Γενικά Ο φοβητσιάρης Ορφέας

Ευχαριστω...
Ακολουθει ερωτηση...
Ηταν λιγο διστακτικος με κοιτουσε στραβα αλλα τους κατβροχθισε τους σπορους! Να δοκιμασω κατευθειαν στο χερι η να το παω ενναλαξ? Χερι-ταιστρα κ να βλεπω αντιδρασεις σιγα σιγα... Ενα αγχος το εχω μη μου δαγκωσει κανα χερι!
[automerge]1547071246[/automerge]
😱Μου αρπαξε καποια στιγμη το δαχτυλο απ το πλαι και κουνουσε το κεφαλι του δεξια-αριστερα.. ΣΑΝ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ!😱

Λογικό να σε κοιτάει έτσι, δεν ξέρει ακόμα πόσο μπορεί να σε εμπιστευτεί. Αγνόησε το... "υφάκι" του και συνέχισε αυτό που κάνεις. Αν πιστεύεις οτι χρειάζεται λίγο ακόμα από την ταϊστρα μη βαλεις στο χέρι σου σπόρους. Δουλέψτε λίγο ακόμα επάνω στο τάισμα μέσω ταϊστρας και μετά προχωράς. Αραιά και που κάνε ότι σου... "πέφτει" καμιά λιχουδιά στο χέρι για να δεις εάν θα "τσιμπήσει" και θα το φάει.
Το οτι σου άρπαξε το δάκτυλο μπορει να έχει ενα σωρό εξηγήσεις ανάλογα με τη "δύναμη" που το έκανε. Είτε "δώσε μου κι άλλο" είτε "φύγε, φτάνει τώρα". Θα μάθεις να τον καταλαβαίνεις σιγά σιγά.
Για να σε δαγκώσει πολύ δυνατά θα πρέπει κάτι να του κάνεις, δεν θα το κάνει έτσι για... Πλάκα. Αν τον βλέπεις εκνευρισμένο άφηνε τον λίγο να ηρεμήσει και θα ξανάρθει αυτός κοντά σου όταν θέλει. Εννοώ μην τον "κυνηγάς" για να έρθει, κάτσε ήρεμα (έστω με το φαγητό στο χέρι) και άστον να πλησιάσει αυτός.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λογικό να σε κοιτάει έτσι, δεν ξέρει ακόμα πόσο μπορεί να σε εμπιστευτεί. Αγνόησε το... "υφάκι" του και συνέχισε αυτό που κάνεις. Αν πιστεύεις οτι χρειάζεται λίγο ακόμα από την ταϊστρα μη βαλεις στο χέρι σου σπόρους. Δουλέψτε λίγο ακόμα επάνω στο τάισμα μέσω ταϊστρας και μετά προχωράς. Αραιά και που κάνε ότι σου... "πέφτει" καμιά λιχουδιά στο χέρι για να δεις εάν θα "τσιμπήσει" και θα το φάει.
Το οτι σου άρπαξε το δάκτυλο μπορει να έχει ενα σωρό εξηγήσεις ανάλογα με τη "δύναμη" που το έκανε. Είτε "δώσε μου κι άλλο" είτε "φύγε, φτάνει τώρα". Θα μάθεις να τον καταλαβαίνεις σιγά σιγά.
Για να σε δαγκώσει πολύ δυνατά θα πρέπει κάτι να του κάνεις, δεν θα το κάνει έτσι για... Πλάκα. Αν τον βλέπεις εκνευρισμένο άφηνε τον λίγο να ηρεμήσει και θα ξανάρθει αυτός κοντά σου όταν θέλει. Εννοώ μην τον "κυνηγάς" για να έρθει, κάτσε ήρεμα (έστω με το φαγητό στο χέρι) και άστον να πλησιάσει αυτός.
Ευχαριστώ πολύ! Ήσασταν κατατοπιστικοτατος, συνεχίζω με την ταιστρα προς το παρών...
 
Αυγό εγώ δε δίνω στα δικά μου. Δεν το πολυπροτιμάνε έτσι κι αλλιώς και όταν μίλησα με τη γιατρό που τα πάω μου είπε ότι δεν είναι και κάργα απαραίτητο.
Ισως απο περιέργεια καποια στιγμή τσιμπήσει. Ο Ερνέστο μια εποχή το ψιλοτσιμπαγε αλλά όχι και με πολύ όρεξη. Μπορείς να δοκιμάζεις να του δίνεις μέχρι να "δουλέψει" η φυσική τους περιέργεια "τι να ειναι τουτο το πράγμα που μου δίνει;"
Αν όχι μη σκας κιόλας.
 
60165

Καλημερα περα ως περα...

παρατηρησα πως τα καινουρια μας φτερα μαλλον (επειδη ειναι λιγα)... Εχουν ενα μπλε μεσα!
ειναι η πρωτη του πτερορροια; Και αν οχι γιατι αλλαξαν χρωμα;
 
καλημέρα!
επιτελους! Πηραμε το θαρος και βγηκαμε απο το κλουβι μας! 🥳
πεταξε μια στην τηλεοραση και μια στην κουζινα και παλι πισω και κελαηδαει...😀
ποσο φοβητσιαρης επιτελους!
[automerge]1548235316[/automerge]
χθες βγηκε μεχρι την πορτα του κλουβιου! Δεν ηταν εξοδος!
 
Aντε να ξεθαρρεύει σιγά σιγά.
Τα "πολλά" προς την κουζίνα προσπάθησε να του τα κόψεις γιατί μπορεί να αποφασίσει να προσγειωθεί εκεί όταν μαγειρεύεις και να έχεις "άλλα".
Τώρα θα αρχίσει να εξερευνά το μέρος του και σε λίγο καιρό θα του "ανήκουν" όλα :D
 
επειδη ειναι ενιαιος ο χωρος αν δεν ειναι τακτοποιημενη η κουζινα δεν τον βγαζω... Την πατησα μια φορα πηγε στο νεροχυτη με απλυτα ποτηρια και φοβηθηκα.. Δεν ξερω πως να μην του το επιτρεπω αυτο! Νομιζω οτι τον ειχα τρομαξει περισσοτερο τοτε που τον εδιωχνα απο κει βαζοντας απλα το χερι μου απο αποσταση πισω του και του ελεγα να φυγει...☹
 
επειδη ειναι ενιαιος ο χωρος αν δεν ειναι τακτοποιημενη η κουζινα δεν τον βγαζω... Την πατησα μια φορα πηγε στο νεροχυτη με απλυτα ποτηρια και φοβηθηκα.. Δεν ξερω πως να μην του το επιτρεπω αυτο! Νομιζω οτι τον ειχα τρομαξει περισσοτερο τοτε που τον εδιωχνα απο κει βαζοντας απλα το χερι μου απο αποσταση πισω του και του ελεγα να φυγει...☹
Ναι δε θελει κατι ιδιαίτερο απλα να τον απομακρυνεις εσύ ήρεμα οταν πηγαινει σε καποιο μερος που δε θελεις ή να βαζεις κατι που να φοβάται (εμείς βαζουμε το βετεξ 😛 )
Δεν είναι κατι να σε αγχώνει δεν είναι και εντελώς "χαζά" ομως ειναι καλο απο νωρίς να τους δείχνουμε ποια είναι τα "ορια". Στο λεω γιατί κι εμείς έχουμε εννιαίο χώρο κουζινα-σαλονι και τραβαμε τα ίδια :)
 
Ναι δε θελει κατι ιδιαίτερο απλα να τον απομακρυνεις εσύ ήρεμα οταν πηγαινει σε καποιο μερος που δε θελεις ή να βαζεις κατι που να φοβάται (εμείς βαζουμε το βετεξ 😛 )
ενταξει τοτε, δεν ειναι δυσκολο!φοβαται και την σκια του ο ρανταπλαν!
 
Άντε μια χαρά! Σε λίγο καιρό το κλουβί θα είναι η εξαίρεση :)
Να το δω και να μην το πιστευω!:D
[automerge]1548237331[/automerge]
και κατι ασχετο αλλα με τρωει!

6021760218

ψαχνοντας στο ιντερνετ για την ηλικια του Ορφεα βρηκα αυτα...
θεωρειτε οτι ειναι σωστη η αντιστοιχηση εικονας - λεζαντας;
ποτε να του ορισω γεννεθλια;
τα χαρακτηριστηκα του ειναι 6-8 μηνων... Να του τα κανω τον Μαίο;:D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ιωαννα : Ορφέα, έλα έξω αγόρι μου
Ορφέας:.
Ιωαννα: Έλα καλέ δε σε πειράζει κανείς
Ορφέας:.
Ιωαννα: Ε, καλά τότε θα βάλω τα σποράκια πίσω στο ντουλάπι
Ορφέας: 🐥🐥🦅🦅🦅🦅
 
Ιωαννα : Ορφέα, έλα έξω αγόρι μου
Ορφέας:.
Ιωαννα: Έλα καλέ δε σε πειράζει κανείς
Ορφέας:.
Ιωαννα: Ε, καλά τότε θα βάλω τα σποράκια πίσω στο ντουλάπι
Ορφέας: 🐥🐥🦅🦅🦅🦅

καπως ετσι...

ιωαννα: ελα εξω παπαγαλακο μου, ελα εξω Ορφεα μου!
Ορφεας:. Δεν σφαξανε!
ιωαννα: ελα αγορακι μου ελα... Εφυγε ο νικος! Δεν σε πειραζει κανεις!
Ορφεας... (φερνει γυρες στο κλουβι)
ιωαννα: αντε παλικαρακι μου... Θα σου δωσω και σπορακια να φας!
Ορφεας:🙄 ας δοκιμασω!
 
Δε λες καλα που δεν πηρες πάροτλετ να σου λεει
"Επ, εσύ! Που είναι το φαγητό μου; Φέρτο και εξαφανίσου, μπες μεσα στο κλουβί και μη με ενοχλείς. Πφφφφ άνθρωποι. ΕΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΑΣ. ΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΧΑΙΔΕΨΕΙΣ. Χάιδεψε, αχ τι ωραια, ΦΤΑΝΕΙ ΕΙΠΑ ΦΤΑΝΕΙ φύγε"

Θα σου πει και η @ζιζι τα χάλια μας 😂
 
Δε λες καλα που δεν πηρες πάροτλετ να σου λεει
"Επ, εσύ! Που είναι το φαγητό μου; Φέρτο και εξαφανίσου, μπες μεσα στο κλουβί και μη με ενοχλείς. Πφφφφ άνθρωποι. ΕΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΑΣ. ΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΧΑΙΔΕΨΕΙΣ. Χάιδεψε, αχ τι ωραια, ΦΤΑΝΕΙ ΕΙΠΑ ΦΤΑΝΕΙ φύγε"

Θα σου πει και η @ζιζι τα χάλια μας 😂
Όλα ίδια είναι τελικά 🤣
Εμείς σούζα!

@Ιωάννα και ο δικός μου φοβητσιαρης ήταν και τώρα τον φοβάμαι εγώ 🤣
 
δεν θα το ζησω ποτε αυτο! Ειναι πολυ καλοβουλο πουλακι το budgie... Οτι θελω το κανω απ οταν αρχισε να τρωει απ το χερι μου... Τωρα θα φας, τωρα θα κοιμηθεις, τωρα θα βγεις... Τιποτα δεν λεει το καημενο!
η αληθεια ειναι τα ζηλευω λιγο τα προτλετ αλλα δεν ειμαι ακομα γι αυτο, σκεφτομαι αργοτερα να του παρω παρεα του Ορφεα αλλα να τον ημερεψω πρωτα..
[automerge]1548238772[/automerge]
@Ιωάννα και ο δικός μου φοβητσιαρης ήταν και τώρα τον φοβάμαι εγώ 🤣
[/QUOTE]

ζωη μου. Για να τον φοβηθω εγω τον δικο μου θα πρεπει να γινει μεταλαξη σε τιγρη!
φοβοτανε και τα παιχνιδια του το συννεφο που εφερε βροχη;
γιατι ο δικος μου μονο στη σκαλα παιζει ακομα!
[automerge]1548238917[/automerge]
αντι να ροκανιζει το παιχνιδι που πρεπει ροκανιζει την κουνια του! στην οποια δεν εχει ανεβει ακομα! Χτυπησε λιγο το καμπανακι απο κατω και τελος!
[automerge]1548238957[/automerge]
δευτερη αποπειρα εξοδου! Καθεται πανω στο κλουβι!
[automerge]1548239163[/automerge]
ληξη συναγερμου! Παλι μεσα μπηκε!🤦facepalm🤦facepalm
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ενθαρρυντικές αυτές οι μικρές συχνές έξοδοι. Δείχνουν οτι θέλει να βγει. Οταν το κάνει άραξε ήσυχη σε μια καρέκλα και απλα κοίταζε τον. Θα παρατηρήσεις κιολας τα πράγματα που τον τρομάζουν για να κάνεις αν χρειαστει στο μέλλον καποια "μετατροπή" ωστε να μπορει να πηγαίνει οπου θελει. Τα δικά μας εχουν διαλέξει τον παγκο της κουζίνας για παιγνιδότοπο (μακρια απο κουζινα και νεροχύτη) γιατί εκει΄είχαμε ακουμπησει μια μερα τις τροφες τους και απο τοτε κάνανε "κατάληψη". Είχε χρειαστεί να παρουμε απο εκει ενα βαζο που τα τρομαζε και όλα καλά.
 
μεσα-εξω μεσα-εξω... Τι κανει τελος παντων;
Πολύ ενθαρρυντικές αυτές οι μικρές συχνές έξοδοι. Δείχνουν οτι θέλει να βγει. Οταν το κάνει άραξε ήσυχη σε μια καρέκλα και απλα κοίταζε τον. Θα παρατηρήσεις κιολας τα πράγματα που τον τρομάζουν για να κάνεις αν χρειαστει στο μέλλον καποια "μετατροπή" ωστε να μπορει να πηγαίνει οπου θελει. Τα δικά μας εχουν διαλέξει τον παγκο της κουζίνας για παιγνιδότοπο (μακρια απο κουζινα και νεροχύτη) γιατί εκει΄είχαμε ακουμπησει μια μερα τις τροφες τους και απο τοτε κάνανε "κατάληψη". Είχε χρειαστεί να παρουμε απο εκει ενα βαζο που τα τρομαζε και όλα καλά.

ευχαριστω! Θα του αφησω τροφη στο πασο της κουζινας τοτε μπας και αραζει εκει πανω στις αποδρασεις του!
ειναι και μεγαλο καθαριζεται ευκολα και θα εχει την αισθηση οτι ειναι στην κουζινα και στο σαλονι ταυτοχρονα λογω της οπτικης επαφης!
 
Back
Top