Ο σκύλος μου δεν τρώει τις κροκέτες που έτρωγε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καποιες φορες στα δικα μας ματια φαινεται περιεργο... Κατι θα ξερει. Εμενα μου χει τυχει να μου αρνουνται να φανε την "ακριβη" και στα φτηνιαρικα να κανουν παρτυ. Ποιος ξερει...
 
Τελικά βρε Σταύρο μήπως να το έκανες εκείνο το φόρουμ για σκυλιά;:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καποιες φορες στα δικα μας ματια φαινεται περιεργο... Κατι θα ξερει. Εμενα μου χει τυχει να μου αρνουνται να φανε την "ακριβη" και στα φτηνιαρικα να κανουν παρτυ. Ποιος ξερει...

Οι πολυ φθηνες τροφες περιεχουν αρκετο αλατι που τις νοστιμιζει αρκετα σε σχεση με τις τροφες καλυτερης ποιοτητας.
 
Καποιες φορες στα δικα μας ματια φαινεται περιεργο... Κατι θα ξερει. Εμενα μου χει τυχει να μου αρνουνται να φανε την "ακριβη" και στα φτηνιαρικα να κανουν παρτυ. Ποιος ξερει...
Βρε μη "μασάτε"... καταλαβαίνουν αδυναμίες και μας "δουλεύουν...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όποιος έχει πρόβλημα με το σκυλάκι του, μπορεί να δοκιμάσει κονσέρβα γάτας. Έχει πολύ έντονη μυρωδιά και γεύση, σε σχέση με τα σκυλίσια, (καθότι η γάτα είναι πολύ πιο εκλεκτική). Επίσης απ ότι με είχε πει ο κτηνίατρος, ο σκύλος γενικά είναι της συνήθειας, δεν τον ενοχλεί η έλλειψη ποικιλίας, αν και τη Λίζα μου την είχα αλανάκι...☹.
Όσο αφορά τις κροκέτες και επειδή αναφέρθηκαν κάποιες μάρκες που περιέχουν πολύχρωμα μπιλάκια (βλέπε pedigree), να τις αποφεύγεται. Το μόνο καλό ποιοτικά που έχει η συγκεκριμένη μάρκα είναι οι κονσέρβες, οι οποίες περνάνε θερμική επεξεργασία για την καταπολέμηση του μικροβιακού φορτίου (λίγες εταιρίες " της σειράς " το κάνουν και σίγουρα όχι οι no name).
Γενικά οι κροκέτες (ανεξαρτήτου μάρκας), θα πρέπει να είναι σκουρόχρωμες (ανοιχτόχρωμη = πρωτεΐνη σόγιας) και όταν τη πιάνεις να αφήνει μια λιπαρότητα στο χέρι, δείγμα της περιεκτικότητας της σε φυτικά έλαια και ιδιαίτερα ιχθυέλαια.
 
είναι οι κονσέρβες, οι οποίες περνάνε θερμική επεξεργασία για την καταπολέμηση του μικροβιακού φορτίου
Που περιέχουν συντηρητικά τα οποία επιβαρύνουν φοβερά το ουροποιητικό σύστημα...
Έζησα φοβερή περιπέτεια με ανικανότητα ούρησης και πυρετό...
Είχα τρελαθεί για 4-5 μέρες... ευτυχώς με τη βοήθεια του γιατρού όλα πήγαν καλά..
 
Που περιέχουν συντηρητικά τα οποία επιβαρύνουν φοβερά το ουροποιητικό σύστημα...
Έζησα φοβερή περιπέτεια με ανικανότητα ούρησης και πυρετό...
Για πες Γιάννη, από κονσέρβες ή από ξηρά τροφή;
 
Καλά Γιάννη δε το συζητάμε, για μένα η κονσέρβα ήταν και θα είναι και στο μέλλον λύση ανάγκης, (καβάτζα σε περίπτωση που ξέμεινες), απλά η γατοτροφή με είχε ξελασπώσει μετά τη στείρωση, που δεν είχε τα κέφια της η δικιά μου.
 
Εγώ ακολουθώ και στα ζώα μου την τακτική της ποικιλίας, αρνούμενη να ποντάρω σε μία και μοναδική μάρκα ή μέθοδο και δεν το έχω μετανοιώσει.
 
Η pedigree έχει ξηρά τροφή με πολύχρωμα μπαλάκια αλλά και σκέτη. Προσθέτω ούτως ή άλλως λίγες σταγόνες ελαιόλαδο, αλλά προτιμώ για κυρίως γεύμα να του μαγειρεύω για να είμαστε σίγουροι τι τρώει.
 
Κονσερβα ποτε! Σταυρο βρηκες λυση; Αν οχι αν εχεις ακομα προβλημα! Δωσε συνεχεια στο θεμα!
 
Παναγιώτη, έχω αλλάξει την τροφή με την Royal Canin την οποία τρώει χωρίς κανένα πρόβλημα. Λίγο πριν τελειώσει θα ανοίξω ένα σακί (αρνί) που μου έστειλαν για να αντικαταστήσουν το πρώτο (κοτόπουλο) και αν τρώει και αυτό, τότε θα πρέπει να διαλέξω μεταξύ των δύο που τρώει. Το κοτόπουλο πάντως δεν υπήρχε περίπτωση να το φάει μετά από όποια προσπάθεια έκανα.

Θα ενημερώσω για τα νεότερα.
 
Το βαρεθηκε απλα! Ετσι καινο δικος μου την μονη τροφη που δεν βαριεται ειναι με σολωμο! Τρια τσουβαλια σερι!
 
Back
Top