Χειροποίητα ξύλινα κλουβιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
IMG_1605_zpsd1oa1slb.jpg
...
Δημήτρη, ζωγράφισες πάλι! Και που να τα δείτε από κοντά...η κατασκευή δεν είναι ότι κι ότι 😉
 
Τα νεύρα μου... Ενώ τα Κινέζικα...
Εδώ, μερικοί προτιμούν τα κινέζικα, ροζ, μωβ, μπλε κλπ, από τα Ελληνικά donald, κλουβοτεχνικη.
Και μιλάμε για διάφορα 4-5 € στα απλά και 7€ στα νικελ.

υπάρχει γενικά η άποψη ότι τα ξύλινα πιάνουν ψείρες κλπ... Εκ πείρας λέω ότι με λίγη φροντίδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
Σωστά, με ελαφρύ τριψιμο και πέρασμα με διάφανο καλό λαδακι ξύλου δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Κάποτε πέρασα κάποια με λούστρο... Με τον καιρό άρχισε να σκάζει και να φεύγει και έγιναν χάλια.
Τώρα τα περνάω με ατμοκαθαριστή και αφού καθαρίσουν από κουτσουλιές κλπ, τα αφήνω να στεγνώνουν και στην συνέχεια τα περνάω με πετρέλαιο... Με πινέλο ή ψεκαστηράκι. Μένουν 6-7 μέρες στον ήλιο να στεγνώσουν πολύ καλά και είναι έτοιμα να ξαναμπεί μέσα πουλί. Το πετρέλαιο δίνει ωραίο σκούρο χρώμα στο ξύλο και εξαφανίζει τις ψείρες για έναν ολόκληρο χρόνο. Επίσης χρησιμοποιώ για πατήθρες λεπτά φυσικά καλάμια. Τα κόβω, τα καθαρίζω από φύλλα και τα αφήνω να ξεραθούν πολύ καλά. Όταν τα τοποθετώ στο κλουβί γεμίζω την τρύπα του καλαμιού με ψειρόσκονη ή προσαρμόζω σε PINEX σπρευ βελόνα όπως αυτή του WD-40, και κάπου κάπου ψεκάζω μέσα στην τρύπα.. Έχω να δω ψείρες κάτι χρόνια...
 
Μια μικρή ένσταση για το πετρέλαιο (οσμές, αίσθηση κλπ) αλλά για τα υπόλοιπα άψογα.
, σεβάστή αλλά το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα... (και στο κοτέτσι με τις κότες)
Αν τα αφήσεις στον ήλιο για μιά βδομάδα... Ούτε οσμή ούτε τίποτα άλλο...
 
το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα
Το πετρέλαιο δεν μυρίζει μετά από λίγες μέρες. Στην κατοχή το χρησιμοποιούσαν στα κεφάλια τους οι άνθρωποι για τις ψείρες. Πυκνώνει και τα μαλλιά :)
 
... Καταλαβαίνω απόλυτα ότι όλα αυτά είναι παλιομοδίτικα, συγχωρήστε με λοιπόν και δεν προτρέπω να κάνετε αυτά που εγώ κάνω... Καταλαβαίνω ότι ξύλινα κλουβιά, καλάμια, πετρέλαιο κλπ ανήκουν στο παρελθόν...
απλά εγώ έχω μείνει πίσω:)
 
Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος ότι αφήνεις πιο ελαφρύ οικολογικό αποτύπωμα στον πλανήτη :)
Άλλωστε ποιο είναι το μπροστά και πιο το πίσω;
 
Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος ότι αφήνεις πιο ελαφρύ οικολογικό αποτύπωμα στον πλανήτη :)
Άλλωστε ποιο είναι το μπροστά και πιο το πίσω;
... Μου φαίνεται υπερβολικό αλλά αν είναι έτσι... Μου αρέσει! 😀
 
χθες μιλαγα με εναν παλιο πουλα, οι καρδερινες του ειναι τενοροι 😀,τον ρωτησα τι κανει με την ψειρα και μου ειπε τα ιδια με τον μητσο, πολλα καναν οι παλιοι που μας φαινονται παραξενα, το θεμα ειναι ομως το αποτελεσμα 😉
 
χθες μιλαγα με εναν παλιο πουλα, οι καρδερινες του ειναι τενοροι 😀,τον ρωτησα τι κανει με την ψειρα και μου ειπε τα ιδια με τον μητσο, πολλα καναν οι παλιοι που μας φαινονται παραξενα, το θεμα ειναι ομως το αποτελεσμα 😉
... Τι έγινε; καινούργιες αγορές;
 
... Καταλαβαίνω απόλυτα ότι όλα αυτά είναι παλιομοδίτικα, συγχωρήστε με λοιπόν και δεν προτρέπω να κάνετε αυτά που εγώ κάνω... Καταλαβαίνω ότι ξύλινα κλουβιά, καλάμια, πετρέλαιο κλπ ανήκουν στο παρελθόν...
απλά εγώ έχω μείνει πίσω:)
Εραστές μιας άλλης εποχής, του ονείρου, του απλού, του αυθεντικού...άσε τους άλλους να είναι in, σύγχρονοι... Και να κυνηγάνε τις ψείρες..
* κι εγώ το ίδιο κάνω :D και έχω ησυχάσει
** και διάλυμα καμφοράς.. Δεν πλησιάζει τίποτα
*** η λίγη πρόπολη στη βάση της φωλιάς και ψείρα τέλος.
 
Καλησπέρα Δημήτρη Πάτρα είμαι και εγώ. Σε βρίσκω κάπου για να δούμε κανένα κλουβακι
Καλημέρα... Να δούμε κλουβάκι ευχαρίστως, σου διευκρινίζω όμως ότι δεν πουλάω κλουβιά.
Στείλε pm να τα πούμε...
 
Δημητρη εσενα και αλλον εναν πατρινο γνωριζω που το εχουν αυτο με τα κλουβακια φτιαχνει ξυλινα μονο που αυτος πουλαει! Αληθεια πως και δεν εχεις εκμεταλευτει το ταλεντο σου και ν σπρωξεις κλουβια σε πετ? Αν θες απαντας!
 
Δημητρη εσενα και αλλον εναν πατρινο γνωριζω που το εχουν αυτο με τα κλουβακια φτιαχνει ξυλινα μονο που αυτος πουλαει! Αληθεια πως και δεν εχεις εκμεταλευτει το ταλεντο σου και ν σπρωξεις κλουβια σε πετ? Αν θες απαντας!
Δεν έχω τον χρόνο, αλλά και από οικονομική άποψη δεν αξίζει...
 
Κατι ακομα επειδη εχω και εγω καποια ξυλινα που αγορασα απο εναν παππου αυτον που γνωριζω τον κυριο βασιλη στη αγυια αν ξερετε, μηπως εκει που μπαινει η ταιστρα ηταν καλο ν γινει μια πατεντα γιατι οταν αφαιρειτε μενει τρυπα εχω κυνηγησει πολλες φορες πουλακια!
 
Back
Top