Αναπαραγωγή Πέθαναν 3 νεοσσοί και άλλοι 3 είναι ατάιστοι

manoskriti74

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2019
Μηνύματα
62
Κάλήμέρά στην παρέα. Έχω σοβαρό θέμα μ ένα ζευγάρι. Εκανε 6 μικρά και από το Σάββατο μεχρι χθες πέθαναν 3. Ειδα οτι και τ αλλα 3 ειναι αταιστα. Χθες το απόγευμα ξεκίνησα κρέμα μηπως τα σωσω. Τα παράτησαν μαλλον. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω χρόνο να τα ταΐσω κάθε 3 ώρες. Είναι τωρα 10 ημερών. Έχω μια καναρα η οποία είναι πρωταρα και την έχω μονη της. Δεν την εβαλα να ζευγαρώσει. Υπάρχει πιθανότητα αν τις βάλω τα μικρά έστω και λίγο αυτή λίγο εγω να τα ταΐζει; Ευχαριστώ
 
Καλή σου μέρα. Όταν λες τα παράτησαν, η κανάρα δεν τα σκεπάζει καν;
Λίγο απίθανο διότι τότε θα είχαν φύγει όλα.
Προσωπικά ταίζω μαζί με το ζευγάρι όταν υπάρχει όντως κάποια φοβία εκ μέρους μου οτι κάτι δεν θα πάει καλά. Στην κατάσταση που είσαι τώρα θα σου πρότεινα να ταίζεις πριν τις 7,το μεσημέρι και στις 8 παρά.
Αν κάνεις και συχνές αλλαγές στην αυγοτροφή με φρέσκια και δεν υπάρχει κάποιο μικρόβιο,όλα θα πάνε καλά.
Η άλλη κανάρα, αν δεν έχει ήδη φωλιά δεν πιστεύω να τα δεχτεί.
 
Τα παράτησαν μαλλον.
Το θέμα είναι να "διαβάσεις" γιατί το έκαναν.
Γιατί εγκατάλειψη μωρών ή φωλιάς μόνο σε οριακές καταστάσεις ενστίκτων γίνεται.
Ο Αρσενικός ταΐζει τα μικρά;
Στην αρχή τα τάιζαν και τώρα σταμάτησαν;
Μήπως το θηλυκό κινείται ανήσυχα συνεχώς από τη μια άκρη της κλούβας στην άλλη;
Τι τους δίνεις για να ταΐζουν τα μικρά τους;
 
Δεν ξέρω τι έπαθαν. Τροφές κάθε μέρα σπορους και αυγό και αυγοτροφη. Μπορεί να φταίω κι εγώ. Ίσως τα φοβισα. Τελος παβτων τωρα τι κανουμε
 
Οι επιλογές σου δεν είναι πολλές..
Η παραμάνα χωρίς μικρά σε αυτή την ηλικία είναι ανέφικτο να γίνει.
Αφήνεις τους γονείς και ταΐζεις επικουρικά όποτε μπορείς.
Βάλε δεύτερη φωλιά και σταμάτα τους ελέγχους για να σταματήσουν να φοβούνται.
Κάνε ένα κόπο και διάβασε εδώ κάποιες λύσεις που ίσως σου φανούν πολύτιμες https://community.petbirds.gr/threads/Προβλήματα-στη-φωλιά-των-ωδικών-και-οι-λύσεις-τους.35089/
 
Οταν λετε κύριε γιαννη δευτερη να βαλω να φτιαξει Δηλαδή με τα πουλθα στην αλλη;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Aν θα παίρνει τις ίνες από το υλικό φωλιάσματος που θα του βάλεις για να φτιαξει την φωλιά.
Για να δούμε αν θέλει να ξαναζευγαρωσει;
 
Εννοείς αν το πουλάκι εγκατέλειψε τα μικρά του επειδή ήθελε να πάει για δεύτερη γέννα; Μπορεί.. Όμως περίμενε τους ειδικούς επί των αναπαραγωγών να σου απαντήσουν σε αυτό.
 
Απλά έχω μπερδευτεί λίγο γιατί αν δεν τα τάιζαν λογικά θα πέθαιναν όλα μαζί. Το 1 κάθε μέρα φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο. Κανένα μικροβιο που μπορεί να έχουν οι γονείς. Για καλό κακό πάντως έστειλα τον νεοσσο που πέθανε σήμερα στην κυρία Δραμπιδου στην Κομοτηνή
 
Για καλό κακό πάντως έστειλα τον νεοσσο που πέθανε σήμερα στην κυρία Δραμπιδου στην Κομοτηνή
και καλά έκανες όταν λοιπόν έχεις και την αιτία θανάτου στα χέρια σου σε παρακαλώ Κάνε μια ανάρτησή να μάθουμε και εμείς! τώρα το ότι έδωσες νήμα στην θηλυκια στις 10 μέρες ζωής τον νεοσσων και αυτή το άρπαξε κατευθείαν δεν είναι ασυνήθιστο αντίθετα θα έλεγα είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού ! αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίζει είναι γιατί ο αρσενικός (αν) δεν ταΐζει!
 
Back
Top