Ασθένειες Ο Παπαγάλος μου έχει έντονη φαγούρα στα φτερά του

Μαιρη

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.739
Πόλη
Αθήνα
Έχω μια ροζέλα αρσενική την έχω αγοράσει απο τον Δεκέμβρη και ακόμα δεν έχει ηρεμήσει καθόλου. Την τελευταία βδομάδα έχει φαγούρα στις φτερούγες της και σε όλο της το σώμα. Κοίταξα για ψείρες τα κλαράκια της αλλά δεν φαίνεται τίποτα. Ανησυχώ...
 
Πτερόρροια πέρασε τον Γενάρη. Χάνει όμως φτερά ειδικά απο την φτερούγα της τη μια και μικρά εσωτερικά πουπουλάκια που είναι σαν χνούδι...
 
Σωστα λες οτι η πτεροροια περασε για τους παπαγαλους. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι τα φτερα ειναι κολλημενα και δεν πεφτει ποτε ουτε ενα. :) Απο κανενα σποραδικα μπορει να πεσει απο ολα τα πουλια. Δοκιμασε να τον κανεις μπανιο με ψεκασρτηρι. Αν τρομαζει βαλτου ενα μεγαλο μπολ. Ειχε κι εγω ροζελα και ξερω πως λατρευουν το νερο, η δικια μου πρεπει να ητανε παπια στην προηγουμενη ζωη της... :D Το νερο ηρεμει το ξηρο δερμα που προκαλει η ζεστη. Το μπανιο τψρα το καλοκαιρι ειναι καλο να γινεται καθε μερα ισως και 2 η περισσοτερες φορες τη μερα αν θελει το πουλι. 😉 Αν συνεχισει μαλλον ειναι κατι αλλο και θα πρεπει να τη δει ειδικος για παρασιτα. Για καλο και για κακο κρατα την σε αλλο δωματιο μερικες μερες...
 
Δεν ξέρω κάποιν ειδικό για παράσιτα. Ο κτηνίατρος μου δεν ασχολείται με παπαγάλους. Αλλά απο που να κόλλησε τα παράσιτα... Φροντίζω το κλουβί της να είναι πάντα καθαρό και δεν την έχω βγάλει έξω στο μπαλκόνι ποτέ είναι συνέχεια μέσα στο σπίτι. Της έβαλα την μπανιέρα έκανε μπάνιο αλλά η φαγούρα συνεχίζεται. Ειδικά κάτω απο τις φτερούγες και στο στήθος της.
 
Genika h pteroria gia tous papagalous mporei perase...omos o dikos mou akoma den alakse ta ftera...Den iparxei sigekrimeni imeronimia gia pteroria :)

Opos eipe o Anestis kalo einai na kaneis kathemerino mpanio sti Rozella sou !
 
Πατριώτισα Μαίρη. Συμφωνώ με τον Ανέστη και να προσθέσω 'οτι πτερόροια οφείλεται και σε στρές ή απότομες αλλαγές θερμοκρασίας ή χώρου. Επιπλέον υπάρχουν και παθογόνοι παράγοντες.
* Έλεγξε το ράμφος του πουλιού αν έχει άσπρα σημάδια ή τα πόδια (άκαρι κερατοειδών) συνήθως συνοδεύεται από χάσιμο πούπουλων στα μάτια (όχι πάντα).
* Έλενξε για μαύρα στίγματα στις βάσεις των φτερών
* Σπάσε ένα πούπουλο που έπεσε και κοίτα στο καλάμι για κίτρινο υγρό/υλικό που μυρίζει.
* Ψέκασε το πουλί με αντιπαρασιτικό κ΄άστο 2 ημέρες (χωρίς μπάνιο)
* Την 3η μέρα βάλετου μπάνιο με bio - bad της Orlux και επανέλαβε το ίδιο 2-3 φορές εβδομαδιαίως.
* Αν δεν έχεις bio - bad δοκίμασε σκορδόνερο (τα δικά μου κάναν βουτιές κ΄το έπιναν)

* Από την 1η ημέρα αν έχεις ξύλα στο κλουβί βράστα σε νερό (ή καλύτερα αν μπορείς πέτατα) καθάρισε και ψέκασε το κλουβί - πατήθρες με αντιπαρασιτικό.Άσε το πουλί να ηρεμήσει 1-2 εβδομάδες και δίνε πλούσια τροφή (αυγό, βάλτο για 2-3 ώρες πρωί μη χαλάσει, μήλο αγγούρι λαχανικά) και στην ποτίστρα αντιστρές της TAFARM. (το αντιστρες κάποιοι θα πουν ότι είναι μπούρδα, αλλά στο φινάλε πολυβιταμίνες είναι).

Αν χειροτερέψει η κατάσταση κατευθείαν σε κτηνίατρο για εξέταση κ΄ζήτα έξτρα εξέταση αίματος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Να διευκρινήσω όταν λέω να χειροτερέψει εννοώ πολύ πτερόροια στο σώμα, φτερά λαιμό κτλ.
Τώρα είδα ότι είναι μέσα στο σπίτι. Μήπως είναι στην κουζίνα, μπάνιο, σε δωμάτιο με τηλεόραση; Μήπως δεν έχει ωράριο ύπνου; Μήπως δε το βλέπει το φως; (τυφλόδωμάτιο 😉
Διευκρίνησε παρακαλώ.
 
Την έχω στο σαλόνι. Σίγουρα δεν έχει αρκετό φως. Φοβομαι όμως να την βγάλω στην βεράντα γιατί είχα ένα καναρίνι και είχε κολλήσει ψείρες απο τα περιστέρια που έρχονται και τα ταίζω. Την έχω αγοράσει 6 μήνες και είναι ακόμα τρομαγμένη. Για αυτό και δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω τσάμπα χωρίς να έχει τίποτα. Και αναρριωτιέμαι αν είχε παράσιτα πρώτον απο που τα κόλλησε, αφού είναι μέσα στο σπίτι και δεύτερον δεν θα τα έβλεπα;
 
Ναι θα τα έβλεπες εκτός κ΄αν είναι άκαρι. Θα πρότεινα να τη βάλεις στο μπαλκόνι για να έχει φως και άφησε την για 1-2 εβδομάδες να ηρεμήσει. Δελέασέ την να σε πλησιάσει όταν θέλει κρατώντας μήλο ή κάτι άλλο που πιθανό να της αρέσει. Στο σαλόνι με θόρυβο είδικά οι παπαγάλοι είναι ανήσηχοι κ΄ειδικά με την τηλεόραση που τα ενοχλεί και ειδικότερα το βράδυ που θέλει να κοιμηθεί. Παρατήρησες τίποτα από τα αναφερόμενα στο ποστ#7;
 
Το βράδυ την παίρνω απο το σαλόνι για να ηρεμήσει. Η φαγούρα συνεχίζεται. Μπάνιο δεν κάνει. Αν είναι ακάρι, όπως λες, πως θα το καταλάβω;
 
Οκ ευχαριστώ. Θα την πάω άμμεσα. Λες να είναι κάτι σοβαρό; Αυτές οι καταστάσεις γιατρεύονται; Μήπως είναι μοιραίες για τα πουλιά;
 
Μην αγχωνεσαι, αν ητανε κατι πολυ σοβαρο που να κινδυνευε το πουλι θα το εβλεπες σε χειροτερη κατασταση... αλλα μην αμελησεις να το πας τωρα για να μην ταλαιπωρειται... :)
 
Τελικά πήγες στο πτηνίατρο; Τι σου είπε και τι σου έδωσε; Είναι καλύτερα;
 
Τελικά χάνει φτερά. Μήπως λόγω πτεροροιάς; Γιάυτό έχει και φαγούρα; Τι λές; Δεν την πήγα πουθενά γιατί εδω στην Λαμία δεν έχουμε κάποιον ειδικό. Έχουμε μόνο 2 κτηνιάτρους τους οποίους και ρώτησα και είναι άσχετοι με το θέμα. Ασχολούνται μόνο με σκυλιά και γάτες. Τι να κάνω; Πήγα στο Pet και μου είπαν μήπως έχει ψείρες μα δεν βλέπω κάτι στο κλουβί και στα κλαράκια της. Τι να κάνω βρε παιδιά;SOS
 
Μια φωτό πιθανό να βοηθήσει.
Πάντως επειδή κάτι παρόμοιο αντιμετωπίζω πιστεύω ότι:
* Θα πρέπει να ελέγξεις κ΄να ψεκάσεις για ψείρες.
* Καθημερινό μπάνιο και το πουλί σε χώρο που να μην έχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες
* Αν συνεχίσει θα πρότεινα αλοιφή φουσιντίν (όχι φουσικορ) για 4-5 ημέρες στο δέρμα που έχουν φύγει τα πούπουλα το πρωι και το απόγευμα επάληψη με μπενταντίν σε αραίωση με λάδι ή γλυκερίνη με αναλογία 1/6.
* Επειδή οι παπαγάλοι τρώνε τα πούπουλα βάλε κολλάρο ελισάβετ ή ψέκασε τα φτερά με σπρέυ ειδικό (από πετ) που δεν αφήνει το πτηνό να κανιβαλιστεί.

Δεν ξέρω αν συμφωνούν κ΄οι υπόλοιποι ή έχουν να προτείνουν κάτι άλλο.
 
Back
Top