Διατροφή Ξηρά μυρωδικά και μπαχαρικά για τους παπαγάλους μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
Γνωρίζοντας την ωφελιμότητα των ξηρών αρωματικών βοτάνων όπως η ρίγανη, το θυμάρι, ο βασιλικός κτλ στην υγεία των πτηνών μας αλλά και κάποιων μπαχαρικών όπως η κανέλα, το πιπέρι καγιέν κτλ και αξιοποιώντας τις πληροφορίες του petbirds Βότανα στη διατροφή των πουλιών σε εβδομαδιαία βάση τοποθετώ στα κλουβιά ένα ξεχωριστό μπωλάκι τροφής στο οποίο βάζω τα εξής:
  • Ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι πάντα.
  • Δυόσμο ή και τσουκνίδα φορά παρά φορά.
  • Το salat mix της vitakraft πάντα (θέλω την γνώμη σας γι' αυτό το προϊόν αν το χρησιμοποιείτε).
  • Κανέλα, πιπέρι καγιέν, πιπέρι κόκκινο γλυκό πάντα.
  • Λίγο σουσάμι πάντα.
  • Αμύγδαλο ωμό πάντα (επειδή έχω μικρομεσαίους παπαγάλους, παίρνω το ωμό φιλέ αμύγδαλο και το τρίβω και με το χέρι σε μικρά κομματάκια).
  • Δυο τρεις σταφίδες κομμένες σε πολύ μικρά κομματάκια πάντα.
  • Κόκκινη κινόα πάντα.
Φυσικά τα πουλάκια στο διάστημα της εβδομάδας αδειάζουν τα μπωλάκια (και πριν περάσει το διάστημα) αλλά εγώ τηρώ το χρονοδιάγραμμα.

Θέλω την γνώμη σας και να συζητήσουμε τα υλικά, αν κάποια δεν πρέπει σε αυτήν την συχνότητα, αν παραλείπω κάποια ουσιώδη και απαραίτητα και γενικά να γίνει κουβέντα επί του θέματος.
 
Ακουγεται πληρες και ενισχυμενο το συνολο αυτων των τροφων Μαρια. Η αληθεια ειναι οτι δεν τα χρησιμοποιω με αυτον τον τροπο. Αλλα κι αυτα που δινω δεν τα δινω σε τακτικη καθημερινη ή εβδομαδιαια βαση. Δινω π.χ. μια στο τοσο (μια φορα το μηνα) ενα κλωναρακι φρεσκο βασιλικο, ενα-δυο κλαρακια δεντρολιβανο, μερικες καυτερες πιπεριες, ενα-δυο ξυλακια κανελας κι ο,τι αλλο εχω στον κηπο, δικης μου παραγωγης. Οχι για καποιον συγκεκριμενο λογο αλλα τοσα χρονια δεν τα χρησιμοποιησα εντατικα ποτε και δεν ειχα ευτυχως ποτε προβληματα με τα πουλια μου. Αυτα που ταιζω καθημερινα ειναι πολλα πρασινα φυλλωδη και "χρωματιστα" λαχανικα εποχης. Καθε μερα δηλαδη τα πουλια μου τρεφονται, τα μικρα ιδιως, κυριως με αυτα και δευτερευοντως με πελετς. Τα μεγαλυτερα σε ηλικια ειναι με τις εποχες τους, τα λαχανικα και τα φρουτα δεν τα εχουν στην πρωτη επιλογη τους εκτος αναπαραγωγικης περιοδου που τοτε "αλεθουν" τα παντα.

Τι διαφορες ειδες στα πουλια σου απο τοτε που τα ταιζεις με αυτο το μιγμα;
 
Αυτά τα έχω σε συμπληρωματική ταίστρα στο κλουβί.
Φυσικά ταίζω σπόρους καθημερινά και μέρα παρά μέρα, κάποτε και κάθε μέρα, δίνω κι εγώ χόρτα και φυλλώδη λαχανικά, καρότο κάπου κάπου, πιπεριές (δεν μου τις πολυτρώνε τα περισσότερα) και φρέσκα αρωματικά που έχω στο μπαλκόνι μου, ρίγανη, δενδρολίβανο, θυμάρι, βασιλικό και δυόσμο. Λιγότερο από μία φορά την εβδομάδα δίνω φρούτα και από αυτά κυρίως το ξυνόμηλο.
Τα φρέσκα φεύγουν εν ριπή οφθαλμού. Καλαμπόκι όταν βρίσκω γίνεται χαρά μεγάλη.
Αυτό που δεν έχω δώσει μέχρι στιγμής είναι ρύζι και αρακά και γενικά δεν τα έχω μάθει στα βρασμένα ακόμα.
Διαφορές, ίσως είναι η ιδέα μου; Όταν είμαι υπεραπασχολημένη και παραμελώ τα εξτρά, τα βλέπω πιο άτονα. Δεν ξέρω τι παίρνουν σε ωφέλιμες ουσίες, οπωσδήποτε θα αντλούν κάποιες, πάντως παίρνουν και μια χαρά απασχόλησης.
 
Δεν εχω δοκιμασει ποτε να δωσω στον Ρενο αρωματικα. Επι καθημερινης βασεως τρωει μπανανα, καλαμποκι βρασμενο, ροδι, λαχανο, πορτοκαλι. Θα δοκιμασω να του δωσω βασιλικο η κατι αλλο μυρωδικο να δω κατα ποσον θα το φαει...
 
Σημερα εδωσα στον Ρενο ενα μικρο κλωναρακι φρεσκο βασιλικο. Το πρωτο πραγμα που εκανε ηταν να το πεταξει εξω απο την ταιστρα του. Ουτε που γυρισε να το ξαναδει...
 
Σημερα εδωσα στον Ρενο ενα μικρο κλωναρακι φρεσκο βασιλικο. Το πρωτο πραγμα που εκανε ηταν να το πεταξει εξω απο την ταιστρα του. Ουτε που γυρισε να το ξαναδει...

kiks αν δωσουμε σε εναν παπαγαλο την επιλογη να διαλεγει μονος του τι θα τρωει, θα διαλεξει να τρωει μονο ηλιοσπορο ολη μερα μεχρι να πεθανει... Και θα πεθανει συντομα ετσι. Οπως και σε ενα παιδι αν δωσεις την επιλογη να τρωει οτι θελει μπορει να διαλεξει να τρεφεται με πατατακια και μπισκοτα. Αυτο που θελω να πω οτι τα πουλια τα μαθαινεις να τρωνε σωστα μιας και δεν το διδαχτηκαν απο τους γονεις τους που στερηθηκαν και το φυσικο περιβαλλον τους που θα τους παρειχε τελειως διαφορετικες πηγες τροφων απο αυτα που τους δινουμε εμεις. Το οτι εδωσες ενα κλαρακι βασιλικου στο πουλι και το πεταξε τι σημαινει λοιπον;
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει όταν δίνω πράγματα εκτός των σπόρων φυσικά, είναι πρώτον ο κατ' αρχήν δισταγμός έως απαξία του νέου τρόφιμου. Δεύτερον τα χορταρικά και τα φρέσκα μυρωδικά δεν πρέπει να προσφέρονται σε τόση ποσότητα όση εικάζουμε ότι τόση αν φάει του κάνει καλό. Πρέπει να τα βάζουμε μπόλικα γιατί αυτό τα χαροποιεί. Επίσης πολλά κομμάτια ή κλωνάρια τους πέφτουν. Άρα για να φάει τόσο όσο πρέπει, πρέπει να προσφέρουμε πολλαπλάσια ποσότητα.
Επίσης συν τω χρόνω μαθαίνουν ότι κάτι καλό υπάρχει στα εξτρά και περιμένουν με περιέργεια το μενού.
 
.. Έτσι έμαθε ο Μάριος να τρώει ρίγανη:D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημερα, καλο μηνα! Σχετικα με τα μυρωδικα και τα βοτανα, ο Ρενος επι καθημερινης βασεως τρωει φρεσκα λαχανικα και φρουτα. Τους σπορους και τα φυστικια τα εχει για snaks. Πιστευω οτι δεν του λοιπουν βιταμινες, αλλα και δεν ειμαι αντιθετη στο να του δωσω κατι διαφορετικο. Πιστευω ομως οτι καθε πουλι εχει ιδιαιτεροτητες που καπως δυσκολα μπορεις να τις αλλαξεις.
 
Μαρια να σε ρωτησω το εβδομαδιαια βαση πως το εννοεις; Μια φορα τη βδομαδα τα βαζεις ή τα εχεις μονιμα και τα αλλαζεις εβδομαδιαια;
 
Καλημερα, καλο μηνα! Σχετικα με τα μυρωδικα και τα βοτανα, ο Ρενος επι καθημερινης βασεως τρωει φρεσκα λαχανικα και φρουτα. Τους σπορους και τα φυστικια τα εχει για snaks. Πιστευω οτι δεν του λοιπουν βιταμινες, αλλα και δεν ειμαι αντιθετη στο να του δωσω κατι διαφορετικο. Πιστευω ομως οτι καθε πουλι εχει ιδιαιτεροτητες που καπως δυσκολα μπορεις να τις αλλαξεις.
Δεν μιλάμε για αλλαγή αλλά για προσθήκη, εμπλουτισμό της ποικιλίας και όχι να σταματήσει να ωφελείται από ό,τι τρώει μέχρι σήμερα και που είναι πολύ σωστά.
Μαρια να σε ρωτησω το εβδομαδιαια βαση πως το εννοεις; Μια φορα τη βδομαδα τα βαζεις ή τα εχεις μονιμα και τα αλλαζεις εβδομαδιαια;
Ναι το έχω μόνιμα και το αλλάζω μία φορά την εβδομάδα. Και τα δικά μου δεν έχουν όλα τον ίδιο βαθμό ανταπόκρισης. Άλλα το έχουν τελειώσει σ' αυτό το διάστημα και άλλα έχουν τσιμπολογήσει επιλεκτικά. Πάντως όλα το σκαλίζουν και βέβαια η κόκκινη κινόα γίνεται ανάρπαστη από την πρώτη μέρα.
 
Καλησπερα, μπορειτε να μου πειτε παρακαλω, τι ειναι η κοκκινη κινοα; Μηπως λετε για την κοκκινη καυτερη πιπεριτσα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημερα, εξαιρετικο αυτο το μειγμα! Να ρωτησω, η χρηση μπαχαρικων οπως η κανελα και η παπρικα και γενικα τα παραπανω, ειναι οφελημα και για καναρινια; Το σουσαμι; Για να την ακριβεια, μου αρεσε πολυ αυτο το μειγμα και θα ηθελα να το δοκιμασω και εγω στα παπαγαλακια μου αλλα και στο καναρινι μου, γινεται;
 
Το σουσάμι επειδή είναι λιπαρός σπόρος με μέτρο και βέβαια ωμό, είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου.
Για την κανέλα δεν ξέρω για τα καναρίνια, γενικά έχει αντιμικροβιακές αντιμυκητιακές ιδιότητες Κανέλα - cinnamon . Όλα τα υπόλοιπα άνετα απ' όσο διαβάζω, τα δίνουν και σε καναρίνια.
 
Το σουσάμι επειδή είναι λιπαρός σπόρος με μέτρο και βέβαια ωμό, είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου.
Για την κανέλα δεν ξέρω για τα καναρίνια, γενικά έχει αντιμικροβιακές αντιμυκητιακές ιδιότητες Κανέλα - cinnamon . Όλα τα υπόλοιπα άνετα απ' όσο διαβάζω, τα δίνουν και σε καναρίνια.
Ωραια γιατι θελω να το δοκιμασω. Εκει για την κανελα παλι δεν λεει και ειπα να ρωτησω εδω. Δηλαδη ολα τα παραπανω ειναι οκ? Σταφιδες, αμυγδαλα, κινοα κτλ?
 
Back
Top