Ο σκύλος μου δεν τρώει τις κροκέτες που έτρωγε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Εμείς στη Sophie δίνουμε την Forza10. Στην αρχή με κοτόπουλο πατάτες, μετά ψάρι και μετά αρνί. Το επόμενο τσουβάλι θα είναι το πρώτο ενηλίκων που θα πάρει, μιας και έγινε ενός χρόνου πλέον.
Τελικά αυτό το καινούργιο των ενηλίκων ούτε καν που το πλησιάζει. Για κάποιο λόγο δεν τα τρώει με τίποτα. Είχε χάσει καμιά πέντε κιλά και επειδή άρχισα να ανησυχώ μήπως πρόκειται για ασθένεια, της πήρα δοκιμαστικά την Royal Canin Labrador.

Με τη συγκεκριμένη τροφή δεν πρόλαβα να αφήσω το πιάτο της κάτω και την είχε καταβροχθήσει. Μετά από μερικά γεύματα, συμπλήρωσα ένα ποσοστό γύρω στο 10% από την προηγούμενη τροφή για να δω τι θα γίνει. Έβγαλε λοιπόν μια μια τις κροκέτες (υποθέτω τις Forza10) από το πιάτο της και μετά έφαγε τις υπόλοιπες μέχρι να το αδειάσει εντελώς.
 
Εβγαζε λοιπόν μια μια τις κροκέτες (υποθέτω τις Forza10) από το πιάτο της και μετά έτρωγε τις υπόλοιπες μέχρι να το αδειάσει εντελώς.
Έξυπνο σκύλο δεν ήθελες; :)
 
Για να την απεχθάνεται τόσο πολύ κάτι ξέρει και κάποιο λόγο θα έχει... μην την ξαναδώσεις
 
Εμενα οσες τροφες δεν τις θελουν δεν τις ξαναπηρα.. Και μαλιστα εβαλα και στο υπολοιπο σακι στα αδεσποτα, μην παει χαμενο.

Εμενα ο σκυλος μου ο ενας μου φτυνει στα μουτρα ζαμπον και μπεικον. Δεν το χω ξανακουσει.
 
Δεν εχω δει πιο επιλεκτικο σκυλο. Αν του βαλω κατι στο φαγητο που ξερω οτι δεν του αρεσει, απλα το διαλεγει και το πεταει εξω.. Και μετα περναει η σκουπα ο Μεσι και τα καθαριζει ολα.

Ακομα και απο μακρυα και ψηλα που του πεταω ζαμπον πχ (τη γαλοπουλα δεν θυμαμαι αν την προτιμα) το βουταει στον αερα, κοκκαλωνει μια στιγμη και μετα το φτυνει... Και περναει παλι η σκουπα και τα μαζευει..
 
Μια κουταλια κονσερβα με λιγο ζεστο νερο και καλο ανακατεμα με τις κροκετες κανει θαυματα. Δεν ειναι αναγκη να πεταξεις ολοκληρο σακι τροφης. Θα το φαει. :D
 
Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω πως θα το φάει αλλά δεν θέλω να τρώει έτσι. Εκτός εάν εννοείς μέχρι να καταναλωθεί το συγκεκριμένο σακί και να συνεχίσω με τις καινούργιες.
 
Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω πως θα το φάει αλλά δεν θέλω να τρώει έτσι. Εκτός εάν εννοείς μέχρι να καταναλωθεί το συγκεκριμένο σακί και να συνεχίσω με τις καινούργιες.

Ε ναι. Αλλα να προτιμησεις τροφη με πρωτο συστατικο το κρεας, οχι το καλαμποκι. Δεν ταιζουμε κοτες. :D
 
Εμενα η μικρη με το που πατησε 8 μηνων αδιαθετησε... Δεν τρωει σχεδον τιποτα απο τοτε... μονο λιγο ρυζι. Για τις κροκετες της(acana puppy) ουτε λογος να τις ακουμπησει! Απο διαθεση παει καλα αν κ κοιμαται πιο πολυ απ οτι συνηθιζε.. Ολα αυτα ειναι λογικα; Τι κανω με την τροφη;
 
Αυτό που έχει γράψει ο Ανέστης μερικά μηνύματα πιο πάνω, στη δική μου πιάνει. Νομίζω πως υπάρχουν και κάποιες αλοιφές (τροφή) που κάνουν επίσης αυτή τη δουλειά, μόνο που αυτή η επιλογή δεν μπορεί να είναι μόνιμη. Ο γιατρός τι λέει;

Α, το ρύζι το έτρωγε και η Sophie όταν δεν έτρωγε την παλιά τροφή της. Μόνο με την αλλαγή τροφής βρήκα λύση.
 
Σε όλα τα "δύσκολα" σκυλιά πιάνει @Stavros ... και στη μικρή μου...
Μεταφέρω όμως στη συζήτηση την άποψη του πατέρα μου της παλιάς σχολής, όταν του παραπονέθηκα πως έχω πρόβλημα και το σκυλί δεν τρώει την κροκέτα...
Μου είπε... "δεν πεινάει"... "όταν πεινάσει θα τη φάει"..., μήπως τελικά εκεί είναι η αλήθεια;
 
Γιάννημ, εκείνο το διάστημα είχε ανεβάσει τα πόδια στο τραπέζι την ώρα που τρώγαμε κάτι που απαγορεύεται αυστηρά και δεν το είχε κάνει ποτέ στο παρελθόν ή και τώρα μετά την αλλαγή της τροφής. Μιλάμε, το σκυλί σε κοίταζε στα μάτια και στα χέρια σε σημείο που να νιώθεις αμηχανία. Είχε χάσει 5 κιλά περίπου.
 
Γιάννημ, εκείνο το διάστημα είχε ανεβάσει τα πόδια στο τραπέζι την ώρα που τρώγαμε κάτι που απαγορεύεται αυστηρά και δεν το είχε κάνει ποτέ στο παρελθόν ή και τώρα μετά την αλλαγή της τροφής. Μιλάμε, το σκυλί σε κοίταζε στα μάτια και στα χέρια σε σημείο που να νιώθεις αμηχανία. Είχε χάσει 5 κιλά περίπου.
Όντως πείναγε... όσο έπρεπε για να τη λυπηθείτε!
Εκεί μας πατάνε όλους...
 
Το περισσότερο νομίζω ότι ξεπερνάει τα όρια της "εκπαίδευσης". Συν τοις άλλοις, κόντευε να μείνει και φαλακρή από την ασιτία. Εξάλλου, στη δική μου περίπτωση δεν αλλάζει κάτι παρά μόνο η μάρκα της τροφής. Δεν είναι κάτι δηλαδή που δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινότητα του σπιτιού.
 
Βάστα να δεις τι τρώμε!
Όταν είχα τον αλσατό, κάποιες φορές που περίσσευε κρέας η μπιφτέκι από αυτά που παίρναμε από delivery, του τα έβαζα... Τα περισσότερα από αυτά, αφού τα μύριζε δεν τα πλησίαζε..
Επειδή ήθελα να τον ''εκπαιδεύσω'', πολλές φορές άφηνα το φαγητό που δεν του άρεσε (όχι από τα delivery).. Αυτά που του μαγείρευα, στο πιάτο του μέχρι να ''γανιάξει'' από την πείνα και να τα φάει... Τα αγνοούσε μέχρι να σκουληκιάσουν... Τελικά στο τέλος πέρναγε πάντα το δικό του.
 
Εμενα η μικρη με το που πατησε 8 μηνων αδιαθετησε... Δεν τρωει σχεδον τιποτα απο τοτε... μονο λιγο ρυζι. Για τις κροκετες της(acana puppy) ουτε λογος να τις ακουμπησει! Απο διαθεση παει καλα αν κ κοιμαται πιο πολυ απ οτι συνηθιζε.. Ολα αυτα ειναι λογικα; Τι κανω με την τροφη;

Ειναι φυσιολογικο Αλικη. Η μικρη μας τελειωσε τη δευτερη περιοδο πριν λιγες ημερες. Την περασε πολυ ομαλοτερα απο την πρωτη. Το σκυλακι σου μπορει να αργησει να γυρισει στις παλιες διατροφικες συνηθειες της. Εμας την πρωτη φορα εκανε σχεδον ενα τριμηνο μετα την περιοδο, αφου στους 2 μηνες μετα της ηρθε γαλα για να θηλασει τα υποτιθεμενα κουταβια της. Μολις τελειωσε αυτη η φαση ηρθε παλι στα ισια της. Αυτη τη φορα η "αναστατωση" κρατησε οσο κρατησε και η περιοδος της (3 εβδομαδες).

Προσεχε με το σκετο ρυζι να μην στουμπωσει και δεν μπορει να κανει τα κακα της.
 
Είναι όντως φυσιολογική η συμπεριφορά Αλίκη, απο ότι μας είπε ο γιατρός συμπεριφεροντε όπως η γυναίκες τις μέρες της περιόδου, οπότε καταλαβαίνεις... Στην ξηρά τροφή ή στο ρύζι ή σε ψίχα κοτόπουλο όταν προσθέσω μια κουταλιά γιαούρτι και το ανακατεψω γίνεται πάρτι! Ανέστη τι εννοείς όταν λες της ήρθε γάλα; Κανονικά; Είναι δηλαδή κάτι φυσιολογικό αυτό που πρέπει να περιμένουμε μετά την περίοδο;
 
Back
Top