Ασθένειες Ξηρή ευλογιά ή κάτι άλλο;

Γεια σας! Αφου τελειωσα τις πλυσεις με μπεταντιν την Κυριακη, ξεκινησα να βαζω και την zovirax. Θα κανω επαλειψη για αλλες 2 μερες και μετα θα το αφησω γιατι το εχω στρεσαρει πολυ το καημενο με τα πιασιματα. Παντως, με την αλοιφη δεν εχω δει καποια διαφορα...

Να συμπληρωσω οτι τα σπυρακια δεν ματωνουν, δεν εχουν μεγαλωσει και εχουν πιασει κακαδακι.
 
@Nontas μπορείς σε παρακαλώ να μου πεια δοσολογία zovirax;
 
@Nontas μπορείς σε παρακαλώ να μου πεια δοσολογία zovirax;
Αριάδνη την χρησιμοποιούσα 2 φορές την ημέρα, πρωί - απόγευμα, λόγω δουλειάς. Σε πουλάκια που το πρόλαβα σχετικά νωρίς είχα πολύ καλά αποτελέσματα, ενώ έχασα και 2 πουλάκια που τα βρήκα μετά από διακοπές σε πιο προχωρημένο στάδιο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι αυτά που έχασα ήταν 1-2 μηνών και τα άλλα ενήλικα.
 
αλοιφή μπενταντιν θέλει να μενει επανω(όχι πλύσεις με το υγρό και σκούπισμα)
Δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει από τη στιγμή που επιλέχτηκε η Zovirax. Οι πλήσεις εξακολουθούν να κάνουν τη δουλειά τους, όσον αφορά την αντισηψία.
 
ουτε ευλογιά ούτε τιποτε άλλο κακή διατροφή και έλλειψη βιταμινών !
φαίνεται στα πόδια γιατί τα φτερά και το δέρμα εμποδίζουν να δούμε και τα άλλα συμπτώματα, όπως εσωτερικά.
 
ουτε ευλογιά ούτε τιποτε άλλο κακή διατροφή και έλλειψη βιταμινών !
Για να μην μένουν αναιτιολόγητες οι προτάσεις και μια και από όσα διαβάζω δείχνεις πως έχεις εξειδικευμένες γνώσεις σχετικά με τις ασθένειες... Θέλεις να μας πεις κάτι παραπάνω σχετικά;
Να αιτιολογήσεις δηλαδή τις σκέψεις σου;
 
Για να μην μένουν αναιτιολόγητες οι προτάσεις και μια και από όσα διαβάζω δείχνεις πως έχεις εξειδικευμένες γνώσεις σχετικά με τις ασθένειες... Θέλεις να μας πεις κάτι παραπάνω σχετικά;
Να αιτιολογήσεις δηλαδή τις σκέψεις σου;

Σε πουλάκια που το πρόλαβα σχετικά νωρίς είχα πολύ καλά αποτελέσματα, ενώ έχασα και 2 πουλάκια που τα βρήκα μετά από διακοπές σε πιο προχωρημένο στάδιο. το γραφει σχόλιο κάπου παραπάνω και αποτελεί κλασική περίπτωση μειωμένης λήψησ πρωτεινών βιταμινών και ιχνοστοιχείων συνήθως από κακή διατροφή ή μη εναλλαγή αυτής συμφωνα με τις ανάγκες. Δηλ καλοκαίρι = πτερόρια - αφυδάτωση - στρεσάρισμα και πολλά πουλία μαζί (νεογέννητα) βάλτε τώρα με το μυαλο σας τι γίνεται στο σώμα του πουλιού.
τις προάλες μου τελείωσε η αυγοτροφή και πήγα να πάρω . στο κατάστημα δοκίμασα (μασώντας ο ίδιος) 4 διαφορετικές μέχρι να βρώ αυτή με τα λιγότερα γλυκαντικα - λιπαρα και την πιο ουδέτερη γεύση αφού έτσι και αλλιώς την εμπλουτίζω.
γιατί φαίνεται στα άκρα αυτή η έλλειψη ; Α. τα πόδια έχουν τη μεγαλύτερη τριβή από το υπόλοιπο σώμα όπως και ή μύτη και ως αποτέλεσμα αυτού Β. Αλλάζουν ταχύτερα κύτταρα από τα άλλα σημεία του σώματος. Στον άνθρωπο πόσες φορές η ελλειψη ρίχνει τα μαλλιά - σπάει τα νύχια και αλλοιώνει το δέρμα.
Στα φυτά το ίδιο, σου μαραίνονται τα κολοκυθάκια ή τα αγγουράκια από την άκρη προς τα πίσω, ενώ το φυτό δείχνει υγιές τότε κάτι λείπει.
όπως και στη φύση έτσι και στο κλουβί τα πουλιά έχουν άμυνα κατά πολλών παθήσεων. έχουν και αδένα που βοηθά σε αυτό.
Μην αγχώνεστε με το παραμικρό και ξεκινάτε ασκοπες πολλες φορές θεραπείες.
παρατηρήστε τα πτηνά σας και αυτά (μιας και είναι προσαρμοσμένα στην αιχμαλωσία) θα σας το δείξουν.
 
Ευχαριστώ για την ανάλυσή σου... Θα την ξαναδιαβάσω αργότερα με περισσότερο προσοχή.
Μην αγχώνεστε με το παραμικρό και ξεκινάτε ασκοπες πολλες φορές θεραπείες.
παρατηρήστε τα πτηνά σας και αυτά (μιας και είναι προσαρμοσμένα στην αιχμαλωσία) θα σας το δείξουν.
Προσωπικά δεν αγχώνομαι καθόλου...
Απέχω από κάθε είδους φαρμακοδοσία...
Φάρμακα μόνο όταν ο γιατρός μέσα από εξετάσεις το επιβάλει... Ο πτηνίατρος και μόνο αυτός...
Κι αυτό γιατί απλά διαβάζοντας βιβλιογραφίες και πειραματιζόμενος στα πτηνά... κανείς δεν γίνεται γιατρός.
 
Δεν ήταν συσκευασμένες;


Ποιον;
στο κατάστημα που πηγαινω έχει τις συσκευασμένες σε ανοιχτό τσουβάλι και φθηνότερες και 2 . Ο αδενας λέγεται θύμος που στον άνθρωπο και τα λοιπα θηλαστικά έχει ατονήσει
 
ο αδενας λέγεται θύμος
Την περίπου θέση του αδένα ( γιατί όπως αναφέρεται αυτή ποικίλει από είδος σε είδος) μπορούμε να δούμε εδώ https://academy.allaboutbirds.org/features/birdanatomy/ - endocrine - Thymus gland αν πατήσετε την περιγραφή του, αναφέρεται πως είναι επιφορτισμένος με την τόνωση του ανοσοποιητικού ιδιαίτερα των νεαρών πτηνών... αλλά σκέφτομαι όμως πως όλοι γνωρίζουμε πόσο ευάλωτα παρ' όλ' αυτά είναι τα νεαρά πουλιά, ιδιαίτερα κάτω του πρώτου έτους της ζωής τους.
 
Το καναρίνι μου εχει βγάλει ενα σπυρί με αιμα στο ποδι του μπορεί να είναι ευλογια
 
Δύσκολη ασθένεια και δύσκολη ίαση. Γι αυτό όσο μπορείτε προστατεύετε τα μικρά σας με σίτες.

Στο προκείμενο τώρα.

H αλήθεια είναι πως η πρώτη φώτο δεν αποδεικνύει ευλογιά 100%. Θα μπορούσε να είναι απλά ένα χτυπημα από κάποιο κλαδί στο κλουβί.
Να συμπληρωσω οτι τα σπυρακια δεν ματωνουν, δεν εχουν μεγαλωσει και εχουν πιασει κακαδακι.
Αλλά αυτό δείχνει πως είναι ευλογιά. Το σπυράκι στην αρχή είναι κόκκινο και μεγαλώσει και διογκώνεται. Κάποια στιγμή μαυρίζει και μετά πέφτει και βγάζει αίμα.

εδω και δυο μερες, πριν κοιμηθει το πουλακι, βουταω και τα 2 ποδαρακια μεσα σε μπεταντιν για 5-6 δευτερολεπτα και μετα σκουπιζω με χαρτι προσεκτικα τα δαχτυλα
Θα έπρεπε να κάνεις διάλυμα Betadine με νερό γιατί είναι πολύ βαρύ για τα καναρινακια μόνο το Betadine. Επίσης λάθος που το βουτούσες μέσα στο Betadine γιατί έτσι μόλυνες όλο το διάλυμε με τον ιό. Εγώ μετά από συμβουή του @misalouris χρησιμοποιώ μόνο την κρέμα Betadine και μπορώ να πω πως έχω σωθεί.

Πως είναι το καναρινάκι; Έφυγαν τα σπυριά;
 
Back
Top