Φροντίδα Χρειάζομαι βοήθεια για το νέο μου μονκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AngelikiN
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι παιδιά αυτος ειναι
[automerge]1668066130[/automerge]
Όπως τα γράφει είναι🤣
Την πάτησες 😂 δεν πειράζει σημασία έχει ότι είναι μονκ και είναι μικρό οπότε εύκολα θα μάθει. Στείλει μια φωτογραφία όλου του κλουβίου και της διαμόρφωσης του, εγώ θεωρώ ότι ένα παιχνίδι για αρχή καλό είναι να μπει θα το βάλεις αρχικά δίπλα στο κλουβί μετά από δύο μέρες πάνω στο κλουβί και όταν σταματήσει να το φοβάται πάνω στο κλουβί τότε να το βάλεις μέσα. Θα στο πω μια τελευταία φορά 😅 προσπάθησε να διαβάσεις το δαχτυλίδι, θα γράφει χώρα προέλευσης και ημερομηνία γέννησης οπότε θα βοηθήσει
 
Πηγα να κανω report την αγγελια αλλα σταματησα.Δεν λεει πουθενα στο κειμενο οτι ειναι εκτροφεας. Να την κανω γιατι εχει διαφορετικες περιεοχες ιδιο κινητο με λιγες μερες διαφορα? Εχεις αποδειξη κανονικη απο την αγορα? Αν ναι μπορεις να την σκαναρεις με το qr να δεις αν ειναι καν εγκυρη. Κινησεις που δεν εχουν να κανουν με την ευζωια του monk σου αλλα με την αντιμετωπιση της παραπλανητικης διαφημισης εν γενει.
 
Δεν έδωσε απόδειξη. Δεν έδωσε έγγραφα. Μόνον το δακτυλίδι. Γράφει όμως ότι τα πουλάκια είναι ημέρα και ταϊσμένα στο χέρι….Σας στέλνω φωτό
[automerge]1668067300[/automerge]
(Γράφει ότι το αρχείο είναι μεγάλο και δε μπορώ μα στείλω. Θα προσπαθήσω ξανά)
 
Και το αμίμητο, εάν δείτε στο you tube βίντεο με τίτλο παπαγάλος που προσεύχεται, έχει ένα μπλε Μονκ που επαναλαμβάνει εκκλησιαστικούς όρους. Ε, μου είπε ότι ήταν δίκης του εκτροφής και το είχε δώσει πριν ενός έτους περίπου. Μου έστειλε και μια φωτό με ένα πράσινο Μονκ πολύ νεαρό, ακόμη δεν είχα όλα του τα πούπουλα και έγραφε ότι είναι κοριτσάκι και»θα είναι έτοιμο σε 10 ήμερες», δίνοντας την εντύπωση ότι τα εκτρεφει
[automerge]1668067757[/automerge]
@φιλομαθης δεν έχω pc αυτή τη στιγμή και προσπαθώ να τη στείλω από το κινητο
 
Όταν χρειασθει να ταξιδέψω με το παπαγαλάκι στο αμαξι. Πρέπει μα σκέπασε το κλουβί; Πρέπει να αγοράσω άλλο τσαντάκι μεταφοράς;
Για τα ταξίδια με το αυτοκίνητο, χρειάζεται ένα μικρότερο κλουβί ή τσαντάκι μεταφοράς.
Το σκεπάζουμε μόνο όταν καταλάβουμε ότι είναι αγχωμένο.
ο κύριος αυτος που μου το πούλησε, είπε στη αρχή να μη βάλω παιχνιδάκια στο κλουβί του.
Ο κύριος αυτός όπως είπαμε είναι έμπορος, και μάλλον δεν γνωρίζει και πολλά για την φροντίδα τους.
Τα παιχνίδια θα πρέπει να υπάρχουν πάντα στο κλουβί του, είναι απαραίτητα.
 
δεν έχω pc αυτή τη στιγμή και προσπαθώ να τη στείλω από το κινητο
screenshot απο την οθονη του κινητου οταν βλεπεις ή και εχεις κανει zoom στην φωτο?Θα βολευε και αυτο
 
Να δω πώς θα το πιάσω να το βάλω σε τσαντάκι μεταφοράς. Φυσικά ο «κύριος» αυτος είπε να το μεταφέρω στο κλουβι
 
Να δω πώς θα το πιάσω να το βάλω σε τσαντάκι μεταφοράς. Φυσικά ο «κύριος» αυτος είπε να το μεταφέρω στο κλουβι
Γιατί δεν το μεταφέρεις στο κλουβί του;
 
Παιδιά τον πήρα τηλέφωνο, τον υποτιθέμενο εκτροφέα και παρεξηγήθηκε κιόλας. Μπυ είπε ότι οι παπαγάλοι που είναι εξ αρχής ήμεροι, είναι «μαλθακοί» διότι εντός 20 ημερών έχουν απομακρυνθεί από τη μητέρα τους και μεγαλώνουν με τη σύριγγα για αυτό και γίνονται μαλθακοί. Ενώ όσοι απογαλακτίζονται σταδιακώς , όπως αυτος που μου έδωσε, είναι καλύτεροι. Όταν του είπα ότι είναι άγριος, πήγε να με βγάλει υπερβολική. « να σας φέρω ένα άγριο πουλί; Για να βάλετε το χέρι σας στο κλουβί θα πρέπει να φοράτε δυο γάντια» πως δεν γίνεται εντός δυο ημερών να είναι ήμερος. Δεν ξέρω τελικώς τι είναι σωστό. Δεν είπα ότι θα τον παίρνω αγκαλιά τόσο γρήγορα, αλλά μια κοπέλα είπε πιο πάνω ότι αγόρασε από εκτροφέα και εξ αρχής ανέβαινε στο χέρι της.
 
Εάν δεν είσαι διατεθειμένη να έχεις μεγάλη υπομονή με το ζωντανό αυτό θα σου πρότεινα να το γυρίσεις πίσω. Ξέρω κάποιοι θα πέσουν πάνω μου τώρα αλλά το να εξημέρωσεις ένα μονκ δεν είναι διαδικασία για έναν άπειρο. Υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι πραγματικοί εκτροφείς στο είδος.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: meniam
Εάν το αγοράσω δηλ από αξιόλογο εκτροφέα θα είναι πιο ήμερο;
[automerge]1668083257[/automerge]
Ξέρει κανεις τέτοιους εκτροφείς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εάν το αγοράσω δηλ από αξιόλογο εκτροφέα θα είναι πιο ήμερο;
[automerge]1668083257[/automerge]
Ξέρει κανεις τέτοιους εκτροφείς;
Επειδή σε βλέπω έχεις γενικά πανικοβληθεί και δεν φαίνεται να έχεις υπομονή ίσως η καλύτερη λύση είναι να βρεις κάποιον πιο έμπειρο να πάρει το πουλάκι και μετά να σε βοηθήσουμε και εμείς να βρεις καλό εκτροφές με ήμερα πουλιά, είτε μόνκ είτε κάποιο άλλο εύκολο είδος
 
Εγώ που έγραψα και παραπάνω ότι έχω το μονκ , έχω ταξιδέψει Κεφαλονιά Αθηνα 8 ώρες, με μικρό κλουβάκι ταξιδιού και ήταν ήσυχος , τον είχα και ψιλοσκεπασμενο. Έκανα και ταξίδι Κεφαλονιά Αλεξανδρούπολη 2 φορεσ με το αυτοκίνητο, αλλά εκεί είχα βάλει το μεγάλο κλουβί στο αμάξι γιατί ήταν 13 ώρες ταξίδι περίπου,,
Στο πήγαινε είχε χάσει τη μπάλα και στις 2 φορές και απλά κοιτούσε τριγύρω, στο γυρνά μέχρι να σκοτεινιάσει τραγουδούσε και μιλούσε!
Νομίζω εξαρτάται και πόση ώρα είναι το ταξίδι, αμαρτία να ναι παρά πολλές ώρες μέσα σ ένα μικρό κλουβάκι μεταφοράς,,
[automerge]1668086730[/automerge]
Τωρα για τα υπόλοιπα, δεν έχω μεγάλη εμπειρία , έναν παπαγάλο και 9 καναρίνια .
Αλλά η γνώμη μου είναι να περιμένετε λίγο να δείτε πως θα συνεχιστεί. . Ψυχούλες είναι και αυτά , θέλουν το χρόνο τους να προσαρμοστούν και στο νέο περιβάλλον και με έναν νέο άνθρωπο.
 
@AngelikiN κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα έρθει στα χέρια σου αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Σίγουρα όμως δεν θα είναι ένα πουλάκι από έναν έμπορο. Ξέρω άνθρωπο που εκτρέφει σου στέλνω προσωπικό μήνυμα. @Nikolina από ποιον είχες πάρει τον δικό σου;
 
Back
Top