Αναπαραγωγή Πάλι δε θέλουν τη φωλιά

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Άντε και του χρόνου με την δισέγγονη... Πάω και στοίχημα!
Κάποιος εδώ μάλλον κέρδισε το στοίχημα...
Στο ίδιο έργο θεατές...
Ίδια και απαράλλαχτη συμπεριφορά.
Σας αφήνω να μαντέψετε τις μεταξύ τους σχέσεις..
Εγώ απλά παραθέτω εκ νέου την ιστορία για τους νέους αναγνώστες ή για όσους δε θυμούνται τις παλιές...
nest 2018-02.webp
nest 2018-01.webp
Άντε τώρα να μας πείσει κάποιος πως όλα αυτά είναι τυχαία και δεν ακολουθούν την κληρονομική προδιάθεση των προγόνων τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γονίδιά και μάλιστα πολύ ισχυρά. Δεν ξέρω αν σε δυσκολεύει εσένα στην εκτροφή, αλλά το συγκεκριμένο θέμα και η προϊστορία του μου φάνηκαν πολύ αστεία.
 
Δεν ξέρω αν σε δυσκολεύει εσένα στην εκτροφή,
Εντάξει, δε θα πω πως μου δημιουργούν πρόβλημα...
Άλλστε αργά ή γρήγορα συμμορφώνονται με τα απαιτητά!
 
Κάποιος εδώ μάλλον κέρδισε το στοίχημα...
Στο ίδιο έργο θεατές...
Ίδια και απαράλλαχτη συμπεριφορά.
Σας αφήνω να μαντέψετε τις μεταξύ τους σχέσεις..
Εγώ απλά παραθέτω εκ νέου την ιστορία για τους νέους αναγνώστες ή για όσους δε θυμούνται τις παλιές...
View attachment 53654
View attachment 53655
Άντε τώρα να μας πείσει κάποιος πως όλα αυτά είναι τυχαία και δεν ακολουθούν την κληρονομική προδιάθεση των προγόνων τους.
Το μήλο κάτω από από την μηλιά νομίζω όμως Γιάννη το χαίρεσαι και λίγο μια μικρή επιβεβαίωση και νομίζω πως άλωσε κάνουν μα χαμογελάς τέτοιες συμπεριφορές
 
Κάποιος εδώ μάλλον κέρδισε το στοίχημα...
Στο ίδιο έργο θεατές...
Ίδια και απαράλλαχτη συμπεριφορά.
Σας αφήνω να μαντέψετε τις μεταξύ τους σχέσεις..
Εγώ απλά παραθέτω εκ νέου την ιστορία για τους νέους αναγνώστες ή για όσους δε θυμούνται τις παλιές...
View attachment 53654
View attachment 53655
Άντε τώρα να μας πείσει κάποιος πως όλα αυτά είναι τυχαία και δεν ακολουθούν την κληρονομική προδιάθεση των προγόνων τους.
Θα προτιμούσα να ειχα διαψευστεί Γιάννη μου.
 
Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο ή τραγικό Stfns .
Πάντα συνετίζονται τα δικά μου και "προτιμούν" τη φωλιά.
Απλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή θυμάμαι ένα φίλο μου που ότι κι αν έκανε για μερικές γενιές είχε φωλιά με αυγά στον πάτο του κλουβιού κι όταν μου το έλεγε, απλά γελούσα γιατί πολύ απλά δεν ήξερα πόσο ξεροκέφαλα επηρεάζονται από το DNA των προγόνων τους.
Η συγκεκριμενη γραμμη είναι ελαττωματικη
Όντως.. Δε φτάνουν το άριστα. Φέτος σταμάτησαν στο 92.
 
Εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω κ εγω ειναι το γιατι ορισμενα πουλια εχουν αυτην την ταση να πηγαινουν να κανουν τα αυγα στης θηκες της αυγοτροφης. (Δεν μιλαω για καναρινια). Εχω δοκιμαση τα παντα απο αυτοσχεδιες φωλιες πιο μικρες σε μεγεθος απο της 10αρες,8αρες κτλ αλλα αυτα εκει. Σε αλλα ειχα επιτυχια οταν τους πηρα τα αυγα κ τα εβαλα μεσα στην φωλια σε αλλα οχι. Μεχρι κ πλαστικες φωλιες στο ιδιο χρωμα με της αυγοτροφης εκανα απλα λιγο πιο μεγαλες σε μεγεθος. Τιποτα παλι στην αυγοτροφης θελανε να κατσουνε. Μεγαλο μυστηριο.
 
Σε αλλα ειχα επιτυχια οταν τους πηρα τα αυγα κ τα εβαλα μεσα στην φωλια σε αλλα οχι
Το ζητούμενο είναι να αποτρέψει κάποιος τη γέννα αυγών σε ακατάλληλα σημεία και υπάρχουν πολλοί τρόποι γι' αυτό.
Από την ώρα που θα γεννήσει αυγό κάπου "περίεργα" δύσκολα έως απίθανα να πάει να κλωσήσει στο νέο σημείο που θα τα βάλεις.
 
Ναι γιαννη σωστα το ερωτημα του ειναι τι τα κανη να επιλεγουν της αυγοθηκες; Το μονο που καταλαβαινω ειναι τους αρεση το μικρο μεγεθος/διαμετρος που βλεπουν γιατι κρινοντας απο της φωλιες τους ειναι παρα πολυ στενες. Θελη παντως επιμονη κ υπομονη μεχρι να στρωσουν
 
Κανείς δεν πρόκειται να απαντήσει σε αυτό.
Κανείς στην πραγματικότητα δεν ξέρει...
Νομίζω πως ούτε και τα ίδια τα πουλιά ξέρουν τι τους γίνεται...
Όταν όμως οι μέρες πλησιάσουν.. και η ωοτοκία καταφθάνει... Τότε επιλέγουν τη φωλιά που συνήθως τους παρέχει την απαραίτητη ασφάλεια.
 
Γιάννη, η δισέγγονη είναι απόγονος από γιαγιά σε μητέρα και εγγονή και.ή στη γραμμή μπαίνει και κάποιο αρσενικό παιδί της αρχικής κανάρας ως πρόγονος της δισέγγονης;
Ρωτώ γιατί έκανα την υπόθεση ότι πρόκειται για απόγονο από γραμμή μόνο θηλυκών (ας το πούμε έτσι αν και σαν ορολογία δεν είναι ακριβής), τότε αν υπάρχει γονίδιο προδιάθεσης (που προφανώς θα υπάρχει), αυτό θα εδράζεται στο χρωμόσωμα W, που είναι και το μόνο σίγουρο χρωμόσωμα που κληροδοτείται από γενιά σε γενιά και από μητέρες σε κόρες μόνο.
Έχεις παρατηρήσει να υπάρχουν και θηλυκές που κάνουν αυτήν τη δουλειά και που ο πατέρας τους είναι απόγονος της αρχικής θηλυκιάς;
 
ianos δεν νομιζω οτι ειναι γονιδιακο ψεγαδη αυτο, το παρουσιαζη μεγαλος αριθμος θυληκων, μαλλον εχει να κανη με το μεγεθος της φωλιας που θελουν να κανουν, δηλ σε πουλι που εκανε τα δυο πρωτα αυγα σε αυγοθηκη της τα πηρα κ τα εβαλα μεσα σε μεγαλυτερης διαμετρου αυγοθηκη και μετεφερα την κανονικη αυγοθηκη 15 εκατοστα πιο διπλα. Την αλλη μερα εκανε το τριτο αυγο στην μικρη αυγοθηκη παλι κ ας της ειχα αλλαξη θεση.
 
Γιάννη, η δισέγγονη είναι απόγονος από γιαγιά σε μητέρα και εγγονή και.ή στη γραμμή μπαίνει και κάποιο αρσενικό παιδί της αρχικής κανάρας ως πρόγονος της δισέγγονης;
Γιάννη υπάρχουν κι άλλα θηλυκά αυτού του "δέντρου" που συμπεριφέρονται φυσιολογικά.. Απλά όσα οπάλ καναρίνια παρατηρώ να συμπεριφέρονται έτσι ανήκουν στα ίδια αίματα.
Τίποτε περισσότερο.
από γραμμή μόνο θηλυκών
Το πας μακρυά και δε νομίζω πως μπορεί να υπάρχει συσχέτιση...
Κάτι μέσα τους (ενστικτωδώς) τους επιβάλει να πάνε αρχικά εκεί..
Έχεις παρατηρήσει να υπάρχουν και θηλυκές που κάνουν αυτήν τη δουλειά και που ο πατέρας τους είναι απόγονος της αρχικής θηλυκιάς;
Όχι Γιάννη.. μέχρι τώρα δεν έχω τέτοια περίπτωση ή δεν της έδωσα τη δέουσα σημασία.
Συνεπώς δεν υπάρχει σωστή απάντηση ούτε με το όχι ούτε με το ναι.
 
Μήπως "ψάχνουν" για φωλιά και είναι το ιδανικότερο σημείο (για το ξεροκέφαλο τους) από τη στιγμή που δεν έχουν άλλες φωλιές διαθέσιμες; Θα έκανε διαφορά αν υπήρχε μια φωλιά από Δεκέμβρη στο κλουβί ώστε να γίνει οικεία;
 
Μήπως "ψάχνουν" για φωλιά και είναι το ιδανικότερο σημείο (για το ξεροκέφαλο τους)
Πολύ πιθανό να είναι απόλυτα σωστό αυτό...
Όταν όμως οι επιλογές που έχουμε είναι περιορισμένες προσπαθούμε να "μαζέψουμε" αυτό το "δανικό" γι' αυτά σημείο.. στο "ιδανικό" για μας.
Θα έκανε διαφορά αν υπήρχε μια φωλιά από Δεκέμβρη στο κλουβί ώστε να γίνει οικεία;
Λάθος τακτική η φωλιά στο χώρο των πουλιών.
 
Μήπως "ψάχνουν" για φωλιά και είναι το ιδανικότερο σημείο (για το ξεροκέφαλο τους) από τη στιγμή που δεν έχουν άλλες φωλιές διαθέσιμες; Θα έκανε διαφορά αν υπήρχε μια φωλιά από Δεκέμβρη στο κλουβί ώστε να γίνει οικεία;

Φιλε μου εγω στα σισκιν στα μοζαμβικης και στους καρποντακους που εκτρεφω της φωλιες της εχω μονιμα μεσα με το σκεπτικο να ειναι εξοικοιωμενα με αυτην την εικονα, δεν ειναι λυση ομως καποιες φορες και οχι παντα ορισμενα απο αυτα πανε στην αυγοθηκη κ κανουν τα αυγα τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Λάθος τακτική η φωλιά στο χώρο των πουλιών.

Μπορεί αντί για φωλιά από Δεκέμβριο να είναι κάτι παρόμοιο για αυτά (πχ μπανιέρα ή εσωτερική ταϊστρα αλλά με άμμο/γκριτ μέσα και όχι τροφή) ώστε να είναι προτιμότερο από αυγοθήκη και όταν συμπεριφερθούν ανάλογα να γίνει η τοποθέτηση στο ίδιο σημείο της φωλιάς
 
όταν συμπεριφερθούν ανάλογα να γίνει η τοποθέτηση στο ίδιο σημείο της φωλιάς
Το ζητούμενο σε κάποιες εκτροφές δεν είναι τι θέλουν τα πουλιά αλλά τι μπορεί να υποστηρίξει ο εκτροφέας.
Ξέρω που και πως θέλει τη φωλιά..
Αυτή απλά δεν ξέρει πως δεν είναι ασφαλής, δεν είναι λειτουργική και κυρίως μου είναι δύσκολο να την υπηρετήσω εκεί.
Θα συνετιστεί Nontas και θα ακολουθήσει αυτό που "πρέπει" για το συνολικό καλό.
της φωλιες της εχω μονιμα μεσα με το σκεπτικο να ειναι εξοικοιωμενα με αυτην την εικονα, δεν ειναι λυση
Ασφαλώς και δεν είναι λύση.. και ασφαλώς για αρκετούς λόγους είναι επιζήμια και ίσως επικίνδυνη μια τέτοια παρατεταμένη τοποθέτηση.
Δεν έχει περάσει ποτέ από το νου μου κάτι παρόμοιο και παροτρύνω τουλάχιστο τους νέους για τους παραπάνω λόγους. Να το αποφεύγουν.
 
Ασφαλώς και δεν είναι λύση.. και ασφαλώς για αρκετούς λόγους είναι επιζήμια και ίσως επικίνδυνη μια τέτοια παρατεταμένη τοποθέτηση.

Γιατι Γιαννη δεν ειναι καλη τακτικη αυτη;
 
Back
Top