Γενικά Πάει, έχασα τον cockatiel μου

Κατάσταση
Κλειστό.

renegade.cy

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Λευκωσία
Ταιζα και εγω ενα μικρουλη cockatiel και πεθανε σημερα στο χερι μου σαν τον κρατουσα. Απο χτες το βραδυ δεν ηθελε να φαει... Παντα καθαρη συριγγα ολα καθαρα και παει πεθανε και μενα το πουλακι μου..
Ακομα δεν ξερω τι φταει... Ξερω μονο οτι εφαγε κανονικα το μεσιμερι χτες αλλα το απογευμα δεν ετρωγε ουτε το βραδυ ουτε σημερα το πρωι... Και πεθανε στο χερι μου...
το μονο περιεργο είναι νομιζω δεν μπορουσε να χωνεψει την τροφη του, βασικα εβλεπα πισω απο το κεφαλακι του 2 μικρες φουσκαλες και υπηρχε φαγητο μεσα...
Τα κουτσουρα του ηταν μονο υγρα νομιζα ηταν φυσιολογικα αφου μονο κρεμα ετρωγε
 
Λυπαμαι πολυ☹...
Το πουλακι αν θυμαμαι καλα ηταν 2 περιπου εβδομαδων, ηταν πολυ μικρο, τα μωρα ειναι ευαισθητα...

Με αφορμη αυτο το ποστ κ χωρις τιποτα προσωπικο προς εσενα renegade που ειμαι σιγουρη ειχες τις καλυτερες προθεσεις θα ηθελα να πω, μιας κ στην παρεα μας ειναι κ πολλα νεα σε ηλικια μελη κ ενθουσιαζονται με την ιδεα του ταισματος στο χερι, οτι δεν ειναι απλη υποθεση το ταισμα στο χερι, ταπεινη μου γνωμη αν δεν συντρεχει λογος επιβιωσης, δεν θα πρεπει να το επιχειρουμε, δεν ειναι παιχνιδι, αν θελουμε να μας μαθει το πουλακι, μπορουμε να ταιζουμε συμπληρωματικα 1 φορα την ημερα, αλλα κ να μην ταισουμε, αμα το παρουμε μολις απογαλακτιστει κ ασχοληθουμε μαζι του θα μας μαθει...

κ παλι λυπαμαι... Κ συγνωμη για το off☹
 
Συμφωνω απολυτα Ανατολη, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να παιρνουν μωρα παπαγαλους απο τη στιγμη που και οι μεγαλοι εξημερωνονται, ολα θελουν χρονο, αφιερωση και αφοσιωση! Παιρνουν ενα μωρο για πιο ευκολακαι μετα ποσο πρεπει να τρωει, ποσα γευματα, πως θα του μαθω να τρωει σπορους πλεον; Ειναι ζωουλες οχι λουτρινα παιχνιδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Λυπάμαι για το μωράκι... Συνφωνώ με τους υπόλοιπους.Ήταν πολύ μωρό για να το πάρεις απο τους γονείς του. Είχα δει τις φωτογραφίες που είχες βάλει και είχα προβληματιστεί για το εαν θα καταφέρει να επιβιώσει...
 
Η ερώτησή μου στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Πήρα-cockatiel-1-2-εβδομάδων-και-το-ταΐζω-με-κρέμα.8655/ #9 δεν εξέφραζε στην πραγματικότητα μία απορία αλλά φόβο γι' αυτό που επρόκειτο να συμβεί. Δυστυχώς η έλλειψη γνώσεων από μέρους μου στα θέματα των παπαγάλων δε μου επέτρεπε να σταθώ περισσότερο στο θέμα ή να εκφράσω αντιρρήσεις. Αυτό που έβλεπα ήταν απλώς ένα πουλάκι που δεν είχε πιθανότητες να ζήσει, εκτός εάν βρισκόταν στα χέρια κάποιου που ήξερε πολύ καλά τι πρέπει να κάνει μαζί του. Λέγοντας αυτά δεν κατηγορώ εσένα αλλά περισσότερο εμένα που δεν μίλησα, αν και δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είχε αλλάξει τη συγκεκριμένη στιγμή.

Εν πάση περιπτώσει, δυστυχώς το πουλάκι χάθηκε και λυπάμαι πολύ για την απώλεια. ☹
 
Ευχαριστώ πολύ! Για όσα έχετε πει... Είναι πλέον αργά. Κανείς. Δεν αναφέρθηκε στο ποιο σημαντικό να με βοηθήσει να βρω ποια είναι τα πιθανά αίτια θανάτου του cockatiel.. Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε πουλί είτε cockatiel είναι είτε Ζακο είτε Ringneck είτε καναρινιά…

Από τα λάθη μας μαθαίνουμε, παρά να κλαίω ένα Ζάκο μαζί και 1300 ευρώ, έκλαψα μονό το παπαγαλάκι, Άλλα ότι δεν θα σταματήσω…θέλω να αποκτήσω αυτήν την εμπειρία και να γίνω «έμπειρος» για μερικούς…. Έτσι σε 1 βδομάδα θα πάρω άλλο το οποίο θα είναι 4 εβδομάδων ελπίζοντας να τα καταφέρω με τις σωστές συμβουλές σας! Αυτός είναι και εξάλλου ο σκοπός που υπάρχει το forum. Βοηθάμε αλλήλους.

Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ στην Ανατολή ότι είμαι 3 μήνες πιο μεγάλος της ηλικιακά, πληρώνοντας ήθελα να αναφέρω ότι έχω ταΐσει με σύριγγα περδίκια φασιανούς ορτύκια παγωνιά που μόλις είχαν γεννηθεί και ζουν μια χαρά. Έχω ταΐσει σκύλους γάτες πολύ μωράκια ανοίγοντας το στόμα και τους έβαζα φαγητό. Για μένα το cockatiel ήτανε να γίνει. Μέχρι εκεί έπρεπε να ζήσει.
 
λοιπαμε για το μωρο ☹...

η ανατολη δεν νομιζω πως αναφεροταν σε εσενα αλλα σε αλλα μελοι τα οποια θα ηθελαν να μεγαλωσουν ενα μωρο... Οπως και εγω...
 
Μπραβο σου που εχεις σωσει τοσα ζωακια κι εχεις μεγαλωσει αλλα τοσα, μπραβο σου που εχει ςπροσπαθησει τοσο πολυ,το θεμα μας ειναι οτι μια ψυχουλα εφυγε, ειτε στοιχιζει 50 ευρω οπως τα κοκατιλ, ειτε 1500 οπως ο ζακο. Δυστυχως μας αναφερεις για 2 φουσκαλιτσες και υγρα περιττωματα, ποιος μπορει ν ασου πει τι ειχε; Μονο μια νεκροψια θα σε βοηθησει πλεον. Δεν ειναι το θεμα αν εισαι πιο μεγαλος απο την Ανατολη,υπαρχουν παιδια στο σαιτ 15-18 ετων που φροντιζουν μωρα παπαγαλους, απλα θιξαμε οτι καλο θα ηταν απο τη στιγμη που εξημερωνονται οι παπαγαλοι και μεγαλυτεροι γιατι να μην ελαχιστοποιησεις τις πιθανοτητες να τους χασεις αγοραζοντας καποιον που να τρεφεται μονος του ηδη; Συγνωμη αν εθιξα εσενα προσωπικα, το θεμα το εχω ξαναθιξει και παλαιοτερα για τους παπαγαλους, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τα πουλανε ενω ακομη θα επρεπε να ταιζονται απο τους γονεις τους.Αυτο ηθελα να πω εγω και συγνωμη αν θεωρησες οτι σε προσεβαλα.
 
Από τα λάθη μας μαθαίνουμε, παρά να κλαίω ένα Ζάκο μαζί και 1300 ευρώ, έκλαψα μονό το παπαγαλάκι, Άλλα ότι δεν θα σταματήσω…θέλω να αποκτήσω αυτήν την εμπειρία και να γίνω «έμπειρος» για μερικούς…. Έτσι σε 1 βδομάδα θα πάρω άλλο το οποίο θα είναι 4 εβδομάδων ελπίζοντας να τα καταφέρω με τις σωστές συμβουλές σας! Αυτός είναι και εξάλλου ο σκοπός που υπάρχει το forum. Βοηθάμε αλλήλους
το θέμα είναι να μάθουμε, ναι, αλλά πεθαίνοντας πουλάκια στα χέρια μας, πώς θα μάθουμε; Σκέφτηκες οτι αν το άφηνες στη μαμά τουκαι δε βιαζόσουν να τοπάρεις τόσό μωρό,τώρα θα ζούσε;
Προσπαθούμε να αποκτήσουμε εμπειρίες, πρωτα μελετώντας,ρωτώντας και μετά αναλαμβάνοντας την ευθύνη του μεγαλώματος ενος μωρού...
Δυστυχώς,όταν αναλαμβάνεις ενα νεοσσό,τα λάθη χρεώνονται στα ανθρώπινα χέρια, που κατα πρώτο λόγο το πήραν απο τη φωλιά τόσο νωρίς...
Οσ'αναφορά το χρηματικό ποσό του κλάμματός σου, δεν συμφωνώ!
Δηλαδή κλαίμε περισσότερο αν πεθάνει ενα ακριβό ζωάκι;και αν ναι, γιατί;
ποιός κοστολογεί το δάκρυ; Τη φροντίδα;την αγάπη που έχεις για το κάθε πλάσμα που φροντίζεις;
 
Μη τα ρίχνουμε όλα στη μοίρα.. Δηλαδή τί πάει να πεί ''από το να κλαίω ένα Ζακό 1300€ κλαίω το παπαγαλάκι''! ΕΛΕΟΣ
Το παίρνεις σαν μια εμπειρία που πάει πέρασε.. Τόσο πολύ σου στοίχισε που σε 1 βδομάδα θα πάρεις άλλο;
 
Ευχαριστώ πολύ! Για όσα έχετε πει... Είναι πλέον αργά. Κανείς. Δεν αναφέρθηκε στο ποιο σημαντικό να με βοηθήσει να βρω ποια είναι τα πιθανά αίτια θανάτου του cockatiel.. Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε πουλί είτε cockatiel είναι είτε Ζακο είτε Ringneck είτε καναρινιά…

Από τα λάθη μας μαθαίνουμε, παρά να κλαίω ένα Ζάκο μαζί και 1300 ευρώ, έκλαψα μονό το παπαγαλάκι, Άλλα ότι δεν θα σταματήσω…θέλω να αποκτήσω αυτήν την εμπειρία και να γίνω «έμπειρος» για μερικούς…. Έτσι σε 1 βδομάδα θα πάρω άλλο το οποίο θα είναι 4 εβδομάδων ελπίζοντας να τα καταφέρω με τις σωστές συμβουλές σας! Αυτός είναι και εξάλλου ο σκοπός που υπάρχει το forum. Βοηθάμε αλλήλους.

Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ στην Ανατολή ότι είμαι 3 μήνες πιο μεγάλος της ηλικιακά, πληρώνοντας ήθελα να αναφέρω ότι έχω ταΐσει με σύριγγα περδίκια φασιανούς ορτύκια παγωνιά που μόλις είχαν γεννηθεί και ζουν μια χαρά. Έχω ταΐσει σκύλους γάτες πολύ μωράκια ανοίγοντας το στόμα και τους έβαζα φαγητό. Για μένα το cockatiel ήτανε να γίνει. Μέχρι εκεί έπρεπε να ζήσει.

Καθε φορα που ταιζεις ενα μωρο πρεπει να εχεις πρωτα ελεγξει να εχει χωνεψει ολη την κρεμα της προηγουμενης φορας. Αν ταιζεις ξανα ενω υπαρχει υπολειμμα απο προηγουμενο ταισμα τοτε πολυ πιθανον μερος της τροφης να σαπισει. Αν αυτο συνεβει τοτε θα εβλεπες μια πρασινη αποχρωση στους σακους με το φαγητο που λες. Το χρονικο διαστημα αναμεσα στα γευματα λοιπον μπορει να ειναι μια αιτια. Αλλη αιτια μπορει να ειναι η θερμοκρασια της κρεμας και η αναλογιας της σε νερο η οποια θα πρεπει να αλλαζει αναλογα με την ηλικια του μωρου. Αυτα αναγραφονται απλα στην συσκευσια της κρεμας αλλα και για το συγκεκριμενο ειδος μπορουσες να βρεις πολυ ευκολα στο διαδικτυο. Τα υγρα κοπρανα μπορει να σχετιζονται με τις δοσολογιες.

Λυπαμαι για τον χαμο του φιλου σου αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω στο οτι μεχρι εκει επρεπε να ζησει.

t:Επισης κατι ασχετο αλλα μιας που αναφερθηκες μου δημιουργησες μια απορεια πανω σε ενα θεμα στο οποιο δεν γνωριζω και πολλα. Τα πτηνα που εχεις ταισει με συριγγα αν δεν κανω λαθος ειναι ειδη που απο την πρωτη μερα της γεννησης τους τρωνε μονα τους μιμουμενα την μητερα τους. Τι τροφη ταιζονται με συριγγα και για ποσο καιρο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
κανείς δεν ξέρει αν θα ζούσε αν το είχε η μαμά του...
δεν κλαίμε περισσότερο, κλαίμε διπλά άμα είναι πιο ακριβό ( πλακά κάνω)! 🙂 Δυστυχώς το παίρνω σαν μια εμπειρία που πέρασε γιατί μπορώ να το αντικαταστήσω με άλλο πολύ εύκολα...όταν χάνεις κάποιο δικό σου τότε είναι που δεν υπάρχει αντικατάσταση…! Δεν μιλάω για μένα, γενικά αυτό τον κανόνα πιστεύω . Όμως ένιωσα κάπως έτσι όταν έχασα τον σκύλο μου….☹
 
Απλά έχω μείνει άφωνη... Μου χάλασε το παπούτσι, αγοράζω άλλο ζευγάρι.. Μου πέθανε το πουλάκι, παίρνω άλλο.. Αν λες ότι στεναχωρήθηκες, δεν καταλαβαίνω πώς τα συνδιάζεις!
 
Μεχρι να σου μεγαλώσει το μωρακι θα παίρνεις αλλο καθε φορά που θα σου πεθαίνει το προηγούμενο; Δεν ειναι αστείο, ειναι μια ζωούλα.
 
''παρά να κλαίω ένα Ζάκο μαζί και 1300 ευρώ, έκλαψα μονό το παπαγαλάκι''
Η φράση σου αυτή τα λέει όλα για μένα! Αν είναι δυνατόν...
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top