Φροντίδα Ο Μονκ μου είναι πολύ κτητικός με το μπολ του φαγητού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Berroudio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν το βάθος του κλουβιού σου επιτρέπει...
  1. Του βάζεις κάνα δυο φορές λίγο (αλλά λίγο) μίλετ από τα κάγκελα, εννοώ κοντά στα κάγκελα σε σημείο που να πρέπει να έρθει ο ίδιος χωρίς να μπορεί να βοηθηθεί από πατήθρα...
  2. Έπειτα του βάζεις λίγο μίλετ στο ίδιο σημείο αφού έχεις τοποθετήσει το χέρι σου στο σημείο στο οποίο θα πρέπει να βρίσκεται ο ίδιος για να το φάει.
  3. Επαναλαμβάνεις το βήμα 2 όσες φορές χρειάζεται
Επομένως, αν αυτό που σου περιγράφω πετύχει, μετά από πολλές φορές επανάληψης και εξοικείωσης με το χέρι σου, όταν θα έρθει ο καιρός να τον βγάλεις έξω, τοποθετείς τα χέρια σου σε ανάλογη θέση (το ένα κρατά το μίλετ και το άλλο όπως όταν ήταν μέσα στο κλουβί, έρχεται και τον βάζεις μέσα.
Θεωρητικά τουλάχιστον μου φαίνεται δυνατό.
 
Κι εμενα μου φαινεται καλη ιδεα και οπου εχω δει κατο παρομοιω προτεινουν αλλα αν βαλω μεσα το χερι μου θα χτυπιεται δεν υπαρχει πειριπτωση να πατησει πανω του για να παρει την τροφη ☹ Νομιζω το ανοιγμα τξς πορτας τον τρομαζει. Γιατι να βαλω μεσα απτα καγκελα τα δαχτυλα μου δεν τον πειραζει αλλα αν τα βαλω μεσα εστω λιγο απτην πορτα φοβαται
 
Το πρωτο βημα εκτος κλουβιου καλο θα ειναι να ειναι το χερι σου, εκτος κλουβιού.
Δεν μπορεις ομως να "επιβάλλεις" να δεχεται το χερι σου εντος απο την στιγμη που δεν θελει.

Τι ηλικια ειναι και ποσο καιρο τον έχεις;
 
Ειναι 3-4 μηνων και τον πηρα πριν 12 μερες περιπου αλλα φαινεται ηδη αρκετα ανετος για ημιαγριος.. Δηλαδη θελει την παρεα μου και ερχεται να φαει απτο χερι μου απλα εχει τις παραξενιες του 😀..
 
Καθε πουλακι εχει τον δικο του χαρακτηρα.

Και εμενα ο Hool το χερι μεσα στο κλουβι δεν το θελει, εξω απο το κλουβι ομως το πρωτο βημα θα ειναι πανω στο χερι μου και γενικα δεν εχει κανενα θεμα με το χερι γιατι εξω το περιβάλλον ειναι ουδετερο.
 
Καθε πουλακι εχει τον δικο του χαρακτηρα.

Και εμενα ο Hool το χερι μεσα στο κλουβι δεν το θελει, εξω απο το κλουβι ομως το πρωτο βημα θα ειναι πανω στο χερι μου και γενικα δεν εχει κανενα θεμα με το χερι γιατι εξω το περιβάλλον ειναι ουδετερο.
Ναι καταλαβαινω δεν σκοπευω να τον αναγκαζω να το δεχεται απλα δεν ξερω τι να κανω τωρα που ειναι αρχη και πρεπει να ανεβει πανω του πρωτα..
[automerge]1568010014[/automerge]
Εχει δακτυλιδι στο ποδι; αν ναι, τι γραφει;
Εχει ασυμενιο βραχιολακι αλλα δεν εχω καταφερει να διαβασω τι λεει.. Το μονο που πηρε το ματι μου να γραφει ειναι xs νομιζω, που λογικα ειναι το μεγεθος; Δεν ξερω
 
Κοίτα, μάλλον κάποιος τρόπος θα υπάρχει που να αξίζει να δοκιμάσεις.
Αν φοβάται το χέρι σου, χρησιμοποίησε πατήθρα (κράτα την με το χέρι έξω από το κλουβί και πάντα την ίδια) και προσπάθησε ό,τι σου έγραψα στο ποστ 21.
Αλλά γενικά δώσε του λίγο χρόνο να εγκλιματιστεί
 
Κοίτα, μάλλον κάποιος τρόπος θα υπάρχει που να αξίζει να δοκιμάσεις.
Αν φοβάται το χέρι σου, χρησιμοποίησε πατήθρα (κράτα την με το χέρι έξω από το κλουβί και πάντα την ίδια) και προσπάθησε ό,τι σου έγραψα στο ποστ 21.
Αλλά γενικά δώσε του λίγο χρόνο να εγκλιματιστεί
Ευχαριστω θα το δοκιμασω!
 
Back
Top