Ασθένειες Ο Ντανιέλ έβγαλε όλα τα πούπουλα του από μπροστά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα παιδιά...
Σήμερα είμαι στο σπίτι γιατί έχω ρεπό και να πω την αλήθεια πιο πολύ ασχολήθηκα με τις γάτες σήμερα και λίγο με τα πουλιά..
Επειδή δουλεύω τώρα δεν μπορώ να ασχολούμαι με τα πουλιά όπως πρώτα..
Παλια ασχολούμουν μαζί τους μέχρι και 8 ώρες την ημέρα...
Ενώ τώρα μια με δύο ώρες και αν...
Πιστεύω πως αυτό θα τον επηρέασε;
Το πρωί τα καθάρισα κιόλας...
Ήταν όλα οκ...
Και πριν μια ώρα ανέβηκα για να τα δω και τον βρήκα ακριβώς έτσι...
Μου κόπηκαν τα πόδια...
Έψαξα για ψείρες κτλ δεν έχει κάτι... Δεν φαίνεται να έχει κάτι δυστυχώς... Screenshot_20200128_154636.webp
 
Εύα αντιλαμβάνομαι το σοκ σου κι εμένα θα μου κόβονταν τα πόδια. Αρχικά μια επίσκεψη σε γιατρό για να εξετάσει κι ο ίδιος για παράσιτα ή άλλο ιατρικό λόγο ίσως βοηθήσει. Είναι τόσο δεμένος μαζί σου που τον επηρέασε το πόσο ασχολείσαι πιστεύεις; Δίπλα του δεν είναι το θηλυκό? Γράφεις κατέβηκες, που κατέβηκες, τα άλλαξες χώρο απο εκεί που τα είχες;
 
Εύα αντιλαμβάνομαι το σοκ σου κι εμένα θα μου κόβονταν τα πόδια. Αρχικά μια επίσκεψη σε γιατρό για να εξετάσει κι ο ίδιος για παράσιτα ή άλλο ιατρικό λόγο ίσως βοηθήσει. Είναι τόσο δεμένος μαζί σου που τον επηρέασε το πόσο ασχολείσαι πιστεύεις; Δίπλα του δεν είναι το θηλυκό? Γράφεις κατέβηκες, που κατέβηκες, τα άλλαξες χώρο απο εκεί που τα είχες;
Έκλεισα ραντεβού είδη..
Τα έχω στο δωμάτιο μου από την πρώτη μέρα που τα πήρα στο σπίτι..
Δίπλα του είναι και η Ελίνα... Αυτή είναι μια χαρά..
Μου φάνηκε πολύ περίεργο...
Είμαι να σκάσω... Δεν το περίμενα αυτό...
Αυτός ναι.. Είναι πιο δεμένος μαζί μου...
Αλλά το πρωί ήταν μια χαρά..
Ούτε ένα πούπουλο δεν έλειπε...
 
Δυστυχώς ετσι γίνονται αυτα, απο τη μια στιγμή στην άλλη. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Είναι στην πολυ αρχή του το θέμα και πιθανότατα αναστρέψιμο. Δες τι θα σου πει ο γιατρός κι αναλόγως κανεις. Ενημέρωσε μας οταν εχεις νέα.
 
Δυστυχώς ετσι γίνονται αυτα, απο τη μια στιγμή στην άλλη. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Είναι στην πολυ αρχή του το θέμα και πιθανότατα αναστρέψιμο. Δες τι θα σου πει ο γιατρός κι αναλόγως κανεις. Ενημέρωσε μας οταν εχεις νέα.
Μακάρι να είναι αναστρέψιμο... Αυτό εύχομαι!
Απογοητευτηκα πολύ! Αφού εγώ φταίω! Και λυπάμαι τόσο πολύ που είναι έτσι εξαιτίας μου...
Θα σας γράψω ξανά...
Καλό βράδυ παιδιά...
 
Το πως νιώθεις όταν ένας από τους παπαγάλους σου μαδιέται, δεν περιγράφεται με λόγια παιδιά... Εύχομαι να μην το γνωρίσει κανείς.
Εύα μου σε νιώθω, αλλά προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι, εύχομαι να το ξεπεράσετε εύκολα και γρήγορα!
 
Εύα αν λείπεις όλη μέρα, γιατί δεν τα μεταφέρεις σε κάποιο άλλο δωμάτιο που υπάρχουν ίσως άλλοι άνθρωποι στο σπίτι ώστε να έχουν παρέα κι αλλληλεπίδραση; Αν και η κουζίνα δεν είναι ο καλύτερος χώρος αν είναι ανοιχτή και δεν έχετε επικίνδυνα σκεύη, εγώ θα τα έβαζα εκεί τις ώρες που θα έλλειπα. Ή στο καθιστικό/σαλόνι.
 
Εύα αν λείπεις όλη μέρα, γιατί δεν τα μεταφέρεις σε κάποιο άλλο δωμάτιο που υπάρχουν ίσως άλλοι άνθρωποι στο σπίτι ώστε να έχουν παρέα κι αλλληλεπίδραση; Αν και η κουζίνα δεν είναι ο καλύτερος χώρος αν είναι ανοιχτή και δεν έχετε επικίνδυνα σκεύη, εγώ θα τα έβαζα εκεί τις ώρες που θα έλλειπα. Ή στο καθιστικό/σαλόνι.
Το σκέφτηκα... Αλλά η κουζίνα με το σαλόνι είναι ένα...
Τι να κάνω; να τα βάλω στο σαλόνι;

Με το που ξύπνησε άρχισε να βγάζει πολλά πούπουλα...
 
Το σκέφτηκα... Αλλά η κουζίνα με το σαλόνι είναι ένα...
Τι να κάνω; να τα βάλω στο σαλόνι;

Με το που ξύπνησε άρχισε να βγάζει πολλά πούπουλα...

Εγώ θα τα μετέφερα, έτσι για να τον ξεβολέψω. Θα τον έκανα μπάνιο να γίνει μούσκεμα και θα του άλλαζα και το κλουβί αν είχα άλλο αλλιώς όλη τη διαρύθμιση σε αυτό για να αποσυντονιστεί κάπως.

Σκέφτηκα ακόμη και να τα βάλεις ξανά δοκιμαστικά μαζί. Το έχεις ξαναεπιχειρίσει απο τότε που τα χώρισες;
 
Εγώ θα τα μετέφερα, έτσι για να τον ξεβολέψω. Θα τον έκανα μπάνιο να γίνει μούσκεμα και θα του άλλαζα και το κλουβί αν είχα άλλο αλλιώς όλη τη διαρύθμιση σε αυτό για να αποσυντονιστεί κάπως.

Σκέφτηκα ακόμη και να τα βάλεις ξανά δοκιμαστικά μαζί. Το έχεις ξαναεπιχειρίσει απο τότε που τα χώρισες;
Έγινε πολύ χάλια...
Άρχισε να μαδιεται από παντού... Η ράχη του και η κοιλιά του μείνανε τελείως χωρίς πούπουλα...
Μου είπε ο γιατρός από το τηλ να του δώσω αντιστρεςς
...
Να δώσω! Αλλά λογικά δεν θα έχει γυρισμό...
Τους είχα βάλει λίγες μέρες μαζί γιατί είχε χαλάσει το ένα το κλουβί...
Να τα ενώσω ξανά;
Πρωί πρωί που σηκώθηκα τα έβγαλα μια ώρα και ήταν πολύ απόμακρος...
Με φοβόταν..
 
Εύα εύχομαι να ξεπεραστεί το συντομότερο... ☹
Σε ευχαριστώ Γιώργο! Αλλά χλωμό!
Δεν θέλω να είμαι αρνητική αλλά έμεινε με λίγα πούπουλα...
Φαίνεται το σωματακι του από παντού...
 
Εύα, δες μήπως μπορείς να παραγγείλεις κάτι τέτοιο. https://www.vetrimark.com/Surgery-a...assic-E-Collars/Bird-Saf-T-Shield-Collar.html (εσύ θέλεις το μικρότερο μέγεθος). Ας έρθει και σε ένα μήνα. Τα φτερά θα ξαναβγούν, είναι ακόμη πολύ νωρίς για να απογοητευτείς.

Το αντιστρές δώστο αν θέλεις αλλά δεν θα κάνει τίποτα. Εγώ θα έκανα όλες τις πιθανές δοκιμές που σου είπα και πιο πάνω για να δω αν κάτι θα του αποσπάσει την προσοχή απο την καινούρια του συνήθεια. Ο γιατρός πότε θα τον δει;
 
Δεν εφτασε σε τετοιο βαθμο ο Ντανιελ ε;
Δυστυχώς είναι ακόμη χειρότερα...
Εύα, δες μήπως μπορείς να παραγγείλεις κάτι τέτοιο. https://www.vetrimark.com/Surgery-a...assic-E-Collars/Bird-Saf-T-Shield-Collar.html (εσύ θέλεις το μικρότερο μέγεθος). Ας έρθει και σε ένα μήνα. Τα φτερά θα ξαναβγούν, είναι ακόμη πολύ νωρίς για να απογοητευτείς.

Το αντιστρές δώστο αν θέλεις αλλά δεν θα κάνει τίποτα. Εγώ θα έκανα όλες τις πιθανές δοκιμές που σου είπα και πιο πάνω για να δω αν κάτι θα του αποσπάσει την προσοχή απο την καινούρια του συνήθεια. Ο γιατρός πότε θα τον δει;
Θα κοιτάξω να παραγγείλω Ανέστη..
Ίσως να είναι και το μοναδικό πράγμα που θα τον σώσει
[automerge]1580322190[/automerge]
Αύριο θέλω να πάρω υλικά και να φτιάξω μόνη μου ένα κολάρο μέχρι να παραγγείλω..
Με τι να το φτιάξω;
Για πείτε καμία ιδέα γιατί δεν ξέρω από αυτά..
Με το κολάρο θα μπορεί να τρώει και να πίνει νερό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το κολάρο θα μπορεί να τρώει και να πίνει νερό;

Κανονικότατα.

Εύα έχει πολλά βίντεο στο youtube. Παρακολούθησε μερικά και κάνε ένα που μπορείς. Φρόντισε μόνο γύρω απο το λαιμό να είναι πολύ μαλακό.
 
Back
Top