Διατροφή Ο ρόλος της σόγιας στη διατροφή της κότας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jim11

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
29
Πόλη
Τρίκαλα
Παιδιά η ερώτηση είναι αν και κατα πόσο είναι απαραίτητη η σόγια σε ένα σιτιρέσιο για κατόπουλα,
τι προσφέρει δηλαδή που δεν προσφέρει το καλαμπόκι και το σιτάρι.
Ευχαριστώ!
 
Όποιος ανακατεύεται με τη σόγια, τον τρώνε οι κότες | greenpeace.org/greece/el/news/2013/ianouarios/olympos-soy/
 
Προσφερει υψηλοτερα επιπεδα πρωτεινης στη διατροφη της κοτας με ο,τι αυτο συνεπαγεται, την αυξηση του βαρους και την μεγαλυτερη αυγοπαραγωγη. Δεν ξερω τι ποσοτητα κι αν ειναι απαραιτητη στα κοτοπουλα που εχει καποιος στο σπιτι του, εγω παντως εδινα στις παπιες μικρη ποσοτητα ανακατεμενη στο καθημερινο μιγμα τους μιας και την εχουν αναγκη αυτη την πρωτεινη. Θελει προσοχη μονο στο σταδιο που φτερωνουν γιατι η μεγαλυτερη ληψη πρωτεινης μπορει να τους στραβωσει τα φτερα πτησης χωρις αυτο να δημιουργει προβλημα υγειας στο πουλι. Ειναι περισσοτερο θεμα εμφανισης.
 
και η σογια και το ηλιαλευρο εχουν πολλη πρωτεινη απλα κοιταξε να βρεις σογια μη γενετικα τροποποιημενη, εχει η σογια ελλας στην χαλκιδα (και ηλιαλευρο) σε πολυ οικονομικη τιμη
 
Γιατι ξερετε καπου που να πουλανε σογια γενετικα τροποποιημενη; Στην Ελλαδα υπαρχει αυστηρη νομοθεσια ακομη και δικαζεσαι αν εντοπιστεις με GMO.
 
ναι, τα περισσοτερα φυραματα που περιεχουν σογια, το γραφουν οτι ειναι γενετικα τροποποιημενη
 
Το φύραμα έχει και το αναφέρει πάνω στο σακί. Επαθα σοκ όταν το διάβασα γιατί και εγώ ξέρω ότι δεν επιτρέπεται. Και μετά λέω να μεγαλώσω τις κοτούλες μου να ξέρω τι τρώω. Αμ δε!

και η σογια και το ηλιαλευρο εχουν πολλη πρωτεινη απλα κοιταξε να βρεις σογια μη γενετικα τροποποιημενη, εχει η σογια ελλας στην χαλκιδα (και ηλιαλευρο) σε πολυ οικονομικη τιμη

Θα το ψάξω για τη σόγια ελλας! Δεν το ήξερα. Για αρχη έλεγα να κάνω μόνη μου αλλά είναι και πολλά
 
Ενα τηλ στο Περιφερειακο Κεντρο Φυτοπροστασιας και Ποιοτικου Ελεγχου της περιοχης σας, θα σας λυσει την απορια. Οταν δουλευα εκει πριν μερικα χρονια με συμβαση, απαγορευοταν αυστηρα τα γενετικα τροποποιημενα.
 
ποια απορια φοιβο; Εγω δεν εχω καμια απορια, οι ζωοτροφες το γραφουν ξεκαθαρα πανω στο τσουβαλι εκει που εχουν τα συστατικα, οτι η σογια ειναι μεταλλαγμενη...1-2 εταιριες εχω βρει μονο που δεν εχουν τετοια σογια στις τροφες τους
 
Την σόγια ξεχάστε την, δεν γίνετε κανένας έλεγχος και η "σόγια ελλάς " έχει τιμωρηθεί με πρόστιμο.
Πρέπει λέει να κάνουν αυτοέλεγχο...😀
 
ποια απορια φοιβο; Εγω δεν εχω καμια απορια, οι ζωοτροφες το γραφουν ξεκαθαρα πανω στο τσουβαλι εκει που εχουν τα συστατικα, οτι η σογια ειναι μεταλλαγμενη...1-2 εταιριες εχω βρει μονο που δεν εχουν τετοια σογια στις τροφες τους

Απορια σχετικα με το αν ειναι νομιμη ή οχι. Σε πιστευω οτι το γραφει, δεν εχω κανεναν λογο να μην το δεχτω.
 
σοβαρα;😀! Εχουν και γενετικα τροποιημενη, αλλα εχουν και συμβατικη... Εγω δεν εχω παρει ακομη επειδη μονο καθε πεμπτη δινουν σε ιδιωτες τσουβαλια και πρεπει να παω εκει, δεν στελνουν.
 
ποια απορια φοιβο; Εγω δεν εχω καμια απορια, οι ζωοτροφες το γραφουν ξεκαθαρα πανω στο τσουβαλι εκει που εχουν τα συστατικα, οτι η σογια ειναι μεταλλαγμενη...1-2 εταιριες εχω βρει μονο που δεν εχουν τετοια σογια στις τροφες τους

Μπορείς να μου πεις ποιές ειναι και σε ποιά περιοχή; Εγω βρίσκω μονο με μεταλλαγμένη
 
φοιβο, σογια υπαρχει και στο σουπερμαρκετ για δικη μας τροφη.. Πιστευεις οτι ειναι συμβατικη; σιγα μην ειναι, το 90% τπυλαχιστον της παραγωγης της σογιας, ειναι μεταλλαγμενη, δεν καλλιεργειται πλεον δυστυχως η συμβατικη...
καπως αλλιως θα ειναι ο νομος νομιζω... Εξαλλου πλεον με την νεα νομοθεσια, καθε χωρα μπορει να δεχτει η οχι τα μεταλλαγμενα, δεν τα απαγορευσαν. Ετσι δεν ειναι;
 
ΓΕΝΕΤΙΚΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ - Η Greenpeace καταλαμβάνει τις εγκαταστάσεις της βιομηχανίας ΣΟΓΙΑ ΕΛΛΑΣ (22/8/2000) | greenpeace.org/greece/el/news/118508/118517/41302/

Πρόστιμο 6.000 ευρώ στην ΣΟΓΙΑ ΕΛΛΑΣ Α. Ε. στην Ξάνθη και 5.000 ευρώ στην ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΡΟΔΟΠΗ – Α. Ε. | fonitisxanthis.gr/πρόστιμο-6-000-ευρώ-του-εφετ-στην-σογια-ελλ/ απο ΕΦΕΤ, διότι διαπιστώθηκαν: στη μεν πρώτη εταιρεία – Μη ασφαλή – ακατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση τρόφιμα. – Ανεπαρκές επίπεδο υγιεινής του αποθηκευτικού χώρου. – Έλλειψη άδειας λειτουργίας για εμπορία εδώδιμων λιπών και ελαίων και στη δεύτερη Ανεπαρκή εφαρμογή συστήματος αυτοελέγχου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
φοιβο, σογια υπαρχει και στο σουπερμαρκετ για δικη μας τροφη.. Πιστευεις οτι ειναι συμβατικη; σιγα μην ειναι, το 90% τπυλαχιστον της παραγωγης της σογιας, ειναι μεταλλαγμενη, δεν καλλιεργειται πλεον δυστυχως η συμβατικη...
καπως αλλιως θα ειναι ο νομος νομιζω... Εξαλλου πλεον με την νεα νομοθεσια, καθε χωρα μπορει να δεχτει η οχι τα μεταλλαγμενα, δεν τα απαγορευσαν. Ετσι δεν ειναι;

Δεν ψηφιστηκε ακομη. Μεχρι τωρα το elisa test για GMO's (Genetically Modified Organisms) ανιχνευε τα γενετικα τροποποιημενα. Στην πτυχιακη του μεταπτυχιακου μου, που ειχα πειραμα με 30 ποικιλιες εισαγωμενης ελαιοκραμβης (που ειναι ψηλα στη λιστα με τα ΓΤ) ανεφερα οτι δεν ειχα πιστοποιηση για ολα οτι δεν ειναι ΓΤ και μονο που δεν με κρεμασαν επι τοπου. 😳😕 Μου ειπαν χαρακτηριστικα "καλα θα κανεις να σιγουρευτεις πριν μας κλεισουν ολους μεσα". Δεν ξερω ποσο εχουν "χαλαρωσει" πια αλλα δεν μου φαινεται απιθανο να κανει ο καθενας οτι γουσταρει.
 
Μπορείς να μου πεις ποιές ειναι και σε ποιά περιοχή; Εγω βρίσκω μονο με μεταλλαγμένη
facebook.com/pages/Ζωοτροφες-Ντριανταφυλλου/154658054728853
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ. Θα επικοινωνήσω μαζί τους (αν και είναι λίγο μακρυά απο εμένα)
 
ρωτησε τους μηπως συνεργαζονται με καποιο καταστημα λιανικης κοντα σου, η αν μπορουν να σου στειλουν, συνηθως στελνουν με πρακτορεια.
παντως επικοινωνησε και με την σογια ελλας, διοτι το τσουβαλι της σογιας εχει πανω πιστοποιηση, δεν ειναι δυνατον να κανουν τοση κομπινα, ειναι δηλαδη, αλλα οκ,τι αλλο να κανουμε;😀! Δεν υπαρχουν και αλλες αποδειξεις για εμας, περα απο την πιστοποιηση.
 
Back
Top