Ασθένειες Ορνίθωση ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xxx

PB Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
353
Πόλη
Λάρισα
καλημέρα σε όλους/ες! Παρατήρησα από χτες την κανάρα μου ότι άρχισε να χάνει τρίχωμα γύρω από το μάτι της! Σήμερα βλέπω και το δεύτερο ότι ίσως δεν πάει και αυτό καλά! Το πουλάκι δεν είναι φουσκωμένο ούτε έχει χάσει σε άλλο σημείο του σώματος τρίχωμα! Το κακό είναι πως είναι στην τρίτη γέννα του και σήμερα μου βγαλε τον πρώτο νεοσσό από τα 5 αυγά της! Το πουλί δεν το έχω βγάλει σε βεράντα από τότε που το αγόρασα είναι συνέχεια μέσα στο σπίτι! Στο κλουβί μέσα(ζευγαρώστρα) είναι και ο αρσενικός και 3 μικρά από προηγούμενες γέννες αλλά δεν βλέπω να έχουν πρόβλημα! Τι ακριβώς προτείνετε να κάνω; Παίζει να είναι και έλλειψη βιταμίνης Α αλλά εγώ σκέφτομαι και τα χειρότερα! Δείτε τις φωτογραφίες!
 

Συνημμένα

  • P5060074 (Large).webp
    P5060074 (Large).webp
    49,8 KB · Προβολές: 192
  • P5060075 (Large).webp
    P5060075 (Large).webp
    56,5 KB · Προβολές: 185
  • P5060076 (Large).webp
    P5060076 (Large).webp
    54,7 KB · Προβολές: 180
  • P5060077 (Large).webp
    P5060077 (Large).webp
    56 KB · Προβολές: 148
  • P5060078 (Large).webp
    P5060078 (Large).webp
    43,1 KB · Προβολές: 168
βασιλη για εσωτερικο χωρο και χωρις αλλο πουλι με συμπτωματα παρομοια δεν το αποκλειω αλλα δεν νομιζω να ναι ορνιθωση. Ισως καποια μολυνση απο το τριψιμο του κεφαλιου στις πατηθρες ή στα καγκελα. Αν θελεις παρε και βαλε του fucidin αλοιφη απο φαρμακειο (οχι fucicort εχει κορτιζονη) σε πρωτη φαση και αν μπορεις απευθυνσου σε γιατρο γιατι αν ειναι ορνιθωση ειναι επικινδυνο να επεκταθει γρηγορα. Νομιζω ειναι επικινδυνη και για τον ανθρωπο(δεν το λεω σιγουρα)
 
ναι ζωοανθρωπονόσσος είναι φίλε! Το θέμα είναι αν κολλάει από αρχικά στάδια ή αν το πουλί φτάσει στα τελευταία στάδια! Τώρα τη σήκωσα από τη φωλιά να δω την κινητικότητά της!ήπιε νερό είναι κινητική δεν είναι φουσκωμένη δεν έχει συμπτώματα ασθενούς πουλιού! Τελικά αποδείχτηκε τώρα που σηκώθηκε ότι υπάρχουν ακόμη πέντε αυγά! Δεν βγήκε ο πρώτος ακόμη! Χτες που μπήκε και έκανε μπάνιο εία το αραίωμα αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί υπέθεσα πως θα είναι λόγω του μπάνιου επειδή μουσκεύτηκε και συνήθως μετά δείχνουν έτσι τα φτερά στο κεφάλι τους αραιωμένα...ή αν τσαλαβουτάνε στην ποτίστρα πάλι έτσι γίνεται! Σήμερα δεν έβαλα μπανάκι! Αλλά τώρα το βράδυ παρατήρηση πιο έντονη αραίωση και σα να φαίνεται βρεγμένο-υγρό το τρίχωμα γύρω από το αριστερό μάτι της! Δεν έχει πρήξιμο στο μάτι καθόλου και ούτε απώλεια τριχώματος σε άλλο μέρος του σώματός της!βάζω μερικές φωτογραφίες ακόμη! Μου φαίνεται θα την πλακώσω στις τετρακυκλίνες από αύριο μαζί και τα υπόλοιπα πουλιά του κλουβιού! Από την άλλη σκέφτομαι... Αν θέλει μόνο ένα απλό κολύριο μη κορτιζονούχο και την ταλαιπωρήσω άδικα;θα την πάω αύριο σε κτηνίατρο να δω τι θα πει και αυτός! Αλλά έχει τα αυγά και τη λυπάμαι☹δεν την βλέπω επίσης να χύνεται στο σημέιο του ματιού προς το παρόν! Σα να μην τη φαγουρίζει! Εννοώ δεν το ξύνει με το πόδι! Πριν που σηκώθηκε για λίγο έκανε το κλασσικό τρίψιμο του κεφαλιού που κάνουν τα πουλιά δεξιά και αριστερά στην πατήθρα κανα 2-3 φορές!
 

Συνημμένα

  • P5070074 (Large).webp
    P5070074 (Large).webp
    52,1 KB · Προβολές: 139
  • P5070075 (Large).webp
    P5070075 (Large).webp
    49 KB · Προβολές: 114
  • P5070076 (Large).webp
    P5070076 (Large).webp
    49,8 KB · Προβολές: 92
  • P5070077 (Large).webp
    P5070077 (Large).webp
    47,3 KB · Προβολές: 97
  • P5070078 (Large).webp
    P5070078 (Large).webp
    54,2 KB · Προβολές: 88
ξέχασα να αναφέρω! Πλήρης αποχή στη διατροφή τους μήλο και πρασινάδες εδώ και ένα μήνα! Επίσης διακοπή πολυβιταμινών στο νερό εδώ και 14 μέρες που γέννησε το πρώτο αυγό! Η κανάρα είναι στην τρίτη γέννα!
 
βασιλη ετοιμαζομουνα να σου πω και για την περιπτωση μηκυτα που στην ουσια σου υπεδειξε πιστευω και ο γιωργος (goutaki s..).

αλλα ειδα που γραφεις τωρα για υγρο και ξαναγυρναω στην πρωτη σκεψη για μολυνση.Θα σου συνιστουσα αλειφουλα απο κολληριο καλυτερα. Βεβαια μνο μεχρι να το δει γιατρος. Μετα οτι πει. Αν δεν ειναι κορτιζονουχα για μια μερα και χωρις τελικα να χρειαζεται να μπει η αλοιφη δεν πειραζει.η χρηση ειναι εξωτερικη. Αν βεβαια το πας πρωι τοτε δεν χρειαζεται
 
ΨΙΤΤΑΚΩΣΗ ή ΟΡΝΙΘΩΣΗ

Είναι μολυσματική νόσος, που προκαλείται από βακτήριο ( Χλαμύδιο) και εμφανίζεται με υπεροξεία, οξεία και χρόνια μορφή. Μπορεί να μεταδοθεί και στον Άνθρωπο.

Η νόσος χαρακτηρίζεται από γενικευμένη λοίμωξη, που εντοπίζεται κυρίως στο αναπνευστικό σύστημα. Η μετάδοση γίνεται συνήθως μέσω της αναπνευστικού οδού, αλλά μερικές φορές μπορεί να γίνει και από την πεπτική οδό μέσω των περιττωμάτων. Το Χλαμύδιο ανιχνεύεται στα ρινικά - οφθαλμικά εκκρίματα μολυσμένων πτηνών τα οποία είναι φορείς του βακτηρίου ακόμα βρίσκεται στα πτερά και τα περιττώματα. Η νόσος μεταδίδεται και στους νεοσσούς από τους γονείς με το τάϊσμα. Ακόμα μπορούν να την μεταδώσουν οι ψείρες - ακάρεα μέσο του αίματος.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

Η περίοδος επώασης κυμαίνεται από 3 – 100 ημέρες και εξαρτάται από τη λοιμογόνο δύναμη του εμπλεκομένου στελέχους.

Α. Υπεροξεία μορφή : Ο θάνατος επέρχεται σε 12- 48 ώρες, χωρίς ιδιαιτέρα κλινικά συμπτώματα.

Β. Οξεία μορφή : Παρατηρείται πυρετός, ανορεξία, κατήφεια, γενική κατάπτωση. Τα πουλιά δεν μπορούν να κουρνιάσουν, περπατούν δύσκολα και το πτέρωμα τους είναι ανορθωμένο. Τα βλέφαρα τους είναι ημίκλειστα, οι φτερούγες πέφτουν προς τα κάτω. Παρατηρείται ρίγος και υπνηλία. Ακολουθεί επιπεφυκίτιδα, δύσπνοια και ρινικό- οφθαλμικό έκκριμα. Τα περιττώματα παρουσιάζουν ένα γκριζοπράσινο χρώμα και κολλούν στο πτέρωμα γύρω από την αμάρα.. Ο θάνατος επέρχεται σε 4 – 15 ημέρες με νευρικά συμπτώματα.

Γ. Χρόνια μορφή : Παρατηρείται έντονη επιπεφυκίτιδα, που είναι η μόνη εξωτερική ορατή εκδήλωση της νόσου, αδυνάτισμα και παράλυση. Αναπνευστικά συμπτώματα, ρινικά- οφθαλμικά εκκρίματα απουσιάζουν. Συχνά, δευτερογενείς λοιμώξεις που επιβαρύνουν τη βασική νόσο είναι αυτές που επιταχύνουν το θάνατο. Αν αυτές απουσιάζουν, κάποια πουλιά είναι δυνατόν να επιβιώσουν, αλλά παραμένουν φορείς Χλαμυδίων για πολλούς μήνες.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ : Όταν η νόσος είναι προχωρημένη, είναι προτιμότερη η θανάτωση του πουλιού, για να προληφθεί η μετάδοση της νόσου στον Άνθρωπο. Δραστικά φάρμακα θεωρούνται οι τετρακυκλίνες, η χλωραμφενικόλη και η ενροφλοξασίνη.

ΠΗΓΉ: cypruspet.com

Μάλλον από ότι καταλαβαίνω δεν είναι ορνίθωση!
 
τα πήγα σήμερα σε ένα κτηνίατρο που μου πρότεινε ο φίλος akisdelta και στον οποίο εδώ στη λάρισα μου πε είναι ο μόνος έμπιστος μιας και σε αυτόν απευθύνονται κυρίως περιστεράδες της Θεσσαλίας! Είχε μεγάλη γκάμα κτηνιατρικών φαρμάκων! Μου έδωσε ένα κοκτέιλ 4 φαρμάκων σε σκόνη (το φτιάχνει αυτός) και πιάνει μεγάλη γκάμα! Επίσης μου έδωσε πολυβιταμίνες μεγαλύτερης περιεκτικότητας στις διάφορες βιταμίνες που εμπεριέχονται σε σκευάσματα που προορίζονται αποκλειστικά για πουλιά!10 μέρες αντιβίωση προληπτική και παράλληλη χρήση πολυβιταμινών! Αναφέρω το σκεύασμα των πολυβιταμινών μόνο που το έχω μπροστά μου, μιας και το κοκτέιλ δεν ξέρω τι έχει μέσα!Vetimex frm (υδατοδιαλυτό μείγμα βιταμινών και αμινοξέων)! Μου λέει χαρακτηριστικά!''το πουλί είναι ευδιάθετο και μάλλον απλή μόλυνση είναι ή αβιταμίνωση Α! Για τον φόβο των ιουδαίων χορήγησέ του και την αντιβίωση παράλληλα με πολυβιταμίνες''
 
Πολύ κατατοπειστικό το άρθρο σου... Πολύ καλό. Μπράβο. Ενδιαφέρεσαι και φένεται... Εγω έχω πουλί με χρόνια μορφή τρέχω 4 μήνες τώρα.Αν είναι στειλε προσωπικό μήνυμα να τα πούμε.
 
Δε φαίνεται τίποτα το ανησυχητικό. Όλες οι θυληκιές μου από τη δεύτερη γέννα και μετά πάντα χάνανε φτερά ακόμα και γύρω από τα μάτια.Αυτό μοιάζει ακριβώς μ αυτό που περιγράφω. Θελω να πω πως δε φαίνεται φλεγμονή απ τις φωτογραφίες σου. Να ξέρεις πάντως πως η αντιβίωση που δίνεις θα περάσει και στους νεοσσούς μέσω της μάνας με ότι αποτελέσματα μπορεί αυτό να έχει.
 
ναι αυτό το γνωρίζω! Ρίχνω ελάχιστη προς το παρόν και θα δω και πως θα πάει το πουλάκι για να συνεχίσω! Το πιο πιθανό είναι αβιταμίνωση λόγω του ότι είναι μέσα στην αναπαραγωγική περίοδο!
 
βασιλη ως προς την αγωγη, ειτε γιατι δεν ξερω τι ακριβως σου εδωσε, ειτε για λογους αρχης την αφηνω στο γιατρο 🙄..

για τις βιταμινες προσεχε στη χορηγηση γιατι μαλλον ειναι για περιστερια-κοτες και θελει προσοχη η δοσολογια. Ελπιζω να σου την κανονισε. Αλλιως αν θες γραψε μας πως κανονιζουν οι οδηγιες την δοσολογια. Με τις λιποδιαλυτες βιταμινες (κυριως την D και την A, αλλ α και τη Ε μονο που τα ορια ειναι πιο ελαστικα) μπορει να εχεις προβλημα τοξικοτητας σε υπερδοσολογια. Αν και πιστευω και ελπιζω ο doctor να το ρυθμισε αυτο και να μην παρασυρθηκε απο την δοσολογια που δινει στα περιστερια😕
 
κοίτα από θέμα αντιβίωσης σκέφτομαι να δώσω τη δική του 5 μέρες και να κάνω 2 μέρες παύση και μετά να δώσω Baytril 0,5% για 3 μέρες ακόμη! Θα δω και την πορεία του πουλιού! Όσο για την πολυβιταμίνη είναι αρκετά δυνατή! Μου είπε χαρακτηριστικά!''αντιβίωση στη μύτη από το κουταλάκι του γλυκού και ρίξτο στην ποτίστρα''! Για τις πολυβιταμίνες είπε...''αραίωση μισής κουταλιάς του γλυκού σε 1 λίτρο νερού'' ή ''χορήγηση στη μύτη του κουταλιού του γλυκού'' όσο και την αντιβίωση! Αναφέρω τις ποσότητες μερικών βασικών βιταμινών της πολυβιταμίνης που μου έδωσε και κάνω αντιπαράθεση με την multi-vit της beaphar/bogena!

VETIMEX FRΜ//// BOGENA MULTI-VIT
βιταμίνη Α: 10.000.000 IU//// 2.800.000 IU
βιταμίνη D3:1.000.000 IU//// 2.000 IU
βιταμίνη Ε: 10.000mg=14.285.714 IU//// 2.800 IU
βιταμίνη K3: 3.000mg//// 300mg
βιταμίνη Β1: 2.000mg//// 1.800mg
βιταμίνη Β2: 4.000mg//// 2.800mg
βιταμίνη Β6: 1.500mg//// 700mg
βιταμίνη C: 25.000mg//// 56.000mg


δοσολογία:
ΠΟΥΛΕΡΙΚΑ:50-100 γρ για κάθε 200 lt πόσιμου νερού για 4-7 συνεχόμενες ημέρες!
ΑΙΓΟΠΡΟΒΑΤΑ-ΒΟΟΕΙΔΗ-ΑΛΟΓΑ:100 γρ για κάθε 100 lt πόσιμου νερού ή για 200 kg φυράματος για 3-5 συνεχόμενες ημέρες!

ενδείξεις:το VETIMEX είναι ένας ισορροπημέμνος συνδιασμός από απαραίτητες βιταμίνες και αμινοξέα! Ενδείκνυται ως ενισχυτικό τόσο όταν τα ζώα βρίσκονται κάτω από συνθήκες stress, όσο και για τη βελτίωση της ποιότητας της πρωτείνης των διαφόρων ζωτροφών!
 

Συνημμένα

  • P5070092 (Large).webp
    P5070092 (Large).webp
    33,9 KB · Προβολές: 72
  • P5070093 (Large).webp
    P5070093 (Large).webp
    35 KB · Προβολές: 92
  • P5070094 (Large).webp
    P5070094 (Large).webp
    39,5 KB · Προβολές: 75
  • P5070095 (Large).webp
    P5070095 (Large).webp
    33,5 KB · Προβολές: 63
  • P5070096 (Large).webp
    P5070096 (Large).webp
    42,3 KB · Προβολές: 67
ειναι για τα πουλερικα γυρω στο 0.5-1 γρ στα 2 λιτρα νερου. Πως θα φτιαξεις τη δοση εστω για 200ml νερου; ... 0.05 -0.1 γραμμαριο. Εγω ξερω οτι με μυτη κουταλιου δεν μετραει ο κοσμος... Αν εχεις multivit δωσε απο αυτη. Εκτος αν βαλεις σε πολλα πουλια οποτε η ποσοτητα γινεται μετρησιμη.

αντιβιωση να ακολουθησεις τη συνταγη του γιατρου. Δεν κανει να τα μπλεκεις. Αν η Baytril βρει καταπονημενα τα σωθικα του πουλιου απο την προηγουμενη θα το διαλυσει το πουλι σε χρονο dt.; Ή ακολουθεις την αγωγη του γιατρου ή οχι (η γνωμη μου : το πρωτο απλα το αποδεχομαι, το δευτερο δεν το συστηνω:)
 
0.25-0.5 γρ στο 1 λίτρο νερού είναι η αναλογία για πουλερικά! Δεν είναι δύσκολο να το φτιάξεις!βάζεις σε μπουκάλι 1.5 λίτρου νερού 0.375-0.75 γρ από την πολυβιταμίνη! Από δοσομετρητές (κουταλάκια) που υπάρχουν σε σκευάσματα της orlux ή της nekton!
 
βασιλη ολα τα σκευασματα δεν εχουν την ιδια πυκνοτητα για να αντιστοιχει στον ογκο και η μαζα. Περα απο αυτο οταν εχουμε να κανουμε με δεκατα του γραμμαριου μικρη αποκλιση δοσομετρηση ειναι μεγαλη σε τελικες τιμες δοσολογιας. Αν τα καταφερνεις κανε το. Δεν επιμενω


δυο αντιβιωσεις ομως μην δωσεις!
 
ναι η διπλή αντιβίωση θα το εξοντώσει δεν έχεις άδικο! Σήμερα 3η μέρα παρατήρησης αρχίζω να βλέπω ότι το άλλο του μάτι ξεκινάει να παθαίνει το ίδο πράγμα! Ελαφριά απώλεια τριχώματος συνολικά και κυκλικά γύρω από ολόκληρο τον οφθαλμό! Το κακό είναι ότι κλωσάει και δεν μπορώ να ελέξω την θέλησή της η μη του να φάει και να πιει νερό! Συνεχίζει πάντως να είναι κινητικό και... Τώρα μόλις σηκώθηκε από τη φωλιά! Πήγε ο αρσενικός κάθησε! Αυτή πήγε στην ταίστρα τσίμπησε κανα 2-3 σποράκια και μετά έφαγε αυγοτροφή! Στη συνέχεια πήγε κάτω από τη φωλιά τσίριξε στον αρσενικό αυτός σηκώθηκε και πήρε παλι τη θέση της μέσα στη φωλιά! Αναμένω εξελίξεις!
 
θέλω να συμπληρώσω και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες! Όταν σηκώνεται από τη φωλιά τη βλέπω συνήθως στο κάτω μέρος του κλουβιού να τσιμπάει σποράκια που έχουν πέσει ή τσόφλια από σποράκια που έχουν ήδη φαγωθεί ή κάτι κάνει τέλος πάντων στον πάτο του κλουβιού τσιμπολογόντας! Περίεργο και αυτό σας το έγραψα επειδή μου έκανε εντύπωση!
 
έχω αρχίσει να σκέφτομαι λόγω της αραίωσης και γύρω από το δεύτερο μάτι της την περίπτωση μηκυτίασης και σκέφτομαι αύριο να πάω να πάρω betadine και γλυκερίνη σε υγρή μορφή να κάνω το διάλυμα 1/6 και να την ψεκάζω στο μουτράκι της καμιά 10αριά μέρες, εναλλάξ με χορήγηση αλοιφής lamisil(5+5)μέρες, παράλληλα με την αντιβίωση που της δίνω!
 
Back
Top