Γενικά Παπαγάλοι Αττικού πάρκου

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Πηγαινω αρκετες φορες τον χρονο λογω ετησιας καρτας κατοικου περιοχης και προχθες ειδα οτι φτιαχνουν 2 νεους χωρους με γκρεμισμα των παλιων! Επισης ειδα οτι λειπανε κανα δυο παπαγαλοι ο ενας συγκεκριμενα, κοκκατου, που καθοτανε στο συρματοπλεγμα και ελεγε Αλεκο! Στο χωρο του ηταν αλλοι παπαγαλοι! Δεν υπηρχε καποιος να τον ρωτησω λογω του οτι απογευμα υπαρχουν υπαλληλοι γενικων καθηκοντων! Επισης εντυπωση μου εχει κανει ενας μεγαλος κοκκατου που εχει στραβο ραμφος και μεγαλο! 3-4 εκατοστα απο του διπλανου του! Αφου υπαρχει κτηνιατρος πτηνιατρος γιατι δεν του το κοβουνε!
 
Κάποιες φωτογραφίες από τις εγκαταστάσεις υπάρχουν, έχεις βγάλει;
Αν όχι ας το κάνει κάποιος ή εσύ την επόμενη φορά.
εχει κανει ενας μεγαλος κοκκατου που εχει στραβο ραμφος και μεγαλο! 3-4 εκατοστα απο του διπλανου του!
Έχεις βγάλει κάποια φωτογραφία από το ράμφος του.
 
Οχι τωρα το σκεφτηκα! Την επομενη φορα! Ειναι αρκετα μακρυ και δεν κλεινει στην μεση οπως πρεπει αλλα τραβαει δεξια! Γνωμη μου ειναι οτι καποιος τον εφερε εκει( τον βλεπω 2 χρονια που ξεκινησα τα ετησια) αλλα δεν ξερω γιατι δεν του τοχουν κοψει!
 
Ελειπε η Μασκοτ ο Αλεκος; Εχω κανα τριμηνο να παω αλλα την προηουμενη φορα δεν ειχα δει κατι παραξενο! Αλλα νομιζω οτι αυτον τον κακατου με το στραβο ραμφος τον εχω δει και αν δεν κανω λαθος ειναι και μονος σε ενα κλουβι.
 
Eχει 2 δεν φαινεται καλα στην φωτο λογω στασης σωματος! Επισης λειπει και ο black palm ! Τωρα το θυμηθηκα απο τον μικρο που μου το θυμισε! Μπαμπα λειπει ο πειρατικος ο μαυρος! Χαχα!black-palm-cockatoo-habitat.webp
 
IMG_20160910_185812-800x449.webp IMG_20160910_185754-800x449.webp IMG_20160911_113515-640x360.webp Λοιπον πηγα χθες στο παρκο και ρωτησα για τους παραπανω παπαγαλους! Μου ειπε λοιπον οτι ηταν σε προγραμμα ανταλλαγης πουλιων με αλλα παρκα, δεν ηξερε και πολλα λογω του οτι ηταν εθελοντης και επισης δεν ξερω αν ειναι και η απαντητικη καραμελα εκ της διευθυνσεως! Ο νεος χωρος ηταν ετοιμος με ενα αγνωστο πουλι για μενα!
 
Πηγαινω αρκετες φορες τον χρονο λογω ετησιας καρτας κατοικου περιοχης και προχθες ειδα οτι φτιαχνουν 2 νεους χωρους με γκρεμισμα των παλιων! Επισης ειδα οτι λειπανε κανα δυο παπαγαλοι ο ενας συγκεκριμενα, κοκκατου, που καθοτανε στο συρματοπλεγμα και ελεγε Αλεκο! Στο χωρο του ηταν αλλοι παπαγαλοι! Δεν υπηρχε καποιος να τον ρωτησω λογω του οτι απογευμα υπαρχουν υπαλληλοι γενικων καθηκοντων! Επισης εντυπωση μου εχει κανει ενας μεγαλος κοκκατου που εχει στραβο ραμφος και μεγαλο! 3-4 εκατοστα απο του διπλανου του! Αφου υπαρχει κτηνιατρος πτηνιατρος γιατι δεν του το κοβουνε!

Με στεναχώρησες πολυ τωρα, που λες οτι ο "Αλεκος" έλειπε. Ελπιζω να ειναι καλα οπως και τα αλλα πουλια :)
 
Δεν ξέρω πόσο απαραίτητες και αναγκαίες είναι αυτές οι ανταλλαγές - μετακινήσεις αλλά το Αττικό Πάρκο, δεν θα έπρεπε να ενημερώνει δημόσια γι' αυτούς τους χειρισμούς και την τύχη των ζώων του;
 
Δεν υπηρχε καποιος να τον ρωτησω λογω του οτι απογευμα υπαρχουν υπαλληλοι γενικων καθηκοντων!
Μ'ηπως στο μεσοδιάστημα βρήκες κάποιον να ρωτήσεις για να μας μεταφέρεις τις εξελίξεις σχετικά με αυτά;
προχθες ειδα οτι φτιαχνουν 2 νεους χωρους με γκρεμισμα των παλιων! Επισης ειδα οτι λειπανε κανα δυο παπαγαλοι ο ενας συγκεκριμενα, κοκκατου, που καθοτανε στο συρματοπλεγμα και ελεγε Αλεκο!
Μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει;
Με στεναχώρησες πολυ τωρα, που λες οτι ο "Αλεκος" έλειπε. Ελπιζω να ειναι καλα οπως και τα αλλα πουλια
Όλοι αυτό ελπίζουμε.. ακόμη κι εμείς που δεν γνωρίζουμε τον συγκεκριμένο παπαγάλο...
Ρεαλιστικά όμως σε τέτοια μεγάλη επιχειρησιακή κλίμακα θα υπάρχουν μετεγκαταστάσεις, ανταλλαγές με παρόμοιες "επιχειρήσεις"... χωρίς τίποτε από τα παραπάνω να είναι επιλήψιμο.
Υπάρχουν ακόμη λόγοι υγείας, ασθενειών... ακόμη και θάνατοι.
 
Μ'ηπως στο μεσοδιάστημα βρήκες κάποιον να ρωτήσεις για να μας μεταφέρεις τις εξελίξεις σχετικά με αυτά;

Μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει;
Τελευταια ενημερωση ηταν η χθεσινη, δεν νομιζω να μαθει κατι καποιος εκτος αν πληροφορηθει εκ των εσω! Γενικα μονο εθελοντες εχει το παρκο και στο ταμειο οι κοπελες ειναι μονο για πληρωμη και σε παραπεμπουν στους αρμοδιους=εθελοντες!
 
Εγω μια φορα πηγα πριν λιγους μηνες κ ηταν ολα παρατημενα.. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν ενα πουλι με βγαλμενο ματι.☹ κ ακαταστασια κ "απεριποιητα "τα κλουβια. Οι ανθρωποι ενοχλουσαν ενα τσιταχ κ κανεις αρμοδιος δν ηταν εκει αφου δεν τσακωθηκα μαζι του παλι καλα😡εφυγα πολυ απογοητευμενη ☹να μν πω για μια καημενη φωκια να κανει γυρω γυρω σε μια μικρη πισινουλα τοση δα.. Κριμα
 
Αυτο που ειχε γραφτει ηταν λογω καπιταλ κοντρολ οι ειδικες τροφες ηταν περιορισμενες! Παντως κακα τα ψεματα τα εξοδα εινσι τεραστια και μονο οι εθελοντες σωζουν την κατασταση λογω της αγαπης τους στα ζωα! Οταν τα εξοδα ανεβαινουν και τα εσοδα μειωνονται το λογικο ειναι καποια πραγματα να μενουν πισω! Καθε φορα που παω και βλεπω την τεραστια εκταση απορω και εγω πως ακομα τα βγαζει ο ιδιοκτητης περα!
 
Κοιτα εγω που παω μια φορα τον μηνα κατα μεσο ορο λογω ειδικης δωρεαν προσφορας στον δημο Αρτεμιδος-Σπατων δεν εχω δει κατι που να μου τραβηξει την προσοχη! Εκτος απο 2-3 κλουβια με αγρια χορτα μεσα που δεν ξερω αν τα διατηρουν ετσι για να μοιαζουν στο φυσικο περιβαλλον των κατοικων τους, αφου τα υπολοιπα ειναι καθαρισμενα! Ειδικα τα απογευματα βλεπω και πολλους τουριστες! Μπορει εσεις οι γυναικες να τα βλεπετε διαφορετικα δεν λεω, αλλα κατι που να κανει μπαμ οχι δεν ειδα! Τωρα σιγουρα μην περιμενετε και να δειτε και σωστες συμπεριφορες απο ολον τον κοσμο! Αν σκεφτω οτι ο μικρος μου αρεσκετε να πειραζει τον Τουκη που κ που, οσο και να του εξηγω, τι να περιμενεις απο ενα δειγμα της κοινωνιας μας, που αθροιζει διαφορετικες συμπεριφορες κ νοοτροπιες, ειτε σε θεμα καθαριοτητας ειτε σε θεμα συμπεριφορας προς τα ζωα!
 
Εγω στο χωρο με τα πτηνα ειδα χαλι οχι στον εξω με τους παπαγαλους.σε αυτο που ειναι σαν εσωτερικος χωρος κ μπαινεις μεσα εκει ειδα κ το πουλι χωρις ματι☹κ την ακαταστασια μεχρι κ κλουβια αδεια.. Κ οσο για την συμπεριφορα εχει διαφορα οταν ειναι απο μικρο παιδι κ οταν ειναι απο ενηλικα που εχει ερθει για να χαζολογισει κ να ενοχλει τα ζωα γελοντας. Αρμοδιους ειδα μονο στην εισοδο κ στα μαγαζια που πουλουσαν τροφιμα. Δν ξερω απλα ειναι λιγο παρατημενα σαφως κ δν βγαινουν οικονομικα αλλα δν φταινε τα ζωα. 😉:)
 
Συμφωνω αλλα μην ξεχνας οτι ο Ελληνας δεν σεβεται τιποτα και θελει εναν υπαλληλο απο πισω του, πραγμα που δεν γινεται! ,(εδω απαγορευεται το καπνισμα και ολοι καπνιζουν) Οσον αφορα τον εσωτερικο χωρο που λες 1 φορα εχω μπει και εν μερη εχεις δικαιο!
Στην φωτο που βλεπεις ποιο πανω ειναι χωρος που δημιουργηθηκε απο 3-4 αδεια κλουβια, οποτε θεληση υπαρχει και το αποτελεσμα ειναι οπτικα ομορφο! Επισης να προσθεσω οτι οι εθελοντες που εχω συζητησει μαζι τους εχουν τρελα και αγαπη για τα ζωα που προσεχουν οποτε σιγουρα θα κανουν οτι περναει το χερι τους για να μπορουν να περνανε οσο το δυνατον καλυτερα τα ζωα του παρκου μεσα! Βλεποντας τους με τα φτυαρια να κουβαλανε τις κοπριες των μεγαλων ζωων θελει πολυ αφοσίωση για να το κανει καποιος και ειδικα τζαμπα!
 
Back
Top