Ασθένειες Ο παπαγάλος μου μαδάει

Εγγραφή
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
22
Πόλη
Χίος
Καλημερα ο παπαγαλος(ασπρος με κιτρινο λοφιο) μου μαδαει συχνα, βγαζει μονος του ειδικα καλοκαιρι, τωρα εχουβ βγει καινουργιες τριχες ειδικα στο εμπροστινο μερος του σωματος σου και βλεπω να αραιωνουν παλι, τι να κάνω;, εχω δοκιμασει τα παντα σταγονες στο νερο για αντιστρες και σπρει αλλα δεν εχω δει βελτιωση
 
Τι παπαγάλο έχεις; Cockatiel μεσαίου μεγέθους ή μεγάλο Cockatoo;
upload_2017-12-20_9-49-39.webp
Δώσε μας λίγες πληροφορίες για τη διατροφή του, το σημείο που διαμένει, το κλουβί του κτλ.
Τι ηλικία έχει το πουλί; Είναι ήμερο; βγαίνει εκτός κλουβιού και πόσες ώρες την ημέρα; Τι παιχνίδια του έχεις να απασχολείται;
Πες μας κάποια πράγματα και βάλε αν μπορείς και μία φωτογραφία για να γίνει συζήτηση για το θέμα σου.
Το καλοκαίρι βέβαια είναι φυσιολογικό να περνούν τα πουλιά την ετήσια πτερόρροια τους, τώρα αν μαδιέται είναι άλλο θέμα, μια κακή συνήθεια ψυχολογικής προέλευσης που πρέπει να προσπαθήσεις να αντιμετωπίσεις.
 
Οπως στην φωτο ο ιδιος ειναι, συνεχεια εξω το εχω απο το κλουβι με μια αλυσιδα στο ποδι να μην κανει ζημιες, ειναι πολυ ηρεμος, τρωει κανονικα το φαγητο του κι οτι αλλο του δωσω, κι ασχολουμαι αρκετα μαζι του, του εχω παρει καινουργιο κλουβι μεγαλυτερο, φαγητο του ειναι κοκτειλ απο ηλιοσπορους και αλλα φρουτα μαζι, το κυριως φαγητο του δινω και μανταρινια πορτοκαλια καρυδια μπανανες, του ειχα βαλει πολλα παιχνιδια καλοκαιρι, καθως κι εναν καθρεφτη βλεπει εαυτο του νομιζει πως εχει παρεα, αλλα δεν ειδα διαφορα, θα τον βγαλω φωτο και θα σας τον στειλω δειτε
 
Εντάξει βάλε να δούμε.
Την αλυσίδα δεν πρέπει να την έχεις στο πόδι του, καλύτερα στο κλουβί και να τον βγάζεις έξω όταν μπορείς να τον επιτηρείς να πετάξει σε προφυλαγμένο δωμάτιο.
Επίσης ο καθρέφτης μπορεί να του δημιουργεί στρες, γι' αυτό καλύτερα να τον αφαιρέσεις.
 
τον εχω αφαιρεσει καθρεφτη, αλυσιδα μονο οταν ειναι εξω απο κλουβι και ειναι αρκετη μεγαλη, κανει βολτα πανω κλουβι., αργοτερα θα στειλω και φωτο το δεις, ευχαριστω, καλο απογευμα
 
Απο την περιγραφή σου κι αφού λες πως έχεις κοκατου πιθανόν να προκειται για την περίπτωση που ο ίδιος βγάζει τα φτερά του. Αν μας ανεβάσεις φωτογρααφίες καθαρές απο τα μαδημένα σημεία θα σου πούμε περισσσότερα. Απο που τον πήρες και πόσο καιρό τον έχεις;

Για την αλυσίδα έχω αρνητική άποψη. Θεωρώ πως μπορεί να τραυματιστεί.
 
Η γνωμη μου ειναι οτι την αλυσιδα πρεπει να την αφαιρεσεις αμεσα! Το πουλακι το ειχες εξαρχης εσυ; το πηρες απο πετ για παραδειγμα;Ειναι κατι που το ξεικινησε ξαφνικά η προυπηρχε απο οταν το πηρες το πουλακι;
 
καλημερα, την αλυσιδα την εβαλα τελευταιους μηνες,(μονο οταν τον εχω εξω απο κλουβι, μεσα ειναι ελευθερος) αφοτου ειχε μαδησει, εντελως, τον εχουμε απο το 1989 τον ειχε φερει ο πατερας μου απο την ινδονησια(βορνεο)ηταν ναυτικος,τα τελευταια 2 χρονια σχεδον αρχισε να μαδαει, εντελως γουλι εμπρος μερος του καλοκαιρι ειδικα, θα τον βγαλω φωτο σε λιγο τον στειλω
 
Άλλαξε κάτι στη ζωή του, στη καθημερινότητά του από τότε που παρατηρήσατε αυτό το φαινόμενο;
 
οχι, δεν θυμαμαι, τον εχουμε στο κατω σπιτι(διωροφο)χρονια τωρα γιατι επανω λερωνει πολυ, τον ειχα φερει παλι επανω ενα διαστημα το καλοκαιρι αλλα δεν υπηρξε διαφορα παλι μαδουσε, νευριασμενα θα ελεγα
 
Επειδή τα προβλήματα αυτά είναι ψυχολογικής προέλευσης, σχετικά τεκμηριωμένη άποψη μπορεί να έχει κάποιος, μόνο με γνώση και παρατήρηση πολλών δεδομένων της ζωής του πουλιού.
Θα σου πω απλά, πως επειδή πρόκειται για πλάσματα υψηλής νοημοσύνης ακόμα και συναισθηματικής, αν διαπιστώνει μια δυσαρέσκεια ή μια μη φιλική διάθεση στο περιβάλλον του, ενδέχεται να βιώνει μια κατάθλιψη.
Δεν ξέρω πόσο ασχολείται κάποιος μαζί του, με ποιον έχει καλύτερη φιλική σχέση, θα πρέπει πάντως να αισθάνεται μέλος της οικογένειας, του σμήνους του, διαφορετικά νιώθει αποδιοπομπαίος και αυτοκαταστρέφεται.
Διάβασε κάποια άρθρα που ίσως σε βοηθήσουν να καταλάβεις και ό,τι ακόμα θέλεις, το συζητάμε
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διακήρυξη-των-δικαιωμάτων-ενός-παπαγάλου.17678/
https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
Επίσης κράτα και τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, όπου υπάρχουν συγκεντρωμένα όλα τα άρθρα που τους αφορούν, να ανατρέχεις όταν θέλεις να ενημερωθείς για κάποιο τομέα φροντίδας του.
 
οπως ειναι τωρα

εγω ασχολουμαι περισσοτερο μαζι του, και μου εχει και αδυναμια, μπορω να πω με το που καταλαβει οτι γυριζω σπιτι η μηχανακι η αμαξι παροτι ειναι κλειστει η πορτα με καταλαβαινει φωναζει, η με το που ακουσει φωνη μου. ασχολουμαι αρκετα μπορω να πω, απλα ειναι δυσκολο τον εχω στο επανω σπιτι λερωνει και κανει ζημεις δεν εχει αφησει μασκα πορτας που να μην χαλασει. και κατω τον ειχα ελευθερο να γυριζει μονος εξω απο το κλουβι, χαλασε τραπεζι ανεβηκε απο την σωληνα καλοριφερ και χαλασε γυψινο στο ταβανι, χαλαει οτι δει, και δε μπορω τον αφηνω free και παρων να ειμαι να με βλεπει τα ιδια κανει, γι αυτο του εβαλα αλυσιδακι
 

Συνημμένα

  • 25446059_10214690062516180_2921133958793916117_n.webp
    25446059_10214690062516180_2921133958793916117_n.webp
    31,6 KB · Προβολές: 33
  • 25550520_10214690048595832_773327329195504509_n.webp
    25550520_10214690048595832_773327329195504509_n.webp
    21,6 KB · Προβολές: 36
Μαδιεται αρκετα το καημενο! Αν εχετε αποκλεισει τη πιθανοτητα να οφειλεται το μαδημα σε καποιο παρασιτο τοτε ειναι ψυχολογικο! Αν αρχισε τα τελευταια 2 χρονια αυτο το συνηθειο τοτε σκεψου τι αλλαξε λιγο πριν αρχισει να το κανει! Αλλαξε κατι στη καθημερινοτητα, αλλαξε το μερος που το εχετε, ηρθε καποιο νεο μελος στην οικογενεια, δεν ασχολειστε οσο πριν; Κατι το επηρεασε!
 
Ουφ είναι πολύ μαδημένο το καημένο.
Δύσκολα πράγματα.
Μένει πολλές ώρες μόνο του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
απλα ειναι δυσκολο τον εχω στο επανω σπιτι λερωνει και κανει ζημεις δεν εχει αφησει μασκα πορτας που να μην χαλασει...

Το καταλαβαινω οτι ειναι ζημιαρης και προφανως δε γινεται να σου γκρεμισει το σπιτι! Αλλα η αλυσιδα ειναι επικινδυνη για αυτο στο λεμε! Γιατι δε του δινει παιχνιδια να ασχολειται και να καταστρεφει αυτα; Μπορεις να αγορασεις η και να φτιαξεις! Στο κατω σπιτι πυ τον εχετε μενει καποιος η ειναι αδειο;
 
απλα ειναι δυσκολο τον εχω στο επανω σπιτι λερωνει και κανει ζημεις δεν εχει αφησει μασκα πορτας που να μην χαλασει...
Όλοι οι παπαγάλοι είναι καταστροφείς, όπως τα κουτάβια. Πρέπει να έχεις στοκ από διαθέσιμα παιχνίδια, να ασχολείται με αυτά. Κούτσουρα, κουκουνάρια, χοντρά πλαστικά.
Πρόσεχε μόνο να είναι από ασφαλή ξύλα και να μην μπορεί να καταπιεί σωματίδια πλαστικού. Ξύλο καλύτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Στο κατω σπιτι πυ τον εχετε μενει καποιος η ειναι αδειο;
οχι δεν ειναι κανενας, αλλα ολοι την ωρα ειμαστε εμεις μεσα στην ημερα, του ειχα βαλει πολλα παιχνιδια καλοκαιρι αλλα δεν ειδα διαφορα τα αγνοουσε, θα του ξαναβαλω παλι
 
Ναι προσπαθησε το γιατι προφανως θελει κατι να ασχολειται! Αν του τα βαζεις κατευθειαν μπορει και να τα φοβαται! Βαλτα σε ενα σημειο απλα να τα βλεπει μεχρι να τα συνηθισει!
 
Back
Top