Διατροφή Ο Ζακό μου φαίνεται να μην έχει διάθεση για φαγητό

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
Ειναι φυσιολογικο το οτι ο μικρος μου δεν θελει να φαει το πρωι ; εδω και 2 μερες φαινεται να μην εχει διαθεση για φαγητο παρα μονο για φυστικια την ωρα της εκπαιδευσης... εχθες αγορασα μια καινουργια μαρκα τροφης για να δω αν θα αλλαξει κατι, συνεχιζει ωστοσο να μην τρωει. Του δινω λαχανικα καθημερινα. Εαν ειναι chop δεν το θα φαει αναγκαστικα για να φτασει στους καρπους. Εαν το δωσω με το χερι θα το παρει και θα το πεταξει. Τις προαλλες διαβασα το αρθρο για την θεραπευτικη ιδιοτητα των βοτανων. Του εφτιαξα ενα τσαι με θυμαρι και βασιλικο και προσθεσα λιγο μελι. ( ουτε μιση κουταλια). Του αρεσε πολυ. το ουρικο οξυ στα περιττωματα του ειναι φυσαλιδωδες και αδιαμορφωτο. Ενω το αλλο τμημα ειναι φυσιολογικο σε χρωμα και μορφολογια. Επισης φαινεται να δυσκολευεται να τα βγαλει ( αν με καταλαβαινετε ). Η αμαρα του ωστοσο ειναι καθατη. Εχει κανει ηδη μια εξεταση κοπρανων και τα αποτελεσματα ηταν αρνητικα. Γιατι δεν τρωει; του προκαλεσα προβληματα δυσπεψιας με το μελι; ειδικοι του φορουμ παρακαλω πειτε μου για ακομη μια φορα οτι θα περασει. @Vada
[automerge]1700732059[/automerge]
Του δινω φυστικια αραχιδες την ωρα προπονησης. Να τα κοψω για να δω αν θα φαει απτο μπολ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Του δινω φυστικια αραχιδες την ωρα προπονησης. Να τα κοψω για να δω αν θα φαει απτο μπολ;
Είναι φυσιολογικό να μην τρώει τα λαχανικά εφόσον χορταίνει από τα φιστίκια.
Τα φιστίκια θα πρέπει να τα δίνουμε σε περιορισμένες ποσότητες (ένα την ημέρα) γιατί παχαίνουν
Επίσης μπορεί να είναι νόστιμα και θρεπτικά, αλλά μπορεί, δυστυχώς, να είναι και τοξικά.
Αυτό συμβαίνει επειδή μπορεί να περιέχουν αφλατοξίνη. Η αφλατοξίνη είναι ένα επικίνδυνο φυτικό υποπροϊόν μούχλας και ένα από τα πιο ισχυρά γνωστά καρκινογόνα του ήπατος.
Το πρωί να του δίνεις λαχανικά, όσπρια, δημητριακά και τα pellets.
Τους σπόρους και τους ξηρούς καρπούς από το μεσημέρι και μετά.
Μια, δύο φορές την εβδομάδα να τού βάζεις μισό αυγό βρασμένο πολύ καλά, και που και που, κανένα μακαρόνι (χωρίς αλάτι).
Και φρούτα εποχής μια δυο φορές την εβδομάδα.
Φρόντισε τώρα που είναι μικρούλης να του μάθεις να τρώει από όλα.
Να τον αφήνεις να αδειάζει το μπολάκι με το φαγητό του, και να φυσάς τους σπόρους για να φεύγουνε οι φλούδες.
 
Είναι φυσιολογικό να μην τρώει τα λαχανικά εφόσον χορταίνει από τα φιστίκια.
Τα φιστίκια θα πρέπει να τα δίνουμε σε περιορισμένες ποσότητες (ένα την ημέρα) γιατί παχαίνουν
Επίσης μπορεί να είναι νόστιμα και θρεπτικά, αλλά μπορεί, δυστυχώς, να είναι και τοξικά.
Αυτό συμβαίνει επειδή μπορεί να περιέχουν αφλατοξίνη. Η αφλατοξίνη είναι ένα επικίνδυνο φυτικό υποπροϊόν μούχλας και ένα από τα πιο ισχυρά γνωστά καρκινογόνα του ήπατος.
Το πρωί να του δίνεις λαχανικά, όσπρια, δημητριακά και τα pellets.
Τους σπόρους και τους ξηρούς καρπούς από το μεσημέρι και μετά.
Μια, δύο φορές την εβδομάδα να τού βάζεις μισό αυγό βρασμένο πολύ καλά, και που και που, κανένα μακαρόνι (χωρίς αλάτι).
Και φρούτα εποχής μια δυο φορές την εβδομάδα.
Φρόντισε τώρα που είναι μικρούλης να του μάθεις να τρώει από όλα.
Να τον αφήνεις να αδειάζει το μπολάκι με το φαγητό του, και να φυσάς τους σπόρους για να φεύγουνε οι φλούδες.
τα λαχανικα δεν τα τρωει οντως. τις τελευταιες 2 μερες ομως δεν τρωει ουτε τους σπορους του ομως. ουτε το πρωι που υποτιθεται οτι πειναει. ειναι κατι που συμβαινει? λες τα φυστικια της προηγουμενης ημερας να του καθονται βαρια? πρεπει να τρωει πανω απο 10 την ημερα. θα το αλλαξω αυτο. το μελι μπορει να προκαλεσει ανορεξια?
 
Μήπως να μην ανησυχείς τόσο; Όλα πηγαίνουν καλά κατά τη γνώμη μου. Μην τον παρατηρείς συνέχεια γιατί μπορεί να στρεσάρεται και για αυτό να μην τρώει. Δεν έχω εμπειρία για να σου πω κάτι άλλο, μόνο ότι μπορείς να συμβουλευτείς και έναν πτηνίατρο. Και εγώ στην αρχή παρατηρούσα συνέχεια το πουλάκι και με το παραμικρό το έτρεχα για εξετάσεις. Ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι και να βρίσκω τουλάχιστον τρία συμπτώματα τα οποία είναι πολύ καθαρά και όχι σε τύπου "δεν θα έπρεπε να πεινάει;". Το καινούργιο μου budgie δεν τρώει ποτέ το πρωί σε αντίθεση με το παλιό. Τρώνε διαφορετικές ώρες και αυτό έχει να κάνει και με τα ωράρια που το τάιζε το petshop. Νομίζω ότι ο Ταζ ή απλά είχε άλλα προγράμματα και τώρα προσαρμόζεται ή το αντίστροφο. Αν αντιληφθείς συνεχόμενη αλλαγή προς το χειρότερο επισκέψου σύντομα πτηνίατρο. Αλλά προς το παρών δεν νομίζω ότι συμβαίνει κάτι. Δεν σου είχε τύχει ποτέ μικρό να είχες άγχος για κάτι και να μην ήθελες να φας και η μητέρα σου να σε έπρηζε και να έφτανε μέχρι και στο σημείο να καλέσει γιατρό; Μπορεί κάτι απλά να τάραξε τον Ταζ. Επίσης το μέλι καλύτερα να το χορηγείς σε μικρές ποσότητες. Κατά τα άλλα ακολούθησε τις οδηγίες του @Vada. Έχουμε πάντως κολλήσει και οι δύο το στυλ "χαζομπαμπά" γιατί κι εγώ αγχώνομαι για όλα 😂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Του δινω φυστικια αραχιδες την ωρα προπονησης. Να τα κοψω για να δω αν θα φαει απτο μπολ;
Πόση ώρα το εκπαιδεύεις καθημερινά και πόσα φιστίκια (περίπου) τρώει κατά την διάρκεια της; Κάθε φορά που πραγματοποιεί την εντολή σου το επιβραβεύεις; και πόσο καιρό γίνεται αυτό;

..... πρεπει να τρωει πανω απο 10 την ημερα. θα το αλλαξω αυτο. το μελι μπορει να προκαλεσει ανορεξια?
10 καθημερινά;; 1 άντε 2 εφόσον συνηθίζεις να τον αφήνεις να πετά και να γυμνάζεται καθημερινά, αλλιώς 1 είναι υπέρ αρκετό.

Γνωρίζεις πως η ποσότητα της (όποιας τροφής) επιβράβευσης θα πρέπει να δίνεται σε ελάχιστη ποσότητα;
Τόση δηλ ώστε το πουλί δεν θα ασχοληθεί για να φάει, απλά θα είναι μια ''μπουκίτσα'' επιβράβευσης.
Δεν βρίσκω τον λόγο να του δίνεις (συστηματικά) μέλι, μια δυο φορές τον χρόνο για ποικιλία, μια σταγόνα του είναι αρκετή.
Συνηθίζεις να παρακολουθείς το βάρος του;
(Τι βάρος έχουν οι παπαγάλοι σας;)
 
Πόση ώρα το εκπαιδεύεις καθημερινά και πόσα φιστίκια (περίπου) τρώει κατά την διάρκεια της; Κάθε φορά που πραγματοποιεί την εντολή σου το επιβραβεύεις; και πόσο καιρό γίνεται αυτό;


10 καθημερινά;; 1 άντε 2 εφόσον συνηθίζεις να τον αφήνεις να πετά και να γυμνάζεται καθημερινά, αλλιώς 1 είναι υπέρ αρκετό.

Γνωρίζεις πως η ποσότητα της (όποιας τροφής) επιβράβευσης θα πρέπει να δίνεται σε ελάχιστη ποσότητα;
Τόση δηλ ώστε το πουλί δεν θα ασχοληθεί για να φάει, απλά θα είναι μια ''μπουκίτσα'' επιβράβευσης.
Δεν βρίσκω τον λόγο να του δίνεις (συστηματικά) μέλι, μια δυο φορές τον χρόνο για ποικιλία, μια σταγόνα του είναι αρκετή.
Συνηθίζεις να παρακολουθείς το βάρος του;
(Τι βάρος έχουν οι παπαγάλοι σας;)
τον εκπαιδευω αρκετη ωρα. απο τις 2-3 ωρες που βγαινει εξω την 1 την αφιερωνουμε σε αυτο σιγουρα. μαζι με διαλλειματα φυσικα, χωρις να επιμενω οταν δειχνει πως δεν θελει. κουρασμενος δεν ειναι σιγουρα. εχει θεληση να το κανει, μπορει επειδη δεν υπαρχει κατι αλλο για να ασχοληθει.για την προπονηση του δινωφυστικια αραχιδων (αυτο με το κελυφος, εχει 2 ολοκληρα μεσα). 1 σπασμενο οταν κανει κατι που ξερει, και 1 ολοκληρο οταν κανει κατι μεγαλο. συνηθως δεν τα τρωει ολα, τα ριχνει κατω. συνολικα πρεπει να μαζευονται γυρω στα 15 σπασμενα κομματια. Ειναι πολλα καταλαβαινω. 2 μερες τωρα ομως δεν ειχε φαει πανω απο 10 γρ τροφης σπορων. Να μη του τα δωσω οταν τα ζηταει? για φρουτα και λαχανικα δεν το συζηταω. τα πιανει στο χερι του, τα μασαει και τα φτυνει. Απο δω και περα θα τα κοβω στα δυο για να του δινω λιγοτερο. Το μελι με μετρο φυσικα. 1 φορα του εβαλα και δεν ηταν ουτε μισο κουταλακι.

εχω προσπαθησει να τον βαλω σε μια ζυγαρια αλλα δεν ανεβαινει... την φοβαται
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Μήπως να μην ανησυχείς τόσο; Όλα πηγαίνουν καλά κατά τη γνώμη μου. Μην τον παρατηρείς συνέχεια γιατί μπορεί να στρεσάρεται και για αυτό να μην τρώει. Δεν έχω εμπειρία για να σου πω κάτι άλλο, μόνο ότι μπορείς να συμβουλευτείς και έναν πτηνίατρο. Και εγώ στην αρχή παρατηρούσα συνέχεια το πουλάκι και με το παραμικρό το έτρεχα για εξετάσεις. Ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι και να βρίσκω τουλάχιστον τρία συμπτώματα τα οποία είναι πολύ καθαρά και όχι σε τύπου "δεν θα έπρεπε να πεινάει;". Το καινούργιο μου budgie δεν τρώει ποτέ το πρωί σε αντίθεση με το παλιό. Τρώνε διαφορετικές ώρες και αυτό έχει να κάνει και με τα ωράρια που το τάιζε το petshop. Νομίζω ότι ο Ταζ ή απλά είχε άλλα προγράμματα και τώρα προσαρμόζεται ή το αντίστροφο. Αν αντιληφθείς συνεχόμενη αλλαγή προς το χειρότερο επισκέψου σύντομα πτηνίατρο. Αλλά προς το παρών δεν νομίζω ότι συμβαίνει κάτι. Δεν σου είχε τύχει ποτέ μικρό να είχες άγχος για κάτι και να μην ήθελες να φας και η μητέρα σου να σε έπρηζε και να έφτανε μέχρι και στο σημείο να καλέσει γιατρό; Μπορεί κάτι απλά να τάραξε τον Ταζ. Επίσης το μέλι καλύτερα να το χορηγείς σε μικρές ποσότητες. Κατά τα άλλα ακολούθησε τις οδηγίες του @Vada. Έχουμε πάντως κολλήσει και οι δύο το στυλ "χαζομπαμπά" γιατί κι εγώ αγχώνομαι για όλα 😂
ο ταζ ρε συ την πρωτη εβδομαδα που ηταν στο σπιτι ετρωγε σχεδον 20 γρ σπορους το πρωι. για αυτο ανησυχησα. ξερεις τι... αγχωθηκα καταρχας για το μελι. του δωσα τις προαλλες επειδη σκεφτηκα οτι θα ειναι πιο γευστικο το τσαι και θα το πιει ολο,ετσι?μετα σκεφτηκα οτι εκανα λαθος επειδη δεν ηξερα 100% εαν το μελι περιεχει συντηρητικα ζαχαρης. ρωτησα τον παππου μου που μου το εδωσε και μου ειπε οτι ειναι παραγωγη μιας θειας και επομενως φυσικο. ημουν λιγο δυσπιστος αλλα το πηρα το ρισκο. οταν σταματησε να τρωει το πρωι θυμηθηκα το αρθρο με τα βοτανα και τα προβληματα δυσπεψιας που προκαλει το μελι. εκει λεω να τα μας, την καναμε την μαλακια. το πουλακι εχει ανορεξια επειδη του εκατσε βαρυ το μελι. βασιμη υποψια, σωστα? οποτε λεω ας ρωτησω καποιον για να βεβαιωθω οτι ολα πανε καλα και να μου φυγει και μενα η ιδεα πως του προκαλεσα κακο. κατι τελευταιο που με τυρανναει ειναι αυτες οι φυσαλιδες στα περιττωματα. αλλα αφου του εκανα εξετασεις για αυτο θα το αγνοησω. Γενικα θα ειμαι πενα οταν κανει ενα πληρες τσεκαπ. αλλα πρεπει να τον μαθω με καποιον τροπο να ειναι πιο δεκτικος προς το κλουβι μεταφορας για να μην γινει μια τραυματικη εμπειρια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
 
τροφές που θα του προσφέρεις σε αυτήν την ηλικία για τις οποιες θα χρειαστεί να δουλέψει το Ράμφος του, τον ερεθίζεις έντονα. Η έντονη προτιμηση σε αυτους τους καρπούς δεν ειναι επειδή του αρέσει η γεύση τους. Θα παρατηρεις ότι απλά τα σπάει τρώει λιγο και σπάει και αλλο και μετά και αλλο κ.ο.κ…
τη γεύση του και τις τροφές εξαρτάται από εσένα να την φτιάξεις είναι εξαιρετικά εύπλαστηα και υποτακτικά σε αυτή την ηλικία (συγκρίνοντας ποσο δυσκολότερο είναι μετά).
Ακολουθώντας αυτή την οδό παράλληλα θα χτίζεται κάτι μεταξύ σας, θα μεγαλώνει θα αναπτύσσεται η αντίληψη τιυ σε σημείο που θα εκπλήσσεσαι πραγματικά και η εκεπιδεθαη του μετά είτε δε θα χρειεζεται καθόλου είτε θα είναι εξαιρετικα εύκολη 😉
 
ναι το εχω παρατηρησει οτι τα πεταει τα περισσοτερα αλλα νομιζα οτι ειναι επειδη δεν μπορει να τα κρατησει ολα στο ποδι του. αργοτερα οταν εμαθα οτι του δινω πολλα φυστικια μεσα σε μια ημερα, σταματησα να του τα δινω ολοκληρα και μολις το κανα σταματησε να εχει τοσο κινητρο να δουλεψει. μου εκανε παραπονα γρυλιζοντας. οταν του λεω να πεταξει στο ξυλο που κραταω απο μια αποσταση, συνηθως πριν πω ελα παιρνει σταση να πεταξει και ερχεται. ξερει οτι αμα το κανει θα παρει το φυστικι με το τσοφλι . θα προσπαθησω να εισαγαγω στα τριτς κατι πιο υγιεινο τωρα που το λες. αν καλομαθει με τα φυστικια θα ειναι ακαταδεκτος αργοτερα. σε ευχαριστω πολυ!!
 
Θα πετάει να έρθει πανω σου πριν ακόμα μπεις στο σπίτι θα ξέρει το βηματισμό σου τις ώρες που επιστρεφεις σπίτι τη φωνή σου από μέτρα μακρυά θα την ακούει θα χρειάζεται να ψιθυρίζεις να μη σε καταλάβει. Εκείνος ηδη αφιερώνει όλη του τη προσοχη για να σε μάθει και να αποκωδικοποιεί αλλά κ να διδαχθεί από εσένα πως πρέπει να Ζει. Αν κανεις κ εσυ το ίδιο θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα χωρίς να χρειάζεσαι τα φυστικια
 
Back
Top