Γενικά Ο Κικικης δεν ειναι πλεον μονος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Απο καιρο σκεφτομουν να παρω μια θηλυκια στον Κικικη αλλα δεν του επερνα καθως δεν θα ξερα το φυλο και δεν ηθελα να το παιξω τζοκερ. Τελικα βρηκαμε σιγουρο θηλυκο. Προκειται για την Πακιτα (lutino Lovebird). Η Πακιτα ηταν ζευγαρι μ ενα αλλο αρσενικο κι ειχαν κανει και 3 μικρα αν δεν κανω λαθος. Ο αρσενικος ομως την κοπανησε και η Πακιτα εμεινε μονη της με τα μικρα τα οποια και μεγαλωσε. Ετσι λοιπον η Νικη(Φαμπιο) μου εδωσε την Πακιτα η οποια ειναι πανεμορφη. Καταρχας Νικη σ ευχαριστω παρα πολυ για το δωρο σου οπως και την θεια σου που μας ανοιξε το σπιτι της

Ολα αυτα εγιναν χτες. Ειχα αγορασει το νεο κλουβι(ζευγαρωστρα) απο μερες γι αυτο τον σκοπο. Τα βαλα χτες μαζι με το χωρισμα και τα 2 εδειξαν μεγαλο ενδιαφερον. Στην αρχη ειχαν κολλησει στο χωρισμα και μετα απο μερικες ωρες πετυχα τον Κικικη να την ταιζει. Επαθα ενα ψιλοσοκ(ευχαριστο φυσικα) γιατι δεν περιμενα τετοια ανταποκριση τοσο γρηγορα. Σημερα το προγραμμα ειχε μπανακι που εκαναν και τα 2 και αυγο που δεν το αγγιξαν καν. Παρακατω ακολουθουν μερικες φωτογραφιες. Η Πακιτα δεν φαινεται που εκανε μπανιο γιατι δεν καθοταν να την φωτογραφισω. Ο Κικικης ομως φαινεται ξεκαθαρα..:D
 

Συνημμένα

  • P5270773.webp
    P5270773.webp
    36,2 KB · Προβολές: 106
  • P5270774.webp
    P5270774.webp
    41,9 KB · Προβολές: 114
  • P5270776.webp
    P5270776.webp
    47,3 KB · Προβολές: 113
  • P5270777.webp
    P5270777.webp
    52,2 KB · Προβολές: 112
  • P5270778.webp
    P5270778.webp
    49 KB · Προβολές: 99
Mια ξανθιά κούκλα! Επαθε την πλάκα του ο Κικικης! 😛
Αντε με το καλό... Να γίνουν και γονείς... Αν και με τέτοια κούκλα, συντομα το βλέπω...😛
 
Mια ξανθιά κούκλα! Επαθε την πλάκα του ο Κικικης! 😛
Αντε με το καλό... Να γίνουν και γονείς... Αν και με τέτοια κούκλα, συντομα το βλέπω...😛

Ε...όπως και να το κάνουμε η εξωτερική εμφάνιση πάιζει κάποιο ρόλο...Άντε και καλούς απογόνους Φώτη!
 
Πανεμορφο το καινουριο πουλακι! :D Καλους απογονους οταν θα ειναι ετοιμα! 😛

Μπραβο στη Νικη για την επιλογη της να σου το δωσει διοτι πιστευω πως το πουλι πηγε σε καλα χερια!
 
Φωτη να σου ζησει το ζευγαρακι! Ενας μεγαλος ερωτας γεννηθηκε! Καλους απογονους σου ευχομαι! Ο Κικικις εξελισσεται σε Ροδολφο Βαλεντινο και η Πακιτα σε Ροτζερ Ραμπιτ! Πως αντεδρασε ο Κικικις;Η Πακιτα θα φοβαται ακομη ε;Θα σε πλησιασει και αυτη σιγα σιγα! Αφου θα σε βλεπει να χαιδευεις τον Κικικι!
 
χαχα!
Μπραβο Φωτακο, να σου ζησει!
Εγω το εμαθα πριν ποσταρεις... Και χαρηκα!
Ειναι μια κουκλα και πολυ ταιριαστο ζευγαρακιιι!
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια.

Για απογονους ειναι λιγο νωρις μιας και ο Κικικης στις 21 του μηνα εγινε 7 μηνων αλλα και γιατι ακομα δεν ξερουμε αν θα ταιριαξουν στα σιγουρα. Παντως μεχρι τωρα ολα ειναι πολυ θετικα.

Μαρια ο Κικικης το χαρηκε πολυ. Η ανταποκριση του ηταν αμεση οποτε...)

Oσο για την Πακιτα αν και ειναι αγριμακι οταν χαιδευω τον Κικικη με κοιταει καλα καλα. Οποτε πιστευω οτι συντομα θα ζηλεψει κι αυτη και θα με αφησει να την πλησιασω περισσοτερο. Τον Κικικη απο εχτες δεν τον εχω βγαλει για να μην τα πολυενοχλω αλλα θα αρχησω σιγα σιγα να τον βγαζω για να μην αγριεψει.
 
Να σου ζησει η Πακιτα Φωτη! Θα γινει ωραιο ζευγαρι με τον Κικικη! Με το καλο να τους καμαρωσεις καποια στιγμη και γονεις.:D
 
Να σου ζήσει η νυφούλα και ο Γαμπρός! Είναι τέλεια και τα δύο! 🙂

Ευχομαι να σου δίνουν πάντα χαρές! Μπράβο και στην Νίκη που σου την εμπιστευτηκε!
 
να χαιρεσαι το ζευγαρακι σου ειναι πολυ γλυκο με το καλο να βγαλεις και το διαχωριστικο!
 
η πακιτα εχει το ζιγκολο τον κικικι...
να τα χαιρεσε! Και να καμαρωνεις τα ερωτευμενα σου αγαποπουλα!
 
Να χαιρεσαι την κουκλα και ελπιζω ολα να πανε καλα με το ζευγος!
Μπραβο και στους δυο σας Φωτη κ Νικη για το..."προξενιο"
Επισης να πω οτι και τα δυο εχουν τελεια ονοματα!:D... Ειδικα το Κικικης
 
Εχω χαρει τοσο πολυ που τα πανε καλα! 🙂
Αν και καταβαθος το ηξερα με αυτην την σουρτουκο που ολο θελει να γινεται μανα
Φωτη μου δεν υπαρχει λογος να με ευχαριστεις κι εγω σε ευχαριστω που την ηθελες γιατι το μονο που ηθελα ειναι να πανε σε καλα χερια και η επιθυμια μου πραγματοποιηθηκε
Οταν ερθει η ωρα ευχομαι καλους απογονους και μακαρι να την ημερεψεις λιγο γιατι ηταν φοβισμενη απο την μερα που την πηραμε.. Ειναι ομως καλο πουλακι και της αξιζει το καλυτερο δηλαδη εσυ. 🙂
Ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια που εγκρινουν την επιλογη μου!
 
Τα νεα ειναι ευχαριστα.:)

Καθημερινα για κανα 2 λεπτο εβγαζα το χωρισμα. Ο Κικικης πηγαινε αμεσως κοντα της την εξυνε στο κεφαλι και φιλιοντουσαν. Το προβλημα ειναι οτι ο Κικικης της τσιμπαει τα ποδια. Οχι με μισος σαν να θελει να της επιτεθει αλλα τα δαγκωνε σαν να θελε να της κοψει κομματι να το φαει. Και η Πακιτα φυσικα τον τσιμπουσε. Τοτε τα χωριζα. Καθε μερα τα ιδια.

Σημερα το ξαναεπιχειρισα και εμεινα εκπληκτος. Ο Κικικης την ταιζε για κανα δεκαλεπτο οπως φαινεται και στο βιντεο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Eτσι βλεποντας αυτα αποφασισα να τα αφησω μαζι. Ξυνοντουσαν ολη μερα εδιναν φιλακια κλπ. Εχουν ριξει και μερικους τσακωμους αλλα δεν εδωσα σημασια. Τωρα κοιμουνται και τα 2 διπλα διπλα. Νομιζω οτι εγιναν ζευγαρακι=)

Eπισης χτες τα βαλα μεσα ανοιξα τα πορτακια βγηκαν τολμηρα τολμηρα και τα 2 πεταξαν κουτσουλησαν παντου και ξαναμπηκαν μεσα. Σημερα παλι το ιδιο... Ανοιξα τα πορτακια αλλα βγηκε μονο ο Κικικης και πηγε πανω απο το κλουβι. Σε καποια στιγμη πεταξε μακρυα απο το κλουβι και η Πακιτα βγηκε αμεσως κι εκεινη. 😉Πεταγαν για πολυ ωρα και μετα απο κανα 3ωρο ο Κικικης μπηκε μεσα και με λιγη βοηθεια μου μπηκε και η Πακιτα. Σκεφτομαι αυτη την εξοδο να την καθιερωσω σε καθημερινη βαση τα μεσημερια μιας και βλεπω οτι τους αρεσει.

Ακολουθουν μερικες φωτο απο ολα αυτα που αναφερω παραπανω.. Η 1η φωτογραφια ειναι απο την πρωτη τους εξοδο η 2η και η 3η ειναι απο στιγμες τρυφεροτητας:D και η τελευταια ειναι σημερινη οταν μολις τους ειχα ανοιξει τα πορτακια για να βγουν.
 

Συνημμένα

  • P5300778.webp
    P5300778.webp
    31,6 KB · Προβολές: 55
  • P5300779.webp
    P5300779.webp
    35,1 KB · Προβολές: 62
  • P5300780.webp
    P5300780.webp
    42,5 KB · Προβολές: 56
  • P5310785.webp
    P5310785.webp
    51,3 KB · Προβολές: 55
Back
Top