Ασθένειες Ξηρή ευλογιά ή κάτι άλλο;

maya_the_bee

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2015
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
Το καναρινι εφτασε στα χερια μου πριν 3 εβδομαδες περιπου. Ειναι μικρο σε ηλικια(3-4 μηνων). Πριν μερικες μερες, εμφανισε και στα δυο πισω δαχτυλα, καποια σημαδια. Θα ηθελα την βοηθεια σας, εαν οντως ειναι ξηρη ευλογια ή κατι αλλο. Αν ναι, ποιοι ειναι οι τροποι θεραπειας;
(Τα σημαδια ειναι μονο στα δαχτυλα κι οχι στα ματια).

1.webp 2.webp 3.webp
 
Αυτές τις μέρες ταλαιπωρουμαι με την ευλογία.. Ευτυχώς εσυ εισαι τυχερη γιατι ειναι στα πόδια. Αν εχεις κι άλλα καναρίνια βαλε το κάπου αλλου αυτο για να μην τα κολλήσει. Θα καθαρίζεις συνεχως το κλουβι, τις πατηθρες. Θα δινεις βιταμίνη στο νερο, φρεσκια τροφη. Στο ποδι θα βαζεις κρεμα μπεταντιν. Θελει τις μερες του και θα γινει καλα αν ακολουθησεις αυτα που σου ειπα. Περαστικά.
 
Αν πράγματι είναι ευλογια η καλύτερη θεραπεία είναι η zovirax. Μου την πρότειναν και είδα τρομερά αποτελέσματα σε 2 ημέρες
Δηλαδή;
Εννοείς κρέμα Zovirax? Τι αποτελέσματα είδες, πού την εφάρμοζες, κάθε πότε και για πόσο;
 
Αν πράγματι είναι ευλογια η καλύτερη θεραπεία είναι η zovirax. Μου την πρότειναν και είδα τρομερά αποτελέσματα σε 2 ημέρες

Ναι σε παρακαλω απαντησε στις ερωτήσεις του @ianos . Κανει και για το ραμφος και γυρω απο τα ματια;
 
Για να μη γίνει καμιά παρανόηση, δεν είμαι γκουρού σε θέματα ασθενειών. Σε δύο καναρινάκια μου φέτος εμφανίστηκε ξηρή ευλογιά στα δάκτυλα τους και μετά από σχετική αναζήτηση κατέληξα σε celestoderm - πενταντιν αλοιφή και zovirax. H πρώτη έχει κορτιζόνη και είναι για 5 μέρες το πολύ. Η αλοιφή πενταντίν (όχι το υγρό - είναι καυστικό για τα πουλιά) και απ' ότι διάβασα (και εδώ) έχει καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση της ευλογίας. Η αλοιφή zovirax που χρησιμοποίησα είχε τα καλύτερα αποτελέσματα στην δική μου περίπτωση.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις/συμπεράσματα από αναζητήσεις και ερωτήσεις σε φόρουμ και άτομα που γνωρίζουν περισσότερα για ασθένειες πτηνών.

Ελπίζω να βοήθησα. Φιλικά πάντα
 
Νόντα, δεν έγινε κάποια παρανόηση ότι εισαι γκουρού σε θέματα ασθενειών, που μακάρι να ήσουν δλδ.
Αλλά επειδή το θέμα ειναι μεγάλου ενδιαφέροντος καλό θα ήταν η πρακτική που εφάρμοσες να μας ειναι σαφης´.
Ρωτώ λοιπόν ξανά, ώστε να μείνει καταγεγραμμένο κι αν θέλεις, τροποποίησε, συμπλήρωσε, διόρθωσε το παρακάτω, ώστε η περίπτωση της θεραπευτικής αγωγής να ειναι πλήρως συγκεντρωμένη και συγκεκριμένη, έστω και σαν case report.
Κρέμα Zovirax,
Επάλειψη στα πόδια 2 φορες την ημέρα
Επάλειψη πέριξ της περιοχής του ματιού..., πόση ώρα μετά την εφαρμογή tobrex σταγόνων;
Διάρκεια θεραπείας...
Υποστηρικτική θεραπεία...φάρμακο, δόση, συχνότητα χορήγησης, διάρκεια...
 
Ένα παράδειγμα δεν αποτελεί ιατρικό ιστορικό...

Στην περίπτωση μου -ίσως το πρόλαβα σε αρχικό στάδιο- διάβασα για τα τρεις κρέμες που προανέφερα και χρησιμοποίησα τη zovirax για 2-3 μέρες, 2 φορές την ημέρα και είδα πολύ καλά αποτελέσματα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες πριν και μετά.

Σε άλλο πουλάκι που το βρήκα μετά τις διακοπές σε προχωρημένο στάδιο (και στο μάτι του, στο σώμα του) δοκίμασα περιμετρικά του ματιού μετά από σταγόνες tobrex για να είναι υγρό το μάτι και να μην εισχωρήσει η κρέμα μέσα. Δυστυχώς το πουλάκι το έχασα μετά από λίγες μέρες. Σε αυτό το πουλάκι δοκίμασα και τις υπόλοιπες κρέμες αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
 
Στο δεύτερο καναρινι εβαλες κρεμα zovirax γυρω γύρω και παλι το εχασες; Στα ποδια δυσκολο να χασεις πουλι. Πιο δύσκολη περίπτωση ειναι τα ματια και το ράμφος και ενθουσιάστηκα οτι βρεθηκε η λυση.
 
Τα πόδια που φαίνοντε στις φωτογραφίες της Μάγιας της μέλισσας εγώ δεν βλέπω ευλογιά.
Εγώ βλέπω, και μάλιστα στην αρχή της, που το δέρμα κάπως σαν να κιτρινίζει.
 
Τα πόδια που φαίνοντε στις φωτογραφίες της Μάγιας της μέλισσας εγώ δεν βλέπω ευλογιά.
Κι εγώ βλέπω ευλογία. Καλο ειναι οταν λεμε ότι δεν είναι κάτι... Να λεμε τι μπορεί να είναι έτσι ώστε να γινει μια συζήτηση πανω σε αυτό και να καταλήξουμε κάπου.
 
Κι εγώ βλέπω ευλογία. Καλο ειναι οταν λεμε ότι δεν είναι κάτι... Να λεμε τι μπορεί να είναι έτσι ώστε να γινει μια συζήτηση πανω σε αυτό και να καταλήξουμε κάπου.
Συμφωνώ Αριάδνη, αλλά αυτο δεν μπορεί παντα να γίνει, διότι κάλλιστα γίνεται να απορρίπτουμε κάποιο ενδεχόμενο, αλλά να μην ξέρουμε τι άλλο μπορεί να ειναι.
 
Μία επισήμανση, υπάρχουν δύο celestoderm στην αγορά, για καλύτερα αποτελέσματα είναι η
CELESTODERM-V WITH GARAMYCIN και όχι η σκέτη CELESTODERM-V . Βοηθάει πολύ κ σε πρισμενο πόδι από δαχτυλίδι... (δεν γνωρίζω πολλά πάνω στο θέμα, απλά μια επισήμανση κάνω). ΝΟΝΤΑΣ ευχαριστούμε για τις προσωπικές εμπειρίες σου.
 
Κι εγώ βλέπω ευλογία. Καλο ειναι οταν λεμε ότι δεν είναι κάτι... Να λεμε τι μπορεί να είναι έτσι ώστε να γινει μια συζήτηση πανω σε αυτό και να καταλήξουμε κάπου.
Εγώ δεν μπορώ να ξέρω τί είναι.Αλλά δεν γίνεται το κάθε σπυράκι να είναι ευλογιά.Βέβαια ούτε καν για σπυράκι δεν φαίνεται.
 
Εγώ δεν μπορώ να ξέρω τί είναι.Αλλά δεν γίνεται το κάθε σπυράκι να είναι ευλογιά.Βέβαια ούτε καν για σπυράκι δεν φαίνεται.

Εμενα μου φαίνεται για αρχη ευλογιας. Αλλα δεν θα το πω σιγουριά γιατι δεν το εχω και μπροστά μου. Ας βαλει μπεταντιν που κανει για ολα και παρακολουθούμε την εξελιξη του. Μακαρι να μην είναι ευλογια..
@maya_the_bee πως ειναι το καναρίνι σου;
 
Παιδια, εδω και δυο μερες, πριν κοιμηθει το πουλακι, βουταω και τα 2 ποδαρακια μεσα σε μπεταντιν για 5-6 δευτερολεπτα και μετα σκουπιζω με χαρτι προσεκτικα τα δαχτυλα. Δεν εχει γινει πιο εντονο το προβλημα αλλα δεν εχει υποχωρησει κιολας. Θα δοκιμασω και τις κρεμες που αναφερατε πιο πανω και θα σας ενημερωσω ξανα. Ευχαριστω για το χρονο σας.
 
Back
Top