Γενικά Παπαγάλοι Αττικού πάρκου

Μ'ηπως στο μεσοδιάστημα βρήκες κάποιον να ρωτήσεις για να μας μεταφέρεις τις εξελίξεις σχετικά με αυτά;

Μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει;

Όλοι αυτό ελπίζουμε.. ακόμη κι εμείς που δεν γνωρίζουμε τον συγκεκριμένο παπαγάλο...
Ρεαλιστικά όμως σε τέτοια μεγάλη επιχειρησιακή κλίμακα θα υπάρχουν μετεγκαταστάσεις, ανταλλαγές με παρόμοιες "επιχειρήσεις"... χωρίς τίποτε από τα παραπάνω να είναι επιλήψιμο.
Υπάρχουν ακόμη λόγοι υγείας, ασθενειών... ακόμη και θάνατοι.

ναι εχεις δικιο, εμενα μου ειχε πει ο ιδιοκτητης μια φορα οτι σκοπευε να αναδιοργανωσει ολο το τμημα με τους παπαγαλους (τους οποιους σημειωτέον μου εδωσε την εντυπωση οτι αγαπα πολυ) ενοποιώντας χωρους κλπ.

Εγω στο χωρο με τα πτηνα ειδα χαλι οχι στον εξω με τους παπαγαλους.σε αυτο που ειναι σαν εσωτερικος χωρος κ μπαινεις μεσα εκει ειδα κ το πουλι χωρις ματι☹κ την ακαταστασια μεχρι κ κλουβια αδεια.. Κ οσο για την συμπεριφορα εχει διαφορα οταν ειναι απο μικρο παιδι κ οταν ειναι απο ενηλικα που εχει ερθει για να χαζολογισει κ να ενοχλει τα ζωα γελοντας. Αρμοδιους ειδα μονο στην εισοδο κ στα μαγαζια που πουλουσαν τροφιμα. Δν ξερω απλα ειναι λιγο παρατημενα σαφως κ δν βγαινουν οικονομικα αλλα δν φταινε τα ζωα. 😉:)

Εγω παντως μεχρι κ πριν 3 μηνες που ειχα παει τελευταια φορα καμια τετοια εντυπωση δεν ειχα αποκομίσει. Επισης ολο το τμημα με τους παπαγαλους ειναι προφανως σε φαση αναδιοργανωσης. Επλιζω να βγει κατι καλο στο τελος. Σχετικα με το πουλι χωρις ματι, τι εννοεις; δηλ. αν το εχασε τι επρεπε να κανουν να ξεφορτωθουν το πουλί;
 
Μα ειναι πανεμορφο πουλι. Πως λεγοντε αυτοι οι παπαγαλοι; Μα τι μεγαλος που ειναι τι μεγαλα φτερα... Οντως ειναι πολυ καθαρα μπραβο 😉
Mακαω Υακινθος!
 
ναι εχεις δικιο, εμενα μου ειχε πει ο ιδιοκτητης μια φορα οτι σκοπευε να αναδιοργανωσει ολο το τμημα με τους παπαγαλους (τους οποιους σημειωτέον μου εδωσε την εντυπωση οτι αγαπα πολυ) ενοποιώντας χωρους κλπ.



Εγω παντως μεχρι κ πριν 3 μηνες που ειχα παει τελευταια φορα καμια τετοια εντυπωση δεν ειχα αποκομίσει. Επισης ολο το τμημα με τους παπαγαλους ειναι προφανως σε φαση αναδιοργανωσης. Επλιζω να βγει κατι καλο στο τελος. Σχετικα με το πουλι χωρις ματι, τι εννοεις; δηλ. αν το εχασε τι επρεπε να κανουν να ξεφορτωθουν το πουλί;
Δν κατηγορισα κανεναν απλα λεω πως μου φανηκαν... Κ απλα στεναχωριθηκα για το πουλι χωρις ματι. Κ δν ειμαι η μονη που ειδα παρατημενο το μερος οταν μου ειχαν πει οτι ηταν διαφορετηκα στις αρχες. Την γνωμη μου ειπα κ πεσατε να με φατε. Δν κατηγορω ουτε τους εργαζομενους εγινα κατανοητη τωρα;ουτε ειπα να παρατησουν το πουλι χωρις ματι. Εγω πηγα πριν κανενα εξαμηνο δν ξερω τι εχει αλλαξει τωρα.
 
Ελενη την γνωμη μας λεμε πινωντας τον καφε μας! Και η γυναικα μου λεει οτι το σπιτι μας θελει καθαρισμα, ενω εγω το βλεπω τις ποιο πολλες φορες καθαρο 🙄 Αλλη αντιληψη εχει ο καθενας! Απο τις φωτο παντως φανηκε καθαρος ο χωρος, οποτε συμφωνουμε ολοι! :D Τωρα ως αναφορα το ματι του πουλιου ισως θα επρεπε να το μεταφερανε σε αλλο μερος μονο του, για να μην το παρενοχλουν, εφοσον ειχε ατυχημα εν ωρα καυγα, αλλα τωρα αυτα ειναι πολυτελειες οταν υπαρχουν εκατονταδες πουλια δυστυχως!
 
H αλήθεια είναι πως με του ζωολογικούς κήπους ανά τον κόσμο, υπάρχει θέμα, μάλλον πολλά θέματα.
Προσωπικά λατρεύω τις βόλτες σ' αυτούς, όμως καταλαβαίνω πως αυτό δεν σημαίνει πως είναι και καλό για τα φιλοξενούμενα ζώα.
Έχουν ακουστεί πολλά και για τα δελφίνια αν θυμάστε.
Υπάρχει και ένα παγκόσμιο θέμα με τις φάλαινες.
Έπειτα το μέγεθος ενός τέτοιου κήπου, εξαρτάται και από τα έσοδα, που σ΄έναν μικρό τόπο όπως η Αθήνα δεν μπορεί να είναι επαρκή.
Εγώ καταλαβαίνω την στεναχώρια της Ελένης. Σίγουρα η ζωή των ζώων σε τέτοιους χώρους δεν είναι ιδανική.
 
Ελενη την γνωμη μας λεμε πινωντας τον καφε μας! Και η γυναικα μου λεει οτι το σπιτι μας θελει καθαρισμα, ενω εγω το βλεπω τις ποιο πολλες φορες καθαρο 🙄 Αλλη αντιληψη εχει ο καθενας! Απο τις φωτο παντως φανηκε καθαρος ο χωρος, οποτε συμφωνουμε ολοι! :D Τωρα ως αναφορα το ματι του πουλιου ισως θα επρεπε να το μεταφερανε σε αλλο μερος μονο του, για να μην το παρενοχλουν, εφοσον ειχε ατυχημα εν ωρα καυγα, αλλα τωρα αυτα ειναι πολυτελειες οταν υπαρχουν εκατονταδες πουλια δυστυχως!
Απλα δν μου αρεσε αυτη η προταση
"Σχετικα με το πουλι χωρις ματι, τι εννοεις; δηλ. αν το εχασε τι επρεπε να κανουν να ξεφορτωθουν το πουλί;"
γιατι δν εννοουσα απλα τιποτα, απο λυπη το ειπα... Κ στο συγκεκριμενο χωρο μονο ειδα ακαταστασια ισως να το φτιαχνανε δν ξερω οχι στους παπαγαλους. 😉
 
Εγω παιδια χωρις καμια διάθεση αντιπαράθεσης θα συμφωνήσω πως η θέση κανενός ζώου δεν είναι πισω απο καγκελα ή μεσα σε ενα σπίτι. Ιδίως των ζώων που στο dna τους και στους αιώνες της εξέλιξης γραφει "αγριο κι ελεύθερο".
Ακόμα και τον Ερνέστο έρχονται στιγμές που νιώθω τύψεις που τον έχω εγκλωβισμένο. Μεγαλο ζήτημα, μεγαλο θέμα. Τις ανάγκες τους παντως που απαιτούν τη σωτηρία ή τη βοήθεια απο εμας, μη ξεχνάμε οτι εν πολλοίς εμείς οι ίδιοι τις δημιουργήσαμε.
 
θα συμφωνήσω πως η θέση κανενός ζώου δεν είναι πισω απο καγκελα ή μεσα σε ενα σπίτι.
Σίγουρα έτσι είναι αλλά καλούμαστε να διαχειριστούμε μια υπάρχουσα κατάσταση.
Τα πτηνά που έχουμε στα σπίτια μας, είναι εν πολλοίς ανίκανα να επιβιώσουν πλέον στην φύση.
Οι γάτες ας πούμε, που όντως διατηρούν την αγριάδα τους, αν έχουν γεννηθεί σε σπίτι, αδύνατον να επιβιώσουν στους δρόμους.
Μα κι αυτές που γεννιούνται στους δρόμους, δεν ζουν πάνω από 2-3 χρόνια τα θηλυκά και 1-1,5 χρόνο τα αρσενικά.
Αλλά ότι είναι άγριες φύσεις, το ξέρει όποιος έχει.
Μπορεί να κοιμάται ήρεμα στα πόδια σου και μόλις ακούσει τον παραμικρό θόρυβο, να βγάλει νύχια και να πεταχτεί απάνω.
Μεριμνά μόνη της για την ασφάλειά της, δεν την έχει εκχωρήσει στον άνθρωπο όπως ο σκύλος.
 
Σίγουρα έτσι είναι αλλά καλούμαστε να διαχειριστούμε μια υπάρχουσα κατάσταση.
Τα πτηνά που έχουμε στα σπίτια μας, είναι εν πολλοίς ανίκανα να επιβιώσουν πλέον στην φύση.
Οι γάτες ας πούμε, που όντως διατηρούν την αγριάδα τους, αν έχουν γεννηθεί σε σπίτι, αδύνατον να επιβιώσουν στους δρόμους.
Μα κι αυτές που γεννιούνται στους δρόμους, δεν ζουν πάνω από 2-3 χρόνια τα θηλυκά και 1-1,5 χρόνο τα αρσενικά.
Αλλά ότι είναι άγριες φύσεις, το ξέρει όποιος έχει.
Μπορεί να κοιμάται ήρεμα στα πόδια σου και μόλις ακούσει τον παραμικρό θόρυβο, να βγάλει νύχια και να πεταχτεί απάνω.
Μεριμνά μόνη της για την ασφάλειά της, δεν την έχει εκχωρήσει στον άνθρωπο όπως ο σκύλος.


Σωστο αυτο που λες Μαρια και φυσικα και το αποδέχομαι. Απλα στο πισω μέρος του μυαλου "ελλοχεύει" και η ιδέα πως την "ανάγκη" αυτή την δημιουργήσαμε εμείς, για να ξεφύγουμε θες απ' τη μοναξιά; Απ' την ανάγκη μας για επικοινωνία; Ποιός ξέρει. Γι' αυτό και είναι πλεον ανίκανα να ζήσουν στη φύση. Και οταν βλεπω (απ' τον Ερνέστο) πόσο τη λατρεύουν οταν είναι μεσα σε αυτή, πιάνεται λίγο η ψυχή μου.

Παντως και σ' αυτο το θέμα το παίξαμε "θεοι" (δεν μιλαω για τους παρόντες, γι' αυτους που καποτε "δημιούργησαν" τα "κατοικίδια" φυσικά, και οχι με κακη διάθεση καθως μπορεί και η πρόθεσή τους να ήταν καλή, όμως αλλού "κατέληξε".)

Και φυσικά διαχειριζόμαστε μια υπάρχουσα κατάσταση. Εννοείται πως αν τα αφήσουμε στη φύση είναι χαμένα απο χέρι. Εννοείται ότι ποναει η ψυχή μας βλεποντας καποιο να υποφερει στα πετ σοπ και παμε και το παίρνουμε. Αλλα μήπως αυτό δεν περιμένουν και τα πετ σοπ; (για να ειμαι και λίγο κυνικός αν μου επιτρέπεις).

Η "εμπορία" σάρκας είτε ανθρώπινης είτε γούνινης είτε φτερωτής, είτε οτιδήποτε, παντα "περιορίζει" σε όποιον βαθμό και την "ελευθερία" που "θα μπορούσε να έχει" (πολλά τα εισαγωγικά αλλα απαραίτητα) το όποιο πλάσμα πέφτει "θύμα" της.

Φυσικά μιλάμε εντελώς υποθετικά καθως σαν ράτσα (εμείς οι άνθρωποι) δεν καταφέρνουμε να συννενοηθούμε για να κερδίσουμε τη δική μας αξιοπρέπεια και ελευθερία, πόσο μάλλον για να βοηθήσουμε κάποια άλλα πλάσματα. Και πολλές φορές φτάνουμε να κάνουμε το καλύτερο (βλεπε παρκα για αρρωστα ζώα, υιοθετήσεις ζώων, την αγάπη και το σπίτι που τους δίνουμε) για να διατηρήσουμε το... χειρότερο 😛

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός ή αν φαίνομαι "επιθετικος" δεν ειναι αυτή η πρόθεσή μου. Απλα μου άρεσε η συζήτηση που άνοιξε και βάζω... "φωτιές" :)
 
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός ή αν φαίνομαι "επιθετικος" δεν ειναι αυτή η πρόθεσή μου. Απλα μου άρεσε η συζήτηση που άνοιξε και βάζω... "φωτιές" :)
Καθόλου τίποτα απ' όλα αυτά :)
Θεωρώ πως οι δικές μας απόψεις και γνώμες είναι σημαντικότερες και όταν λέω δικές μας, εννοώ όσων λέμε ή πραγματικά αγαπούμε τα ζώα.
Και δεν είναι σημαντικότερες επειδή είμαστε σημαντικότεροι άλλων ανθρώπων αλλά επειδή εμείς είμαστε παράδειγμα, θετικό ή αρνητικό.
Αν κάποιος δεν αγαπά ή κακοποιεί τα ζώα εμφανώς, είναι εύκολη η ταξινόμησή του και η αντιπαράθεση μαζί του.
Όταν όμως τα ζώα κακοποιούνται από όσους υποτίθεται τα προστατεύουν ή τα περιθάλπουν, τότε αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα δύσκολης απόδειξης.
Για τα ίδια τα ζώα πιστεύω ότι ακολουθούν τον φυσικό κανόνα "όπου δεις φαΐ κάτσε κι όπου δεις ξύλο φύγε" :)
 
Αχ ποσο αληθεια ειναι αυτα που λες @ErnestoTheParrotlet δυστυχως.
Για το μονο ζωο που πιστευω οτι ζει καλα διπλα μας ειναι ο σκυλος αλλα καταφεραμε κι αυτο ως "υπερανω ανθρωπινο ειδος" να τον μειωσουμε και να τον κανουμε σκουπιδι...
Πραγματικα δεν ειμαστε αξιοι για τιποτα μονο για να καταστρεφουμε ☹

Τωρα για να μην ειμαστε αλλο οφ τοπικ ας επιστρεψουμε στο θεμα γιατι "θα μας διωξουνε" 😛

Προσωπικα εχω παει στο Αττικο και στενοχωριεμαι που λεω οτι μου αρεσε γιατι αν το σκεφτεις (εκτος απο τους παπαγαλους που ζουν καλυτερα απο οτι θα ζουσαν σε ενα κλουβακι στο σπιτι) τα υπολοιπα ζωα τα λυπαμαι που ζουνε εκτος.
Απο τη μια θελω να παω το παιδι μου εκει απο την αλλη το σκεφτομαι.

Στους παπαγαλους σταματουσα παντα και θυμαμαι αυτο το γλυκο κοκατου που ερχοταν στα καγκελα και το χαιδευες με τις ωρες.
Ειχαμε παθει ερωτα με την μητερα μου.
Τελευταια φορα ομως δεν το ειδα δυστυχως ☹
Αν παω θα βγαλω σιγουρα τους παπαγαλους, ειδικα αυτον τον μακαο που ειναι ερωτευσιμος και σπανιος.
 
Σωστα ξεφύγαμε και απολογούμαι :)
Στο Αττικό παρκο, παρ' ολο που ειναι κοντα μου δεν εχω παει και αυτο συνειδητά. Πιστεύω οτι θα μου αρεσε, ιδιως το τμημα των φτερωτών 😉 γι' αυτο και μαλλον δεν το αποφασίζω να παω.
 
Για τα ίδια τα ζώα πιστεύω ότι ακολουθούν τον φυσικό κανόνα "όπου δεις φαΐ κάτσε κι όπου δεις ξύλο φύγε" :)
Φοβερη ατακα Μαρια! 👍

Προσωπικα εχω παει στο Αττικο και στενοχωριεμαι που λεω οτι μου αρεσε γιατι αν το σκεφτεις (εκτος απο τους παπαγαλους που ζουν καλυτερα απο οτι θα ζουσαν σε ενα κλουβακι στο σπιτι) τα υπολοιπα ζωα τα λυπαμαι που ζουνε εκτος.
Απο τη μια θελω να παω το παιδι μου εκει απο την αλλη το σκεφτομαι.
Να το πας ειναι καλη εμπειρια για τα παιδια ο δικος μας εχει τα δικα του φιλαρακια που τρεχει να τα δει οταν πηγαινουμε! Παντως σε ορνεα της Ελληνικης πανιδας υπαρχει ταμπελα που λεει οτι ειναι φιλοξενουμενα λογω αναρρωσης απο ασθενειες η τραυματισμους απο την ΑΝΙΜΑ νομιζω!

Στους παπαγαλους σταματουσα παντα και θυμαμαι αυτο το γλυκο κοκατου που ερχοταν στα καγκελα και το χαιδευες με τις ωρες.
Ειχαμε παθει ερωτα με την μητερα μου.
Τελευταια φορα ομως δεν το ειδα δυστυχως
Δηστυχως τον δωσανε σε αλλο παρκο να μαθει ξενες γλωσσες
 
Απλα δν μου αρεσε αυτη η προταση
"Σχετικα με το πουλι χωρις ματι, τι εννοεις; δηλ. αν το εχασε τι επρεπε να κανουν να ξεφορτωθουν το πουλί;"
γιατι δν εννοουσα απλα τιποτα, απο λυπη το ειπα... Κ στο συγκεκριμενο χωρο μονο ειδα ακαταστασια ισως να το φτιαχνανε δν ξερω οχι στους παπαγαλους. 😉

Εγω παντως λυπαμαι πολυ που δεν σου αρεσε η ερώτησή μου γιατι ειναι βάσιμη και εχω ακομα την απορία. Γιατι το να υπαρχει σε καποιον ζωολογικό κηπο ενα ζώο με καποια αναπηρία γράφτηκε αραγε ως κάτι το αρνητικό? (και δεν αναφερομαι τωρα per se στο Αττικο πάρκο και ουτε σε αυτο το συμβαν).

Επισης σε αυτα που εγραψα δεν προσπαθησα να ερμηνευσω αυτο που εγραψες (και για αυτο τον λογο ρώτησα άλλωστε), σου εξεφρασα όμως μια αλλη συλλογιστική που λεει: (1) εγινε δυστυχως κατι και το πουλι εχασε το ματι του (πχ. ατυχημα, καυγας, αρρωστια), (2) αφου εγινε καλα, το κρατησαν και καλα εκαναν, γιατι η αλλη εναλλατική θα ηταν να πουν "ασε δεν θα αρεσει στον κοσμο" ας το διώξουμε καλυτερα.
 
Όπως κατάλαβα από την γενικότερη περιγραφή Αλέξανδρε, η Ελένη πιστεύει πως η κατάσταση του πουλιού δεν είχε τύχει της ανάλογης αντιμετώπισης ή ακόμα ότι ίσως ήταν αποτέλεσμα των κακών συνθηκών διαβίωσης και όχι ότι θα ήθελε να διώξουν το πουλί για να μην το βλέπει ο κόσμος.
 
Αυτο που λεει η @maria p νομιζα.. Οτι φταινε οι συνθηκες.. Αν ειναι ετσι οπως τα λες @dadj εχει καλως κ μπραβο τους πιυ κρατουν ενα ζωακι με αναπηρια.. Ολοι υποθεσεις κανουμε 😉
 
Back
Top