Ασθένειες Ο Ντανιέλ έβγαλε όλα τα πούπουλα του από μπροστά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Tony Forpus Αντώνη, εξαρτάται απο την περίπτωση. Το βάζεις για κάμποσο διάστημα και το βγάζεις δοκιμαστικά και παρακολουθείς αντιδράσεις. Αν ξαναμαδήσει το βάζεις άμεσα. Εδώ το φοράνε κυρίως σε self mutilators, το μάδημα δεν το θεωρούν τόσο τραγικό.
 
Εύα μου, το κολάρο της Ελισάβετ (που έβαλε ο Ανέστης @Φοίβος ) δεν τους επιτρέπει να σκαρφαλώνουν, ούτε μπορούν ν'ανέβουν διότι το κολάρο "βρίσκει" στα κάγκελα και μπλέκεται με αποτέλεσμα το πουλί να εκνευρίζεται... Δυστυχώς το γνωρίζω καλά διότι με τον Μάριο τα είχα δοκιμάσει όλα. Είχα καταλήξει στη λύση ενός κυλινδρικού κολάρου που απλά δεν του επέτρεπε να κατεβάζει το κεφάλι του οπότε δεν μπορούσε να κόψει φτερά. Δεν έχω ίντερνετ τώρα ώστε ν'ανεβάσω φωτογραφία από το λάπτοπ, θα σου δείξω μόλις τα καταφέρω... Οπλίσου με δύναμη και υπομονή...
@Tony Forpus. Εδώ το φοράνε κυρίως σε self mutilators, το μάδημα δεν το θεωρούν τόσο τραγικό.
Ο κάτοχος του πουλιού αρχίζει να έχει ψυχολογικά προβλήματα, εγώ δηλ είχα θέμα, πολλές φορές προσπαθούσα να (μου) επιβάλλω τη λογική ότι στο κάτω κάτω δεν είναι κάτι τόσο φοβερό, θέλει ατσάλινα νεύρα αυτή η περίπτωση...η οποία δεν γνωρίζεις τι κατάληξη θα έχει... Καλή δύναμη Εύα μου, προσπάθησε να μη του μεταφέρεις (όσο είναι δυνατόν) το άγχος σου.
 
@Sissy εξαρτάται απο τη διάμετρο του φαντάζομαι. Αυτό έδω έχει ανέβει στην κούνια του. Επίσης υπάρχουν και τα υφασμάτινα κολάρα. Τέτοια φοράνε τα πουλιά στο shelter εδώ και σκαρφαλώνουν κανονικά. Και αυτό που λες εσύ είναι επίσης μια καλή λύση.

Εύα μην αμελήσεις την επίσκεψη σε γιατρό και εξετάσεις. Θα έκανα και αίματος να ελέγξω το συκώτι. Συχνά αυτό κρύβει μια παθολογική αιτία.
 
Παιδιά έψαξα στο YouTube και βρήκα μόνο δύο βίντεο με λοβακια που φοράνε κολάρα.
Δεν βρήκα κάτι παραπάνω.
Ίσως επειδή μπήκα από κινητό;
Αύριο το απόγευμα θα τον πάμε στον γιατρό...
Αυτό εννοείται..
Βρήκα σε ένα πετ σοπ μικρά κολάρα που απλά είναι στρογγυλά και όχι σαν χωνάκι..
Θα παραγγείλω δύο τέτοια και ο Θεός βοηθός!
...
Αν δω βέβαια πως δεν κάνουν θα φτιάξω κάτι μόνη μου.
Χρειάζεται πολύ υπομονή από μέρος μου και κουράγιο...
Να δω πως θα το αντέξω και αυτό!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά... Αν δεν είχα και εσάς να δω τι θα κάνα...
Σας ευχαριστώ πολύ ❤️️️️️
Καληνύχτα σας...
 
Όλα καλά θα πάνε. Πάρε τα κολάρα που βρήκες (ελπίζω να είναι για πουλιά, ε) και αν δεν κάνουν ακριβώς να δούμε πως θα τα προσαρμόσουμε. Αν έχεις λινκ βάλε να τα δούμε. Έχει και πάροτλετς με κολαρα στο youtube. Ένα έβαλα πιο πάνω μέσα σε ποστ.
 
Καλημέρα... Τα κολάρα είναι για πουλια...
Μου είπαν ότι εφαρμόζουν τα πιο μικρά σε μικρά μεγέθη πουλιών..
Αντε να δούμε...
Αύριο θα τα έχω...
Δεν ξέρω κιόλας πως θα του το βάλω...
Με φοβάται λίγο και δεν κάθεται να τον πιάσω πια..
Το απόγευμα θα βάλω λινκ των κολαρων και του pet shop...
 
Είναι μεγάλο το διάστημα μέχρι την Τετάρτη η αλήθεια είναι. Ωστόσο σκέψου ότι το φτέρωμα πουλιών τα οποία είχαν το ίδιο άσχημο συνήθειο να το πω, για μήνες κατάφεραν να ξαναβάλουν πτερωμα. Μην απελπίζεσαι. Εγώ σκέφτομαι ως αυτοσχέδιο κολάρο μέχρι την Τετάρτη ένα κομμάτι σωλήνα pvc με την επιθυμητή διάμετρο και μήκος για τον λαιμό του πουλιού, ο οποίος με μια κάθετη τομή (στον σωλήνα εννοώ) θεωρητικά θα εφαρμόσει στον λαιμό του Ντανιέλ. Ποιά είναι η γνώμη των υπολοίπων για τον σωλήνα pvc ως αυτοσχέδιο κολάρο;
 
Απο μαλακο pvc ειναι και καποια απο τα κολαρα του εμποριου οποτε ναι κανει.
Αλλα προϋποθέτει να πιανει το χερι αυτου που θα το φτιαξει ωστε να μην κοβουν οι ακρες του κτλ.
Θα ειναι και διπλο στρες για το πουλακι βαλε βγαλε.
 
Μιας και λέτε για αυτοσχέδιο κολλάρο... Μπόρει να είναι και βλακεία αλλά μπορεί και να βολέψει κάτι τέτοιο:
είναι σκληρούτσικα (δεν είναι τα απλά που κάνουμε κοτσίδες) και μπορείς να το κόψεις εσωτερικά για να μεγαλώσει η περίμετρος του. Θα αρκετά εύκολο να το βρεις σε μεγάλα καταστήματα καλλυντικών αν δεν έχεις κάποιο με είδη κομμωτηρίου κοντά σου.
 
Το πρωί τα κατέβασα κάτω... Και τώρα τα πήρα στο δωμάτιο...
Είχαν παρέα την μαμά...
Τα έβαλε να φάνε ρόκα αλλά δυστυχώς δεν την ακούμπησε καθόλου παρόλο που του αρέσει.
Το μεσημέρι όμως έφαγε λίγο άνηθο και καρότο..
Τα έβγαλα έξω και παίξαμε πιο πριν..
Ήταν πιο καλά σε σχέση με εχθές...
Ερχόταν πάνω μου έπαιξε στο πάρκο κτλ...
Όσο ήταν έξω, δεν έβγαζε πούπουλα... Αλλά μόλις μπήκε μέσα ξανά τα ίδια...
Αύριο θα τα ενώσω ξανά και το απόγευμα έχουμε γιατρό..
Γενικά δεν βλέπω κάτι περίεργο παίζει όπως πριν.. Σκαρφαλώνει... Κελαηδάει κτλ...
Και οι κουτσουλιές του είναι κανονικές... Αργότερα έχουμε γιατρό... Να δούμε τι θα μας πει κι αυτός...
 
Υπομονή μέχρι την Τετάρτη τότε Εύα. Άλλα πουλιά ζουν όλη τους τη ζωή έτσι. Δεν καταστρέφονται οι θύλακες των φτερών με την μία. Ας δούμε τι θα πει κι ο γιατρός.
 
Καλημέρα παιδιά.. Συγνώμη που δεν σας έγραψα χθες.. Αλλά ήμουν πολύ χάλια...
Στην υγεία του τον βρήκε μια χαρά ο γιατρός...
Τον έκανε και μικροσκοπική εξέταση...
Εγώ του είπα να του κάνουμε και εξετάσεις αίματος.. Αλλά μου είπε δεν χρειάζεται...
Και μου έκλεισε για την Δευτέρα σε έναν συνάδελφο του ραντεβού για ακτινογραφία...
Του έβαλε ένα πικρό σπρέι και χθες το βράδυ δεν τράβηξε κανένα πούπουλο...
Ως την Τετάρτη που θα πάρω τα κολαρα θα είμαστε καλυμμένοι με το σπρέι μου πε!
Αλλά σήμερα πάλι τα βγάζει...
Είπε να συνεχίσω το antistress όπου κι εγώ βλέπω πως το πίνει τζάμπα και μετά να δωσω μια πολύ βιταμίνη...
 
μου έκλεισε για την Δευτέρα σε έναν συνάδελφο του ραντεβού για ακτινογραφία...

H ακτινογραφία σε τι επυπηρετεί; Το συκώτι πώς το εξέτασε, με το μάτι;
 
H ακτινογραφία σε τι επυπηρετεί; Το συκώτι πώς το εξέτασε, με το μάτι;
Με το μάτι γενικά είδε την κοιλιά του και τον λαιμό του.
Μου είπε για να δούμε αν τα όργανα του είναι εντάξει..
 
Back
Top