Γενικά Οι μεταλλαγμένες καρδερίνες μου

Αλέξανδρε επίτηδες το κάνεις; Τα έουμο γαρδέλια είναι η αδυναμία μου παρότι δεν διαθέτω καθόλου γαρδέλια και ξέρω ελάχιστα για αυτά, αν είχα τα χρήματα θα αγόραζα 2 ζευγάρια αλλά δεν φτάνουν ως εκεί τα πόδια μου. Πάντως μπράβο σου τέλεια πουλιά.
 
Stelio,

pistebo einai para poli diskolo na bris TORA tetoia poulia. Einai periodo anaparagogis, kai an kapios sou poulai tora afta ta poulia, malon einai poulia pou den zafgaronoun i exoune kapio alo problima.

Ala an akouo kati, tha sou stelno ena PM.

Alexandros
 
Πολυ ομορφα πουλια αλεξανδρε
να σου ζησουν και με πολλους απογονους
 
Πολλή όμορφα πούλια Άλεξανδρε,τώρα όσο για φωνές αν πότε αποκτήσω τέτοιο πουλί θα κελαήδαω εγώ καλύτερα απο κάθε άλλο πτηνό της φύσης!
 
Αλέξανδρε, αν θες ανέφερε μέσες τιμές για τα είδη μεταλλαγμένων & μη καρδερίνων


Xari,

afto einai ena poli diskolo thema. Den iparxei TIMOKATALOGO gia tis Karderines, oute metalagmeno oute tis arxegones.

Ola pethete me prosfora kai zitisi. Kai an ego sou po tora times kai fetos den iparxoune poli poulia i erthounde pali i Itali kai pernoune ta kotetsia olokliro tha einai olo alios.

Psakseis paradeixma enan arseniko axatis, pas sto proto ektrofeas kai sou dixnei 2 poulia, o enas Mikrosomatos o alos ena xroma pou den teriasei me tin thiliki pou seleis na zefgaroneis, ala sou dini ta poulia me, gia na leme ena timi 150 Euro, den sou kanoune omos. Pas se alo enan ektrofeas, tha bris ena pouli pou einai akribos afto pou epsakses ala afto zitai 500 Euro. Tora poso einai to timi gia ARSENIKO AXATI KARDERINA ;

Ali fora mou ekane tilefono mia gineka kai mou elege "o andras mou einai sto nosokomio kai prepei na poulame ola ta poulia pou exoume, ala den dinoume ena ena olo mazi i tipota, 20 metalagmenes karderines diafora xromata 6000 Euro".

Genika pistebo afto me tis metalagmenes exei gini poli moda.

Den einai panomorfo mia karderina Major pou pane afto to stigmi peripou 110-120 Euro ; I ena zefgari Karderines kanonika, daxtilomeno me peripou 140 Euro to zefgari. Kai an exoume edo tin basi gia na parxoune arketa karderines apo Ektrofeis me aftes tis times, tote tha pame siga siga pros tous metalagmenes.

Tora gia tin erotisi sou, pira Axates Thilikes kai Arsenikous me 150 Euro ala pira kai me 400 Euro.


Alexandros
 
Πανω από 140Ε το ζευγάρι κατά τη γνώμη μου θεωρέιται απαράδεκτο. Για όνομα του θεού ρε παιδιά 400 και 500 ευρώ για ένα ζευγάρι; Τι κοστολόγιο μπορεί να έχει;
 
Αλέξανδρε, οι μεταλλαγμένες εν σχέση με τις Balcanica εκτροφής παρουσιάζουν θετικότερη συμπεριφορά όσον αφορά τις ασθένειες;
Τι πλεονεκτήματα έχουν στο ζευγάρωμα, αν έχουν;
Για τις φωνές, από ότι ξέρω, οι επιδόσεις τους είναι μηδενικές.
Ισχύει ότι & τα άλλα ευρωπαϊκά είδη καρδερίνας υστερούν σημαντικά
συγκρινόμενες φωνητικά με τις Balcanica;
 
Πανω από 140Ε το ζευγάρι κατά τη γνώμη μου θεωρέιται απαράδεκτο. Για όνομα του θεού ρε παιδιά 400 και 500 ευρώ για ένα ζευγάρι; Τι κοστολόγιο μπορεί να έχει;
Αν έχω σωστή πληροφόρηση, πωλούνται στη Β. Ιταλία
πουλία...4000 Ε το... ένα!
 
Perisi poulisane ena zefgari, thiliko pheo Karderina, arseniko foreas pheo.

Zefgari 5000 Euro.

Prosfora kai Zitisi.



Alexandros
 
Και σεις αυτό το θεωρείτε φυσιολογκό;Εγώ ρώτησα τι κοστολόγιο μπορεί να έχει ένα ζευγάρι μεταλλαγμένης ή αρχέγονης. Κι έπειδή Χάρη και Αλέξανδρε βλέπω ότι είστε εκτροφείς θα μπορούσατε στο περίπου να μου πείτε. Εάν θέλετε φυσικά.
 
Και σεις αυτό το θεωρείτε φυσιολογκό;
Προφανώς αναφέρεσαι στα υπέρογκα ποσά.
Δεν θα έλεγα "φυσιολογικό & μη".
Όπως ανέφερε ο Αλέξανδρος, το καθορίζει η αγορά.
Χαρακτηριστικό είναι ότι υπάρχουν φλώρια 40 Ε, μεταλλαγμένα μάλιστα.
Άρα & σίγουρα εκτροφής...
Προσωπικά δεν ασχολούμαι με μεταλλαγμένες, δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ για τον λόγο ότι ως "επαρχιώτης" η καρδερίνα δεν πα να είναι σαν την...Ζιζέλ, αν δεν κελαηδάει...
Το κοστολόγιο πως μπορεί να υπολογιστεί για πουλιά μεταλλαγμένα, που κάποια μετάλλαξη στην Ισπανία αν θυμάμαι βγήκε ένα πουλί μετά από...11 χρόνια αναπαραγωγικής προσπάθειας;
 
Συμφωνώ απόλυτα ότι δίνεις αξία στα φωνητικά χαρίσματα. Κι εγώ υπέρ αυτής της άποψης είμαι. Εγώ ξέρω ότι το κοστολόγιο σε κάτι που εμπορεύεσαι δεν μετράται σε καμμιά περίπτωση με το χρόνο ή χρόνια αναμονής. Δηλαδή εάν ο ψαράς χτες το βράδυ ψάρεψε με κακοκαιρία θα πουλήσει τα ψάρια ακριβότερα ακόμη κι αν έβγαλε την ίδια ψαριά με ένα καλό βράδυ;Δεν ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό με τι εγγυήσεις αγοράζονται τα πουλιά και τι χαρτιά πιστοποίησης υπάρχουν. Όμως φίλε Χάρη στην Ελλάδα να πουλιούνται 400 και 500 ευρώ καρδερίνες χωρίς καμμία εγγύηση και χωρίς καμμία απολύτως πιστοποίηση πλην ενός δαχτυλιδιού το ποσόν κατά τη γνώμη μου θεωρείται απαράδεκτο.
 
Μα ακόμα & στο παράδειγμα που αναφέρθηκες, η τιμή των ψαριών στην ιχθυόσκαλα παζαρεύεται ανάλογα τον καιρό.
θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για την "ύποπτη" κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα (& όχι μόνο), εν σχέσει με τα "δαχτυλιδωμένα" πουλιά.
Προσωπικά θα έπαιρνα πουλιά μόνο από άνθρωπο που κατά την προσωπική μου κρίση είναι φερέγγυος, πρώτα ως άνθρωπος.
Όπως & θα κάνω.
Αυτό όμως είναι άλλο θέμα από την άποψη που κατά καιρούς ακούγεται,
"γιατί οι καρδερίνες δεν κάνουν όσο τα καναρίνια;".
& καλά να το λένε άνθρωποι που δεν έχουν ασχοληθεί με αγριοπούλια,
το ακούω & από κάποιους που έχουν άγρια...
Η αμφισβήτηση που αναφέρεσαι έχει οδηγήσει πολλούς εκτροφείς καρδερίνας & φλώρων στη Βόρεια κυρίως Ελλάδα, να ασχοληθούν με μεταλλαγμένα φλώρια.
Όπου δεν επιδέχονται καμμίας αμφισβήτησης.
Στο εξωτερικό υπάρχει & το άλλο ωραίο όμως.
Οι διαγωνισμοί δεν είναι σε εμβυϊκό-άρα & πιο αθώο- επίπεδο όπως εδώ.
Εκεί το πώς θα πάει σε διαγωνισμό ένας εκτροφέας, καθορίζει πολλά πράγματα σε οικονομικό επίπεδο. Ή & σε πρεστίζ...
Πάω εγώ στο Χ "άγνωστο"-γάτο εκτροφέα που έχει καλές σειρές πουλιών, βγάζει αυτός μικρά-εκτροφείου όχι "περίεργα"- & περνάει τα δικά μου δαχτυλίδια!
Λαμόging, δηλαδή!
 
Λαμογιές γίνονται πάντα και θα γίνονται φίλε. Και το σύστημα της Ελβετίας μπορεί να έχει διαβλητα σημεία. Όμως εκεί εμφανίζουν τη θέληση να έχουν καθαρή κατάσταση και για μένα αυτό μετράει. Πως να εμπιστευθώ εγώ μία δαχτυλιδωμένη καρδερίνα ότι γεννήθηκε σε κλουβί; Όσο για τα φλώρια θα σου πω κάτι που μου είπανε και δεν ξέρω αν ισχύει γιατί δεν ασχολούμαι. Στην Ελλάδα λένε ότι κυκλοφορούν 3 ή 4 αποχρώσεων φλώρια. Εάν αυτό είναι αλήθεια εάν ζευγαρώσεις 2 διαφορετικές αποχρώσεις δεν θα σου βγει ένα μεταλλαγμένο χρώμα;Δεν ξέρω φίλε πάντως 5000 για ένα ζευγάρι είναι παράνοια και δεν ξέρω ποιος μπορεί να δίνει τόσα λεφτά. Τώρα αν είναι κανένας μεγιστάνας που δεν υπολογίζει εντάξει πάντως η καρδερίνα σε Ελλάδα και εξωτερικό είναι υπερτιμημένη. Και με τι εγγυήσεις ρε συ Χάρη δίνεις 5000 και παίρνεις το ζευγάρι;Κι αν δεν ζευγαρώσει τι γίνεται; Του χρόνου θα δώσεις άλλα 5 χιλιάρικά;Εάν είναι έτσι οι πετ σοπάδες της Ευρώπης πρέπει να είναι μεγιστάνες!
 
Ρε παιδιά δε μιλάμε απλά για ένα ζευγάρι. Καρδερίνες βρίσκεις από 150 - 250 ευρώ άνετα. Και πιστεύω είναι πολύ λογική τιμή. Τώρα μια μετάλλαξη που εμφανίζεται για πρώτη φορά λογικό είναι να κοστίζει τρελά λεφτά. Δεν θα το πάρω εγώ ούτε και οι περισσότεροι από εδώ μέσα. Το θέμα το δικό μας πιστεύω είναι τα πουλιά που βρίσκουμε εδώ για να τα αναπαράγουμε και να κάνουμε το χόμπι μας. Καμία σχέση με τις περιπτώσεις των 4 και 5 χιλιάδων. Σε όλα τα πουλιά όταν εμφανίζεται μια νέα μετάλλαξη υπάρχουν και τέτοιες τιμές. Είναι ακριβώς αυτό που είπε ο Αλέξανδρος. Προσφορά και ζήτηση. Και δεν μιλάμε για πουλιά που διατίθενται σε petshops.
 
Back
Top