Διατροφή Οι παπαγάλοι μου είναι δύσκολοι στο φαγητό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης m1chal1s
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όλα όσα γράψατε είναι σωστά. ΠΑΝΤΑ δίνουμε καρπούς στα πουλιά μας ΜΟΝΟ απο δέντρα τα οποία γνωρίζουμε 100% ότι δεν έχουν καμία επαφή με χημικά. Αλλιώς δεν αξίζει το ρίσκο.
 
χθες μπήκα στο κλουβί και έτρωγα πέλλετς για να με βλέπουν... :) η θυληκία έφαγα 1-2, το αρσενικό πήρε ένα, το έσπασε και το άφησε. τους τα έσμηξα μαζί με την τροφή αλλά έτρωγαν μόνο την τροφή. Θα δίξει άυριο...
Για τους παπαγάλους δεν ξέρω, πάντως εσύ σίγουρα θα αποκτήσεις υγιη πτέρωμα και γερά νύχια και ράμφος! 😛

*Σίγουρα, γι΄αυτό έκανα την ερώτηση σε. Γεωπόνο
**Ο δήμος στη Β διαθέτει χρήμα...
***Τα άρρωστα σίγουρα δεν θα έχουν ψεκαστεί, φαίνονται άλλωστε και δεν έχουν καρπούς. Για αυτά που φαίνονται-είναι υγιή είναι το ''θέμα''
Βασικα η νοσος των σκαθαριων ειχε χτυπήσει πριν απο 4 χρόνια. Δεν νομίζω ακομα να συνεχίζουν μετά απο τοσα χρόνια να ψεκάζουν. Το κόστος ειναι πολύ μεγάλο!


Ένα τηλεφώνημα στην Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου και θα λυθούν οι απορίες σας :)
Παρεμπιπτόντως εγώ νόμιζα για το κόκκινο σκαθάρι κάνουν ενέσεις, όχι ψεκασμό. 😕
Ο τρόπος αντιμετώπισης των σκαθαριων ειναι ο εξής.
1. Κόβουμε την κορυφή του δένδρου και σκεπαζουμε με ειδικο ύφασμα.
2.Ψεκάζουμε την κορυφη με ειδικά φάρμακα
3. Και κάνουμε εβδομαδιαία ενέσεις.
Εαν του κάνεις τα φάρμακα αλλα ΔΕΝ τον σκεπασεις τοτε παλι τον εχασες.
Βασικα εγω δεν εχω την πείρα σας στα πτηνά αλλα προσωπικα θα σας ελεγα να ξεχάσετε τελειως τους φοίνικες.
Τι ενεση; τι φάρμακο; Ειναι ακριβως το ιδιο. Ολα εχουν περάσει μεσα στο φυτο συνεπως απαγορευεται να το δωσετε.
Και επειδη εχω ερθει σε επαφή με το φάρμακο που τα ψεκάζουν σας λεω οτι σκοτώνει και ανθρωπο! Το μυριζεις και λιποθυμάς! ☹
Οποτε το επιανα πλενομουνα σαν τρελή για καμια ώρα συνέχεια μετά!
Γιαυτο το λεω να το ξεχάσετε.
 
Back
Top