Γενικά Οι σφήγκες είναι επικύνδινες για τα πουλιά μου

Κατάσταση
Κλειστό.

ΑΝΤΩΝΗΣ

PB Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
114
Πόλη
Λούρος
Κάπου κοντα στην κλούβα που έχω στο μπαλκόνι μου πρέπει να υπάρχει καποια σφηγκοφώλια. Σήμερα παρατήρησα οτι πάνε και πήνουν νερό απ τις ποτήστρες.
Ειναι επικύνδινες αν τσιμπίσουν κάποιο απ τα πουλιά μου;
Αν ανακαλήψω που βρήσκετε η φωλιά πως μπορώ να την καταστρέψω;
 
σε συμβουλευω να ριξεις καποιο εντομοαπωθητικο στη φωλια... Ομως τα κλουβια να τα παρεις απο αυτο το μερος για καποιο χρονικο διαστημα.
δεν ξερω αν ειναι επικινδυνες για τα πουλια σου αλλα σαφως δεν ειναι κι οτι καλυτερο αν τα τσιμπησουν.
 
Το βραδυ οταν μαζευτουν στην φωλια τους απομακρυνε τα κλουβια και ριξε "αεροζολ"... Και λεω βραδυ γιατι ολος ο πληθυσμος της φωλιας θα ειναι μεσα. Μετα πετα την φωλια τους... Ετσι αν εχει καμια μεινει εξω και γυρισει δεν θα φτιαξει εκ νεου την φωλια. Ουτε φυσικα θα κινδυνευσεις απο κανενα ξοφαλτσο τσιμπημα. Ειναι ενα συχνο προβλημα για οσους ζουν επαρχια.. Και δεν θα πρεπει να σε απασχολει και τοσο... η λυση ειναι απλη.
Για να ανακαλυψεις που βρισκεται η φωλια απλα καθισε και παρακολουθησε για λιγο πως κινουντε οι σφηκες... Θα σου μαρτυρησουν την φωλια αθελα τους.. Ειναι εργατικες πολυ.
 
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου Αναστασία αλλά η κλουβα είναι μεγάλη και δεν μπορω να τη μεταφέρω. Εχει γεμίσει η κλούβα σφήγκες. Τι να κάνω δεν ξέρω;
 
Αφου δεν μπορεις να μετακινησεις την κλουβα.. Οποτε δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις αεροζολ... Το βραδυ παλι.. Δοκιμασε να της καψεις.Βρες την φωλια.. Και με ενα φλογιστρο ή κατι αναλογο καψτες.
 
Αφου δεν μπορεις να μετακινησεις την κλουβα.. Οποτε δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις αεροζολ... Το βραδυ παλι.. Δοκιμασε να της καψεις.Βρες την φωλια.. Και με ενα φλογιστρο ή κατι αναλογο καψτες.

Το ίδιο το αεροζόλ γίνεται φλόγιστρο, αλλά αμα δεν το έχεις κάνει άλλη φορα δεν το συνιστώ.
 
βαλε ολα τα πουλια σε ενα κλουβι για λιγο το βραδυ και απομακρυνε τα! Παρε ενα ξυλο χοντρο και μακρυ! Δεσε στην κορυφη πολυ βαμβακι και ριξε οινοπνευμα!βαλε του φωτια και καψε τισ φωλιες και τις σφυγκες!
 
Πέρα απο την πλάκα τώρα, μην επιχειρήσεις κάτι με φωτιά αν δεν είσαι 100% σίγουρος τι μπορείς να κάνεις. Δεν θέλει πολύ να ξεφύγει η φωτιά. Έχουμε και καλοκαίρι. Δοκίμασε να μεταφέρεις την κλούβα, κάνε τον κόπο. Εν ανάγκη δοκίμασε και αυτοκόλλητες ταινίες που κολάνε οι μύγες.
 
Λοιπόν παιδία ανακάληψα που είναι η φωλιά. Στον τοίχο που συνορευει με το γειτονικο σπίτι σε πολύ ψηλό σημείο υπαρχειμια τρύπα.Αποεκει τις βλεπω να μπενοβγαίνουν. Τις ανακάλυψα αφου ανέβηκα στην ταράτσα. Θα επιχειρήσω το κόλπο με την φωτία το βράδυ. Ευχαριστώ ολούσ για τις συμβουλές σας.
 
Λοιπόν παιδία ανακάληψα που είναι η φωλιά. Στον τοίχο που συνορευει με το γειτονικο σπίτι σε πολύ ψηλό σημείο υπαρχειμια τρύπα.Αποεκει τις βλεπω να μπενοβγαίνουν. Τις ανακάλυψα αφου ανέβηκα στην ταράτσα. Θα επιχειρήσω το κόλπο με την φωτία το βράδυ. Ευχαριστώ ολούσ για τις συμβουλές σας.

Κλεισε την τρύπα 😉 η με λίγη πολυουρεθάνη ή με στόκο ή με σιλικόνη.
 
Επιχειρησε το βραδυ... Με οτι μεσω διαθετεις... (η πολυουρεθανη ειναι καλη λυση)...
 
Το πρόβλημα είναι οτι το σημειο ειναι πολυ ψηλα και δεν το φτάνω ουτε με σκάλα.
Ισως απο την ταράτσα και με καποιο κοντάρι.
 
Αντώνη, τι έκανες τελικά με τις σφίγγες; Ολα καλά;
Δεν πιστεύω να δέχτηκες κανένα απρόβλεπτο τσίμπημα;
 
"ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ" ΠΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΣΦΙΓΓΕΣ

Θα χρειαστούμε

1) μια λεκάνη,
2) λίγο σαπούνι για τα πιάτα,
3) τρία στενά πηχάκια μήκους 35 εκατοστών,
4) λίγο σπάγκο (περίπου 20 εκατοστά),
5) μικρό κομμάτι σύρμα (5 εκατοστά),
6) τρία μικρά κομματάκια σύρμα (λεπτό για δέσιμο),
7) ένα κομμάτι κρέας ψαριού.

Δένουμε στις άκρες της κάθε πήχης το αντίστοιχο συρματάκι και μετά όλα μαζί για να φτιάξουμε το σχήμα (τρίποδο) της φωτογραφίας.
Κρεμάμε το σπάγκο και φτιάχνουμε το άγγιστρο το οποίο τοποθετούμε στην άκρη του σπάγκου.
Βάζουμε νερό και σαπούνι στη λεκάνη (βάθος περίπου 5 εκατοστά), και ταράζουμε αργά για να ανακατευτούν χωρίς να κάνουν αφρό.
Κρεμάμε το κομμάτι ψαριού στο άγκιστρο, το οποίο πρέπει να βρίσκεται 3 εκατοστά από την επιφάνεια του σαπουνόνερου.
Προσοχή μην βραχεί το κομμάτι του ψαριού με σαπουνόνερο.

(περισσότερα εδώ:
"http://alaskaoutdoorjournal.com/Departments/Tips/yellowjacket50.html"
 

Συνημμένα

  • yellowjacket.webp
    yellowjacket.webp
    25,9 KB · Προβολές: 48
  • yellowjacket2.webp
    yellowjacket2.webp
    8,6 KB · Προβολές: 56
'Εχω την εντύπωση ότι και οι σφίγγες είναι μέλη του ζωικού βασιλείου και κάπου χρησιμεύει η παρουσία τους στο οικοσύστημα. Δε νομίζω ότι οι πρακτικές του τύπου ψεκασμός με αεροζόλ ή κάψιμο με φωτιά θεωρούνται οικολογικές. Τονίζω πάντα ότι η οικολογική συνείδηση δεν πρέπει να έχει όρια. Όλοι οι ζωντανόι οργανισμοί έχουν δικάίωμα στη ζωή.

Ευχαριστώ.
 
Οικολογικες ευαισθησιες; και "δικαιωματα" των σφηκων; Τι απογινε το δικαιωμα της ελευθεριας και του πεταω ελευθερα οπου θελω ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Το βραδυ οταν μαζευτουν στην φωλια τους απομακρυνε τα κλουβια και ριξε "αεροζολ"... Και λεω βραδυ γιατι ολος ο πληθυσμος της φωλιας θα ειναι μεσα. Μετα πετα την φωλια τους... Ετσι αν εχει καμια μεινει εξω και γυρισει δεν θα φτιαξει εκ νεου την φωλια. Ουτε φυσικα θα κινδυνευσεις απο κανενα ξοφαλτσο τσιμπημα. Ειναι ενα συχνο προβλημα για οσους ζουν επαρχια.. Και δεν θα πρεπει να σε απασχολει και τοσο... η λυση ειναι απλη.
Για να ανακαλυψεις που βρισκεται η φωλια απλα καθισε και παρακολουθησε για λιγο πως κινουντε οι σφηκες... Θα σου μαρτυρησουν την φωλια αθελα τους.. Ειναι εργατικες πολυ.



Στο μπαλκόνι μου έρχονται και κουτσουλάνε απουργίτια. Τη μια μέρα
το πλένω και την άλλη χάλια από κουτσουλιές.Αν ακολουθήσω την παραπάνω τακτική παρακολουθώντας ή περιμένοντας να χειμωνειάσει ρίξω λίγη τροφή στο μπαλκόνι μου και τα εγκλωβίσω κι έπειτα τα εξοντώσω με αεροζόλ ή οτιδήποτε άλλο θα έχει καμμιά διαφορά από τις σφίγγες;Ή να βρω τη φωλιά τους και να την πετάξω; Τι λες; Συμφωνείς; Και στις γειτόνισσσας το μπαλκονι έρχονται περιστέρια. Να κάνει το ίδιο;Κι ένα αδέσπωτο σκυλί στη γειτονειά μου κατουράει συνέχεια τις ρόδες του πολυτελούς αυτοκινήτου μου για τί εκεί τη βρίσκει κι όλη την ώρα γαυγίζει να κάνω το ίδιο; Τι λες; Αφου έκανες εσύ και μερικοί άλλοι τις προτάσεις σου για τις σφίγγες όλο και κάτι θα έχεις να προτείνεις και για τα παραπάνω "προβλήματα" Ναι λοιπόν, οικολογικές ευαισθησίες για όλα και όχι όπου με συμφέρει. Προσέχω το περιβάλλον παντού και όχι μόνο στα πουλιά ή τα ψάρια.
 
Δεν είπε κάποιος για σπουργίτια, για σφήκες μιλάμε που μπορούνε να αποβούνε μοιρέες με ένα απλό τσίμπημα όπως προαναφέρθηκε, στην ζωή των πουλιών. Αν έχεις κάποια τακτική για την απομάκρυνσή τους καλό θα ήταν να μας πείς.
 
Έχω την εντύπωση ότι θα ξεκινήσει πάλι μία λεκτική διαμάχη για το αν έχουμε ευαισθησίες ή όχι. Σαφώς και οι σφήγγες είναι μέρος του ζωικού βασιλείου αλλά μην ξεχνάτε ότι πολλοί άνθρωποι είναι αλεργικοί στο τσίμπημα από τις σφήγγες και τις μέλλισες και δεν το ξέρουν. Επομένως δεν είναι πρόβλημα μόνο για τα πουλιά που σαφώς και πεθαίνουν με το τσίμπημα τους αλλά και για εμάς. Προσέχουμε για να έχουμε.Από την άλλη δεν θα χαλάμε και όλες τις φωλιές από τις σφήγγες που βλέπουμε.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top