Διατροφή Οι παπαγάλοι μου είναι δύσκολοι στο φαγητό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης m1chal1s
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

m1chal1s

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
έχουμε ένα μικρό πρόβλημα με το φαγητό... ότι δεν τους αρέσει το πετούν κάτω, πέλλετσ ούτε που τα ακουμπάνε, φρέσκα φρούτα μόνο πορτοκάλι και μπανάνα το θυληκό, το αρσενικό μόνο πορτοκάλι, αγγουράκι, και λίγο ντομάτα. Δοκίμασα φράουλα, μήλο, καρότο, μαρούλλι, μπρόκολο, μακαρόνια που υποτίθετε τους αρέσουν ούτε που τα ακούμπησαν, λαχανικά κατεψυγμένα, αυγοτροφή που έχω για τον αλεξανδρινό, πατέ φρούτων... Τίποτα... Τους αρέσουν πολύ τα αποξηραμένα φρούτα όμως, οι ξηροί καρποί, το αυγόκαι κάποια που διαλέγουν από την τροφή τους...
 
Xρειάζεται επιμονή και σταθερότητα. Βράσε φακές και ρεβύθια μαζί με λίγο αρακά και καλαμπόκι. Μέσα εκεί ψιλόκοψε το κεφάλι απο το μπρόκολο ώστε να κολλήσει παντού σαν μικρά σποράκια. Συμπλήρωσε κόκκινη πιπεριά κι αν βρίσκεις μάνγκο (όλα μου τα πουλιά το τρώνε πάρα πολύ). Την άλλη μέρα δοκίμασε άγριο ρύζι με λίγα μακαρόνια κοφτά ολικής με καναδυό άλλα λαχανικά και φρούτα. Δεν χρειάζεται πάντα το μίγμα να περιέχει απ'ολα κι όχι τα ίδια κάθε μέρα. Αν βρίσκεις καρπούς απο φοίνικες να δώσεις είναι εξαιρετική τροφή και τους λατρεύουν όλοι οι παπαγάλοι όπως επίσης κι ολόκληρα κλαδιά απο φοίνικα. Επίσης μπορείς να δώσεις φραγκόσυκα (πρόσεχε τα αγκάθια στα χέρια σου) αφού καθαρίσεις τα αγκάθια, επίσης τα τσακίζουν όλα τα πουλιά μου. Μπορείς άφοβα να δώσεις ολόκληρα κλαδιά ελιάς. Κόψε μεγάλα κλαδιά και βάλτα στο κλουβί τους. Ακόμη αγόρασε καμιά μίνι κόκκινη κολοκύθα, κόψτην και δώστην με τα σπόρια. Μην την τσιγκουνευτείς δώσε την μισή στο πάτωμα του κλουβιού κι αστα να ασχοληθούν.
 
Αφού έχεις ήδη αγοράσει πέλλετς και τους αρέσει το πορτοκάλι, προσέφερε τους τα μουλιασμένα σε χυμό, μαζί με κομματάκια φρέσκου πορτοκαλιού. Είναι μια άλλη εκδοχή που ίσως τους αρέσει 😉
 
Για την ντομάτα υπάρχει γενικευμένη επιφύλαξη, μάλλον λόγω των αλκαλοειδών που περιέχει και επειδή έχουν καταγραφεί περιστατικά γαστρορραγίας ακόμα και σε μεγάλους παπαγάλους.
Βέβαια καθώς είναι τοξικά τα πράσινα μέρη της, θα πρέπει να καθαρίζεται σχολαστικά αν αποφασίσουμε να δώσουμε κάποια μικρή ποσότητα.
Να πούμε πως αν μαγειρευτεί η επιφύλαξη δεν ισχύει. Αλλά γιατί να το κάνουμε αυτό όταν έχουμε τέτοια πληθώρα προϊόντων να προσφέρουμε;
Για τα εσπεριδοειδή δεν ξέρω κάτι αρνητικό, απλά ως όξινα δεν πρέπει να υπερβάλλουμε στις ποσότητες.
Γενικά δεν πρέπει να επιμένουμε σε μεγάλες ποσότητες και σε μονομερείς επιλογές αλλά να εστιάζουμε στην ποικιλία.
Τώρα για πιο αναλυτικά ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο ειδικός :)
 
Για την ντομάτα υπάρχει γενικευμένη επιφύλαξη, μάλλον λόγω των αλκαλοειδών που περιέχει και επειδή έχουν καταγραφεί περιστατικά γαστρορραγίας ακόμα και σε μεγάλους παπαγάλους.

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ βέβαια ταΐζω ντομάτα (μόνο τη σάρκα) όταν έχουμε τις δικές μας το καλοκαίρι. Η αλήθεια είναι ότι κανένα πουλί δεν τρελαινεται. Κι εσπεριδοειδή ταίζω αλλά όχι πολλά, τα δίνω όμως ολόκληρα με τη φλούδα αφού τα πλύνω καλά. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
 
έχουμε ένα μικρό πρόβλημα με το φαγητό... ότι δεν τους αρέσει το πετούν κάτω, πέλλετσ ούτε που τα ακουμπάνε, φρέσκα φρούτα μόνο πορτοκάλι και μπανάνα το θυληκό, το αρσενικό μόνο πορτοκάλι, αγγουράκι, και λίγο ντομάτα. Δοκίμασα φράουλα, μήλο, καρότο, μαρούλλι, μπρόκολο, μακαρόνια που υποτίθετε τους αρέσουν ούτε που τα ακούμπησαν, λαχανικά κατεψυγμένα, αυγοτροφή που έχω για τον αλεξανδρινό, πατέ φρούτων... Τίποτα... Τους αρέσουν πολύ τα αποξηραμένα φρούτα όμως, οι ξηροί καρποί, το αυγόκαι κάποια που διαλέγουν από την τροφή τους...
Βγάλε τους σπόρους για 2-3 ώρες και δοκίμασε με μία νέα τροφή.
 
Για την ντομάτα υπάρχει γενικευμένη επιφύλαξη, μάλλον λόγω των αλκαλοειδών που περιέχει και επειδή έχουν καταγραφεί περιστατικά γαστρορραγίας ακόμα και σε μεγάλους παπαγάλους.
Μαρία με κάλυψες σίγουρα δεν θα μπορούσα να τα πω καλυτερα. Για πορτοκαλί οποτε τρώω κ το θυμηθώ δίνω καμια φέτα στο eclectus το θηλυκό που εχω κοντα μου γενικά θελει μετρο στα όξινα οτι είπε η Μαρία δηλαδη
 
πήρα άλλα πέλλετς, έχει 2 μέρες τους τα αφήνω όλη μέρα στο κλουβί, και τους σπόρους για λιγότερες ώρες... Τους τα αφήνω μόνο το απόγευμα... και τα φρούτα τα αλλάζω 2 φορές την μέρα. αν και σήμερα το πρωί τους έβαλα φασόλια βρασμένα να δώ αν τα τρώνε.
 
δεν ακόυμπησαν ούτε τα πέλλετς ούτε τα φασόλια. σήμερα τους έβαλα την τροφή τους κανονικά, αυγό, φρούτα και καρίδια. άυριο να τους αφήσω μόνο με πέλλετς όλη μέρα;
 
άυριο να τους αφήσω μόνο με πέλλετς όλη μέρα;
Γιατί να το κάνεις αυτό; Για να μάθουν; Αν θέλεις βάλε το πρωί-πρωί μόνο πέλετς αλλά αργότερα αν δεν φάνε να τους βάλεις το φαγητό τους.
 
χθες μπήκα στο κλουβί και έτρωγα πέλλετς για να με βλέπουν... :) η θυληκία έφαγα 1-2, το αρσενικό πήρε ένα, το έσπασε και το άφησε. τους τα έσμηξα μαζί με την τροφή αλλά έτρωγαν μόνο την τροφή. Θα δίξει άυριο...
 
η θυληκία έφαγα 1-2, το αρσενικό πήρε ένα, το έσπασε και το άφησε...
Αυτό λοιπόν να το δεις σαν μια πολύ θετική κίνηση!👍... Οι αλλαγές δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη.
Υπομονή να έχεις και (με την καλή έννοια) επιμονή:)
 
Εγώ παλεύω μερες τώρα να τον μάθω να τρώει πελλετς... Τρώει πολύ λίγο και τον λυπαμαι. Όπως καταλαβαίνεις το μεσημέρι του βάζω γεύμα από τα σποράκια του και αφού φάει το αφαιρώ.
Σήμερα πήρα κουακερ ξηρούς καρπού και φρούτα, τα οποία έκανα ανάμειξη με τα πελλετ. ΤΙΠΟΤΑ😛
 
Αφού έχεις ήδη αγοράσει πέλλετς και τους αρέσει το πορτοκάλι, προσέφερε τους τα μουλιασμένα σε χυμό, μαζί με κομματάκια φρέσκου πορτοκαλιού. Είναι μια άλλη εκδοχή που ίσως τους αρέσει 😉
το δοκιμασα το κολπο και επιασε στην κονουριτσα τωρα τρωει μονο πελλετ και στεγνα παρακαλω
 
τωρα τρωει μονο πελλετ
Μπράβο που τα κατάφερες, όμως θα πρέπει να τρώει και άλλα τρόφιμα, τα πέλλετς θα πρέπει να αποτελούν το 20-25% της ημερήσιας διατροφής του.
Η πλήρης διατροφή περιγράφεται άριστα εδώ στο άρθρο του Tony Silva
 
Back
Top