Ασθένειες Αλλαγη θερμοκρασιας και τα παπαγαλακια ξεκινησαν πτερορροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χα χα για άνοιξε την πρώτη φωτογραφία :)
Πες λιγάκι, περί πολυβιταμίνης και fertivit, κάθε πότε, πόσες μέρες;
Επίσης από χόρτα, δεν βλέπω κάτι, δώσε σκούρα πράσινα χόρτα, φύλλα παντζαριών, φύλλα μπρόκολου και κουνουπιδιού. Δώσε ρίγανη χλωρή ή έστω ξηρή.
Δεν δίνεις τρεις τέσσερις μέρες σκορδόνερο;

ουψψψ... Κατι εψαχνα φαινεται και εκανα βλακεια 😛
Το αλλαξαα!
Λοιπον.. Το ferti-vit το βαζω καθημερινα μεχρι να δω το πρωτο αυγο.. Ετσι λεει τουλαχιστον.
Η πολυβιταμινη ειναι σαν την αυγοτροφη..υπαρχεο μονιμα στο κλουβι οπως και η αυγοτροφη..
Απο χορτα.. Βαζω οτι βρω στο σπιτι.. Τωρα για μπροκολο και κουνουπιδι δεν πιστευω οτι το τρωνε.. Οποτε δεν βαζω καθολου..
Σκορδονερο γιατι;
 
Η πολυβιταμινη ειναι σαν την αυγοτροφη.
Ωπ σε τσάκωσα, άχρηστο πράγμα δεν χρειάζεται, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι εσύ χρησιμοποιείς κάτι τέτοιο.

Σκορδονερο γιατι;
Δεν χρειάζεται να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, εφόσον κάτι σε απασχολεί, μια κίνηση να δώσεις ένα φυσικό αντιμικροβιακό δεν είναι ποτέ κακή. Όχι μηλόξυδο αυτήν την εποχή που ετοιμάζονται για αυγά.

Θα τα φάνε, μην επαφίεσαι στο τι νομίζεις.
 
Ουψ, ντρεπομαι τωρα...
Αν ειναι να κοψω αυριο το ferti-vit? και για ποσο καιρο να τους δινω σκορδονερο; Πως φτιαχνεται αυτο; :$ ☹
Δεν το εχω χρησιμοποιηση ποτε το σκορδονερο ή το μηλοξυδο.. Να πω την αληθεια δεν μου χρειαστηκανε..
 
Θέλει κανένα μήνα γράφει; Αυτό είναι ενισχυτικό της αναπαραγωγής, σωστά;
 
Και γω τα ιδια προβληματα εχω.. Εμενα μαλιστα ριχνει φτερα πτησης...
 
Θέλει κανένα μήνα γράφει; Αυτό είναι ενισχυτικό της αναπαραγωγής, σωστά;

Δεν γραφει..υποτιθεται μαλλον οτι ειναι για την περιοδο αναπαραγωγης δηλαδη την ανοιξη και σου λεει οτι μολις δεις ετοιμο το ζευγαρι ξεκινα αυτο μεχρι το πρωτο αυγο.. Ναι ειναι ενισχυτικο για την αναπαραγωγη

Και γω τα ιδια προβληματα εχω.. Εμενα μαλιστα ριχνει φτερα πτησης...
Ετσι κανουν φιλε μου.. Απο τον σεπτεμβρη μου το εχουν κανει τουλαχιστον 4-5 φορες..
 
Ερωτηση... Παλια σε αλλα ποστ που λεγαμε για την διατροφη τους ειχα και παττε φρουτων.. επειδη βλεπω οτι δεν μου το τρωνε τα φρουτα.. Να τους αγορασω παττε φρουτων ή οχι; Εχθες εβαλα για 2η μερα μηλο και το τρωγανε και τα πεταγανε κατω σε κομματακια..σημερα εβαλα λαχανο το τσιμπησανε στην αρχη και μετα τελος..
ααα... Ερωτηση και για κατι αλλο..ημουν αρκετη ωρα στα παπαγαλακια και τα χαζευα..η θηλυκια ητανε στην φωλια με το κεφαλι της αρκετη ωρα μεσα και ο αρσενικος πηγαινε κ εξυνε- κοπαναγε την φωλια και τα καγκελα του κλουβιου.. Οταν τον εβλεπε η θηλυκια του φωναζε..
 
Δεν είναι το ίδιο να δίνεις πατέ φρούτων (που βασικά είναι αυγοτροφή εμπλουτισμένη με φρούτα αν θυμάμαι καλά) και το ίδιο χορταρικά και λαχανικά φρούτα.
Μπορείς φυσικά να δίνεις το πατέ αλλά θα συνεχίσεις τα φρέσκα. Δεν έχει σημασία που σκορπίζουν κομματάκια. Έτσι κάνουν. Κάποιο μέρος τρώνε επίσης.
Ίσως κάποιο από τα δύο δεν είναι έτοιμο. Δεν έλεγες ότι περνάνε πτερόρροια; Σ' αυτή την φάση μπορεί κάποιο να αισθάνεται αδύναμο.
Δίνε αυγοτροφή και πράσινα σκούρα χόρτα. Παντζαρόφυλλα, φύλλα μπρόκολου, κουνουπιδιού, ό,τι χόρτα έχει ο μανάβης εκτός σπανάκι σ' αυτήν την φάση.
 
Δεν είναι το ίδιο να δίνεις πατέ φρούτων (που βασικά είναι αυγοτροφή εμπλουτισμένη με φρούτα αν θυμάμαι καλά) και το ίδιο χορταρικά και λαχανικά φρούτα.
Μπορείς φυσικά να δίνεις το πατέ αλλά θα συνεχίσεις τα φρέσκα. Δεν έχει σημασία που σκορπίζουν κομματάκια. Έτσι κάνουν. Κάποιο μέρος τρώνε επίσης.
Ίσως κάποιο από τα δύο δεν είναι έτοιμο. Δεν έλεγες ότι περνάνε πτερόρροια; Σ' αυτή την φάση μπορεί κάποιο να αισθάνεται αδύναμο.
Δίνε αυγοτροφή και πράσινα σκούρα χόρτα. Παντζαρόφυλλα, φύλλα μπρόκολου, κουνουπιδιού, ό,τι χόρτα έχει ο μανάβης εκτός σπανάκι σ' αυτήν την φάση.

Εχουν πτερορροια.. Μιλησα με εναν εκτροφεα και μου ειπε οτι τους λειπει καποια βιταμινη..
Σαν συμπεριφορα ειναι μια χαρα τα πουλια.. Ο αρσενικος ειναι στριμενος οπως ητανε παντα και η θηλυκια ειναι πολυ ημερη.. Οποτε παω κοντα τους ερχεται διπλα μου και με κοιταει.. Αφου να φανταστεις Μαρια την κοροιδευω. Γυρναω δεξια και γυρναει και αυτη.. Οτι κανω γυρναει να με δει 😛
Η θηλυκια δεν χανει πολλα πουπουλα.. Αλλα ολο στην φωλια γυριζει.. Ο αρσενικος χανει παλι πολλα..σημερα τους εβαλα στο νερο ηλεκτρολυτη μηπως και χρειαστει.. Το εχω σε ορο.. Και οπως εφτιαξα το μιγμα για το ferti vit ερειξα μεσα και ηλεκτρολυτη.. Δεν κανει κακο.. Ειναι το πιο ακινδυνο και ''βοηθητικο'' στην υγεια του πουλιου και το πρωτιμω.
 
Όταν έχουν πτερόρροια, πρέπει να τρώνε αυγό και πράσινα σκούρα χόρτα. Αλλά μάλλον σε μανάβικο δεν πατάς, προτιμάς τα φαρμακεία :)
 
Όταν έχουν πτερόρροια, πρέπει να τρώνε αυγό και πράσινα σκούρα χόρτα. Αλλά μάλλον σε μανάβικο δεν πατάς, προτιμάς τα φαρμακεία :)[/QUOTE
Όταν έχουν πτερόρροια, πρέπει να τρώνε αυγό και πράσινα σκούρα χόρτα. Αλλά μάλλον σε μανάβικο δεν πατάς, προτιμάς τα φαρμακεία :)

Δεν ειναι αυτο.. Ενα θεμα ειναι τα μυρμιγκια.. Και ενα αλλο ειναι οτι δεν μπορω να τους κανω προγραμμα..ωστε να τα βαζω οποτε πρεπει
 
Δεν είναι πιο ελκυστικά τα χορταρικά στα μυρμήγκια από τα σπόρια. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
Από το να μην βάζεις καθόλου, βάζε χωρίς πρόγραμμα, όποτε περάσεις από μανάβη κι όποτε μπορέσεις.
 
Δεν είναι πιο ελκυστικά τα χορταρικά στα μυρμήγκια από τα σπόρια. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
Από το να μην βάζεις καθόλου, βάζε χωρίς πρόγραμμα, όποτε περάσεις από μανάβη κι όποτε μπορέσεις.

Δεν εχω θεμα για να παω..υπαρχουν στο σπιτι καθε εβδομαδα φρεσκα..
Εχθες που εβαλα λαχανο απλα το δοκιμασανε και το αφησανε.. Ενω το ζευγαρι που εχω με την καναρα το εφαγαν ολο και το αφησα ολο το βραδυ και το εβγαλα πριν απο λιγο που τα καθαρισα..
 
Και γω τα ιδια προβληματα εχω.. Εμενα μαλιστα ριχνει φτερα πτησης...

Ο Φεβρουαριος για οσα πουλια ζουν σε εσωτερικο-θερμαινομενο χωρο, ειναι ενας μηνας που μπορει αν εμφανισουν μια μικρη συντομη περιοδο "συμπληρωματικης" πτερορροιας. Το λεω εχοντας 2 πουλια εξω και 2 μεσα στο σπιτι.
 
Back
Top