Γενικά Ο φοβητσιάρης Ορφέας

βαζω σκουπα (ηλεκτρικη) μαγειρευω (απορροφητηρας) πλενω πιατα (τρεχουμενο νερο) και κελαηδαει τιτιβιζει...χαιρεται πολυ νομιζω γιατι δεν κραζει!

Εαν του έβαζες μπανιέρα εκείνες τις στιγμές που κάνεις αυτά που περιγράφεις λογικά θα έτρεχε να κάνει μπάνιο. Οι λευκοί ήχοι μοιάζουν με τον ήχο της βροχής που έχει περάσει στο DNA τους και τον συνδέουν με το νερό και το μπάνιο τους.

Καλό είναι το μπάνιο να γίνεται μέχρι το μεσημέρι ώστε να προλαβαίνει να στεγνώσει τελείως μέχρι να κοιμηθεί. Και πάντα σε χώρο χωρίς ρεύματα αέρα (ανοιχτά παράθυρα κτλ). Το καλοκαίρι θα χαίρεται να κάνει μπάνιο και έξω στο ήλιο.
 
Εαν του έβαζες μπανιέρα εκείνες τις στιγμές που κάνεις αυτά που περιγράφεις λογικά θα έτρεχε να κάνει μπάνιο.

Ευχαριστω! Θα ηταν το επομενο ποστ μου... Διοτι του βαζω μπανιερα καθημερινα και ακομα δεν εχει μπει!
 
20181216_113800 (2).webp20181224_112255.webp

Ο Ορφεας μεγαλωνει!

Μπραβο παπαγαλακι μου! Ειμαι πολυ χαρουμενη... μολις το διαπιστωσα απο αλλο θεμα...
[automerge]1545644576[/automerge]
εχει πονηρεψει και το βλεμα του... Το βλεπετε κ εσεις ετσι; δεν ειμαι εγω η τρελη!
 
καλημέρα...
πηγαμε για χριστουγεννα στο χωριο!
ο ορφεας μαζι μας... Μια χαρα περασε! Πιστευα οτι θα κουρνιασει παλι οπως στην αρχη που τον πηρα αλλα ΟΧΙ!

επισης, ο μπαμπας μου μου ελεγε "τι το θες το πουλι! τι να το κανεις..."
σαν τα ματια του το κοιταγε! 😉😛
του εβαλε καροτακι του εβαλε σγουρη σαλατα... (ολα απο τον μπαξε του, ουτε φυτοφαρμακα ουτε λιπασματα)
ο ορφεας ολα τα δοκιμασε! Δεν ειπε οχι...
μεχρι και στο χερι του ανεβηκε για λιγο!

κατι εχει με τα αρσενικα, σ εμενα ακομη ν ανεβει! 😡
 
Καλημέρα και σε σένα! Θαυμάσια τα νέα σας! Έκανε και διακοπές! Ποιος την χάρη του!😎:)
επισης, ο μπαμπας μου μου ελεγε "τι το θες το πουλι! τι να το κανεις..."
σαν τα ματια του το κοιταγε! 😉😛
του εβαλε καροτακι του εβαλε σγουρη σαλατα... (ολα απο τον μπαξε του, ουτε φυτοφαρμακα ουτε λιπασματα)
ο ορφεας ολα τα δοκιμασε! Δεν ειπε οχι...
μεχρι και στο χερι του ανεβηκε για λιγο!
Έτσι γίνεται με τους γονείς! Στην αρχή δεν τα θέλουν τα ζώα και τελικά τα νοιάζονται και φροντίζουν πιο πολύ από εμάς! Πολύ καλό αυτό που τον συμπάθησαν! Μπράβο! 🙂

κατι εχει με τα αρσενικα, σ εμενα ακομη ν ανεβει! 😡
Λίγη υπομονή, πείσμα και προσπάθεια και θα τα καταφέρεις! 🙂👍
 
Πολύ καλό αυτό που τον συμπάθησαν! Μπράβο! 🙂


Λίγη υπομονή, πείσμα και προσπάθεια και θα τα καταφέρεις! 🙂👍


δεν υπηρχε αμφιβολια οτι δεν θα τον συμπαθησουν, αλλωστε ειχαμε στο πατρικο μου παπαγαλακια οταν ημουν μικρη!
δεν εμαθα ποτε τι καταληξη ειχαν...☹
σιγα μην ειχαν αυτη την ενημερωση πριν απο 25+ χρονια! (δεν λεω την ηλικια μου😛)

ποση υπομονη; Ποσο πεισμα; Ποση προσπαθεια;
με αντιπαθει!
μονο εγω του τραγουδαω, του σφυριζω, το καθαριζω, το ταιζω...
και μονο σε μενα δεν εχει ερθει...
 
Ο χαζοβιολης ορφεας...
Βγηκε μονος του απ το κλουβι κ μολις το καταλαβε μπηκε σφαιρα μεσα!
Πρωτη φορα βλεπω πουλι να μη θελει να πεταξει!
Βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι να τον χαιδεψω κ με αποφευγει οπως ο διαολος το λιβανι! Δεν τον πιεζω κ φευγω... Μολις απομακρυνθω μου μπαρμπαλιζει (κατι βουβα βικ βικ που κανουνε)... Ουφ...η το χει παρει παιχνιδι (γιατι στην αρχη καθοτανε) η ειναι πανεξυπνο κ με κοροιδευει!
 
ειναι αγριος λογικα! Εχω μπερδευτει μαλλον με την εξημέρωσή του! Να βαζω τα χερια μου στο κλουβι μονο για φαι και νερο ή να τον προσεγγιζω καθημερινα μεχρι να με εμπιστευτει; καθε απογευμα που ερχεται ο συζηγος απο την δουλεια τραγουδαει σφυριζει μπαρμπαλιζει... Οταν ειμαστε οι δυο μας μονο με κοιταει... Με εχει φωναξει καναδυο φορες μονο. Να τον βγαζω τελικα απο το κλουβι για να ψιλοπεταει η τον κανω να αισθανεται απειλη!
 
Για αρχη μονο τα απαραιτητα! σιγα σιγα θα προσπαθησεις και να τον προσεγγιζεις! Αν δε σας εμπιστευτει το πουλακι αν το βγαλετε το μονο που θα γινει ειναι να στρεσαριστει και επισης πως θα το πιασετε μετα;
 
και επισης πως θα το πιασετε μετα;

επειδη τον εχω βγαλει κανα δυο φορες του βαζω το κλουβι κατω και μπαινει μονος του οταν θελησει!
θα το παρω απ την αρχη... Θα του προσφερω φρουτα και λαχανικα με το χερι εξω απο το κλουβι, θα του ανοιγω την πορτα κ ας αποφασισει αν θελησει να βγει μονος του... Ελπιζω να κανω το σωστο!
 
Θα με τρελανει... Πηγαμε σινεμα του εβαλα μια φετα πορτοκαλι και εδω κ μιση ωρα που γυρισαμε δεν εχει σταματησει να μας κραζει! Πρωτη φορα! Τι να τον κάνω; Σαν να με μαλωνει...
 
Λες να τον ξυπνησα κ να κραζει; 😱Μπηκαμε μεσα αναψα φωτα κ δεν τον προσεξα... Νυχτα ησυχια... Τον εβαλα για υπνο... Μπαρμπαλιζει τωρα...😳
[automerge]1546112322[/automerge]
Κοιμηθηκε μαλλον!:D
Ε ρε τον καημενο τι τραβαει μ εμενα που εμπλεξε...😎
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρχιζουμε να χτιζουμε τη σχεση μας...
Κραταω εδω και καιρο την ταιστρα του και εφαγε σημερα!
Επομενος στοχος να φαει απο το χερι μου!
Τέλεια! Είναι ένα βήμα! Μπράβο σου! Άντε με το καλό να τον καταφέρεις! 🙂👍
 
Ευχαριστω...
Ακολουθει ερωτηση...
Ηταν λιγο διστακτικος με κοιτουσε στραβα αλλα τους κατβροχθισε τους σπορους! Να δοκιμασω κατευθειαν στο χερι η να το παω ενναλαξ? Χερι-ταιστρα κ να βλεπω αντιδρασεις σιγα σιγα... Ενα αγχος το εχω μη μου δαγκωσει κανα χερι!
[automerge]1547071246[/automerge]
😱Μου αρπαξε καποια στιγμη το δαχτυλο απ το πλαι και κουνουσε το κεφαλι του δεξια-αριστερα.. ΣΑΝ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ!😱
 
Back
Top