Γενικά Ο αρλεκίνος που απέκτησα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχω γραψει το συγκεκριμενο ειναι απο black red και κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι
 
Εχω γραψει το συγκεκριμενο ειναι απο black red και κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι
Επομένως δεν είναι αρλεκίνος, αλλά προέρχεται από την αρχική διασταύρωση υποειδών που έδωσε τους αρλεκίνους, αν υποθέσουμε ότι οι αρλεκίνοι είναι ήδη μια ράτσα καναρινιών.
Με άλλα λόγια είναι προϊόν της πρώτης διασταύρωσης αλλά δεν περιλαμβάνει όλες τις επιλεκτικές διασταυρώσεις που έγιναν για να δημιουργηθεί ο αρλεκίνος, όλη δλδ τη γενετική κληρονομιά της ράτσας, αλλά μέρος αυτής.
 
Συνήθως μεταξύ τους. Ενα με σκουφί και ένα χώρις. Αλλά και ένα παρδαλό με ένα λιποχρωμικό (πολλές φορές μωσαίκού κόκκινου παράγοντα).
εδω ζευγαρωνει αρλεκινος με αρλεκινο;
 
Επομένως δεν είναι αρλεκίνος, αλλά προέρχεται από την αρχική διασταύρωση υποειδών που έδωσε τους αρλεκίνους, αν υποθέσουμε ότι οι αρλεκίνοι είναι ήδη μια ράτσα καναρινιών.
Με άλλα λόγια είναι προϊόν της πρώτης διασταύρωσης αλλά δεν περιλαμβάνει όλες τις επιλεκτικές διασταυρώσεις που έγιναν για να δημιουργηθεί ο αρλεκίνος, όλη δλδ τη γενετική κληρονομιά της ράτσας, αλλά μέρος αυτής.
εγραψα καπου οτι ειναι εκθεσιακο πουλι;
 
εγραψα καπου οτι ειναι εκθεσιακο πουλι;
Όχι, αλλά τέθηκε το θέμα αν είναι ράτσα αρλεκίνος ή όχι και σε αυτό το θέμα γράφω. Και επειδή σε βλέπω αμυντικό κάπως, και για να μου απαντήσεις σε ένα ερώτημά μου έχουμε γράψει 8 μνματα, και κουράστηκα, δεν συμμετέχω άλλο στην εν λόγω συζήτηση, αν υποθέσουμε ότι όλη αυτή η ασάφεια έμοιαζε κάπως με συζήτηση.
 
Όχι, αλλά τέθηκε το θέμα αν είναι ράτσα αρλεκίνος ή όχι και σε αυτό το θέμα γράφω. Και επειδή σε βλέπω αμυντικό κάπως, και για να μου απαντήσεις σε ένα ερώτημά μου έχουμε γράψει 8 μνματα, και κουράστηκα, δεν συμμετέχω άλλο στην εν λόγω συζήτηση, αν υποθέσουμε ότι όλη αυτή η ασάφεια έμοιαζε κάπως με συζήτηση.
οχι απανταω αλλα μαλλον δεν σου αρεσει η απαντηση... Και να ρωτησω εγω κατι! Ας πουμε οτι δεν ειναι αρλεκινος εγω να το δεχτω μπορεις να μου πεις τα στανταρτ της ρατσας;
 
και δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζει τα στάνταρ τις ράτσας εδώ θα μας βοηθούσε δύο τρεις φωτό κοντινές
Δεν είσαι ο μόνος που αμφιβάλεις.
Όπως και να εχει πάντως, ειναι απο τα πιο ομορφα καναρίνια που έχω δει.
Όμορφος χωρίς καμία αντίρρηση
γνωριζω πως ειναι ο αρλεκινος! Και ολη την ιστορια που υπαρχει απο πισω περι πορτογαλων και τα σχετικα. Τωρα απο εκει και περα θα το ψαξω κιαλλο!
Και πολύ καλά θα κάνεις..
και μου ειπαν αρλεκινος...
Είπαν...
Είναι;
Εχω γραψει το συγκεκριμενο ειναι απο black red και κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι
Περιγράφεις ένα ημίαιμο καναρίνι κόκκινου παράγοντα...
Και φυσικά τίποτε περισσότερο.
εγραψα καπου οτι ειναι εκθεσιακο πουλι;
Σε κάποιες εκθέσεις που επισκέφτηκα... Τα περισσότερα καναρίνια που συμμετείχαν στην κατηγορία των αρλεκίνων... Δεν κρίθηκαν.
οχι απανταω αλλα μαλλον δεν σου αρεσει η απαντηση... Και να ρωτησω εγω κατι! Ας πουμε οτι δεν ειναι αρλεκινος εγω να το δεχτω μπορεις να μου πεις τα στανταρτ της ρατσας;
Η φωτογραφία του πτηνού...
και τα στάνταρ της ράτσας όπως δόθηκαν στο ένατο πόστ
 
δεν εχω λογο για να μην απαντησω, απλα δωσε μου λιγο χρονο για να απαντηση εκεινος ο οποιος δημιουργησε το πουλακι... Αν αμφισβητεις τον ιδιο τον εκτροφεα οκ.
.
Βασίλη μαζί με εσένα θα μάθουμε και εμείς μιας και για τους περισσότερους από εμάς είναι άγνωστα τα πρότυπα της ράτσας αυτής μιας και αν δεν κάνω λάθος είναι και η νεότερη. ( Πόσοι έχουμε ασχοληθεί με αυτό το καναρινι)
Εγώ είμαι περίεργος να δω σχετικά με των χρωματισμό πως πρέπει να κατανέμεται το λιποχρωμα και πως η μελανίνη κα σε τι ποσοστά και που!
Όπως επίσεις και ποια πουλιά χρησιμοποιεισαν ώστε να πετύχουν αυτούς τους χρωματισμούς πχ μαύροκοκκινο με μωσαϊκά κόκκινα, συγουρα γερμανικά σκουφατα κτλ
Αν έχεις κάποια λεπτομέρεια πες μας σε παρακαλώ να μάθουμε και εμείς σχετικά.
Επίσης θα προσπαθησω να επικοινωνήσω με Έλληνα αναγνωρισμένο εκτρωφεα ο οποίος είχε αυτή τη ράτσα και ότι μου πει περί τον πουλιών αυτών θα σας ενημερώσω.
 
Για ενημέρωση.
EEf6zmm8ZUVLL6Q5F5T_ldIjrekAOmzJ-EwV7nAoQ95p9zD0ZWV9M3HIBpZM7J5LEIE79lLk7zpl36uEjJMbgUr6Ksz-Zu2di21GcRp3FbBpPgPOjW3FtmqcbgtkwRzKsgD0Yde35Ezs_4zD9lWucAbolqiDYMpP7nwBKKfS7gfafGfOlQthLpMpI1jGkjvT1FPR_u0GZIv6CCo7WkTPdxGF-mWGvh1TfMTWln93ZcC3bn2BJcDGUyB3q8tQTafe6f_0MWrp9HBkddCN6B6le-WpVAmnv3iLgWGRgvtIt0HGxGbdNOP8OEwQmr59sqJlc4N9BeGzMPwBcZK-S9eWTgzlWcGGxcHirYkpuhKB45BtH61o5tQIyRRMdrQIEeWQ2e2Wep_snjqHd2emdyOhgb738kH_iXI4-TmrHKXBZ613-_TONYEr9vkQ9HYjyO_uytDTkw_wLDjncgiJ1ZFkzODnwxRuoSzI3_L17yF5Vq8HBG_h8qT7c4TjjMpRxn23IJgiDfNaMBYspbeWRZEUYUWBgvswoIc7Qjq0au7J9JWPrgeE_pEnmtR0HEnDqCnfaLLldWoRx9AbzKRjhNKAmEIXDBnZhI8qbgehMY-2snOSTw=w724-h951-no

tkrTYHc3wkEFbIdwzaK4FY3K2LZGdtf_2YimFC4-nlwuMPpAzAm6ktk44pSxwVSbVvXN_EBBOUILD79r7kWXbwOlwA83e3c_ZiASNchqz7dQAKQk2AUhYBYGICus8uuaAaoQB6NI50s66zr2SSL6bCEW4k_OC7QQL-cv4jKS1_2AuX9xe7px8uCTt_xZoeNj4DqwwkA5cpenRyXi6iKtBbQUcxQPEn3rkdnWi3wKd8fW6BBrlUjLGEXwo2uTzNYPeaxTxajvac6OYUz-BGlQwlDUPdWRtWPNKKylZyd045KTHxuRDofZXS5XAn6pw2cdF1v1azfU_bes7FZ8V8mwLrn0LnV7wmsZ80NZZCsKzS0FICWzxQJ82ma86PsMJGCN5AkxvlZ9rDjEou8TP4pjP7hxvpYiZWOPxg3odCW3nvClvnqUiw5rH5-9WRBuU_MG1BUvMzKpGz6P393DqDMnj2pQsjeqNMkCw_BrBOfetLY2cB9YIr46xNG1LR0p1Em05LIJv0YqyKsajqtHgZB6ABAzHa-InNz4cDU0TdzPVodvDdDafBlcYn_XI1UA7d-fk_6s1UJHtYXPae4L1FtFY1YAPW8qGIXP7_FWjWS_Kg=w603-h950-no
 
μόνο ο εκτροφέας που το έβγαλε μπορεί να απαντήσει με σιγουριά για το πουλάκι.. Με ενδιαφέρον θα ήθελα να δω και αν είναι εύκολο να βρεθεί ένας Ιταλός εκτροφέας και να δώσει απάντηση. Μιας και κυκλοφορούν πολλά πουλιά από Ιταλία θα ήταν χρήσιμο για όλους να δούμε που θα βγάλει η αναζήτηση αυτή..
 
Βασίλη μαζί με εσένα θα μάθουμε και εμείς μιας και για τους περισσότερους από εμάς είναι άγνωστα τα πρότυπα της ράτσας αυτής μιας και αν δεν κάνω λάθος είναι και η νεότερη. ( Πόσοι έχουμε ασχοληθεί με αυτό το καναρινι)
Εγώ είμαι περίεργος να δω σχετικά με των χρωματισμό πως πρέπει να κατανέμεται το λιποχρωμα και πως η μελανίνη κα σε τι ποσοστά και που!
Όπως επίσεις και ποια πουλιά χρησιμοποιεισαν ώστε να πετύχουν αυτούς τους χρωματισμούς πχ μαύροκοκκινο με μωσαϊκά κόκκινα, συγουρα γερμανικά σκουφατα κτλ
Αν έχεις κάποια λεπτομέρεια πες μας σε παρακαλώ να μάθουμε και εμείς σχετικά.
Επίσης θα προσπαθησω να επικοινωνήσω με Έλληνα αναγνωρισμένο εκτρωφεα ο οποίος είχε αυτή τη ράτσα και ότι μου πει περί τον πουλιών αυτών θα σας ενημερώσω.
και εγω θελω να μαθω πολλα πανω στην συγκεκριμενη ποικιλια, δεν ξερω σχεδον τπτ μιας και τωρα μολις πηρα αυτο το πουλακι... Εαν μαθεις κατι θα με ενδιεφερε απιστευτα πολυ:)
 
μόνο ο εκτροφέας που το έβγαλε μπορεί να απαντήσει με σιγουριά για το πουλάκι.. Με ενδιαφέρον θα ήθελα να δω και αν είναι εύκολο να βρεθεί ένας Ιταλός εκτροφέας και να δώσει απάντηση. Μιας και κυκλοφορούν πολλά πουλιά από Ιταλία θα ήταν χρήσιμο για όλους να δούμε που θα βγάλει η αναζήτηση αυτή..
αυριο θα προσπαθησω να ανεβασω κωδικο εκτροφεα..
 
Λοιπόν μόλις τώρα μηλαγα με εκτρωφεα που είχε αρλεκινους, τα χαρακτήριζε πολύ δύσκολα πουλιά όσο αφορά το χρωματισμό γιατί από ότι μου έλεγε μπορεί το ζευγάρι αρλεκινων να σου δώσει ένα ποσοστό πουλια τα οποία δεν θα έχουν κάμοια σχέση ή θα ξεφεύγουν από τα πρωτηπα με του χρωματισμούς

Βασικά θέλουμε τρία χρώματα στο πουλί κόκκινο, άσπρο, καφέ χωρίς να μας χαλάει και η μαύρη μελανίνη.

Για την ιστορία μου έλεγε ότι έχουν βραβευτεί πουλιά που είχαν και κίτρινο απάνω τους, όπως επίσης και πουλιά με ελάχιστο κόκκινο και περισσότερο λευκό (κυρίως θηλυκά). Δλδ όπως στα θηλυκά μοσαικ είναι ποιο λίγο το κόκκινο έτσι και στον αρλεκινο τον θυληκο δικαιολογείται να έχει λιγότερο κόκκινο( μιας και προερχονται από κόκκινα μοσαικ)
 
Back
Top