Γενικά Ο αρλεκίνος που απέκτησα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ όμορφος! Έχεις κάποια καλύτερη φωτογραφία, να τον δούμε πιο καθαρά;
Και πάλι να τον χαίρεσαι!
Προς το παρον οχι αλλα θα προσπαθησω να βαλω στο προσεχες μελλον. 🙂
 
Προς το παρον οχι αλλα θα προσπαθησω να βαλω στο προσεχες μελλον. 🙂
Περιμένουμε τότε! Αλήθεια, είναι κάποια ράτσα; Δεν μπορώ να διακρίνω από τη φωτογραφία με σιγουριά...
 
Αναγνωρισμενη ρατσα δεν ειναι! Απο οτι εχω διαβασει ψαχνοντας προσπαθουν να την εδραιωσουν σαν ρατσα καποια στιγμη χωρις ομως να ξερω λεπτομερειες! Το συγκεκριμενο πουλακι προερχεται απο διασταυρωση black red και κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι...
 
Αναγνωρισμενη ρατσα δεν ειναι! Απο οτι εχω διαβασει ψαχνοντας προσπαθουν να την εδραιωσουν σαν ρατσα καποια στιγμη χωρις ομως να ξερω λεπτομερειες! Το συγκεκριμενο πουλακι προερχεται απο black red και κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι...
Μάλιστα! Πραγματικά, πρόκειται για πολύ όμορφο πουλάκι! Το είχα καταλάβει ότι έχει κόκκινο λιποχρωμικό στο αίμα του, απλά έχει και κάποια άλλα χαρακτηριστικά του black red από ότι φαίνεται.
 
Aναγνωρισμένη ποικιλία εδώ και αρκετά χρόνια. :)
Αν το δικό σου πουλάκι τώρα, ανταποκρήνεται και πόσο στα πρότυπα της ράτσας είναι άλλο θέμα.
 

Συνημμένα

σοβαρα;κυριε μακη με τι ζευγαρωνουμε αυτα τα πουλια;αρλεκινο με αρλεκινο;
 
σοβαρα;κυριε μακη με τι ζευγαρωνουμε αυτα τα πουλια;αρλεκινο με αρλεκινο;
Συνήθως μεταξύ τους. Ενα με σκουφί και ένα χώρις. Αλλά και ένα παρδαλό με ένα λιποχρωμικό (πολλές φορές μωσαίκού κόκκινου παράγοντα).
 
Επειδη εγω σκεφτομαι να τον βαλω με κοκκινη λιποχρωμικη καναρα γιατι δεν βρηκα θυληκο..
:/
 
Ειδικά αυτό το πουλάκι που έχεις εσύ, έχει πάρα πολύ μεγάλες περιοχές λιποχρώματος. Το καλύτερο θα ήταν να πάει με κάποιο όμοιό του με πάρα πολύ μεγάλη έκταση μελανινών και όχι με ένα λιποχρωμικό θηλυκό.
 
Ξεχωριστά όμορφα πουλάκια! Υπάρχουν εκτροφείς αυτής της ράτσας στην Ελλάδα;
Υποθέτω για να λέει ότι λέει ο κ. Μάκης στο link, ναι.
Μέχρι να απαντήσει όμως και να προσθέσει το γιατί είναι στη Ε ας παραμείνουμε στο μοναδικό μας καταφύγιο, για λίγο.:)
 
Όσοι έχουν απορίες ας ανοίξουν το πρώτο αρχείο που ανέβασε στο 9ο ποστ ο @mgerom και θα καταλάβουν γιατί βρίσκεται στην κατηγορία Ε...
Έχει τη φωτογραφία του πτηνού με καπέλο
1.webp
 
Back
Top