Ασθένειες Ο μονοπόδαρος

iliasmagda

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα στην ομαδα. Προ δυο μηνών δέχτηκε επίθεση από γεράκι. Αποτέλεσμα να χάσει το ένα ποδαράκι του. Γλύτωσε τα χειροτερα! Σε 2-3 βδομαδες επανηλθε στα φυσιολογικά του και ο τρελός κελαηδιστης βρήκε πάλι τη φόρμα του.Το πρόβλημα είναι ότι εδώ κ 3-4 μέρες δείχνει να μην μπορεί εύκολα να κρατήσει την ισορροπία του ακόμη κι όταν πάει στις ταιστρες για να φαει δυσκολεύεται πολύ προσπαθώντας να χρησιμοποιήσει τις φτερούγες του και και κάνοντας φτερουγίσματα για να μην πέσει. Η διάθεση δεν είναι και τόσο καλή, όπως και ότι σταμάτησε να κελαηδάει. Κελαηδάει λίγο το πρωί ενώ ήταν καναρίνι που δεν σταμάταγε σχεδόν όλη μέρα. Αν διακρίνετε κάτι από τη φωτο που στέλνω στο πόδι του (γιατί εγω δεν κατέχω κ πολλά αν και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα που να δυσχεραίνει τις κινήσεις του) παρακαλώ ενημερώστε με. Κάναμε κόπο για να τον σώσουμε.
 

Συνημμένα

  • 18FFD6811636.webp
    18FFD6811636.webp
    34,6 KB · Προβολές: 66
Αν διακρίνετε κάτι από τη φωτο που στέλνω στο πόδι του
Μια πιο καθαρή φωτογραφία θα βοηθούσε περισσότερο.
Δείχνει να χρειάζεται περιποίηση με μικρή ποσότητα epithol για 5-6 ημέρες.
Μπορείς να τοποθετήσεις φαρδιές πατήθρες για να μπορεί να ξεκουράζεται πιο εύκολα.
Επειδή έχει αυτό το μειονέκτημα καλό θα ήταν να το εξετάσει ένας Πτηνίατρος
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@θα του πάρω την αλοιφη που λέτε, ίσως βοηθήσει. Το θέμα είναι ότι ξαφνικά φαίνεται να μην μπορεί να σταθεί καλα κ με το που σκύβει για παραδείγματα στις τροφές του, δεν μπορεί να τις φτάσει και πέφτει. Του έχω βάλει βέβαια και μια κάτω για να μπορεί να τρώει από εκεί. Θέλω να δείτε στην εικόνα (κάτι που νομιζω ότι το είχε αλλά δεν ειμαι κ σίγουρος) φαίνεται στο πίσω δάχτυλο του, ένα γρομπαλακι και σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί εκείνο και δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί .
 
φαίνεται στο πίσω δάχτυλο του, ένα γρομπαλακι και σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί εκείνο και δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί .
Η καλύτερη λύση είναι να το δει γιατρός, ίσως να έχει και ποδοδερματίτιδα και να χρειαστεί διαφορετική φαρμακευτική αγωγή.
 
Αν και δύο μήνες είναι πολύς καιρός για την ανάπτυξη ενός μολυσματικού παράγοντα (μικρόβιο) που μπορεί να κόλλησε από το αρπακτικό κατά την επίθεση, θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρχει και κάποια τέτοια λοίμωξη. Αντιβίωση έλαβε μετά την επίθεση; Αν ναι, από γιατρό εξειδικευμένο σε πτηνά ή μετά από συμβουλή κάποιου με γνώσεις σε πτηνά;
Επίσης, έχεις δει την καρίνα του καναρινιού (το κόκκαλο του στήθους του) αν και κατά πόσο "πετάγεται"; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, το πουλάκι δεν τρέφεται επαρκώς. Ακόμα έχεις δει αν έχει λίπος; Αυτό θα το διαπιστώσεις αν όπως το πιάσεις, φυσήξεις την κάτω πλευρά του (λαιμός, κοιλιά έως αμάρα) και δεις κίτρινο ή κιτινοπορτοκαλί χρώμα, τότε πρόκειται για λίπος, το οποίο σημαίνει αύξηση βάρους, ίσως με συνέπεια να μην μπορεί το ένα πόδι να αναλάβει σωστά την ισορροπία του σώματος.
Γενικά η επίσκεψη σε εξειδικευμένο γιατρό θα ήταν μια χρήσιμη κίνηση, εφόσον μάλιστα συχνά οι ασθένειες των πουλιών προχωρούν πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα τον θάνατό τους σε ένα - δύο 24ωρα. Κοίταξε στο παρακάτω link για γιατρούς στην περιοχή σου, δες τα σχόλια χρηστών στον κάθε έναν και επέλεξε. (λένε ότι ο Σαντοριναίος είναι πολύ καλός)
 
@ianos καλησπερα και ευχαριστω . Εννοείται πως έλαβε αντιβίωση μετά πο τον ακρωτηριασμό που ανέλαβε να κάνει ο γιατρός Σαντοριναιος προ δυο μηνών. Δεν τίθεται θέμα μόλυνσης λοιπόν.Η καριμα του φαίνεται ο.κ Τωρα γι αυτό που μου λες σχετικά με το βάρος του δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει πάρει παραπανω δηλαδη κ δεν αντέχει πλέον.ωστε να κρατά τέλεια ισορροπία. Θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανόν γιατί το πτηνό δεν παρουσιάσει κακοδιάθεση (βέβαια κελαηδάει λιγότερο από πριν αλλ α πριν δεν μας άφηνε σε ησυχια). Όρεξη για φαΐ έχει απ ότι φαίνεται. Το μόνο αρνητικό είναι πως δεν μπορεί να σταθεί όπως πριν κ δυσκολεύεται αρκετά. Μερικές φορες κάθεται υποβασταζόμενος και με την κοιλιά στο κλαδί προφανώς για να ξεκουράζεται.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top