Φροντίδα Πένθος /αγορά αλεξανδρινού παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
και εγω απογαλακτισμενο θα σου ελεγα...
εκτος απο γνωσεις ενα μωρο θελει καθε 2-3 ωρες ταϊσμα...
 
Εγω θα επιστρεψω λιγο στο οτι ειπες πως τον θελεις φιλικο, αγκαλιτσα κ.λπ. Δυστυχως δεν υπαρχει τετοιος παπαγαλος, αν και εγω πιστευω πως το κοκατιλ ταιριαζει σε αυτα τα γνωρισματα! Αλλα απο οτι θυμαμαι ειχες πει πως ο γιος σου δεν θελει κοκατιλ! Εγω εχω να σου προτινω δυο αγαπημενα μου ειδη! Το ενα απο αυτα το εχεις ηδη υποψιν σου και ειναι ο quaker! Το αλλο ειναι ρινκ νεκ, ειτε παρακιτ, ειτε ιντιαν κ.λπ. Τα αρσενικα ειναι πιο εξυπνα, πιο φοβιτσιαρικα αλλα και πιο φιλικα απο τα θυληκα!

Οσο αφορα τις τιμες τους σε ενα πετ που πηρα τα ρινκνεκ μου,το θυληο κοστιζε απο 50-100Εκαι για τους αλλους ξερεις ηδη αν και θα σου πω πως σε ενα πετ πο πηγα να παρω εναν εκανε 200Ε αλλα τον ειχαν αγορασει ηδη απο την προηγουμενη μερα!


Ελπιζω να βοηθησα! 🙂
 
Ενταξει παιδια μπορει να εκανα ενα λαθος, συγχωρεστε με.Απλα επειδη ψαχνω στο ιντερνετ για ρατσες μπορει να παραφερθηκα. Συγνωμη! Τελικα κατεληξα σε μια.🙄Στο plum-headed parakeet. Θα του το παρω απο 4 μηνων(αν βρω αλλιως θα περιμενω).:DΑν εχετε καλα λογια γι'αυτο πειτε το!
 
Εγω ομως δεν ειπα οτι θα τακανει απο μονο του εκτος κι αν δεν το διευκρινησα καλα. Ηθελα να πω πως θα μπορει με λιγη εκπαιδευση να τα κανει!
 
Πιστευω πως αυτο ειναι ευνοητο απο ολους μας! Δεν μπορει το πουλι διαμαγειας να τα κανει μονο του!
 
Ολοι οι παπαγαλοι ειναι φανταστικοι. Δεν συμφονω με το σκεπτικο οτι υπαρχουν καλοι παπαγαλοι για παιδια και κακοι παπαγαλοι για παιδια. Εκτος ισος απο τους μεγαλους μακαο που δεν μπορεις να τους χειριστεις εφκολα.🙄
 
Ολοι οι παπαγαλοι ειναι φανταστικοι. Δεν συμφονω με το σκεπτικο οτι υπαρχουν καλοι παπαγαλοι για παιδια και κακοι παπαγαλοι για παιδια. Εκτος ισος απο τους μεγαλους μακαο που δεν μπορεις να τους χειριστεις εφκολα.🙄

Κανεις δε μιλησε για καλους και κακους παπαγαλους αλλα ακριβως γι αυτο που λες για το επιπεδο ευκολιας-δυσκολιας χειρισμου τους. Και σαφεστατα δεν ειναι ολοι οι παπαγαλοι καταλληλοι για να τους εμπιστευτεις σε χερια παιδιων, οχι μονο για τα παιδια αλλα και για τα ιδια τα πουλια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Σενεγάλης

Παιδιά ακούστε.Αποφασίσαμε να πάρουμε έναν Σενεγάλης. Έχουμε έναν πετ σοπά ο οποίος μας ξέρει και τον παρακαλέσαμε αν μπορεί να μας φέρει έναν Σενεγάλης. Εκείνος είπε οτι θα επικοινωνήσει με κάποιον από ένα εκτροφείο και θα μες πει την Δευτέρα το απόγευμα.Αυτά για τώρα!:D
 
Περιμένουμε τις πληροφορίες που θα σου δώσoυν από το pet shop! Μπορείς να τις διασταυρώσεις με έγκυρες γνώμες από υπεύθυνα μέλη του φόρουμ, προκειμένου να επιτύχεις σωστή αγορά: γερό πουλάκι, (καραντίνα), απογαλακτισμός - ηλικία (Πιστοποιητικό - δακτυλίδι εκτροφέα), λογική τιμή κ.ά. Και στη συνέχεια, πληροφορίες για ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, σωστή διαβίωσή και σχέση με τα ήδη υπάρχοντα!
 
Καλησπερα.. σκοπευω κι εγω να αγορασω εναν παπαγαλο σενεγαλης και εχω κανει ερευνα αγορας.. εχω ρωτησει 2-3 εκτροφεις και διαθεσιμα μωρα θα υπαρχουν σε περιπου ενα μηνα.. Δεν χρειαζεται να παρακαλεσεις το πετ σοπ που ανεφερες.. μπορεις και μονος σου να επικοινωνησεις με εκτροφεις (αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις αρκετους) και να τον αγορασεις απο εκει απευθειας, ξοδευοντας λιγοτερα χρηματα, με περισσοτερη σιγουρια για την προελευση και την ηλικια του παπαγαλου σου..
 
Θα παρω κι εγω εναν Σενεγαλακο. Μου ειπαν οτι ειναι 3,5 με 4 μηνων
 
Αυτα τα παπαγαλακια τα monk ειναι πολυ χαριτωμενα. Δεν ξερω αν ειναι αυτα που δειχνει σε κατι ντοκιμαντερ που βρισκουν ενα δεντρο και το κανουν σχεδον ολοκληρο μια φωλια που αποτελειται στην ουσια απο εκατονταδες φωλιες ζευγαριων
 
Γεια σας και παλι. Θελω να πω οτι αγορασα στον γιο μου ενα Σενεγαλης 3,5 μηνων εξημερωμενο απο εκτροφειο. Του αρεσει να το χα'ι'δευουμε και εχει αρχισει να παιρνει τροφη απο το χερι μας.Αυτα για τωρα. Ειναι αξιαγαπητο!:D
 
Back
Top