Γενικά Οι Πουλιοπιάστες του Facebook

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιατί τα 2 κυνηγόσκυλα να τα αντιμετωπίζει, να τα πουλάει, να τα ανταλλάσσει λες και είναι πράγματα ή εργαλεία
Και να ήταν μόνο αυτό; Τα αφήνουν νηστικά για να κυνηγούν καλύτερα και αν δεν κυνηγούν καλά τα βασανίζουν, τα εγκαταλείπουν στα βουνά κοκ.
Τέλος πάντων, στην εποχή μας δεν καταλαβαίνω γιατί δεν απαγορεύεται το κυνήγι, τι σπορ είναι αυτό; Ας πάνε για πεζοπορία που αυτοαποκαλούνται και φυσιολάτρες. 🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εγω πιστευω το ακριβως αντιθετο. Παλιοτερα οι ανθρωποι συντηρουνταν απο τα ζωα με καθε τροπο και τ σεβονταν πολυ περισσοτερο απο σημερα.
Ενας βοσκος ειχε 3-4 σκυλια να του φυλανε το κοπαδι, ηταν συνεργατες του. Δεν τα γρονθοκοπουσε γιατι ετσι ξυπνησε.
Πιανανε πουλακια να τα κανουν παστα να τα φανε. Και περνουσαν ολοκληρους χειμωνες απο αυτο. Δεν τα πιανανε να τα αποκεφαλισουν και να τα πεταξουν χωρις λογο σε σκουπιδοσακουλες (εχει γινει εκει που σας ειπα, με καρδερινες-φλωρους).
Δεν κατεβαζαανε φωλιες να φανε τα μωρα, γιατι του χρονου δε θα χαν πουλια να πιασουν να φανε.
Μεγαλωναν τα ζωα τους με συνεση, και ετρωγαν τα απαραιτητα. Γιατι ηταν προτιμοτερο να εχεις 10 κοτες, να φας τη μια, και οι αλλες 9 να σου κανουν αυγα, απο το να φας και τις 10.
Δε βασανιζαν αδιακριτως τα ζωα τους. Δε σκοτωναν για πλακα. Σεβονταν ολοκληρα κοπαδια με ζωντανα, γιατι απο αυτα ζουσαν.

Πλεον εχω την εντυπωση οτι εχουμε καταντησει ενα ανεκδοτο γενικα, με τους ανεγκεφαλους και απο τις 2 πλευρες. Και υπερβολικα κυνικοι, και υπερβολικα φιλοζωοι. Εχω φταασει προσωπικα σε σημειο να το σκεφτομαι πολυ, πριν πω οτι δεν αφηνω το σκυλο μου να ανεβει στο κρεβατι μου, γιατι θα μου "την πεσουν" οτι δεν τον αγαπω και δεν τον εχω μελος της οικογενειας μου. Ακουσον Ακουσον.😱

Γι αυτο λοιπον, ξανασκεφτειτε το ποτε ηταν καλυτερα. Εν μερει εχουμε προοδευσει ομως οχι γιατι εχουμε αλλαξει νοοτροπια (που τετοια τυχη) αλλα επειδη πλεον μπορουμε να μαθουμε αμεσως τι εγινε στο ταδε χωριο. Αν δε φοβοντουσαν την κατακραυγη θα συνεχιζαν να κανουν οτι ηθελαν.
Δεν υπηρχε internet. Δεν ξερεις τι γινοταν. Τωρα ολα αυτα που γινονται σιγουρα γινοταν και παλια. Απλα δεν υπηρχε τροπος να ενημερωθει, να διαβασει ο κοσμος.

Μενω σε χωριο. Βλεπω πως φερονται οι πιο μεγαλοι και πως οι πιο νεοι. Οι μεγαλοι ολο με ρωτανε τι εχουν να σου προσφερουν τα ζωα; Μονο λερωνουν και ειναι εξοδα. Οι νεοι ομως δεν σκεφτονται ετσι. Οι περισσοτεροι νεοι. Το γερικο γαιδουρι που δεν μπορουσε πλεον να βοηθησει τον γεωργο το αφηνε να πεθανει γιατι πλεον του ηταν αχρηστο.

Αν και σαν ανθρωποι εχουμε περισσοτερες ευθυνες, νευρα, λιγο χρονο αρα και περισσοτερο επιθετικοι πιστευω πως παμε καλυτερα. Αποψη μου φυσικα. Με βαση αυτα που βλεπω και ζω. Και μακαρι να εχω εγω δικαιο :).
 
Και να ήταν μόνο αυτό; Τα αφήνουν νηστικά για να κυνηγούν καλύτερα και αν δεν κυνηγούν καλά τα βασανίζουν, τα εγκαταλείπουν στα βουνά κοκ.
Τέλος πάντων, στην εποχή μας δεν καταλαβαίνω γιατί δεν απαγορεύεται το κυνήγι, τι σπορ είναι αυτό; Ας πάνε για πεζοπορία που αυτοαποκαλούνται και φυσιολάτρες. 🙄
Αυτο που λες πιστευω δεν ισχυει. Δεν γινεται να τα αφηνουν νηστικα γιατι τοτε θα ΦΑΝΕ το θηραμα, οποτε πανε αχρηστα. Απλως γνωριζω πως δεν τα ταιζουν πολυ, γιατι πρεπει να μενουν fit, αλλιως δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους. Κ μενα ο πατερας μου πηγαινει για κυνηγι, σε χωρους επιτρεπομενους που πληρωνεις για να κυνηγησεις, το σκυλι κανει σαν παλαβο απο τη χαρα του να παει, ΚΑΙ κοιμαται στους καναπεδες μας. Μην τα βαζουμε ολα σε ενα σακι, δεν ειναι ολοι το ιδιο. Ουτε εγω καταλαβαινω γιατι να τα κλεινουν σε κλουβες, αν κ μου εχουν εξηγησει οτι δεν πρεπει να "αποσπωνται" απο το εργο τους με αγκαλιτσες και φιλακια, αλλα εχω τρανο παραδειγμα το δικο μου το σκυλο, που και αγκαλιτσας ειναι, και καλος στη "δουλεια" του. Ισως βεβαια εμεις αποτελουμε εξαιρεση, δεν ξερω.
Και γιατι οι κυνηγοι ειναι περισσοτερο κατακριτεοι απο τους πουλοπιαστες; Δεν το καταλαβαινω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτο που λες πιστευω δεν ισχυει. Δεν γινεται να τα αφηνουν νηστικα
Καλά Μιράντα μου, νηστικά δεν εννοώ μέχρι θανάτου, Κακοσιτιζόμενα, το έχω βιώσει μέσω γνωστών. Δεν μετέδωσα φήμη.
Και γιατι οι κυνηγοι ειναι περισσοτερο κατακριτεοι απο τους πουλοπιαστες;
Αυτό ποιος το είπε; Κανείς νομίζω και πάντως όχι εγώ.
Τέλος πάντων, εφόσον αναφέρθηκες στον πατέρα σου, δεν μου αρέσει να συνεχίσω την περί κυνηγών συζήτηση, εξάλλου έχει γίνει επανειλημμένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλά Μιράντα μου, νηστικά δεν εννοώ μέχρι θανάτου, Κακοσιτιζόμενα, το έχω βιώσει μέσω γνωστών. Δεν μετέδωσα φήμη.

Αυτό ποιος το είπε; Κανείς νομίζω και πάντως όχι εγώ.
Τέλος πάντων, εφόσον αναφέρθηκες στον πατέρα σου, δεν μου αρέσει να συνεχίσω την περί κυνηγών συζήτηση, εξάλλου έχει γίνει επανειλημμένα.
Δεν εδειξα εσενα, μιλαω για τη γενικη αντιληψη και οτι συχνα πυκνα μπαινουν στην ιδια μοιρα, ενω μιλαμε για διαφορετικα... σπορ.
Εφερα το παραδειγμα εν γνωσει μου με τον πατερα μου, χωρις να μιλαω γενικα και αοριστα, με απτα δικα μου περιστατικα, που νομιζω οτι ισως αποτελουν ενα προβληματισμο για την εικονα που εχουμε για τους ανθρωπους που εχουν τετοια περιεργα κατα τ'αλλα χομπυ.
 
Back
Top