Φροντίδα Χρειάζομαι βοήθεια για το νέο μου μονκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AngelikiN
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@HxCΑπο τον Ioanni Davo. Τον είχα βρει από σελίδες στο φβ και έβαζαν πολλοί ότι πήραν πουλάκια από αυτόν και ήταν όλα ήρεμα πολυ!
Το ρίσκαρα για να είμαι ειλικρινής γιατί μου τον έστειλε στο νησί χωρίς να τον έχω δει , αλλά πραγματικά ήρθε πολύ ήρεμος και με βοήθησε πολύ και ο μπαμπάς του στο πως ακριβώς να τον ταΐσω με την κρέμα , τον τρόπο και τις ποσότητες
 
@Vada είναι ο γνωστός από Φιλοπάππου η είναι κάποιος άλλος αυτός;
 
Κάθε φορά που πήγαινα να αλλάξω το νερό και την τροφή φοβόμουν μην πάθει τίποτα.
Έκραζε συνέχεια και έβαζα τίποτα χαλαρωτικά τραγούδια μήπως και ηρεμήσει.
Άμα κοιτάξεις τα πρώτα μου post στο forum θα δεις που έλεγα ότι είναι άγριο και πολλά άλλα.
Τον πρώτο καιρό δεν πλησίαζα καθόλου το κλουβί παρά μόνο για την τροφή.
Πέρασαν 2-3 μήνες και μετά πήρε ένα ηλιόσπορο από το χέρι μου. (το χέρι μου εκτός κλουβιού εννοείται)
Μετά από κάποιο καιρό βγήκε κατά λάθος έξω. Μπορεί να έπαιρνε τον ηλιόσπορο που του έδινα από έξω αλλά όταν πλησίαζα το δάχτυλο μου φοβόταν πάλι.
Στην αρχή έπαιρνα μια πατήθρα για να έρχεται κοντά μου και έπαιρνα ένα καλαμάκι για να παίξουμε.
20161110_155042_resized.webp
και τώρα όταν είμαι ξαπλωμένος έρχεται στο μαξιλάρι να κοιμηθεί κολλημένος επάνω μου
υπνος ροκυ.webp
 
Ναι το κυρτό τμήμα είναι μεγαλύτερο.
[automerge]1668173719[/automerge]
Τα παιχνίδια που τα βάζετε μέσα στο κλουβί; Στη μέση, στα πλαϊνά; Ο πωλητής είπε να μην του βάλω τίποτε για λίγες ημέρες αλλά νομίζω πως θα βαρεθεί. Να κάνω την απόπειρα να το τοποθετήσω ένα μέσα στο κλουβί;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@jimakosk , έχει κάτι το ράμφος του; Είναι πιο μεγάλο το άνω τμήμα;
Όχι απλά είναι μπουκωμένος. Έχει μείνει από τον τραχανά που έτρωγε.
Στην δεύτερη φωτογραφία χασμουριέται γι' αυτό φαίνεται έτσι παράξενα.
 
Τρώνε τραχανά; Νόμιζα ότι δεν κάνει το γάλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τρώνε τραχανά; Νόμιζα ότι δεν κάνει το γάλα.
Το φρέσκο λένε ότι δεν μπορούν να το χωνέψουν. Όχι ότι θα πάθουν και τίποτα άμα φάνε λίγο.
Λίγο τυράκι, λίγο γιαουρτάκι και τίποτα παράγωγα νομίζω ότι μπορείς να δώσεις που και που.
 
Το φρέσκο λένε ότι δεν μπορούν να το χωνέψουν. Όχι ότι θα πάθουν και τίποτα άμα φάνε λίγο.
Λίγο τυράκι, λίγο γιαουρτάκι και τίποτα παράγωγα νομίζω ότι μπορείς να δώσεις που και που.
Τα πτηνα δεν μεταβολιζουν τα γαλακτοκομικα ειτε ειναι φρεσκα είτε όχι.
Τωρα το δεν θα πάθουν τίποτα αν φάνε λίγο,είναι μπακαλιστικη προσέγγιση.
Ο τραχανάς όπως και τα τυριά,εκτός του γάλακτος έχουν και αρκετό αλάτι που δεν θα πρέπει να καταναλωνουν τα πτηνα.
 
@AngelikiN Μικρουλης ειναι,κ εγω 3 μηνων πηρα τον δικο μου ετσι ηταν....σε μεγεθος δεν θα αλλαξει πολυ το συγκεκριμενο ειδος...τα νεαρα με τα ενηλικα αν διαβασεις για τα μονκ σαν μεγεθος δεν εχει μεγαλη διαφορα!Και το φτερωμα του θα φτιαξει μην σε αγχωνουν αυτα!Αν κρινω απο τον δικο μου,απο αλλα ποστ που εχω διαβασει εδω απο ατομα που εχουν Μονκ,κ απο διαφορα αρθρα που εχω διαβασει κτλ για το συγκεκριμενο ειδος....θεμα χρονου ειναι να εξοικειωθει!Το να καθεσαι ανα διαστηματα 5-10 λεπτα διπλα στο κλουβι του κ απλα να του μιλας πιστευω θα βοηθησει αρκετα στο να εξοικειωθει πιο γρηγορα μαζι σου!Γνωμη μου....να μην σκεφτεσαι να το δωσεις πισω κτλ!Πιστευω σε ενα με δυο μηνες θα εχεις διαγραψει αυτες τις σκεψεις,αρκει βεβαια να του αφιερωνεις καθημερινα οσο χρονο μπορεις μεχρι να σε συνηθισει 😉
 
@Mixalis Sot Ήδη από τις τρεις πρωτες ημέρες όταν έφευγα από το δωμάτιο που τον είχα φωναζε. Επέστρεψα σταματούσε. Ξανά έφευγα και ξανά φώναζε. Τώρα όταν είμαι σπιτι δίπλα του βγάζει τους ήχους που έχουν οι παπαγάλοι νομιζω, άρα καπως δείχνει να ανταποκρίνεται. Μόλις φεύγω σταματα να βγάζει ήχους. Και εγώ πιστεύω πως με τον καιρό θα είναι ακόμη καλύτερα.
 
@jimakosk φίλε από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι είσαι μικρός και άπειρος .Το πρώτο παπαγαλο που αγόρασα τον ξεπουπουλιασαν για να πιστέψω ότι είναι μωρό οπότε δε ξέρεις τι κακος κοσμος και επιτήδειοι κυκλοφορεί εκεί έξω και είναι απαράδεκτο εκ μέρους σου να προτρέχεις κόσμο να αγοράζει παπαγαλους από ανθρώπους που έχουν κοροϊδέψει και ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο. Και θα σου πω κάτι σαν εκτροφεας ινδιάνων που είμαι. Όταν εκτρεφεις ένα παπαγαλο στο χέρι δεν τον πατάς μια με τη σύριγγα και τον βάζεις πίσω στο μπρουτερ γιατί έχεις πολλούς και θες να τελειώνεις. Εγώ προσωπικά τους εκπαιδεύω από τη πρώτη μέρα που τους περνώ από τη φωλιά περνώντας ατελείωτες ώρες μαζί τους και αυτή είναι η χαρά μου και όχι τα λεφτά που θα πάρω. Ο παπαγαλος είναι ένα κατοικίδιο που ζει πάρα πολλά χρόνια γιαυτό πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί στην αγορά του. Εγώ αποφεύγω να στέλνω πουλιά εκτός Θεσσαλονίκης. Επιλέγω άτομα που μπορούν να έρθουν από το σπίτι μου να δουν το παπαγαλο να τον χαϊδέψουν να παίξουν μαζί του και μετά τους τον δίνω.
 
@jimakosk φίλε από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι είσαι μικρός και άπειρος .Το πρώτο παπαγαλο που αγόρασα τον ξεπουπουλιασαν για να πιστέψω ότι είναι μωρό οπότε δε ξέρεις τι κακος κοσμος και επιτήδειοι κυκλοφορεί εκεί έξω και είναι απαράδεκτο εκ μέρους σου να προτρέχεις κόσμο να αγοράζει παπαγαλους από ανθρώπους που έχουν κοροϊδέψει και ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο. Και θα σου πω κάτι σαν εκτροφεας ινδιάνων που είμαι. Όταν εκτρεφεις ένα παπαγαλο στο χέρι δεν τον πατάς μια με τη σύριγγα και τον βάζεις πίσω στο μπρουτερ γιατί έχεις πολλούς και θες να τελειώνεις. Εγώ προσωπικά τους εκπαιδεύω από τη πρώτη μέρα που τους περνώ από τη φωλιά περνώντας ατελείωτες ώρες μαζί τους και αυτή είναι η χαρά μου και όχι τα λεφτά που θα πάρω. Ο παπαγαλος είναι ένα κατοικίδιο που ζει πάρα πολλά χρόνια γιαυτό πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί στην αγορά του. Εγώ αποφεύγω να στέλνω πουλιά εκτός Θεσσαλονίκης. Επιλέγω άτομα που μπορούν να έρθουν από το σπίτι μου να δουν το παπαγαλο να τον χαϊδέψουν να παίξουν μαζί του και μετά τους τον δίνω.
Μικρός δεν είμαι, άπειρος μπορεί.
Δεν προέτρεψα κανέναν να αγοράσει κάτι από κάποιον. Μάλλον αλλού αναφέρεσαι.
Αυτό που βλέπω σίγουρα είναι μια εμπάθεια εκτροφέων σε εμπόρους είτε είναι άτομα είτε petshop λες και τους παίρνουν τη δουλειά.
Στο κάτω κάτω εγώ ο ενδιαφερόμενος γιατί να εμπιστευτώ τον έναν και όχι τον άλλον τη στιγμή που δεν ξέρω κανέναν;
Καλά αυτά που λες αλλά γιατί να πιστέψω εσένα και όχι κάποιον άλλον;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στο κάτω κάτω εγώ ο ενδιαφερόμενος γιατί να εμπιστευτώ τον έναν και όχι τον άλλον τη στιγμή που δεν ξέρω κανέναν;
Καλά αυτά που λες αλλά γιατί να πιστέψω εσένα και όχι κάποιον άλλον;
Γιατί ο συγκεκριμένος είναι έμπορος και όχι εκτροφέας και παραμυθιαζει τον κόσμο και αυτό είναι αποδεδειγμένο από αρκετό κόσμο. Τελικά είναι ο ίδιος που έχεις αγοράσει και εσύ;
 
@jimakosk ρε Δημήτρη τι λες ρε φίλε έλεος δεν αντιπαθώ κανέναν αρκεί να μη κοροϊδεύει το κόσμο και να μη βασανίζει κακομεταχειριζεται αθώες ψυχές. Και δεν έχω ανάγκη κανέναν ίσα ίσα έχω απορρίψει πολλούς δε δίνω πουλί σε παιδιά κάτω των 14 και σε άνδρες που δεν έχουν τελειώσει στρατό εκτός αν θα είναι οικογενειακος ο παπαγαλος...
 
Back
Top