Αναπαραγωγή Πάνω από 20 αυγά χωρίς να εκκολάπτεται κανένα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας εχω δυο παραδεισια ζεμπρακια και απο το καλοκαιρι που τα πηρα εχουν κανει πανω απο 20 αυγουλακια και κανενα δεν εχει εκκολαπτει. Δεν ειχαμε φωλια στην αρχη. αυτη απο το πετ σοπ ειπε πως μονο την ανοιξη γεννανε αλλα αυτα δεν γνωριζουν απο εποχες, αρχισε να τα γενναει στην σχαρα...
αργοτερα βαλαμε φωλια και νημα και αρχιζε να χτιζει την φωλια η θυληκια και καθοταν μεσα. την ταιζε το αρσενικο συχνα. Οσα αυγα κι αν εκανε τα εκανε ολα στη σχαρα ή στην ταιστρα τωρα τελευταια. Πολλα ενω τα σηκωνε για να τα παει στην φωλια πεφτανε και σπαγανε, άλλα τα εσπαζε αυτη. Πριν απο κανα μηνα, ενω εχω βγαλει την φωλια, η θυληκια μπηκε στην ταιστρα και εκανε αυγο εκει για πρωτη φορα. εβαλα ξανα φωλια και την γεμησα βαμβακι. Δεν το ηθελε το εβγαλε και αρχισε να χτιζει με νημα. αυτο το αυγο ειναι απο τοτε και ακομα δεν εχει γινει τιποτα. τωρα εκανε αλλα οχτω μεσα στον μηνα και μονο ενα εσπασε χθες (οχι αυτο το πρωτο ειναι σιγουρο γιατι το εκανε παλι στην τροφη και το εσπασε οταν το πηγαινε στην φωλια-δεν ξερω αν μετραει αλλα οταν βρισκω σπασμενο αυγο εχει κανονικο κροκο μεσα, πορτοκαλι, πορτοκαλι)
επισης προτημαει την ταιστρα που ειναι κοντα στην ζεστη τοσο καιρο αλλα χθες πηγε στην αλλη και απλα κοιμηθηκε εκει. Πρωτη φορα μπηκε σε ταιστρα και δεν γεννησε. Δεν εχουν θεμα με την ζεστη το δωματιο ειναι πολυ καλο στην θερμοκρασια. η ταιστρα που γενναει ειναι διπλα απο κλειστη ντουλαπα που μεσα λειτουργει καποιες φορες στεγνωτηριο, η αλλη που πηγε χθες εχει παραθυρο-μπαλκονοπορτα μονιμα κλειστη (ειναι καλη κατασκευη δεν εχει καθολου ρευματα ή να μπαζει απο πουθενα).

λοιπον, συμβουλες; Περιμενω να εκκολαπτουν; αυτη καθεται και κλοσσαει...
ευχαριστω
 
Που ακριβώς κλωσάει τώρα, μέσα στην ταίστρα; Πόσα αυγά έχει;
 
Τα αυγά θέλουν περίπου 13 μέρες να εκκολαφθούν.
Δώστους απλό μείγμα εξωτικών, τσαμπιά κεχριού, κόκκαλο σουπιάς, άστρακα, καθαρό νερό κάθε μέρα, και καμία άλλη ενόχληση

Πολύ πιθανό να είναι και αυτά τα αυγά άσπορα. Αν ναι θα πρέπει να χωρίσεις το ζευγάρι. Έχουν εξαντλιθεί με τόσες γέννες.
 
Το πουλάκι θέλει μια κλειστή φωλια. Ενοχλείται από φως και ίσος κίνηση. Προσπαθεί αν βρει ένα κρυφό σημείο που αισθάνετε ασφάλεια.

Βάλε μια φωλια κλειστού τύπου και δώσε στα πουλια ως υλικό φωλιάς ίνες κοκοφοίνικα. Μην βάζεις ποτε βαμβάκι και αλλα υλικά που μοιάζουν σε αυτό. Καλύτερα να δόσεις απλά στεγνά χορταράκια αντί για βαμβάκι.

Τα πουλια είναι σίγουρα ζευγάρι; Ίσος υπάρχει περίπτωση να είναι 2 θηλυκά;
Βάλε κι μια φωτό από το ζευγαράκι σου.
 
ειναι σιγουρα ζευγαρι και τα αγορασα μαζι. ( το αρσενικο ειναι που εχει τα μαγουλα σωστα 😉
δεν ανεφερα που ειχα βαλει κλειστη φωλια για πρωτη φορα και δεν πηγαινανε με τιποτα. επεμενα και οταν συγκεντρωθηκαν τρια αυγα στη σχαρα την αλλαξα. Δυστυχως δεν μπορω να τα χωρισω... Κανουν σαν τρελα για να ειναι μαζι. μια φορα κιολας ειχε πιαστει το ποδι της θυληκιας σε κλωστη απο την σακουλα και την ειχα εξω για κανα μισαωρο μεχρι να την ξεμπλεξω.. Το αρσενικο μιλαμε εκανε σαματα και οταν την εβαλα ξανα στο κλουβι καθοταν και τριβοταν πανω της. Τα εχω ξανα χωρισει για μια μερα σχεδον και καθοντουσαν και τα δυο στον πατο...
 
ειναι σιγουρα ζευγαρι και τα αγορασα μαζι. ( το αρσενικο ειναι που εχει τα μαγουλα σωστα 😉
δεν ανεφερα που ειχα βαλει κλειστη φωλια για πρωτη φορα και δεν πηγαινανε με τιποτα. επεμενα και οταν συγκεντρωθηκαν τρια αυγα στη σχαρα την αλλαξα. Δυστυχως δεν μπορω να τα χωρισω... Κανουν σαν τρελα για να ειναι μαζι. μια φορα κιολας ειχε πιαστει το ποδι της θυληκιας σε κλωστη απο την σακουλα και την ειχα εξω για κανα μισαωρο μεχρι να την ξεμπλεξω.. Το αρσενικο μιλαμε εκανε σαματα και οταν την εβαλα ξανα στο κλουβι καθοταν και τριβοταν πανω της. Τα εχω ξανα χωρισει για μια μερα σχεδον και καθοντουσαν και τα δυο στον πατο...

Τι φωλιά τους έβαλες, καλαθάκι; Τι διατροφή τους κάνεις;
 
καλαθακι αυτο που ειναι σαν κουκουλι πλεκτο. Διατροφη κανονικη με σπορους, αυγοτροφη του εμποριου (την σπιτικη δεν την ηθελαν) που και που κανα φρουτο ή κανα λαχανικο, κεχρι, σουπια και αμμο απο κοχιλια σε καθημερινη βαση, καθαρο νερο καθε μερα..
 
Τα αυγά που κάνει είναι άσπορα; έχει σχηματιστεί ποτέ έμβρυο;
 
Μετά τις 4 μέρες μπορείς να διακρίνεις φλέβες αν φέξεις με ένα φακό. Αυτό είναι μια ένδειξη ότι αρχίζει να σχηματίζετα το έμβρυο. Σε αυτή την περίπτωση το ζευγάρι είναι γόνιμο αλλά για κάποιο λόγο δεν εκκολάπτονται τα αυγά.

[Χ]

ειναι σιγουρα ζευγαρι και τα αγορασα μαζι. ( το αρσενικο ειναι που εχει τα μαγουλα σωστα 😉
δεν ανεφερα που ειχα βαλει κλειστη φωλια για πρωτη φορα και δεν πηγαινανε με τιποτα. επεμενα και οταν συγκεντρωθηκαν τρια αυγα στη σχαρα την αλλαξα. Δυστυχως δεν μπορω να τα χωρισω... Κανουν σαν τρελα για να ειναι μαζι. μια φορα κιολας ειχε πιαστει το ποδι της θυληκιας σε κλωστη απο την σακουλα και την ειχα εξω για κανα μισαωρο μεχρι να την ξεμπλεξω.. Το αρσενικο μιλαμε εκανε σαματα και οταν την εβαλα ξανα στο κλουβι καθοταν και τριβοταν πανω της. Τα εχω ξανα χωρισει για μια μερα σχεδον και καθοντουσαν και τα δυο στον πατο...

Τα ζεμπράκια είναι μηχανές αυγών αλλά αυτό δεν τα βοηθάει την υγεία τους.
Στην περίπτωση σου αν δεν θες να τα χωρίσεις εντελώς μπορείς να τα βάλεις στο ίδιο κλουβί με διαχωριστικό στην μέση και να τους κάνεις διατροφή συντήρησης. Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα σταματήσουν να γεννάνε σε αυτή την περίπτωση αλλά μια δοκιμή θα δείξει.

Το γεγονός ότι γεννάνε εκτός της φωλιάς είναι μια ένδειξη στρες. Στρεσαρισμένα πουλιά δεν ολοκληρώνουν την αναπαραγωγική προσπάθεια. Σε αυτή την περίπτωση η αλλαγή του τύπου φωλιάς (πχ κουτί) και ο διαφορετικός προσανατολισμός της ίσως έχει αποτέλεσμα.
 




υπάρχουν κι θηλυκά με απαλά μαγουλα (photo 1) και αρσενικά χωρίς μαγουλα (photo 2). Γιαυτό ρωτάω... Αλλα αφού είσαι σίγουρος, δεν υπάρχει θέμα.
Πάντως θα επέμεινα να βάλεις κλειστή φωλια. Η το πολύ πολύ βάλε κι τις δυο φωλιές με μπόλικο υλικό φωλιάς.
 
Ειναι ίδια με την πρώτη φωτογραφία.
Σημερα που τα ειδα είχαν πετάξει την φωλια (το νημα που ειχαν πλεξει) και ειχαν τεσσερα αυγα στην φωλια. Κανενα δεν εχει φλεβητσες και δυο ειναι τρυπια.
Εγω δεν θελω, αμαν και τι, να κανουν πουλακια, απλα δεν θελω να παθουν τιποτε αυτα που εχω. Υπαρχει (και αν γίνεται σε τετοια περίπτωση) να τα σταματησω;
Οταν λεμε διατροφή συντηρισης, τι ακριβως ειναι;
εβαλα και την αλλη φωλια την κλειστη να δω τι θα κανουν. Παντως δεν καθεται αλλο η θυληκια. Αυτη απο το πετ σοπ μου ειπε να τα πεταξω τα αυγα γιατι τα εχω πολυ καιρο και δεν τρωει καλα η θυληκια, τι να κάνω;
 
Όταν τα πουλιά βρίσκονται στην φάση της αναπαραγωγής ή της πτερόρροιας έχουν αυξημένες διατροφικές ανάγκες και τους χορηγούμε ποικιλία τροφών σε μεγάλες ποσότητες. Όταν δεν βρίσκονται σε καμία από τις παραπάνω φάσεις η διατροφή τους πρέπει να προσαρμόζεται αναλόγως ώστε να αποφύγουμε την πάχυνση και το πύρωμα. Αυτή η δίαιτα ονομάζεται διατροφή συντήρησης.

Στα εξωτικά μία τυπική διατροφή συντήρησης αποτελείτε κυρίως από:
Απλό μείγμα σπόρων (όχι premium) με βάση το ασπούρι και το βόρι, με ελάχιστους, 1-2% λιπαρούς σπόρους (νίζερ) και χωρίς πρόσθετα (μπισκοτάκια/πέλλετ), καθημερινά.
Άμμος καθημερινά
Όστρακα, τσόφλια από αυγό, κόκκαλο σουπιάς, 1 μέρα την εβδομάδα.
Αυγά, αυγοτροφή, φρούτα, 1 μέρα κάθε 2 εβδομάδες.
Λαχανικά 1 μέρα την εβδομάδα
Τα παραπάνω διαμορφώνονται αναλόγως και ίσως χρειαστεί η διατροφή να γίνει περισσότερο λυτή.

Στα ζεμπράκια τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα αφού μπαίνουν στην αναπαραγωγική διαδικασία πολύ εύκολα ακόμα και με απλή διατροφή (γεννάνε χωρίς καθόλου πρωτεΐνες, αλλά δεν είναι σωστό) και πολλές φορές είναι δύσκολο να σταματήσουν. Για αυτό το λόγο χρειάζονται πιο δραστικές αλλαγές εκτός από την διατροφή, όπως ο διαχωρισμός τους ή η ελάττωση της φωτοπεριόδου.

Τα δικά σου ζεμπράκια τι ώρα κοιμούνται, που τα έχεις;
 
τα εχω σε υπνοδωματιο, εχουν αρκετο φως, και μερικες φορες δεν τα σκεπαζω γιατι γινονται ανησυχα. εδω και μια βδομαδα εχει χαλασει το πατζουρι και για να μην ειναι ολη μερα στο μισοσκοταδο τα εχω το πρωι στο σαλονι και το βραδυ στο δωματιο ξανα
κοιμουνται κατα τις δεκα μαλλον...
 
Αν κοιμούνται στις 10 το βράδυ πως να σταματήσουν να γεννάνε;
Η φωτοπερίοδος είναι ένα θέμα που θα πρέπει να σε απασχολήσει.
 
Γειας σας, και παλι...
Στα τελη Ιανουαριου που ειχα στειλει το τελευταιο μηνυμα, αρχισα να τα σκεπαζω καθε βραδυ. Μετα απο λιγες μερες τα ειδα να τσακωνονται λιγακι, και δεδομενου οτι η ουρα του θυληκου ειχε αρχισει να μαδιεται τελειως απο την επαφη με το αρσενικο, αποφασισα να τα χωρισω. Εμειναν χωρια ολο τον Φλεβάρη. Οταν τα ξαναενωσα κανανε σαν τρελα το ενα για το αλλο και τωρα ειναι πολυ ενταξη οι σχεσεις τους. Ομως μετα απο μια βδομαδα μαζι, κανανε παλι αυγο, το οποιο εσπασε επειδη το γεννησε στη σχαρα. Αναγκαστικα και εβαλα φωλια, αλλα ουτε που ασχοληθηκανε καθολου. Την επομενη μερα βρηκα μεσα στην τσαιστρα αυγο και απο τοτε βρησκω καθε μερα μεσα στην μια ταιστρα κι απο ενα αυγο. Η φωλια παραμενει στο κλουβι και μαλιστα εχω δυο τυπους φωλιας. Οι ταιστρες μου ειναι κοκκινες οποτε ειναι σκοτεινα εκει μεσα και πηγαινει η θυληκια. Η μια φωλια μου ειναι κι αυτη πολυ σκοτεινη, ειναι τυπος κουκουλι, αλλα δεν πηγαινει εκει ποτε. Μονο μια φορα αφησε απλα ενα αυγο εκει μεσα και μετα αδιαφορησε εντελως! Την Τετάρτη εβγαλα τις κοκκινες ταιστρες και εβαλα λαχανι που ειναι πιο φωτεινες. Την Πεμπτη δεν βρηκα κανενα αυγο, ουτε στην φωλια, ουτε στην σχαρα, ουτε καν στις ταιστρες. Το ιδιο και την Παρασκευη, αλλα σημερα βρηκα παλι ενα μεσα στην ταιστρα. Ολα τα προηγουμενα αυγα κοντα εξι με οκτω στο συλονο δεν υπαρχουν πια. Τα πιο πολλα σπασανε και μερικα τα πηρα απο την ταιστρα και τα εβαλα στην φωλια, αλλα το θυληκο δεν πλησιασε καθολου και μετα απο δυο με τεσσερις μερες αδιαφοριας τα πετουσα...
Στη διατροφη τους παρεχω manitoba με εξτρα περιλλα λευκη, αμμο, σουπια, σουσαμι, αυγο, και σπορους υγειας. Περα απο την τροφη τους ομως δεν αγγιζουν τιποτε αλλο για πολυ. Ισα ισα δυο τσιμπιες και γεια σας!
Δεν ειναι λιγακι νωρις για να ζευγαρωσουν; Γιατι γενναει αυγα καθε μερα;
Τι μπορω να κανω εγω γι' αυτο; Απο θεμα υγειας δεν εχουν καποιο προβλημα, ειναι δραστηρια, κελαηδανε και τρωνε και πινουν κανονικα... Εκτος κι αν αυτο αποτελει προβλημα...
Τωρα τελευταια, οταν βαζω το χερι στο κλουβι τρελαινονται απο τον φοβο! Πτετανε σαν τρελα και φοβαμαι μην χτυπησουν πουθενα... Επισης, το αρσενικο πειραζει την θυληκια στο προσωπο με το ραμφος του. Δεν γραφω κεφαλι, αλλα προσωπο, γιατι πειραζει το ραμφος και την περιοχη γυρω απο τα ματια της. Η θυληκια ενω ενοχλειται δεν κανει τιποτα. Την εχω κοιταξει καλα, να δω αν εχει κατι πανω της αλλα τιποτα δεν εχει! Δε ξερω το αρσενικο τι ψαχνει να βρει. Ολο την τσιμπαει και ενω βλεπω οτι το πουλι δυσαρεστείται, δεν κανει τιποτα, ουτε καν πεταει μακρια. Γιατι το κανει αυτο το αρσενικο;
 
Back
Top