Ασθένειες Ο Ντανιέλ έβγαλε όλα τα πούπουλα του από μπροστά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Του είχε κόψει από μια ακτινογραφία έναν μικρό κύκλο, ο Μάριος κόντεψε να τρελαθεί λόγω χρώματος και του έφτιαξα εγώ ένα άλλο από διάφανο πλαστικό...
P7).jpg
Το θέμα ήταν πως δεν τον βόλευε καθόλου, δεν μπορούσε να σκαρφαλώσει αλλά ούτε να φάει... Πειραματίστηκα και του κατασκεύασα διαφορετικά μεγέθη, κανένα δεν τον βόλεψε.
Με το κολάρο σωλήνα μπορούσε να φάει, να πιεί και να σκαρφαλώσει.. Σε μερικές μέρες όμως του το έβγαλα διότι έβλεπα πως είχε ξεκινήσει να μελαγχολεί, έστω κι αν είχε για συντροφιά στην αρχή τον Κάρλο και μετά τη Λήδα... Έτσι ξεκίνησα να τον αφήνω να μπαινοβγαίνει από το κλουβί στο Σταντ...
201 (654 x 509).webp
Ήθελε να κατεβαίνει όμως και όπως δεν είχε φτερά πτήσης δεν μπορούσε να ξανά ανέβει, για αυτό τον λόγο κρέμασα κορδόνια οπότε έκανε αναρρίχηση και μια κατασκευή η οποία του επέτρεπε ν'ανεβοκατεβαίνει χωρίς κούραση και άλλα προβλήματα (πχ από πέσιμο)...
20 (543 x 928).jpg
(δυσκολεύομαι κάπως και αργώ ν'απαντήσω, γιατί ακόμα δεν έχω ίντερνετ και μεταφέρω φωτογραφίες από το λάπτοπ στο κινητό 😁)
 
Καλημέρα παιδιά! Καλό Σ/Κ να έχουμε! 🌹
Και καλό μήνα!
Χθες τους ένωσα και πάλι... Χάρηκαν και τα δύο...
Αλλά μαδιόταν συνέχεια...
Σήμερα ακόμη δεν έβγαλε φτερά... Ίσα ίσα τα περιποιηθηκε κιόλας...
Τον βλεπω πιο ήρεμο... Και έρχεται πάνω μου συνέχεια... Μέχρι προχθές με φοβόταν πολύ...
 
Καλημέρα παιδιά! Καλό Σ/Κ να έχουμε! 🌹
Και καλό μήνα!
Χθες τους ένωσα και πάλι... Χάρηκαν και τα δύο...
Αλλά μαδιόταν συνέχεια...
Σήμερα ακόμη δεν έβγαλε φτερά... Ίσα ίσα τα περιποιηθηκε κιόλας...
Τον βλεπω πιο ήρεμο... Και έρχεται πάνω μου συνέχεια... Μέχρι προχθές με φοβόταν πολύ...
Μπραβο Εύα
Χαίρομαι. Όλα καλά θα πάνε 🌹❤️️️️️
 
Πολύ λυπάμαι Εύα. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι από τη μια μέρα στην άλλη έγινε όλο αυτό. Τι ηλικία έχει;

*Και στη Μικρή μου για να ελέγξουν το συκώτι ακτινογραφία ειχαν κάνει.
 
*Και στη Μικρή μου για να ελέγξουν το συκώτι ακτινογραφία ειχαν κάνει.

Αυτό είναι σωστό Ζωή διότι αν είναι διογκωμένο θα φανεί κάτι. Αν όμως δεν είναι; Γενικά, σε ανθρώπους και σε ζώα το πρώτο πράγμα που κάνουν οι γιατροί για να διαγνώσουν αν κάτι δεν πάει καλά δεν είναι η γενική αίματος και οι βιοχημικές εξετάσεις;
 
Αυτό είναι σωστό Ζωή διότι αν είναι διογκωμένο θα φανεί κάτι. Αν όμως δεν είναι; Γενικά, σε ανθρώπους και σε ζώα το πρώτο πράγμα που κάνουν οι γιατροί για να διαγνώσουν αν κάτι δεν πάει καλά δεν είναι η γενική αίματος και οι βιοχημικές εξετάσεις;
Κοίταξε, το συκώτι της Ζιζης με βιοχημικές το ελέγχουμε αλλά υποθέτω ότι σε τόσο μικρά πουλάκια οι ακτινογραφίες είναι η πιο εύκολη λύση. Τώρα το τι φαίνεται και τι όχι είναι άλλη υπόθεση. Στη δική μας περίπτωση ούτε καν είχαν αναφερθεί σε αιματολογικές εξετάσεις. Ίσως να μην υπήρχε αυτή η δυνατότητα 🙄
 
Πολύ λυπάμαι Εύα. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι από τη μια μέρα στην άλλη έγινε όλο αυτό. Τι ηλικία έχει;

*Και στη Μικρή μου για να ελέγξουν το συκώτι ακτινογραφία ειχαν κάνει.
3 χρονών Ζωή θα γίνει τον Ιούλιο...
 
. Γενικά, σε ανθρώπους και σε ζώα το πρώτο πράγμα που κάνουν οι γιατροί για να διαγνώσουν αν κάτι δεν πάει καλά δεν είναι η γενική αίματος και οι βιοχημικές εξετάσεις;
Ανέστη, δεν νομίζω πως γίνονται εξετάσεις αίματος (τουλάχιστον στην Αθήνα) σε τόσο μικρά πουλιά. Του Μάριου τουλάχιστον δεν έκανε κανείς απο τους γιατρούς Gray ή Ακρίβος
Εκεί γύρω στα τρία ξεκίνησε να κόβει τα φτερά του και ο Μάριος...
 
Εύα τι νέα; Πήρες το κολάρο; Πώς ήταν όλες αυτές τις ημέρες;
Καλημέρα..
Καναμε ακτινογραφία καταρχήν και όλα φάνηκαν φυσιολογικά...
Έβαλα μπομπάρι τελικά... Το οποίο το τύλιξα με ταινία Γάζας. Για να μην το καταστρέψει με τα νύχια του μιας και είναι μαλακό...
Προσπαθεί να το βγάλει συνέχεια...Αν δεν το συνηθίσει τι να κάνω;
Να το βγάλω;
Λογικά θα στρεσσαριστει ακόμη πιο πολύ...
Τους χώρισα ξανά...
Της μαδησε το κεφάλι και το σβέρκο...
Και η Ελίνα άρχισε να κάθεται στον πάτο γιατί θέλει να κάνει αυγά και φέτος...
Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και θα το συζητήσουμε σε κάποιο άλλο θέμα...
Να το κρατήσω δύο μήνες; Είναι καλά; η παραπάνω;
Τα κολάρα που έλεγα υπάρχουν σε αυτό το Pet Shop να ξέρετε...
 
Αν μπορεί να φάει και να πιει με αυτό που του έβαλες, άστο. Πότε του το φόρεσες; Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό που έβαλες απο το λινκ για να δοκιμάσω ποιο κάθεται καλύτερα και ποιο τον δυσκολεύει λιγότερο. Στο φέρανε το μικρό νούμερο που ζήτησες;

edit:
Τώρα είδα ξανά τι είναι αυτό που του έβαλες. Μου φαίνεται αρκετά πιο στενάχωρο, δεν ξέρω τι πίεση ασκεί στο λαιμό του (τα κανονικά κολάρα δεν ασκούν καθόλου πίεση) και πόσο περιθώριο κίνησης του δίνει (νομίζω σχεδόν καθόλου). Στη θέση σου θα έπαιρνα να δοκιμάσω το άλλο οπωσδήποτε. Νόμιζα ότι αυτή την Τετάρτη θα είχες το άλλο κολάρο που είχες πει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανέστη μου φέρανε το πιο μικρό και δεν μπορούσε ούτε να σκαρφαλώσει...
Το μπομπαρι, δεν το έβαλα έτσι όπως είναι...
Το έκοψα για να γίνει μικρό... Θα ανεβάσω φωτογραφία όταν μπορέσω...
Δεν τον δυσκολεύει πουθενά...
Την Δευτέρα τελικά μου έστειλαν το κολάρο...
Και αφού είδα ότι δε γινόταν δουλειά με εκείνο... Του έβαλα το μπομπαρι την ίδια μέρα κιόλας...
 
Back
Top