Γενικά Ο Mickey (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Σήμερα κλείνω έναν μήνα σε αυτό το σπίτι και επιτέλους η μαμά πήρε την απόφαση να με παρουσιάσει 😃
Με λένε Mickey αλλά ακούω και στο "γρουσουζακος", αφού με το που ήρθα έπεσε ένα μαύρο σύννεφο πάνω από το σπίτι και πολλά άσχημα πράγματα συνέβησαν. Ευτυχώς την τελευταία εβδομάδα όλα πηγαίνουν καλά και έχει αποκατασταθεί η φήμη μου.

IMG_20190714_113829_1_3__1565771012_88516.jpg

Στη φωτογραφία βλέπετε εμένα την πρώτη μέρα που ήρθα στο σπίτι. Δεν είμαι κούκλος; 🤩
Τότε ήμουν πολύ πολύ άγριος. Η μαμά έλεγε ότι δεν θα μπορέσει ποτέ να με εξημερώσει. Έβαζε το χέρι της στο κλουβί κι εγώ χτυπιομουν για να την τρομάξω. Με τουμπαρε όμως όταν την διαπαιδαγώγηση μου ανέλαβε η νταντά μου. Καθόταν στο χέρι της μαμάς και έτρωγε κι εγώ έτρωγα από μέσα και έτσι πλησίασα το χέρι της μαμάς μέχρι που ανέβηκα πάνω σε αυτό για να φάω. Εδώ βλέπετε και τη νταντά μου 🤣

IMG_20190725_101422_9__1565771082_70028.jpg

Πριν λίγες μέρες έκανα την πρώτη βόλτα εκτός κλουβιου. Προσγειωθηκα αμέσως στο πάτωμα και έτρεξε η Εσμεραλντα και με πήρε και άρχισε να με χτενίζει 🤩 πόσο πολύ μου άρεσε 😜

IMG_20190811_095000_2__1565771132_54174.jpg

Μετά φάγαμε μαζί και παίξαμε

IMG_20190811_095226_9__1565771194_37680.jpg
IMG_20190812_103547_1__1565771245_50295.jpg

Και παρότι μου αρέσει πολύ που με φροντίζουν ο Σαχαμπ και η Εσμεραλντα, προτιμώ να κάθομαι μόνος στο ολοδικο μου Σταντ και να χτενιζομαι ή να τρώω 😊

IMG_20190812_104243_1__1565771303_60729.jpg

IMG_20190813_103244_8_2__1565771357_95489.jpg

Μείνετε συντονισμένοι γιατί θα ανεβαζω συνέχεια φωτογραφίες για να καμαρώνετε τη μοναδική ομορφιά μου 😋
 
Eνα μικρό γλυκάκι, κούκλαρος μια ομορφιά ο Μίκυ μας. Να τον χαιρόσαστε κι εσύ και το "σμήνος" σου Ζωή.
Είναι τέλειος το χρωματάκι του υπέροχο και θα γίνει κι αυτός μια τρομερή φατσούλα όπως η Εσμεραλδα και ο καπεταν-Σαχαμπ.
Γλυκές και χαρωπές εμπειρίες για πάρα πολλά χρόνια σας εύχομαι.
 
Eνα μικρό γλυκάκι, κούκλαρος μια ομορφιά ο Μίκυ μας. Να τον χαιρόσαστε κι εσύ και το "σμήνος" σου Ζωή.
Είναι τέλειος το χρωματάκι του υπέροχο και θα γίνει κι αυτός μια τρομερή φατσούλα όπως η Εσμεραλδα και ο καπεταν-Σαχαμπ.
Γλυκές και χαρωπές εμπειρίες για πάρα πολλά χρόνια σας εύχομαι.
Ευχαριστούμε πολύ κύριε Διονύση. Σκορπίζει ευτυχία ο μπέμπης μας, ειδικά στα φτερωτά μέλη της οικογένειας 🙂 εχουν τρελαθεί όλα τους 😜
 
Ευχαριστούμε πολύ κύριε Διονύση. Σκορπίζει ευτυχία ο μπέμπης μας, ειδικά στα φτερωτά μέλη της οικογένειας 🙂 εχουν τρελαθεί όλα τους 😜
Eγώ και τη μανούλα βλέπω "χαζεμένη" τόσο που σε λίγο μάλλον θα αποκτήσει κι αυτή πουπουλάκια και θα αρχίσει να γαβγίζει για να ενσωματωθεί στη χαρωπή της αγέλη/σμήνος. (πρέπει να βρουμε μια νέα λέξη, α, ναι! Παρέα)
 
Eγώ και τη μανούλα βλέπω "χαζεμένη" τόσο που σε λίγο μάλλον θα αποκτήσει κι αυτή πουπουλάκια και θα αρχίσει να γαβγίζει για να ενσωματωθεί στη χαρωπή της αγέλη/σμήνος. (πρέπει να βρουμε μια νέα λέξη, α, ναι! Παρέα)
Εγώ την πάτησα από την αρχη. Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά. Με μάγεψε η ομορφιά του 😂
 
Εγώ την πάτησα από την αρχη. Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά. Με μάγεψε η ομορφιά του 😂
Eμ αφού το ξερες, είναι χαζούληδες αλλά είναι και "καζανόβες" κατα βάθος 😂
 
Καλότυχος ο νέος σας μπέμπης Ζωή! Είναι πανέμορφος και πολύ ξεχωριστός (τουλάχιστον για εμάς εδώ στην Ελλάδα).
Να τον χαίρεσαι εσύ και οι μικροί φίλοι του για πολλά πολλά χρόνια!
Καλορίζικος Μίκυ!15gwiae.webp⭐
 
Καλότυχος ο νέος σας μπέμπης Ζωή! Είναι πανέμορφος και πολύ ξεχωριστός (τουλάχιστον για εμάς εδώ στην Ελλάδα).
Να τον χαίρεσαι εσύ και οι μικροί φίλοι του για πολλά πολλά χρόνια!
Καλορίζικος Μίκυ!View attachment 66074⭐
Ευχαριστώ πολύ 🙂
Κι εδώ μέχρι στιγμής είναι το πιο σπάνιο χρώμα στα parrotlets. Οι φωτογραφίες τα αδικούν αυτά τα μαυρακια. Είναι πανέμορφα από κοντά 🤩
 
Και λίγοι στίχοι για το καινούριο γκρίζο συννεφάκι.

Eίμαι γκρίζος μα δεν είμαι αρκουδάκι
με λένε Μίκυ μα δεν είμαι ποντικάκι
είμαι μικρός αλλά αισθάνομαι πελώριος
είμαι μωρό μα απο τώρα είμαι πανώριος
Κλέβω καρδιές, αυτό ο κόσμος το γνωρίζει
κι η Εσμεράλδα με αγάπη με χτενίζει
ο Σαχαμπ είναι στην κοσμάρα του λιγάκι
μα μ'αγαπά,το ξέρω γιατί είμαι μικράκι
Και τη Ζωή την έχω ρίξει εν τω άμα
μια που με είδε και μια που ήμασταν αντάμα
Και την Ζιζή μας μια χαρά την καλοβλέπω
βόλτες στην πλάτη της, ναι κάποτε προσβλέπω
και τώρα φεύγω πάω για λίγα παιγνιδάκια
για λίγο χάδι, φαγητό μα και χαδάκια
 
Και λίγοι στίχοι για το καινούριο γκρίζο συννεφάκι.

Eίμαι γκρίζος μα δεν είμαι αρκουδάκι
με λένε Μίκυ μα δεν είμαι ποντικάκι
είμαι μικρός αλλά αισθάνομαι πελώριος
είμαι μωρό μα απο τώρα είμαι πανώριος
Κλέβω καρδιές, αυτό ο κόσμος το γνωρίζει
κι η Εσμεράλδα με αγάπη με χτενίζει
ο Σαχαμπ είναι στην κοσμάρα του λιγάκι
μα μ'αγαπά,το ξέρω γιατί είμαι μικράκι
Και τη Ζωή την έχω ρίξει εν τω άμα
μια που με είδε και μια που ήμασταν αντάμα
Και την Ζιζή μας μια χαρά την καλοβλέπω
βόλτες στην πλάτη της, ναι κάποτε προσβλέπω
και τώρα φεύγω πάω για λίγα παιγνιδάκια
για λίγο χάδι, φαγητό μα και χαδάκια
🤣 Υποκλίνομαι.
 
Κούκλος. Τι χρώμα είναι αυτό πρώτη φορά το βλέπω.. Μαύρο σε parrotlet;
Να 'σαι καλά Μιχάλη 🙂
Είναι dark grey.
Κι εγώ πρώτη φορά είδα το φθινόπωρο που μας πέρασε σε έναν διαγωνισμό, όπου ο μπαμπάς του μπέμπη μου είχε συγκεντρωσει την υψηλότερη βαθμολογία.
 
Να 'σαι καλά Μιχάλη 🙂
Είναι dark grey.
Κι εγώ πρώτη φορά είδα το φθινόπωρο που μας πέρασε σε έναν διαγωνισμό, όπου ο μπαμπάς του μπέμπη μου είχε συγκεντρωσει την υψηλότερη βαθμολογία.
Είναι τέλειο
 
Οκ Ζωή... Είναι ο, τι ομορφότερο έχω δει μέχρι στιγμής στο pb. Έχω αδυναμία στο γκρι, αλλά ο Μίκυ ξεπερνά κάθε προσδοκία.
Να είναι πάντα υγιές και να το χαίρεσαι!
 
Οκ Ζωή... Είναι ο, τι ομορφότερο έχω δει μέχρι στιγμής στο pb. Έχω αδυναμία στο γκρι, αλλά ο Μίκυ ξεπερνά κάθε προσδοκία.
Να είναι πάντα υγιές και να το χαίρεσαι!
Να σαι καλά Γιώργο 🙂
Η αδυναμία σου στα γκρι πουλάκια είναι γνωστή 😉
[automerge]1565779881[/automerge]
Να το χαιρεσαι Ζωη!

Αισθανομαι δικαιωμενος με το dark grey 😛
Σε ευχαριστώ Αντώνη.
Η "αναποφάσιστη" πήρε τελικά τη σωστή απόφαση 😂
 
Back
Top