Γενικά Ο φοβητσιάρης Ορφέας

Ιωάννα

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2018
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
20181215_142542.webp20181215_142542.webp

Να τος! Η φωτογραφια τον αδικει... Ειναι πολυ ομορφος!

εχω τις πατηθρες του κλουβιου, απο δευτερα θα του παρω ξυλινες...
βασικα του πηρα και πατηθρα αλλα θελει κοψιμο, δεν ειδα οτι ειναι 1μετρο!
του βαζω ηχους απο budgie στο you tube και τρελενεται! ψαχνει να τα βρει... Τα φωναζει!
[automerge]1544878478[/automerge]
20181215_143413.webp
[automerge]1544878821[/automerge]
εχει πολυ πλακα... Του λεω "που ειναι; Που είναι;" και κουναει το κεφαλι δεξια αριστερα...
μηπως το μπερδευω το καημένο;
[automerge]1544879388[/automerge]
20181215_150311.webp
[automerge]1544879448[/automerge]
για να μη με κοροϊδευετε κιολας... Το ραμφος του ειναι καρα μπλε! Η αναλυση δεν ειναι καλη!
[automerge]1544879575[/automerge]
20181215_150254.webp
[automerge]1544879603[/automerge]
με συνηθιζει σιγα σιγα αλλα ακομα δεν εχει φαει κατι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ όμορφος! Να τον χαίρεστε!
Η ουριτσα του είναι λίγο μαδημενη, αν δεν κάνω λάθος. Γνωρίζετε την ηλικία του; Φοράει δαχτυλίδι; Αν είναι οι πρώτες του μέρες στο σπίτι σας καλό είναι να αφήσετε τις φωτογραφίες για λίγο αργότερα ώστε να μην αγχώνεται και να τον έχετε μόνιμα σε ένα μέρος ώστε να συνηθίσει το νέο του σπίτι :)
 
Καλορίζικος, είναι πολύ όμορφος. :)

Δεν μπορώ να μην δεν σχολιάσω το πετσόκομμα που έγινε στα φτερά.☹ Τα φτερά δεν ψαλιδίζονται έτσι, αυτό δείχνει ασχετοσύνη στο ελάχιστο. Μπορώ να ρωτήσω γιατί και ποιος του τα έκοψε;
 
Να τον χαιρεσαι τον μικρο νεο φιλο σου!
Λιγες μερες υπομονη χρειαζεται για να συνηθησει και να αρχισει να εξοικειωνεται με το καινουριο του περιβαλλον.
Ειναι κουκλος!
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια...
Τα παιδια εχουν ξετρελαθει!
δεν ξερουμε ακριβη ηλικια καθως δεν εχει δαχτυλιδι... Μου ειπαν οτι ειναι "ενος" (εγω νομιζω οτι ειναι παραπανω)
οσο για τα φτερα καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, δεν ξερω ποιος του τα εκοψε και για ποιο λογο...
[automerge]1544899908[/automerge]
ο Ορφεας ηρθε απο Αθηνα κατευθειαν απο τον εισαγωγεα του petshop που ειχα παρει και τα υπολοιπα.
μ@κια μου το ξερω!
τουλαχιστον δεν ηρθε απο την Κρητη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
...
ο Ορφεας ηρθε απο Αθηνα κατευθειαν απο τον εισαγωγεα του petshop που ειχα παρει και τα υπολοιπα.
μ@κια μου το ξερω!
τουλαχιστον δεν ηρθε απο την Κρητη!

Σε πληροφορώ ότι αν διαβάσεις λίγο το φόρουμ θα εύχεσαι να είχε έρθει απο την Κρήτη. 😉 Επίσης είναι νεαρός σίγουρα κάτω του 1 έτους.
 
Επίσης είναι νεαρός σίγουρα κάτω του 1 έτους.

καλημέρα,
απο που φαινεται οτι ειναι κατω του ετους;
απο αναζητησεις στο ιντερνετ το μονο που ειδα ειναι οτι οπως ειναι τα ματια του εχουν φωτογραφιες 6 εως 8 μηνων...
ισχυει;
[automerge]1545033097[/automerge]
20181216_113800.webp

παιδια,
δειτε λιγο τα νυχια του... Θελουν κοψιμο;
επισης, μ αφηνει λιγο να τον χαιδεψω κανα δυο φορες και μετα σκυβει και φευγει... Καλο δεν ειναι αυτο;
κραταω την ταιστρα του στο χερι μου αλλα ακομα τιποτα...
δεν τον εχω δει ακομα να πινει νερο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!
Μπορεί η ανάλυση των φωτογραφιών να μην βοηθάει, αλλά σίγουρα φαίνεται η ομορφιά του :)
Τα νυχάκια προς το παρόν δεν θα τα πείραζα.
Τώρα είναι το στάδιο της προσαρμογής.
Άστον να ηρεμήσει και να συνηθίσει τον νέο του χώρο και σιγά σιγά θα γίνουν όλα!
 
Ααα... εχουμε εξελιξεις! Πινει και νερακι! Εχει καμια ωριτσα που δεν σταματαει να μας μιλαει!
ιδιαιτερα τον αντρα μου! Δεν ξερω γιατι... Εγω τον ταιζω εγω τον καθαριζω, αλλα...
 
Ααα... εχουμε εξελιξεις! Πινει και νερακι! Εχει καμια ωριτσα που δεν σταματαει να μας μιλαει!
ιδιαιτερα τον αντρα μου! Δεν ξερω γιατι... Εγω τον ταιζω εγω τον καθαριζω, αλλα...
Εσένα έχει καταλάβει ότι σε έχει κερδίσει :)
Θα δεις με τον καιρό που θα σας συνηθίσει τι θα κάνει :)
 
δεν το περιμενα τοσο γρηγορα! Εχω ενθουσιαστει! Κοιμαται τωρα...
τον βαλαμε λιγο πανω στο κλουβι του μεχρι να το καθαρισω απο μεσα
κ ο καημενουλης εψαχνε την πορτα γυρω γυρω να ξαναμπει!
δεν μπορει να πεταξει ομως... Τα φτερα του θα ξαναβγουν, ετσι δεν ειναι;
 
Ναι απο τα μάτια του φαίνεται ότι είναι νεαρό πουλί. Τα φτερά θα ξαναβγούν σαφώς. Και η ποτίστρα καλό είναι να βρίσκεται ακριβώς δίπλα-κολλητά σε μια πατήθρα ώστε να μην χρειάζεται να κρεμαστεί για να πιει.
 
Ναι απο τα μάτια του φαίνεται ότι είναι νεαρό πουλί. Τα φτερά θα ξαναβγούν σαφώς. Και η ποτίστρα καλό είναι να βρίσκεται ακριβώς δίπλα-κολλητά σε μια πατήθρα ώστε να μην χρειάζεται να κρεμαστεί για να πιει.

Ναι... Τον ειδα που κρεμιοταν και γλιστρουσε και του εβαλα διπλα πατηθρα... Αν και καπου ειδα οτι δεν πρεπει να ακουμπαει η ουρα στα καγκελα... Ισως πρεπει να παρω μεγαλυτερη ποτιστρα;
 
Κατ' αρχήν να σου ζήσει είναι κουκλάκι.
Μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Νιώθει και αυτό το άγχος, καταλαβαίνει πως αισθανόμαστε. Αρα ηρεμία.
Νεαρούλης ε; Πες του άντρα σου οτι σε έχασε, εφ' οσον τον φροντίζεις εσύ, σύντομα θα σε θεωρεί "δικιά του" και χωρίς πολλά πολλά λόγια 😛

Να σας ζήσει, να τον χαιρόσαστε.
 
Κατ' αρχήν να σου ζήσει είναι κουκλάκι.
Μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Νιώθει και αυτό το άγχος, καταλαβαίνει πως αισθανόμαστε. Αρα ηρεμία.
Νεαρούλης ε; Πες του άντρα σου οτι σε έχασε, εφ' οσον τον φροντίζεις εσύ, σύντομα θα σε θεωρεί "δικιά του" και χωρίς πολλά πολλά λόγια 😛

Να σας ζήσει, να τον χαιρόσαστε.

σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...
στου αντρα μου το χερι πηγε κ εκατσε χθες ομως...
ουτε να με φτυσει εμενα!
[automerge]1545222227[/automerge]
μια ακομη ερωτησουλα...

πως επηρεαζουν οι "λευκοι ηχοι";
βαζω σκουπα (ηλεκτρικη) μαγειρευω (απορροφητηρας) πλενω πιατα (τρεχουμενο νερο) και κελαηδαει τιτιβιζει...χαιρεται πολυ νομιζω γιατι δεν κραζει!
η μηπως θελει να μου πει κατι; η καλη νοικοκυρα ειναι δουλα και κυρα! 😛
 
Τελευταία επεξεργασία:
σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...
στου αντρα μου το χερι πηγε κ εκατσε χθες ομως...
ουτε να με φτυσει εμενα!
[automerge]1545222227[/automerge]
μια ακομη ερωτησουλα...

πως επηρεαζουν οι "λευκοι ηχοι";
βαζω σκουπα (ηλεκτρικη) μαγειρευω (απορροφητηρας) πλενω πιατα (τρεχουμενο νερο) και κελαηδαει τιτιβιζει...χαιρεται πολυ νομιζω γιατι δεν κραζει!
η μηπως θελει να μου πει κατι; η καλη νοικοκυρα ειναι δουλα και κυρα! 😛

Οσον αφορά το πρώτο, καλά, περίμενε θα σε... "στρώσει" 😛
Και σε μένα ο αρσενικός μου καθότανε επάνω μου και με κανάκευε, με τον καιρό όμως μου έκλεψε και τη γυναίκα και τα... "βρήκαν" οι δυό τους 😀.

Με τους ήχους σκούπας και απορροφητήρα (και λοιπους που αναφέρεις) έχουν όλα τα θεματάκια τους. Ο δικος μου εκνευρίζεται με τη σκουπα και χαλαρώνει με το νερό, τον απορροφητήρα τον εχει... Δια βίου δεν τον ενδιαφέρει καθόλου.
Αντίθετα η μικρή μου χαλαρώνει με όλα αυτά.
Προφανώς τους θυμίζουν υποσυνείδητα κάποιους ήχους της φύσης και αντιδρούν ανάλογα. :)
 
Back
Top