Ξύλινα κλουβιά

dimitris_patra

PB Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
902
Πόλη
Πάτρα
Εγώ κάπου κάπου φτιάχνω και κάνα κλουβάκι για τα γαρδελάκια μου.

Αυτό είναι 25ετίας όταν πρωτοξεκίνησα την καριέρα μου ως κλουβοκατασκευαστής! 😛

<removed by the owner>

Αργότερα ψιλοβελτίωσα την κατασκευή

<removed by the owner>

και ένα λίγο μεγαλύτερο βαμμένο

<removed by the owner>

τέτοια παλιά έχω καμιά 25αριά...

και πέρσι έφτιαξα δύο τέτοια

<removed by the owner>

... Παραγγελίες δεν δέχομαι! 😛
 
Ωραία αλλά το πράσινο με χαλάει. Έχεις κάνα πράσινο γαρδελι; Βαψε το κόκκινο να Τονίζει την μασκουλα του! 😛
 
Όμορφες κατασκευές, που μάλιστα δείχνουν το χειροποίητο...Αφού το'χεις ρε πατρίδα.. Εξάσκησέ το λίγο και θα φτιάξεις κομψοτεχνήματα..
*Είναι αρρώστια τα πουλιά τελικά για πολλούς.. Δημήτρη, πόσα χρόνια έχεις πουλιά;
 
Όμορφες κατασκευές, που μάλιστα δείχνουν το χειροποίητο...Αφού το'χεις ρε πατρίδα.. Εξάσκησέ το λίγο και θα φτιάξεις κομψοτεχνήματα..
*Είναι αρρώστια τα πουλιά τελικά για πολλούς.. Δημήτρη, πόσα χρόνια έχεις πουλιά;

... Το πρώτο μου γαρδέλι το απέκτησα όταν ήμουν 6 χρονών. Δεν μπορείς να φανταστείς την χαρά μου! Ειλικρινά συγκινήθηκα... Θυμάμαι όταν ήμουν στο δημοτικό μου έδινε η μάνα μου καμιά δεκάρα να πάρω κουλούρι... Και τις μάζευα γιά να αγοράσω καναβούρι.
 
Εσύ είσαι καλλιτέχνης Δημήτρη, μπράβο σου εντυπωσιάστηκα και με την γραμμή σου. Πολλά μπράβο!
 
Εσύ είσαι καλλιτέχνης Δημήτρη, μπράβο σου εντυπωσιάστηκα και με την γραμμή σου. Πολλά μπράβο!

Σας ευχαριστώ, όμως για να είμαι σωστός πρέπει να πω ότι το σχέδιο αυτό δεν είναι κάτι δικό μου, έτσι ακριβώς κατασκεύαζαν τα κλουβιά διάφοροι κατασκευαστές εδώ στην Πάτρα. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να φτιάχνει. Ακολούθησα αυτό το σχέδιο γιατί έχει λιγότερο ξύλο σε σχέση με κάποια που έχω δει και μου αρέσει περισσότερο.

Και κλουβιά με το περιεχόμενο τους

IMG_0635_zpsf0ee2472.jpg


IMG_0613_zps25f5035c.jpg
 
Kαι με τα αρπακτικά Δημήτρη τι γίνεται;. Γιατί έτσι που τα'χεις είναι ''πρόκληση''.
 
Kαι με τα αρπακτικά Δημήτρη τι γίνεται;. Γιατί έτσι που τα'χεις είναι ''πρόκληση''.

Όταν τα κρεμάω έξω είμαι πάντα κάπου εκεί γύρω, δεν μου έχει συμβεί κάτι μέχρι τώρα. Πάντως υπάρχουν ξεφτέρια τα έχω δει να κυνηγούν κοτσύφια και δεκαχτούρες.
 
μπραβο σου δημητρη εχεις κανει πολυ καλη δουλεια για τα φιλαρακια σου
 
Μικρά έργα τέχνης! Μπράβο! Τι υλικά χρησιμοποιείς και πόσο χρόνο σου παίρνει να ολοκληρώσεις μια τετοια κατασκευή;
 
Tζωρτζίνα τα ξύλα που χρησιμοποιώ είναι από οξιά έχω και ένα από ιρόκο. Μου τα κόβει ένας φίλος γιατί δεν έχω κορδέλα. Τα ξυλάκια που χρησιμοποιώ για αποστάτες στις γωνίες στην οροφή και στην βάση του κλουβιού είναι από λυγαριά. Το ξύλο της λυγαριάς είναι στο κέντρο μαλακό, το τρυπάω με ένα σύρμα, και γίνετε σαν καλαμάκι. Περνάω μέσα σύρμα το οποίο στις άκρες με ένα εργαλείο που έχω φτιάξει το κάνω σαν ελατήριο, και έτσι σφίγγει ο σκελετός του κλουβιού.

photobucket-image-anavailable.png


Παλιά σημάδευα τα πηχάκια, μία μία τρύπα, και έκανα τα ξετρυπήματα για να περάσουν τα σύρματα. Έφτιαξα όμως έναν "οδηγό" μιά γωνιά από λαμαρίνα, έχω κάνει στην λαμαρίνα τις τρύπες, και προσαρμόζοντας τον "οδηγό" πάνω στα πηχάκια τα ξετρυπάω πιό εύκολα και πιό γρήγορα.

Γιά να πετύχω το καμπυλωτό σχήμα της οροφής, χρησιμοποιώ ένα πλαστικό πηχάκι το οποίο είναι τέλεια απομίμηση ξύλου, το οποίο ζεσταίνω για να του δώσω αυτό το σχήμα.
Παλιά έβαζα ξύλινο πηχάκι το οποίο έβρεχα για να μαλακώνει και σιγά σιγά σφίγγοντας το με νταβίδια έκανα την καμπύλη. όμως δεν γινόταν να λυγίσει πολύ γιατί έσπαγε.

photobucket-image-anavailable.png


Τώρα χρησιμοποιώ ανοξείδωτο σύρμα το οποίο τεντώνω με ένα hand winch, γιατί όταν το αγοράζω είναι σε κουλούρα και πρέπει να το ισιώσω για να δείχνει όμορφο το κλουβί.

Επίσης στα ξύλινα κλουβιά υπάρχει βάση στην οποία τοποθετούμε κρασοπότηρο γιά το νερό, ποτίστρα και μπανιέρα ταυτόχρονα!

photobucket-image-anavailable.png


Συνήθως ασχολούμαι με την κατασκευή τον χειμώνα που βρέχει και δεν μπορώ να είμαι έξω... Κάθομαι στο υπόγειο που έχω εργαστήριο και μαστορεύω για να περνάει η ώρα...
Επειδή τα κλουβιά τα φτιάχνω λίγο λίγο, δεν μπορώ να πω πόσο χρόνο που παίρνουν... Εκτιμώ ότι δεν θα μπορούσα να φτιάξω περισσότερα από δύο την ημέρα, αν ασχοληθώ 10-12 ώρες!

Για πατήθρες βάζω λεπτά καλάμια τα οποία προηγουμένως έχω αφήσει να ξεραθούν για μήνες. Εφαρμόζω και μιά "πατέντα" για τις ψείρες... Τα καλάμια τα γεμίζω μέσα με ψειρόσκονη ή προσαρμόζω σε εντομοκτόνο σπρέυ βελόνα και ψεκάζω μέσα στην τρύπα του καλαμιού... Εκεί μαζεύονται οι ψείρες αν υπάρχουν.

ΥΓ. Όπως έχω γράψει... Το σχέδιο αυτό είναι το παραδοσιακό ξύλινο κλουβί που έφτιαχναν εδώ... και έχει και κάποιες χρηστικές λεπτομέρειες τις οποίες δεν πρέπει και δεν θέλω να αναφέρω, απλά τις κρατάω έτσι για να συνεχίζω την παράδοση στην κατασκευή...ίσως τις βλέπετε.
 
Γεια σου Δημήτρη.

Υπέροχες κατασκευές με μεράκι. Παρόμοιο σχέδιο μου είχε φτιάξει μερικά κλουβιά ένας φίλος από Αρόη.
Πλέον πολύ βάζουν χαλκόσυρμα αντί για γαλβανιζέ όπου με τον καιρό γίνετε χάλια.
Εσύ βάζεις ατσαλόσυρμα η το απλό γαλβανιζέ ( κουλούρα) μπορείς να μας πεις πως κάνεις το ίσιωμα.

Ευχαριστώ
 
Γιώργο όπως έγραψα αυτό είναι το σχέδιο το "πατρινό". Ήξερα παλιά κάποιους που έφτιαχναν αλλά τώρα δεν ξέρω να σου πω κάποιον. Αυτό το σύρμα που λες δεν είναι χαλκόσυρμα. Το χαλκόσυρμα δεν κάνει γιατί είναι μαλακό. Αυτό το σύρμα που λες έχει ίδιο χρώμα με το χαλκόσυρμα αλλά είναι σκληρό σχεδόν σαν ατσαλόσυρμα και σκουρίαζει.. Έχω ακόμα μιά κουλούρα τέτοιο που μου έχει μείνει από παλιά που το χρησιμοποιούσα.
Αυτό που βάζω τώρα είναι γαλβανιζέ αλλά σκληρό, το αγόρασα από μία αποθήκη που έχει συρματοπλέγματα για περιφράξεις και είναι κουλούρα.
Το κόβω 5μετρα και το τεντώνω με ένα εργαλείο τέτοιο 2,5 τόνων. ( hand winch)
41QR27lL-ML.jpg
 
Δημήτρη ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ διάβασα ότι το γαλβανιζέ σύρμα ( κουλούρα) μπορούμε να το ισιώσουμε δένοντας την μια άκρη ενός κομματιού
σύρματος σε ένα σταθερό σημείο και την άλλη άκρη την πιάνουμε στο τσοκ ενός τρυπανιού και το στρίβουμε αφού το έχουμε ελαφρός τεντωμένο.
Τον έχει δοκιμάσει αυτόν τον τρόπο κανείς;
 
Δημήτρη ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ διάβασα ότι το γαλβανιζέ σύρμα ( κουλούρα) μπορούμε να το ισιώσουμε δένοντας την μια άκρη ενός κομματιού
σύρματος σε ένα σταθερό σημείο και την άλλη άκρη την πιάνουμε στο τσοκ ενός τρυπανιού και το στρίβουμε αφού το έχουμε ελαφρός τεντωμένο.
Τον έχει δοκιμάσει αυτόν τον τρόπο κανείς;

Όταν απλώσεις μια κουλούρα σύρμα γίνετε σαν ελατήριο... Με αυτό που λες με το τρυπάνι απλά ξεστρίβεις το σύρμα να μην έχει σπείρες.
 
Back
Top