστρα που το εχω και να βάλω το αρσενικό; Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να είναι μέσα στο συγκεκριμένο κλουβί για να ξεκινήσω την προετοιμασία στο αρσενικό και οχι σε ενα άλλο κλουβι;
 
Δε χρειαζεται να αλλαξεις κλουβια. Η ουσια ειναι να ξεκινησεις προετοιμασια στα αρσενικα 10 με 15 μερες νωριτερα απο οτι στα θυληκα
 
θέλει μάλλον να σου πει ότι έχει το ζευγάρι χωρισμένο με το σύρμα στη ζευγαρώστρα και τα προετοιμάζει με διαφορετική διατροφή στο κάθε ένα πουλί (αρσενικό- θηλυκό).
 
πάντως για τη φωτογραφία που έχω ανεβάσει στην αρχή του θέματος με τα αυγά πρέπει να σας πω ότι τελικά ήταν άσπορα.
τώρα φυσικά η κανάρα γέννησε για δεύτερη φορά αλλά την έχω βάλλει με άλλο αρσενικό και περιμένω ...
 
μετα απο ένα ελενχο που εκανα στα αυγα με την λαμπα διαπιστώνω ότι απο τα 4 αυγα το ενα ειναι άσπορο, στο άλλο εχει διακεκομμένη μάλλον κύηση και στα αλλα δυο όλα πανε καλα.
περιμένω αύριο- μεθαύριο να σκάσουν τα αυγα. αν πανε όλα καλά θα ανεβάσω φωτογραφίες.
 
Back
Top