Ασθένειες Αλλαγη θερμοκρασιας και τα παπαγαλακια ξεκινησαν πτερορροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερινο update απο τα παπαγαλακια μου..
Τα πουπουλα σταματησανε απο προχθες.. Το μπανακι τα βοηθησε πολυ..σημερα παρατηρησα τις επισκεψεις και απο τα 2 στην φωλια.. Την ξυνανε γυρω γυρω και τσιμπιοντουσαν καμια φορα..
Ξεκινησα παλι να δινω oleovita.
 
Σας ευχαριστω ολους και ευχομαι κι εγω με την σειρα μου καλες αναπαραγωγες σε ολουυς!
Πφφφ... Μαρια ολο αυτο το θεμα με εχει αγχωσει.. Πιστευω ότι απο την μερια μου κανω οτι καλυτερο μπορω.. Αλλα με αγχωνει που δεν προχωρανε τα παπαγαλακια.. Θα μου πειτε οτι δεν ειναι και ο καιρος τους αλλα πολλα ατομα απο δω και γνωστοι μου ζευγαρωνουν και τωρα αλλα τους γεννησαν και τα χριστουγεννα... Επιασα τον μονολογο πφφφ... Μακαρι τα πουλακια μου...
 
Σε καταλαβαίνω Βασίλη, αλλά εσύ ό,τι είναι να κάνεις το κάνεις πιστεύω, θα πρέπει να κάνεις και υπομονή.
Εύχομαι σύντομα να σε ανταμείψουν με χαρές :)
 
Σε καταλαβαίνω Βασίλη, αλλά εσύ ό,τι είναι να κάνεις το κάνεις πιστεύω, θα πρέπει να κάνεις και υπομονή.
Εύχομαι σύντομα να σε ανταμείψουν με χαρές :)
Μακαριιι!
οτι περναει απο το χερι μου το κανω και με το παραπανω.
 
Λοιπον...Ας ενημερωσω μετα απο λιγες μερες.. Εχθες ξεκινησα την αλλαγη της σκεπης του κλιμακοστασιου απο ελενιτ σε πανελ 4cm.. Μπορω να πω πως ειδα διαφορα το βραδυ ακομα και με κενα σε μερικα σημεια και απο το βορινο σημειο να μπαινει ο αερας.
Η θερμοκρασια ητανε ολο το βραδυ στους 16 βαθμους..
Σημερα εκλεισα ολες τις τρυπες με αφρο και δεν μπαζει αερα απο πουθενα..
Τα παπαγαλακια πρεπει να στρεσαριστηκαν λιγακοι.. Καναμε λιγοι φασαρια πανω αλλα καλα τα βλεπω.
Σημερα ξεκινησα το Ferti-vit να τους βαζω..Αυτο ποσο καιρο να το βαζω; Δεν λεει στις οδηγιες χρησης ποσο..
Μονο την δοσολογια ελεγε..
 
οπ... Το ειδα με την μια 😛
Ευχαριστω Μαρια.
Για τα υπολοιπα τι εχεις να πεις;
πρεπει να κανω κατι αλλο τωρα στα πουλια;
 
Για τα κατασκευαστικά τίποτα, κατάλαβα ότι τελικά φοβάσαι πως κρύωναν; Επίσης αυτό το υλικό θα προσφέρει και το καλοκαίρι δροσιά;
 
Για τα κατασκευαστικά τίποτα, κατάλαβα ότι τελικά φοβάσαι πως κρύωναν; Επίσης αυτό το υλικό θα προσφέρει και το καλοκαίρι δροσιά;

Και οτι κρυωναν αλλα και αυτο με την αλλαγη της θερμοκρασιας συνεχεια.. Οταν εχει ζεστη πεθαινεις και οταν εχει κρυο καλυτερα να εισαι εξω..
 
Παιδια.. Κατι δεν παει καλα..σημερα ξαναειδα πουπουλα.. Βασικα ειδα εχθες 2-3 και σημερα αρκετα.. Επισης παρατηρω οτι τα παπαγαλακια φτιαχνουν συνεχεια το φτερωμα τους. Υπαρχει περιπτωση να εχουν ψειρες; και αν ναι πως προεκυψε αυτο;
Nα προσθεσω πως εχω σταθερη θερμοκρασια που ξεπερνα και τους 20 βαθμους.. Μονο το βραδυ εχω 18-19 και αν.. Μεσα εξω δεν εχουν τα πουλια..
Δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι..υποψιαζομαι για ψειρες, εχω ψαξει βεβαια πατιθρες κτλπ.. Αλλα δεν ειδα τιποτα...
 
Δεν μπορείς να τα ψάξεις στο σώμα τους;
Πιστευω ή μαλλον ειμαι σιγουρος οτι αμα τα πιασω θα με ακουσουν ολοι οι Αγιοι Αναργυροι 😛
😀
Λοιπον.. Το συζητησα με εναν εκτροφεα και μου ειπε πιθανον τους λειπει καποια βιταμινη..
δεν ξερω τωρα..ψειρες δεν εχουν.. ειμαι σιγουρος γιατι υπαρχει τακτικη καθαριοτητα σε ολα..
 
Για ξαναπές τι τα ταίζεις Βασίλη μου!
Εντάξει μπορείς να πάρεις μια πολυβιταμίνη να την διαλύεις στο νερό. Ήλιος τα βλέπει;
Πάντως ένα ψέκασμα με pinex, έτσι κι αλλιώς χρειάζεται που και που. Πάρε ένα σπρέϋ άνοιξη έρχεται, φουντώνουν τα παράσιτα.
 
ΠΦΦΦ!
Λοιπον.. Απο διατορφη.. Τους δινω σπορους με φρουτα της versele-laga.. Αυγοτροφη versele-laga πολυβιταμινη..σουπιοκοκκαλο..ferti-vit τωρα.. Και λαχανικα.. Οπως: μαρουλια, καροτα, δυοσμο.. Αυτα τωρα..
Για καποιο λογο πριν δεν φορτωνε το σαιτ.. Οποτε να το φαγητο τους
Versele Laga Prestige Premium Budgies
Orlux Frutti Patee
 
Χα χα για άνοιξε την πρώτη φωτογραφία :)
Πες λιγάκι, περί πολυβιταμίνης και fertivit, κάθε πότε, πόσες μέρες;
Επίσης από χόρτα, δεν βλέπω κάτι, δώσε σκούρα πράσινα χόρτα, φύλλα παντζαριών, φύλλα μπρόκολου και κουνουπιδιού. Δώσε ρίγανη χλωρή ή έστω ξηρή.
Δεν δίνεις τρεις τέσσερις μέρες σκορδόνερο;
 
Back
Top