Διατροφή Ο παπαγάλος μου Μονκ έφαγε τυρί

Ariadni2000

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2021
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα συγγνώμη που σας αναστατώνω ... Χτες ήρθαν τα ανίψια μου και ενθουσιάστηκαν μόλις είδαν τον παπαγάλο . Τα άφησα για λίγο και γύρισαν φωνάζοντας πως ο παπαγάλος λατρεύει το τυρί και να τους δώσω να του πάνε .. Σήμερα το πουλάκι είναι μια χαρά δεν παρατηρώ αλλαγή στην συμπεριφορά τρώει πίνει κανόνικά .. είναι κάτι που πρέπει να προσέξω κάτι ? Το τυρί ήταν νουνου gouda . Ευχαριστώ πολύ
 
Γενικά, όλα τα πουλιά είναι παμφάγα σε κάποιο βαθμό. Υπάρχουν μπάτζι που τρώνε μπέικον, πίνουν γάλα κλπ. Οι πιθανότητες να συμβει κάτι είναι ελάχιστες και έχουν σχέση με τα μικρόβια ζύμωσης του τυριού που ενδεχομένως να αντιδράσουν περίεργα στο στομάχι, αλλά είναι μικρές. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι ο παπαγάλος μπορεί να τρώει τύρι για επιδόρπιο, γιατί είναι πάρα πολύ λιπαρό. Στην θέση σας, πέρα από το πόσο τρώει, θα πρόσεχα τις εκκρίσεις του, συνήθως αυτες μαρτυρούν ότι κάτι δεν πάει καλά. Αν δεν ενεργείται τακτικά ή αντιθετα πολύ συχνά, ίσως να συμβαίνει κάτι. Αν είναι κάπως, εχμ, ζουμερά ή γλυώδη, αυτό μάλλον οφείλεται στο ασυνήθιστα μεγάλο φορτίο λίπους του γεύματος. Ακόμα και στους ανθρώπους τα κόπρανα ενός λιπαρού γεύματος επιπλέουν στο νερό λόγω λίπους. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
 
Κλαίω XD Θα ήθελα να δώσω στο μπάτζι μου λίγο γιαούρτι, αλλά προς το παρόν φοβάται οτιδηποτε παγωμενο.
 
Back
Top