Γενικά Οι δεκαοχτουρες επιτιθονται στα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις δεκαοχτουρες. Ανηκουν στα αρπακτικα; Μπορουν να επιτεθουν στα καναρινια μου; Ευχαριστω
 
Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις δεκαοχτουρες. Ανηκουν στα αρπακτικα;
Όχι δεν είναι αρπακτικά, δεν αποτελούν γεύμα γι αυτές τα καναρίνια.
Όμως κάλλιστα μπορούν να τα τρομάξουν πεταρίζοντας στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν τα σπόρια τους καθώς και να μεταφέρουν ψείρες και ίσως κάποιες ασθένειες.
Επίσης αν προσεγγίζουν δεκαοχτούρες, σίγουρα μπορούν να προσεγγίσουν καρακάξες που συνήθως είναι κοντά τους για να τρώνε τα αυγά τους, γι αυτό πρόσεχε https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/ .
 
Όχι δεν είναι αρπακτικά, δεν αποτελούν γεύμα γι αυτές τα καναρίνια.
Όμως κάλλιστα μπορούν να τα τρομάξουν πεταρίζοντας στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν τα σπόρια τους καθώς και να μεταφέρουν ψείρες και ίσως κάποιες ασθένειες.
Επίσης αν προσεγγίζουν δεκαοχτούρες, σίγουρα μπορούν να προσεγγίσουν καρακάξες που συνήθως είναι κοντά τους για να τρώνε τα αυγά τους, γι αυτό πρόσεχε https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/ .
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια μου. Δεν το περιμενα μεσα στον Πειραια να εχει καρακαξες!
 
Σε όλο τον αστικό ιστό κυρίως. Στα χωριά και κυρίως εκτός οικισμών, σπάνια.
Θα εχω το νου μου Μαρια, εχω παρει τα μετρα μου για προστασια. Σε ευχαριστω και παλι :)
 
Οι δεκαοκτουρες ειναι γκρι περιστρερια δεν τρωνε κρεας τα κορακια, η καρακαξες, τα γερακια και τα σαινια τρωνε πουλια με ποιον τροπο καλυτερα αστο αν τα βαλει στο ματι σε 10 δευτερολεπτα αφαντα!
 
Οι δεκαοκτουρες ειναι γκρι περιστρερια δεν τρωνε κρεας τα κορακια, η καρακαξες, τα γερακια και τα σαινια τρωνε πουλια με ποιον τροπο καλυτερα αστο αν τα βαλει στο ματι σε 10 δευτερολεπτα αφαντα!
Ναι, διάβασα πολλά μέσα στο forum... Απλά δεν το περίμενα να υπάρχουν καρακάξες μέσα στο κέντρο...
 
😀 αστειο και αν σου φαει ενα προσεξε μην ξανα βαλεις στο ιδιο μερος αλλο γιατι θα φιγει και αυτο και οσο για τις καρακαξες εγω μενω αθηνα και εχω μεγαλωσει και μια
 
😀 αστειο και αν σου φαει ενα προσεξε μην ξανα βαλεις στο ιδιο μερος αλλο γιατι θα φιγει και αυτο και οσο για τις καρακαξες εγω μενω αθηνα και εχω μεγαλωσει και μια
Τι να πω... Ούτε καν το ήξερα πως τρώνε τα καναρίνια, από το site το έμαθα, όπως και τόσα άλλα... Θα έχω το νου μου, σε ευχαριστώ και πάλι!
 
Back
Top