Ο σκύλος μου δεν τρώει τις κροκέτες που έτρωγε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από σήμερα το πρωί. Το πιάτο ήταν σχεδόν μισό μισό με κονσέρβα. Τώρα γλείφει τις κροκέτες και τις βγάζει έξω από το πιάτο.

View attachment 33315
Πάλι καλά η δική σου..
Το δικό μου με όσα δεν τρώει... Ταΐζει τις γάτες της γειτονιάς..
 
Είναι όντως φυσιολογική η συμπεριφορά Αλίκη, απο ότι μας είπε ο γιατρός συμπεριφεροντε όπως η γυναίκες τις μέρες της περιόδου, οπότε καταλαβαίνεις... Στην ξηρά τροφή ή στο ρύζι ή σε ψίχα κοτόπουλο όταν προσθέσω μια κουταλιά γιαούρτι και το ανακατεψω γίνεται πάρτι! Ανέστη τι εννοείς όταν λες της ήρθε γάλα; Κανονικά; Είναι δηλαδή κάτι φυσιολογικό αυτό που πρέπει να περιμένουμε μετά την περίοδο;

Ειναι φυσιολογικο και πιθανο αλλα οχι ο κανονας. Σαφως δεν συμβαινει σε ολα τα σκυλια ή σε καθε περιοδο, το συνηθες ειναι να μην συμβει τιποτα τετοιο. Εμας ειχε υιοθετησει ενα αρκουδακι στο οποιο φεροταν σαν μωρο της. Κοιμοταν μαζι του, το κουβαλουσε οπου πηγαινε και κατεβασε και γαλα. Μου το ειπε η εκτροφεας της οτι σιγουρα θα εχει γαλα αν φερεται ετσι και πραγματι πατωντας ελαφρα τους μαστους της ετρεχε γαλα. Της εφερνε εκνευρισμο διοτι δεν διοχετευοταν πουθενα και καθε λιγο ξαπλωνε κατω και το εγλυφε. Γενικα ηταν μια ταλαιπωρια η ολη κατασταση. Σκεφτομαι μετα τον επομενο οιστρο πως θα εχει ερθει μαλλον η ωρα να στειρωθει.

Από σήμερα το πρωί. Το πιάτο ήταν σχεδόν μισό μισό με κονσέρβα. Τώρα γλείφει τις κροκέτες και τις βγάζει έξω από το πιάτο.

View attachment 33315

Ζεστο νερο εβαλες; Εγω στην παρασκευη φαγητου βαζω τα μπολ τους σε μια ακρη του παγκου. Βαζω μια κουταλια κονσερβα στο καθενα και αφου την πατησω με το πιρουνι ριχνω νερο που εχω ζεστανει στο βραστηρα, αναλογα με το μεγεθος του καθε μπολ και ζωου. Ριχνω τη δοση της κροκετας, ανακατευω και τους τα δινω. Οπως ειναι ζεστο το τρωνε με μεγαλυτερη ορεξη.

Μου κανει τεραστια εντυπωση το οτι ειναι λαμπραντορ και κανει κολπα ακομη και με την κονσερβα. 😎
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καπου εχω ακουσει οτι δεν κανει να τρωνε ζεστα ή κρυα, μονο σε θερμοκρασια δωματιου.
 
Θα σου προτείνω να πάρεις ένα 3κιλο Ακανα ή Ορυτζεν και να δοκιμάσεις στον σκύλο σου. Το φαγητό θα το βάζεις στο μπόλ του σε καθορισμένες ώρες και περίπου το πολύ ένα 20λεπτο. Αν δεν το φάει το μαζευεις και συνεχίζεις στην επόμενη φορά. Μην αφήνεις το φαγητό όλοι μέρα στο μπόλ του. Σε λίγες μέρες σίγουρα θα τρώει κανονικά τις κροκέτες.

Μην συνηθίζεις τον σκύλο σου με κονσέρβες και μαγειρευτό φαγητό διότι δεν θα φάει ποτέ την κροκέτα.

Να προσθεσω +1 στο να μη μενει το φαγητο πανω απο 20 λεπτα. Οταν πεσει πεινα θα φαει και σιδερα. Πρεπει να εχει σταθερη ωρα που τρωει, και να μενει σταθερα το πιατο στη θεση του μεχρι να φαει ολο το φαγητο (εκεινη την ωρα) αλλιως το πιατο αποσυρεται περαν των 20 λεπτων.
 
Ζεστο νερο εβαλες;
Τζίφος. Ούτε αυτό δούλεψε. Έφαγε περισσότερο από το πρωί βέβαια, αλλά και πάλι ίσα-ίσα για να μην λιμοκτονήσει Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα και μου είπαν ότι θα την αντικαταστήσουν με αρνί ή ελάφι για να δούμε αν θα υπάρξει διαφορά.
 
Ελπιζω τα γουστα να αλλαξουν... Βασικα να τραφει. Ως λυση αναγκης μπορεις να βαλεις τις κροκετες ανακατεμενες με κιμα με ρυζι. Δεν πιστευω να πει οχι και στον κιμα...
 
Τζίφος. Ούτε αυτό δούλεψε. Έφαγε περισσότερο από το πρωί βέβαια, αλλά και πάλι ίσα-ίσα για να μην λιμοκτονήσει Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα και μου είπαν ότι θα την αντικαταστήσουν με αρνί ή ελάφι για να δούμε αν θα υπάρξει διαφορά.
Αν είναι ελάφι θέλω μια μερίδα...
Τι να πω ο άνθρωπος;
 
Το φαγητό θα το βάζεις στο μπόλ του σε καθορισμένες ώρες και περίπου το πολύ ένα 20λεπτο
Αυτό κάνουμε από την ημέρα που γεννήθηκε.

Ευτυχώς τρώει την Canin που έχω δοκιμάσει και μάλιστα με τη γνωστή λαιμαργία οπότε έχω εναλλακτική.
 
@Stavros ποια είναι η ηλικία του σκύλου; Ποια τροφή έτρωγε το προηγούμενο διαστημα; Του δίνεται λιχουδιές ή μεζεδάκια απο το τραπέζι σας;
 
Του δίνεται λιχουδιές ή μεζεδάκια απο το τραπέζι σας;
Όχι δεν έχει φάει ποτέ ούτε κατά λάθος από κάτι που έπεσε ας πούμε. Γι' αυτό και δεν πλησιάζει καν στο τραπέζι όταν τρώμε.
ποια είναι η ηλικία του σκύλου; Ποια τροφή έτρωγε το προηγούμενο διαστημα;
Στο πρώτο μήνυμα αναφέρω το περιστατικό. Το σκυλί είναι αυτό Ψάχνω Labrador Retriever και είναι σήμερα 14 μηνών.
 
Αφού δεν το θέλει το σκυλί να μην το φάει. Υπάρχει και το ένστικτο. Μπορεί να το βλάπτει, να βαρυστομαχιάζει, να του προκαλεί κάποιο άλλο πρόβλημα. Γιατί πρέπει να φάει αυτήν την τροφή;
 
Άλλο η λαιμαργία, άλλο η απέχθεια για κάποιο φαγητό.
Τέλος πάντων έχω παντελώς διαφορετική αντίληψη για την διατροφή αλλά και την σχέση μας με τα σκυλιά και δεν έχω διάθεση να επηρεάσω κανέναν.
 
Τη γνωμη σου πες μας Μαρια! Εμενα το κανει για παιχνιδι υποθετω, οχι απο λαιμαργια. Λαιμαργος ειναι γιατι σκουπιζει τα ψιχουλα των αλλων... :)
 
Αφού δεν το θέλει το σκυλί να μην το φάει. Υπάρχει και το ένστικτο. Μπορεί να το βλάπτει, να βαρυστομαχιάζει, να του προκαλεί κάποιο άλλο πρόβλημα. Γιατί πρέπει να φάει αυτήν την τροφή;

Μαρια, αν ειχες εικονα του τι εστι λαιμαργο ριτριβερ θα καταλαβαινες οτι δεν σκεφτονται ετσι. Τι να πρωτοθυμηθω, τις σαπιες μελιτζανες σε μια γωνια του μπαξε, τα ξερατα του γατου, τα πλατανοφυλλα, τι; Και δεν χρειαστηκε να φαει καν χορτα απο πανω οπως ειπε η Μιραντα για να ξερασει σε ολον τον τοπο.

Πραγματικα μου φαινεται πολυ παραξενο που δεν τρωει αυτην την κροκετα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μαρια, αν ειχες εικονα του τι εστι λαιμαργο ριτριβερ θα καταλαβαινες οτι δεν σκεφτονται ετσι. Τι να πρωτοθυμηθω, τις σαπιες μελιτζανες σε μια γωνια του μπαξε, τα ξερατα του γατου, τα πλατανοφυλλα, τι; Και δεν χρειαστηκε να φαει καν χορτα απο πανω οπως ειπε η Μιραντα για να ξερασει σε ολον τον τοπο.

Πραγματικα μου φαινεται πολυ παραξενο που δεν τρωει αυτην την κροκετα.
Με εκανες κι ελιωσα.
 
Back
Top