Γενικά Ο αρλεκίνος που απέκτησα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όσοι έχουν απορίες ας ανοίξουν το πρώτο αρχείο που ανέβασε στο 9ο ποστ ο @mgerom και θα καταλάβουν γιατί βρίσκεται στην κατηγορία Ε...
Το οτι το πτηνό ανήκει ανήκει στην Ε είναι ταυτολογία με το οτι έχει κάρτα κρίσης της Ε.
Η απάντηση είναι εν μέρει προφανής,ΕΧΕΙ ΣΚΟΥΦΙ ΑΡΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ Ε'.
Δεν υπάρχουν όμως σκουφάτα που μπορούν να βαθμολογηθούν και στην D;Ενα τέτοιο πτηνό με πρώτη εντύπωση τη χρωματική δεν παρουσιάζει κάποιο επαναλαμβανόμενο σταθεροποιημένο μοτίβο όπως και τα καναρίνια χρώματος; Αν μας ενδιαφέρει μόνο το σκουφί γιατί να αναγνωρίζει κανείς την συγκεκριμένη ράτσα απο φωτογραφίες σαν αυτή του φίλου μας;
 
Κατ' αρχάς, απο μιαν άποψη ΟΛΑ τα καναρίνια είναι πουλιά χρώματος. Αν τους αφαιρέσεις αυτό το χαρακτηριστικό έχουν χάσει το 80% της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ τους.
Τώρα, η Ε θα πώ ευγενικά(γιατί είμαι τέτοιος άνθρωπος :) 😉, είναι ο προθάλαμος νομιμοποίησης, των όποιων ασταθών "ενδιαφερόντων" δειγμάτων.
Για να πούμε τα πράγματα έξω απο τα δόντια. Εδώ οι Πορτογάλοι κατάφεραν να περάσουν ένα κοινό ΜΠΛΟΥ καναρίνι που του έδωσαν και λίγη καταξανθίνη στίς αναγνωρισμένες ποικιλίες. Κάνουν συνεχώς προσπάθειες να περιγράψουν το πρότυπο ενός πουλιού το οποίο είναι βιολογικά απόλυτα "ασταθές" όσον αφορά την χρωματική του εμφάνιση, αλλά επειδή δεν μπορούν να το καταφέρουν, οι περιγραφές του προτύπου είναι πάντα γενικές. Ασχετα απο το εάν τα μισά φέρουν σκούφο, στην D όπως καταλαβαίνετε δεν θα μπορούσε να σταθεί, διότι αυτή η κατηγορία προσπαθεί με επιμονή να κρατηθεί "καθαρή". Τα πουλιά που ανήκουν σ' αυτήν έχουν σαφή πρότυπα και οι όποιες διαφοροποιήσεις περνούν απο "40 κύματα" για να νομιμοποιηθούν και να μονιμοποιηθούν στην κατηγορία.
 
Είναι ένα κουκλι ζωγραφιστό! Να το χαίρεσαι! 🙂
 
Εντυπωσιακό πουλάκι! Κοίτα να του βρεις την κατάλληλη νύφη να κάνει σωστούς απογόνους! 😛

Από που το αγόρασες και πόσο αν επιτρέπεται; :)
 
Μοναδικό αλλά κοινό καναρίνι είναι Αλίκη. Κατάλληλες για νύφες είναι όλες οι κοινές καναρες.
όχι απαραίτητα, νομίζω πως η σωστή νύφη θα είναι κάποιο πουλί κόκκινου παράγοντα. Για να διατηρηθεί τουλάχιστον το χρώμα που φαίνεται να έχει
 
Μοναδικό αλλά κοινό καναρίνι είναι Αλίκη. Κατάλληλες για νύφες είναι όλες οι κοινές καναρες.
Ο φίλος μας εξαπατήθηκε αν το πλήρωσε για αρλεκίνο.

το πληρωσα 30 ευρω... Καταλληλη νυφη ειναι πουλακι κοκκινου παραγοντα και δεν νομιζω να εξαπατηθηκα εφοσον το καναρινι πανω εχει κλειστο δαχτυλιδι εκτροφεα FOI...
 
το πληρωσα 30 ευρω... Καταλληλη νυφη ειναι πουλακι κοκκινου παραγοντα και δεν νομιζω να εξαπατηθηκα εφοσον το καναρινι πανω εχει κλειστο δαχτυλιδι εκτροφεα FOI...
Φίλε μου πολύ ωραίο το πουλάκι, αλλά πρέπει να πούμε ότι ακόμα και στα δακτυλίδομενα πουλιά γίνονται νοθείες, εγώ πρωσοπικα δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από μία φωτογραφία και κυρίως γιατί δεν έχω την πείρα, από τα λίγα λοιπόν που κατέχω να σου πω ότι για Αρλεκίνος έχει αρκετό λιποχρωμα απάνω του και δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζει τα στάνταρ τις ράτσας εδώ θα μας βοηθούσε δύο τρεις φωτό κοντινές και η γνώμη του κ. Γερολυματου άσχετα αν το πουλί ανήκει στην ποζιτουρα :). Τέλος αν όντως είναι Αρλεκίνος το μόνο πουλί που θα το ζευγαρώσεις είναι με Αρλεκίνο και όχι με οποιοδήποτε πουλί κόκκινου παράγοντα.
Και κάτι ακόμα και γω είχα αγοράσει έναν καταπληκτικό αχάτη κάποτε κόκκινο έντονο και όταν το πήγα στον κ. Μακη να μου πει με τη ζευγάρι να τον βάλω ξέχασε και αυτά που ήξερε.
Μεγάλη προσοχή στην αγορά λοιπόν άσχετα αν έχουν δακτυλίδι τα πουλιά και την τιμή ( τον πήρες από pet shop 😉
 
Συμφωνω! Αυριο λογο οτι τωρα ειμαι στην εργασια μου θα βαλω τι λεει το δαχτυλιδι... Νομιζω οτι υπαρχει ιστοσελιδα οπου εαν βαλεις κωδικο εκτροφεα σου λεει ποιος ειναι, αθα προσπαθησω να επικοινωνισω και θα του μεταφερω αυτα που μου λετε για να δω τι θα μου πει! Οταν αγοραζεις κατι πρπει να ειναι αυτο που αγοραζεις!
 
Βασίλη, απο ό,τι λένε παραπάνω, οι Αρλεκίνοι προέρχονται απο Αρλεκινους και σου συνιστούν να ζευγαρώσεις το πουλι με άτομο της ίδιας ράτσας.
Αλλά σε προγενέστερο ποστ γράφεις :
! Το συγκεκριμενο πουλακι προερχεται απο διασταυρωση black red και κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι...
Επομένως, εφόσον το πουλι σου ξέρεις οτι προέρχεται απο την ως άνω διασταύρωση, γιατι αναρωτιέσαι μηπως και δεν ειναι Αρλεκίνος; Προφανώς δεν ειναι.

Όπως και να εχει πάντως, ειναι απο τα πιο ομορφα καναρίνια που έχω δει.
 
Να πω πως δεν αντιπαραθετομαι με κανεναν! Απλα επειδη ειμαι σχετικα νεος στο χομπυ μαθαινω συνεχως! 🙂γνωριζω πως ειναι ο αρλεκινος! Και ολη την ιστορια που υπαρχει απο πισω περι πορτογαλων και τα σχετικα. Τωρα απο εκει και περα θα το ψαξω κιαλλο! Εγω οταν το ειδα ερωτευτικα! 😛 και μου ειπαν αρλεκινος...

Η ρατσα αρλεκινος αναφερεται μονο σε αυτα τα πουλια;
Φωτογραφια απο διαδικτυο
 

Συνημμένα

  • downloadfile.webp
    downloadfile.webp
    19 KB · Προβολές: 24
Να πω πως δεν αντιπαραθετομαι με κανεναν! Απλα επειδη ειμαι σχετικα νεος στο χομπυ μαθαινω συνεχως! 🙂γνωριζω πως ειναι ο αρλεκινος! Και ολη την ιστορια που υπαρχει απο πισω περι πορτογαλων και τα σχετικα. Τωρα απο εκει και περα θα το ψαξω κιαλλο! Εγω οταν το ειδα ερωτευτικα! 😛 και μου ειπαν αρλεκινος...
Δεν ξερω αν το μνμ μου σου ακούστηκε σαν αντιπαράθεση, αλλά σου ξεκαθαρίζω οτι δεν ήταν τπτ παραπάνω απο μια διευκρινιστική ερώτηση στην οποία μάλιστα δεν δόθηκε απάντηση. Ξανά ρωτώ: πως γίνεται να ειναι αρλεκίνος και να προέρχεται απο διασταύρωση μή αρλεκινων;
 
Κατ' αρχάς, απο μιαν άποψη ΟΛΑ τα καναρίνια είναι πουλιά χρώματος. Αν τους αφαιρέσεις αυτό το χαρακτηριστικό έχουν χάσει το 80% της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ τους.
Τώρα, η Ε θα πώ ευγενικά(γιατί είμαι τέτοιος άνθρωπος :) 😉, είναι ο προθάλαμος νομιμοποίησης, των όποιων ασταθών "ενδιαφερόντων" δειγμάτων.
Για να πούμε τα πράγματα έξω απο τα δόντια. Εδώ οι Πορτογάλοι κατάφεραν να περάσουν ένα κοινό ΜΠΛΟΥ καναρίνι που του έδωσαν και λίγη καταξανθίνη στίς αναγνωρισμένες ποικιλίες. Κάνουν συνεχώς προσπάθειες να περιγράψουν το πρότυπο ενός πουλιού το οποίο είναι βιολογικά απόλυτα "ασταθές" όσον αφορά την χρωματική του εμφάνιση, αλλά επειδή δεν μπορούν να το καταφέρουν, οι περιγραφές του προτύπου είναι πάντα γενικές. Ασχετα απο το εάν τα μισά φέρουν σκούφο, στην D όπως καταλαβαίνετε δεν θα μπορούσε να σταθεί, διότι αυτή η κατηγορία προσπαθεί με επιμονή να κρατηθεί "καθαρή". Τα πουλιά που ανήκουν σ' αυτήν έχουν σαφή πρότυπα και οι όποιες διαφοροποιήσεις περνούν απο "40 κύματα" για να νομιμοποιηθούν και να μονιμοποιηθούν στην κατηγορία.
νομιζω θα σε καλυψει
 
καλησπερα απο τι ζευγαρωμα μπορουμε να παρουμε τετοιου χρωματισμου πουλι στα χρωματα του αρλεκινου..?δεν μιλαω για εκθεσιακο πουλι αλλα πανω κατω στα ιδια προτυπα
 
Αναφερεσαι στο δικο μου πουλακι η σαν τις φωτο μου ανεβασα.;
 
νομιζω θα σε καλυψει
Το έχω διαβάσει όπως καταλαβαίνεις όλο το θέμα μέχρι τώρα.
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι για κάποιον λόγο δεν θέλεις να απαντήσεις στο ερώτημά μου, οπότε δεν βρίσκω το λόγο να επιμείνω. Αλλά, η αντίφαση παραμένει!
 
Το έχω διαβάσει όπως καταλαβαίνεις όλο το θέμα μέχρι τώρα.
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι για κάποιον λόγο δεν θέλεις να απαντήσεις στο ερώτημά μου, οπότε δεν βρίσκω το λόγο να επιμείνω. Αλλά, η αντίφαση παραμένει!
δεν εχω λογο για να μην απαντησω, απλα δωσε μου λιγο χρονο για να απαντηση εκεινος ο οποιος δημιουργησε το πουλακι... Αν αμφισβητεις τον ιδιο τον εκτροφεα οκ.
.
 
Back
Top