Παρουσιάζω Πάπια και παπάκια δεύτερη γέννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Κάποιοι θα θυμάστε το θέμα με την γέννα της πάπιας μου που δεν πήγε και τόσο καλά...
Μετά απο αυτό την βάλαμε πάλι στο κοτέτσι μαζί με της κότες και όλα κυλούσαν φυσιολογικά μέχρι που η πάπια σταμάτησε να κάνει αυγά δεν δώσαμε σημασία στην αρχή αλλά μετά απο κάποιες μέρες η πάπια εξαφανίστηκε! Υποθέσαμε πως κάποιο ζώο(σκύλος, αλεπού κτλ) την έφαγε την νύχτα...

Μετά όμως ανακαλύψαμε ότι είχε κάνει φωλιά μέσα σε ένα παλιό ντενεκέ που ήταν σε μια γωνία του κοτετσιού και κλωσούσε 6 αυγά ! Έτσι την αφήσαμε και πλέων απο τα 6 αυγά βγήκαν 5 πανέμορφα παπάκια :D την χωρίσαμε σε δικό της χώρο μαζί με τα παπάκια.
Τα ταΐζω με ειδική τροφή και ελπίζω να πάνε όλα καλά αυτή την φορά.

Φωτογραφίες και βίντεο :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
https://community.petbirds.gr/media/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1.1108/full?d=1444553761
https://community.petbirds.gr/media/%CE%9C%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CF%80%CE%B7.1107/full?d=1444553761
 
παρατήρησα οτι τα 3 έχουν μαύρη ουρά και τα δυο 2 κίτρινη σημαίνει κάτι; Π.χ. Για το φύλο τους; ή είναι απλός το χρώμα τους;
 
Nα τα χαίρεσαι. Τα παπάκια είναι πανέμορφα! 😉

παρατήρησα οτι τα 3 έχουν μαύρη ουρά και τα δυο 2 κίτρινη σημαίνει κάτι; Π.χ. Για το φύλο τους; ή είναι απλός το χρώμα τους;
Δεν σημαίνει τίποτα απολύτως για το φύλο τους. Η μόνη ένδειξη γι'αυτό είναι η διαφορά μεγέθους σε αυτό το στάδιο. Τα λίγο μεγαλύτερα συνήθως είναι τα αρσενικά.
 
δεν ξέρω... σίγουρα θα κρατήσω κάποια και τα άλλα ίσος τα χαρίσω σε φίλους
 
Μη φοβηθείς να τους δώσεις πρασινάδα απο την αρχή. Τη λατρεύουν. 😉
ναι; Εγω προς το παρόν τους δίνω μονο ειδική τροφή ανάπτυξης να τους δώσω και χόρτα; σιτάρι κάνει(επειδή όταν έπεσαν κατα λάθος 3-4 σπόροι τους τσάκισαν);

Για το Χριστουγεννιάτικο τραπέζι τίποτα; 😛
Να τα φας σου ρχεται!
πολύ άγριοι μας βγήκατε εσείς :D

*😀 πλάκα κάνω 😛
 
Πανέμορφα παπάκια... Πήραν από τη μάνα τους 😛.Αμα θέλουν τα πουλιά γίνονται, αφαντα! Ο παπιος δεν ασχολείται με τα μικρά ή είναι γενικό οτι οι θηλυκιες πάπιες μεγαλώνουν μονες τους την οικογένεια;
 
Πανέμορφα παπάκια... Πήραν από τη μάνα τους 😛.Αμα θέλουν τα πουλιά γίνονται, αφαντα! Ο παπιος δεν ασχολείται με τα μικρά ή είναι γενικό οτι οι θηλυκιες πάπιες μεγαλώνουν μονες τους την οικογένεια;
δεν ξέρω ακριβός αλλά ακολούθησα τον τρόπο που αναπαράγουμε τις κότες τον αρσενικό χωριστά δηλαδή
 
Πόσο γλυκές οι κίτρινες χνούδομπαλες σου! Να τις χαίρεσαι! :D
 
Back
Top