Φροντίδα Πήρα χθες ένα αρσενικό κοκατίλ

Marilena02

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
19
Πόλη
Κιλκίς
Καλημέρα σας, σας ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή στην όμορφη σας ομάδα. Παρακολουθώ αρκετό καιρό την σελίδα σας πριν πάρω πουλί (πήρα χθες ένα αρσενικό κοκατιλ) ώστε να ξέρω τι με περιμένει και πως πρέπει να το υποδεχτώ στο σπίτι. Ακόμα δε κάνω τίποτα του δίνω τον χρόνο του ώστε να εξοικειωθεί με το νέο του περιβάλλον. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει φάει ακόμα (ή μπορεί να έφαγε κάποια στιγμή που απουσίαζα απ το δωμάτιο και δεν το είδα) αλλά είχα διαβάσει ότι κάποια κοκατιλ απ το στρες μπορεί να μην φάνε την πρώτη μέρα..αυτά τα λίγα και ωραία για πρώτη φορά.. Και πάλι σας ευχαριστώ.
 
Σε νιώθω , αυτό το κάνουν όλα τα παπαγαλάκια , σίγουρα θα τρώει στα κρυφά και μικρή ποσότητα λόγο ανχους , εμένα μου είπε ο εκτροφέας που πείρα τον δικό μου παπαγάλο , να του πάρω δύο μπολακια και να βάλω εκεί την τροφή της πρώτες μέρες μπροστά του , ώστε να μπορεί να φάει και να ενυδάτωθει!!!! Αυτό , να τον χαίρεσαι ❤️
 
@Marilena02 Καλώς όρισες! Να το χαίρεσαι!
Τα καινούργια πουλιά όταν πάνε σε έναν καινούριο χώρο έχουν πολύ μεγάλο στρες και συνήθως για 2-3 μέρες δεν τρώνε. Είναι φυσιολογικό και αυτήν την περίοδο δεν πρέπει να τα πιέζουμε να φάνε. Υπάρχει περίπτωση να τρώει εάν δεν είσαι μπροστά καθώς στην φύση είναι θηράματα και για να κατέβουν να φάνε το κάνουν όταν δεν υπάρχει άλλος στον χώρο.
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιου και του πουλιού?
Από πού το πήρες?
Τι του δίνεις να τρώει?
 
@Ledagcc καλώς σας βρήκα και σε ευχαριστώ πολύ! Το πήρα από ένα pet shop της περιοχής μου και του δίνω να τρώει τους σπόρους (της parakeet) που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης του pet shop. Μου έδωσε μια συσκευασία του 1kg δεν ξέρω πόσο θα μου πάει. Φρούτα και λαχανικά ξέρω ότι πρέπει να του δώσω μετά από 2 βδομάδες.
[automerge]1664090897[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα σε ευχαριστώ πολύ 🥰
[automerge]1664090954[/automerge]
@PanosBruno σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή να σαι καλά!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220925_102448.webp
    IMG_20220925_102448.webp
    333,3 KB · Προβολές: 27
Καλώς όρισες Μαριλένα 💕! Κι εγώ κοκατιλ έχω 🥰....αν δεν σου τρώει δώσε του λίγο κεχρί να ξεκινήσει...το λατρεύουν...θύμισέ του ότι το φαγητό είναι ευχαρίστηση και παράλληλα δώστου χώρο και ηρεμία...μην το πιέσεις να φάει...θα γίνει ο καλύτερός σου φίλος! Να το χαίρεσαι το ομορφούλι!
[automerge]1664091519[/automerge]
@Marilena02 πώς θα τον φωνάζουμε τον όμορφο;;;
 
@Marilena02 Αυτό το κλουβί είναι μικρο για κοκατίλ. Πρέπει να πάρεις ένα μεγαλύτερο σύντομα.
Οι πλαστικές πατήθρες είναι ακατάλληλες γιατί παραμένουν ίσιες και μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και άλλα προβλήματα των πελματων. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια του. Πρόσθεσε επίσης και παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορεί να τα τεμαχισει καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό του με αυτά. Βάλε επίσης και ένα σουπιοκόκαλο για να παίρνει ασβέστιο και άλλες βιταμίνες. Ταΐστρες καλύτερα να πάρεις μπολ από ανοξείδωτο ατσάλι για να τρώει πιο εύκολα. Στο πάτο του κλουβιού μην βάζεις περιοδικό ή εφημερίδα γιατί περιέχει μελάνι που εάν βραχεί απελευθερωνει τοξίνες τοξικές για τα πουλιά. Καλύτερα να βάζεις κόλλες Α4 ή κάποιο άλλο υπόστρωμα του εμπορίου.
Το πουλάκι δείχνει άρρωστο και ταλαιπωριμενο. Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία των κουτσουλιων του σε μια κόλλα χαρτί Α4?
Η μετάλλαξη του είναι λουτινο και δεν μπορούμε να σιγουρευτουμε για το φύλο του εάν δεν κάνεις ένα τεστ DNA
 
@Ledagcc θα πάθει σοκ...μήπως να μας ανέβαζε μια καλύτερη φωτογραφία; Άλλωστε δε φαίνεται και πολύ καλά σ' αυτήν που έχει ανεβάσει...είναι θολή και κουνημένη...πριν πούμε ότι είναι άρρωστο 😥....άλλωστε έχει και το στρες του νέου σπιτιού...
 
😥...σίγουρα αν τα έχουν το ένα πάνω στο άλλο στριμωγμένα και βρώμικα...αλλά αυτό φαίνεται με όμορφα φουντωτά φτερά, καλό μάλλον το ποδαράκι που φαίνεται στη φωτό, ζωντανά τα ματάκια του...η Μαριλένα που το πήρε και το είδε πριν το πάρει θα ξέρει τις συνθήκες...
 
@Ledagcc η αλήθεια είναι ότι και μένα μου φάνηκε λίγο μικρό γιατί προεξέχουν και τα φτερακια του και φοβάμαι για τραυματισμό.. Για τις πατηθρες δεν το ήξερα.. Θα πάω αύριο στο μαγαζί του να τα αναφέρω όλα αυτά.. Το κλουβί τον ρώτησα αν είναι μικρό και μου λέει ότι για ένα κοκατιλ είναι μια χαρά..εγω πίστευα ότι είναι απλά τρομαγμενο. Ούτως ή άλλως θα το πάω αυτές τις μέρες και σε πτηνιατρο για να βεβαιωθώ ότι είναι καλά αλλά με αυτά που μου λέτε πραγματικά αν ήταν σήμερα ανοιχτό το petshop θα πήγαινα και τώρα να του την πω... Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με βοηθάτε γιατι είναι πρώτη φορά που παίρνω πουλάκι και δεν έχω ιδέα.. Όταν πάρω άλλο κλουβί πως θα τον βάλω μέσα στο άλλο ώστε να μην τον τρομάξω πολύ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ισως το πιο σωστό είναι να προγραμματίζεται μια επίσκεψη σε πτηνίατρο...
 
😥...σίγουρα αν τα έχουν το ένα πάνω στο άλλο στριμωγμένα και βρώμικα...αλλά αυτό φαίνεται με όμορφα φουντωτά φτερά, καλό μάλλον το ποδαράκι που φαίνεται στη φωτό, ζωντανά τα ματάκια του...η Μαριλένα που το πήρε και το είδε πριν το πάρει θα ξέρει τις συνθήκες...
Τα φτερά του κάθονται πιο χαμηλά από την φυσιολογική στάση των υγειών πτηνών. Τα φτέρωμα δείχνει λίγο ταλαιπωρημένο και η φάτσα του πολύ ταλαιπωρημένη. Ή είναι άρρωστο ή πολύ πολύ ταλαιπωρημένο
[automerge]1664092791[/automerge]
@MariaSK αυτό θα κάνω απλά δεν ξέρω πως θα το μεταφέρω μέχρι εκεί, με το κλουβί του;
Ναι με το κλουβακι
 
@Marilena02 Υπάρχουν τρεις τρόποι:
1) Να αφαιρέσεις τα πάντα από το παλιό κλουβί και να βάλεις τα πάντα στο άλλο.
2) Με ένα ξυλάκι να το κουνήσεις μέχρι να μπει στο καινούργιο.
3) Να αφήσεις τα πορτάκια ανοιχτά μέχρι να μπει.
 
@Ledagcc η αλήθεια είναι ότι και μένα μου φάνηκε λίγο μικρό γιατί προεξέχουν και τα φτερακια του και φοβάμαι για τραυματισμό.. Για τις πατηθρες δεν το ήξερα.. Θα πάω αύριο στο μαγαζί του να τα αναφέρω όλα αυτά.. Το κλουβί τον ρώτησα αν είναι μικρό και μου λέει ότι για ένα κοκατιλ είναι μια χαρά..εγω πίστευα ότι είναι απλά τρομαγμενο. Ούτως ή άλλως θα το πάω αυτές τις μέρες και σε πτηνιατρο για να βεβαιωθώ ότι είναι καλά αλλά με αυτά που μου λέτε πραγματικά αν ήταν σήμερα ανοιχτό το petshop θα πήγαινα και τώρα να του την πω... Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με βοηθάτε γιατι είναι πρώτη φορά που παίρνω πουλάκι και δεν έχω ιδέα.. Όταν πάρω άλλο κλουβί πως θα τον βάλω μέσα στο άλλο ώστε να μην τον τρομάξω πολύ;
Στα πετ σοπ ενδιαφέρονται απλά να πουλήσουν και δεν έχουν και γνώσεις. Για την αλλαγή κλουβίου μπορείς να ενώσεις τις πόρτες των δύο κλουβιων για να πάει μόνο του αλλά μπορεί να μην γίνει ποτέ αυτό, τότε απλά θα το πιάσεις με το χέρι και θα το βάλεις στο άλλο, εντάξει θα τρομάξει λίγο αλλά μια φορά θα γίνει
[automerge]1664093079[/automerge]
Λήδα οι πρώτοι τρόποι μπορούν να γίνουν σε ένα πουλάκι εξημερωμένο, τώρα το κοκατιλ αυτό αγορασμενο από πετ σοπ δεν νομίζω να ανέβει στο κλαδί έτσι απλά να το βγάλει από την πόρτα και να το βάλει στο άλλο κλουβί. Ο κίνδυνος να βγει και να πετάξει τρομαγμένο στο χώρο είναι μεγάλο και νομίζω θα είναι πιο επικίνδυνο αφού δεν υπάρχει εξοικείωση, πιθανόν να μην ξέρει καν να πετάξει σωστά και η Μαριλένα ως καινούργια στον χώρο θα δυσκολευτεί να το διαχειριστεί...
 
@Marilena02 με το κλουβάκι που ήδη έχεις, το πας στον γιατρό...το site έχει μια λίστα με πτηνιάτρους που μπορείς να επισκεφθείς, δες αν υπάρχει κάποιος στην περιοχή σου. Και σιγά σιγά όλα θα τα κάνεις 😊..και το κλουβάκι και τις πατηθρες και όλα.
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και να το χαίρεσαι!!! Καταρχας μην πανικοβάλλεσαι. Αν θες ανοιξε ένα νέο θέμα και ανέβασε πιο καθαρές φωτογραφίες. Δεν παθαίνει τίποτα αν μείνει για λίγο με πλαστικές πατηθρες και ακατάλληλο κλουβί. Δώσε του χρόνο να συνηθίσει εσένα και τον νέο του χώρο με ηρεμία και όλα τα αλλά λύνονται.😉 Είναι όμως κουκλί και θέλω να παραμείνεις χαρούμενη που το απέκτησες.🥰
 
@marapo ανεβάζω κάποιες ακόμα φωτογραφίες εδώ που πιστεύω θα φαίνεται καλύτερα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220925_113212 (1).webp
    IMG_20220925_113212 (1).webp
    254,3 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220925_113732.webp
    IMG_20220925_113732.webp
    454,3 KB · Προβολές: 17
@marapo ανεβάζω κάποιες ακόμα φωτογραφίες εδώ που πιστεύω θα φαίνεται καλύτερα.
Πολύ γλυκούλι είναι αλλά θα επιμείνω ότι χρειάζεται γιατρό. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ή πανικού. Καλό θα ήταν μέσα στην εβδομάδα που έρχεται να έκλεινες μια επίσκεψη σε έναν εξειδικευμένο πτηνιατρο 😊. Αφού τελειώσεις με γιατρούς και αν χρειαστεί θεραπείες και αυτά τότε μπορείς να κάνεις και μια έρευνα για ένα καινούργιο κλουβί και κλαδιά φυσικού ξύλου τα οποία θα τα ταιριάξεις και με το καινούργιο κλουβακι 😍, και εννοείται παιχνίδια πολλά. Τροφή συσκευασμένη οπωσδήποτε και αυγοτροφη ή αυγό 2-3 φορές την εβδομάδα, ένα σουπιοκοκαλο και είσαι τέλεια!! Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου να το εξημερώσεις και να βγαίνει από το κλουβί
 
Back
Top